Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, amotida είπε

Midea MSEPBU-12HRFN8-QRD6GW All Easy Pro Nordic (setcombg.com)

Είναι στα βουλγαρικά, αλλά με το "translate" μπορείς να καταλάβεις...
Ξαναδιάβασα γρήγορα, λάθος μου ... κάτω από 340 δεν είδε ...
Μη μου πείτε ότι είναι διαφορετικό μοντέλο, ναι, είναι το "Nordic", αλλά το μόνο πράγμα στο hardware που τα διαφοροποιεί είναι μερικές αντιστάσεις εκεί έξω για να βοηθήσουν.

Δυνατοί οι Βούλγαροι αν και δεν του είπε κάποιος να βάλει χειροκίνητα την ταχύτητα του ανεμιστήρα στο max. Εδώ το σάπιο carrier που έχω και κατεβαίνει στα 270W.

Πάντως ναι, από ότι φαίνεται τυπική συμπεριφορά midea σε θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/6/2022 στις 9:37 ΠΜ, liakjim είπε

Έχουν όρους εγγύησης;

Δεν προϋποθέτει συντηρηση του κλιματιστικου.  Ανταλλακτικα ,service ,αυτοι. Ευγενικοι, και αμεσοι στην επικοινωνια χωρις αναμονες κλπ. Εγω τσιμπησα 2 FZ 50 WKE ευτυχως πριν φτασουν στα 800 που ειναι σημερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Καλημέρα παιδιά 

Φίλτρα για κλιματιστικό  το απλό να κρατάει την σκόνη που μπορώ να βρω? 

Εχουν φθαρεί και τα έχω πετάξει τα δικά του..καποια με πλαίσιο πλαστικό που να κάνουν για τα περισσότερα κλιματιστικα universal π.χ..

Δεν βρήκα κα κάτι στο Google.. 

Η αλλιώς κάποια σιτα και να την κολλήσω πάνω στο στοιχείο κάπως? 

 Τι προτείνετε παρακαλώ.. 

Γράψε το μοντέλο του κλιματιστικού και πήγαινε σε μαγαζιά με ανταλλακτικά οικιακών συσκευών.

Χαζομάρα που τα πέταξες, με το μάτι θα μπορούσαν να σου βρουν το αντίστοιχο ανταλλακτικό.

Τώρα θα πρέπει να ψάχνουν σε καταλόγους για να βρουν αντιστοιχία.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zaher είπε

Δεν προϋποθέτει συντηρηση του κλιματιστικου.  Ανταλλακτικα ,service ,αυτοι. Ευγενικοι, και αμεσοι στην επικοινωνια χωρις αναμονες κλπ. Εγω τσιμπησα 2 FZ 50 WKE ευτυχως πριν φτασουν στα 800 που ειναι σημερα

Ωραίος. Μη μας ξεχάσεις να μας πεις δύο λογάκια όταν τα βάλεις με το καλό.

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

Χαζή ερώτηση... τις κυματομορφές επάνω πώς τις μετράτε; Υπάρχει δυνατότητα στις εφαρμογές του κάθε wifi κλιματιστικού; Ή χρειάζεται ξεχωριστής μετρητής κατανάλωσης που μπαίνει στη πρίζα;

 

Θα πρέπει να επενδύσεις σε ένα homeassistant σύστημα. Είτε pi 4 ( αν βρεις) , είτε σε mini pc. Μετά επιλέγεις οικοσύστημα. Από αυτά που έχω δει, λογικά Shelly. Υπάρχει ήδη θέμα στο smartphone section και ιδανικά Ελληνική ομάδα στο discord  https://discord.gg/A3ZxwNN3 για πιο άμεση επικοινωνία.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας!

Σειρά μου να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια απ' τους πιο έμπειρους!

Ενδιαφέρομαι για αγορά a/c κατά προτίμηση από Κωτσόβωλο (ή άλλο πολυκατάστημε με δόσεις και δωρεάν εγκατάσταση) καθώς υπάρχει διαθέσιμη δωροεπιταγή που μπορεί να εξαργυρωθεί.
 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κωτσόβωλος (ή άλλο πολυκατάστημε με δόσεις και δωρεάν εγκατάσταση)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση:
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Υπνοδωμάτιο 11τ.μ. (1 μπαλκονόπορτα & 1 πόρτα εισόδου στο χώρο)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο, μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος, καλή μόνωση, βόρειος προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Αν έχω κάνει σωστά τον οδηγό (τον έχω τρέξει μόνο για το υπνοδωμάτιο που με ενδιαφέρει), μου δίνει τα παρακάτω αποτελέσματα (για Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃)

Θερμικές Απώλειες
2364.31
Watt
2033.31
KCal/h
214.94
Watt/m2
184.85
KCal/h/m2

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από alexisgt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γράψε το μοντέλο του κλιματιστικού και πήγαινε σε μαγαζιά με ανταλλακτικά οικιακών συσκευών.

Χαζομάρα που τα πέταξες, με το μάτι θα μπορούσαν να σου βρουν το αντίστοιχο ανταλλακτικό.

Τώρα θα πρέπει να ψάχνουν σε καταλόγους για να βρουν αντιστοιχία.

Το κλιματιστικό είναι fujitsu 20ετιας +  αυτό που είχαν την διαφήμιση "έξω κάνει ζέστη μέσα fujitsu" δεν έχει ταμπελακι πάνω 12αρι πρέπει να είναι.. 

 Και δουλεύει πολύ καλά το καθάρισα κιόλας.. 

Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι.. 

Ξέρεις εσύ κάποιο καταστημα να μου προτείνεις? 

Ευχαριστώ πάντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

 

Ξέρεις εσύ κάποιο καταστημα να μου προτείνεις? 

 

Σε κάθε πόλη / περιοχή υπάρχουν μικρά μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικά για πληντήρια, κουζίνες, ηλεκτρικές σκούπες κλπ... πρέπει να ψάξεις ή να ρωτήσεις κάνα γνωστό.

Πάντως αν δεν έχεις τον τύπο του κλιματιστικού, δύσκολα θα σε εξυπηρετήσουν... αν δηλαδή το φίλτρο έρχεται συσκευασμένο δε γίνεται να το δοκιμάσεις και μετά να το επιστρέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Σε κάθε πόλη / περιοχή υπάρχουν μικρά μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικά για πληντήρια, κουζίνες, ηλεκτρικές σκούπες κλπ... πρέπει να ψάξεις ή να ρωτήσεις κάνα γνωστό.

Πάντως αν δεν έχεις τον τύπο του κλιματιστικού, δύσκολα θα σε εξυπηρετήσουν... αν δηλαδή το φίλτρο έρχεται συσκευασμένο δε γίνεται να το δοκιμάσεις και μετά να το επιστρέψεις.

Ψάχνω στο ίντερνετ μήπως βρω γτ εδώ κοντά σίγουρα δεν έχει.. 

Αλλά δεν βρήκα και τπτ τα περισσότερα είναι σίτες για να ντύσεις τα υπάρχον φίλτρα.. 

Στην τελική θα πάρω σιτα και θα την κολλήσω με ταινία στο στοιχείο αν δεν βρω...αλλά μπελάς μετά γτ πρέπει να βγάζω τα πλαστικά για να την καθαρίζω... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Ψάχνω στο ίντερνετ μήπως βρω γτ εδώ κοντά σίγουρα δεν έχει.. 

Αλλά δεν βρήκα και τπτ τα περισσότερα είναι σίτες για να ντύσεις τα υπάρχον φίλτρα.. 

Στην τελική θα πάρω σιτα και θα την κολλήσω με ταινία στο στοιχείο αν δεν βρω...αλλά μπελάς μετά γτ πρέπει να βγάζω τα πλαστικά για να την καθαρίζω... 

 

Η εξωτερική μονάδα εχει κανα ταμπελάκι? συνηθως εκει που μπαινουν τα καλωδια ρευματος

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

Ψάχνω στο ίντερνετ μήπως βρω γτ εδώ κοντά σίγουρα δεν έχει.. 

Αλλά δεν βρήκα και τπτ τα περισσότερα είναι σίτες για να ντύσεις τα υπάρχον φίλτρα.. 

 

 

Στο internet δε πρόκειται να τα βρεις... αυτά τα μαγαζιά που σου λεώ δουλεύουν με κωδικολόγιο 100.000+ προϊόντων, υπάρχουν τα πάντα σε PDF ή χάρτινους καταλόγους. Δε γίνεται να τα ανεβάζουν ένα - ένα στο internet χωρίς μάλιστα να γνωρίζουν διαθεσιμότητα και τιμές απ'τους προμηθευτές.

Η μάνα μου έχει μια παλιά ηλεκτρική σκούπα Daewoo και κάθε φορά που πάω στο μαγαζί της γειτονιάς έχει διαφορετική μάρκα φασόν (First Austria, Domolux, Nedis...) ό,τι βρει φέρνει ο άνθρωπος.

Κάνε αυτό που σου είπε ο συμφορουμήτης επάνω... κοίτα μήπως έχει ταμπελάκι στην εξωτερική μονάδα.

Εναλλακτικά μέτρα απόσταση πάνω-κάτω κι όταν πας σε κατάστημα μέτρα τη πίσω πλευρά του φίλτρου.

43.jpg.932125855c64cbdf60220651437cd8f1.jpg

Αντιστοίχως μετράς αριστερά - δεξιά στο κλιματιστικό και διαιρείς / 2 για να βρεις το μήκος κάθε φίλτρου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κάνω ίσως χαζή.Θελω να πηγαίνει ο αέρας του κλιματιστικού ελαφρώς δεξιά ετσι ώστε να πηγαίνει προς τα δωμάτια έτσι όπως είναι περασμενο.Να φανταστείτε στα 7 μέτρα απέναντι από το κλιματιστικό  είναι τοίχος και και δεξιά μικρό χωλ γενικά μικρό σπίτι είναι. ρυθμίσω τις περσίδες τις εσωτερικες του κλιματιστικού να είναι ελαφρώς δεξιά  αλλά μπορεί να είναι η ιδέα μου δεν βλέπω κάποια διαφορά και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μειώνεται και η ταχύτητα του αέρα σε σχέση όταν είναι ευθεία.Η ερώτηση μου είναι αν τις γυρίσω δεξια όντως βοηθάει την ροή του αέρα να πηγαίνει σε αυτή την κατεύθυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

Η εξωτερική μονάδα εχει κανα ταμπελάκι? συνηθως εκει που μπαινουν τα καλωδια ρευματος

Είναι ψηλά δεν μπορώ να δω αλλά πρέπει να υπάρχει.. Θα φωνάξω ένα φίλο μου ψυκτικό να ανεβει στη σκάλα να δει και να δει και ένα άλλο θέμα που έχω σε ένα κλιματιστικό που δεν ανάβει από το κοντρόλ και πρέπει να πατάω το κουμπί στη μονάδα.. Μάλλον το ματι κάποια πλακέτα έχει θέμα.. 

Το καλύτερο θα ήταν να τα έκανα μόνος🙂 μου αλλά δεν γλιτώνω την επίσκεψη από τεχνικό όπως φαίνεται 😁

59 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο internet δε πρόκειται να τα βρεις... αυτά τα μαγαζιά που σου λεώ δουλεύουν με κωδικολόγιο 100.000+ προϊόντων, υπάρχουν τα πάντα σε PDF ή χάρτινους καταλόγους. Δε γίνεται να τα ανεβάζουν ένα - ένα στο internet χωρίς μάλιστα να γνωρίζουν διαθεσιμότητα και τιμές απ'τους προμηθευτές.

Η μάνα μου έχει μια παλιά ηλεκτρική σκούπα Daewoo και κάθε φορά που πάω στο μαγαζί της γειτονιάς έχει διαφορετική μάρκα φασόν (First Austria, Domolux, Nedis...) ό,τι βρει φέρνει ο άνθρωπος.

Κάνε αυτό που σου είπε ο συμφορουμήτης επάνω... κοίτα μήπως έχει ταμπελάκι στην εξωτερική μονάδα.

Εναλλακτικά μέτρα απόσταση πάνω-κάτω κι όταν πας σε κατάστημα μέτρα τη πίσω πλευρά του φίλτρου.

43.jpg.932125855c64cbdf60220651437cd8f1.jpg

Αντιστοίχως μετράς αριστερά - δεξιά στο κλιματιστικό και διαιρείς / 2 για να βρεις το μήκος κάθε φίλτρου.

Κατάλαβα θα ψάξω γενικά σε κατάστημα  όπως είπες και θα τους πάρω τηλ μήπως έχουν και τα στέλνουν αντικαταβολή. 

 

50 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Μια ερώτηση να κάνω ίσως χαζή.Θελω να πηγαίνει ο αέρας του κλιματιστικού ελαφρώς δεξιά ετσι ώστε να πηγαίνει προς τα δωμάτια έτσι όπως είναι περασμενο.Να φανταστείτε στα 7 μέτρα απέναντι από το κλιματιστικό  είναι τοίχος και και δεξιά μικρό χωλ γενικά μικρό σπίτι είναι. ρυθμίσω τις περσίδες τις εσωτερικες του κλιματιστικού να είναι ελαφρώς δεξιά  αλλά μπορεί να είναι η ιδέα μου δεν βλέπω κάποια διαφορά και αυτό που παρατηρώ είναι ότι μειώνεται και η ταχύτητα του αέρα σε σχέση όταν είναι ευθεία.Η ερώτηση μου είναι αν τις γυρίσω δεξια όντως βοηθάει την ροή του αέρα να πηγαίνει σε αυτή την κατεύθυνση?

Εγω που τα έχω αριστερά, δεξιά δεν κατάλαβα και τρομερή διαφορά να σου πω την αλήθεια... 

Υπάρχουν κάτι πτερυγια που κουμπονουν στην μονάδα και θέλω να πάρω αλλά περισσότερο είναι για να μην πάει ο αέρας πολύ κάτω όχι για αριστερά, δεξια από ότι κατάλαβα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alexisgt είπε

Καλησπέρα σας!

Σειρά μου να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια απ' τους πιο έμπειρους!

Ενδιαφέρομαι για αγορά a/c κατά προτίμηση από Κωτσόβωλο (ή άλλο πολυκατάστημε με δόσεις και δωρεάν εγκατάσταση) καθώς υπάρχει διαθέσιμη δωροεπιταγή που μπορεί να εξαργυρωθεί.
 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κωτσόβωλος (ή άλλο πολυκατάστημε με δόσεις και δωρεάν εγκατάσταση)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση:
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Υπνοδωμάτιο 11τ.μ. (1 μπαλκονόπορτα & 1 πόρτα εισόδου στο χώρο)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο, μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Τελευταίος όροφος, καλή μόνωση, βόρειος προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Αν έχω κάνει σωστά τον οδηγό (τον έχω τρέξει μόνο για το υπνοδωμάτιο που με ενδιαφέρει), μου δίνει τα παρακάτω αποτελέσματα (για Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃)

Θερμικές Απώλειες
2364.31
Watt
2033.31
KCal/h
214.94
Watt/m2
184.85
KCal/h/m2

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν θα δουλέψει αρκετά σε θέρμανση, τότε https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Αν θα δουλέψει περισσότερο σε ψύξη και περιστασιακά σε θέρμανση : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

https://www.bestprice.gr/item/2156134178/tcl-miracle-ii-09chsave.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε 12άρι σε αυτά τα χρήματα για χρήση 70% ψύξη - 30% θέρμανση, ή να το τσιμπήσω;

https://www.skroutz.gr/s/35599854/Midea-All-Easy-Pro-AEP2-12NXD6-I-AEP2-12NXD6-O-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=sku_spec_variations

Επίσης προσπαθώ να βρω κάπου, αν το κλιματιστικό παρέχει τη δυνατότητα να μετακινούνται η περσίδες και στον οριζόντιο άξονα (δεξιά-αριστερά), πέρα από τον κάθετο, αλλά δεν το βρίσκω κάπου. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;

Επεξ/σία από Arwindan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...