Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μία ερώτηση θέλω να κάνω.

 

Έχω κλιματιστικά της Daikin (από συνεργάτη blue) στο σπίτι και τα καθαρίζω εδώ και αρκετά χρόνια μόνος μου. Κουράστηκα, όμως, να κάνω την δουλειά με πατέντες και μετά να έχω και λερωμένους τοίχους κτλ, οπότε θέλω να αγοράσω ένα κάλυμμα προστασίας για τον τοίχο (αυτό που λένε ελεφαντάκι). Προς το παρόν την γλίτωσα (λόγω καιρού), αλλά σε λίγο θα τα ανοίξουμε τα κλιματιστικά και θέλω να την κάνω την δουλειά γρήγορα.

 

Ξέρει κανείς πού υπάρχει κατάστημα που να πουλάει τέτοια καλύμματα σε περιοχές προς την δυτική Αττική; Πειραιάς, Κερατσίνι κλπ με ενδιαφέρουν, αλλά και πιο μακριά να είναι δεν έχω πρόβλημα. Απλά θέλω να πάω να το πάρω επιτόπου να κάνω την δουλειά μου και να δουλέψω τα μηχανήματα μετά την Τρίτη - Τετάρτη που θα ζεστάνει ο καιρός.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, pipinos1976 είπε

Καλησπέρα. Μία ερώτηση θέλω να κάνω.

 

Έχω κλιματιστικά της Daikin (από συνεργάτη blue) στο σπίτι και τα καθαρίζω εδώ και αρκετά χρόνια μόνος μου. Κουράστηκα, όμως, να κάνω την δουλειά με πατέντες και μετά να έχω και λερωμένους τοίχους κτλ, οπότε θέλω να αγοράσω ένα κάλυμμα προστασίας για τον τοίχο (αυτό που λένε ελεφαντάκι). Προς το παρόν την γλίτωσα (λόγω καιρού), αλλά σε λίγο θα τα ανοίξουμε τα κλιματιστικά και θέλω να την κάνω την δουλειά γρήγορα.

 

Ξέρει κανείς πού υπάρχει κατάστημα που να πουλάει τέτοια καλύμματα σε περιοχές προς την δυτική Αττική; Πειραιάς, Κερατσίνι κλπ με ενδιαφέρουν, αλλά και πιο μακριά να είναι δεν έχω πρόβλημα. Απλά θέλω να πάω να το πάρω επιτόπου να κάνω την δουλειά μου και να δουλέψω τα μηχανήματα μετά την Τρίτη - Τετάρτη που θα ζεστάνει ο καιρός.

 

Ευχαριστώ.

AliExpress.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pipinos1976 είπε

Καλησπέρα. Μία ερώτηση θέλω να κάνω.

 

Έχω κλιματιστικά της Daikin (από συνεργάτη blue) στο σπίτι και τα καθαρίζω εδώ και αρκετά χρόνια μόνος μου. Κουράστηκα, όμως, να κάνω την δουλειά με πατέντες και μετά να έχω και λερωμένους τοίχους κτλ, οπότε θέλω να αγοράσω ένα κάλυμμα προστασίας για τον τοίχο (αυτό που λένε ελεφαντάκι). Προς το παρόν την γλίτωσα (λόγω καιρού), αλλά σε λίγο θα τα ανοίξουμε τα κλιματιστικά και θέλω να την κάνω την δουλειά γρήγορα.

 

Ξέρει κανείς πού υπάρχει κατάστημα που να πουλάει τέτοια καλύμματα σε περιοχές προς την δυτική Αττική; Πειραιάς, Κερατσίνι κλπ με ενδιαφέρουν, αλλά και πιο μακριά να είναι δεν έχω πρόβλημα. Απλά θέλω να πάω να το πάρω επιτόπου να κάνω την δουλειά μου και να δουλέψω τα μηχανήματα μετά την Τρίτη - Τετάρτη που θα ζεστάνει ο καιρός.

 

Ευχαριστώ.

Εδώ θα έχει 99, 999%. Πατήσια είναι. 

https://www.acrtoolsnet.com/

Σολδάτος Γ. ΜΙΚΕ

https://maps.app.goo.gl/qCD2Yi1N8tjAsV5x7

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, daynight είπε

tcl miracle 2 12CHSA/VE απο 30 στους 28

t.jpg.ef0ba4eefba8ea14c9b0870eaf973185.jpg

Μια χαρά είναι. Αν θέλεις ανέβασε μας ξανά όταν θα έχει περισσότερη ζέστη και ο χώρος θα δώσει μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, simos1974 είπε

Καλησπέρα, έχω 2 ένα σε κάθε υπνοδωμάτιο. Από φθινόπωρο 2019...και έχουν και το ρόλο της αποκλειστική θέρμανσης, Πειραιά...Κανένα παράπονο από το μηχάνημα, λειτουργία, απόδοση, θόρυβο..κτλ. Χειμώνα 24/7 στους 21, καλοκαίρι πιο περιστασιακά στους 26/27, αλλά και πάλι μόλις το  βάλεις, σε λίγο είσαι οκ.

 Σε εμένα ρετιρέ, χωρίς ιδιαίτερη μόνωση από πάνω, invertαρουν και τα 2 στα 250 χειμώνα, 180-200 καλοκαίρι. Γενικά σε 24/7 Γεν/Φλεβάρη χτυπάει max 150kwh το μήνα, καλοκαίρι λιγοτερο. Θερμοκρασιακη άνεση χειμώνα καλοκαίρι μια χάρα, χωρίς προβληματικά ρεύματα αερα...

Έχω ακούσει εδώ και μου έχουν στείλει μέλη με θέματα θορύβου "κρατσ, κρουτς, τικ τακ", αλλά μάλλον είναι θέμα εγκατάστασης. Εγώ πραγματικά δεν ακούω τίποτα, για αυτό άλλωστε τα έβαλα...

Είναι made in turkey...αλλά το ίδιο και κάποια toyota, ford, fiat, renault...δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο, είναι η δεύτερη βασική σειρά της mitsubishi μετά τα LN...

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Ποια είναι τα χαμηλότερα watt συντήρησης που έχεις δει στις διάφορες σκάλες; 

 

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Ενδιαφέρον. Σημαντικά χαμηλότερα από τα ελάχιστα που δίνει στο service manual ( στους 35C βέβαια). Εσύ πόσο είχες έξω;

Αναρωτιέμαι πόσο να έχει ελάχιστα το CS-FZ25WKE/CU-FZ25WKE το οποίο επίσης λέει ελάχιστα 200.

 

Δυστυχώς παιδιά, δεν μπορώ ακόμα να δώσω αρκετά και σχετικά στοιχεία. Καθώς έχω άλλα δεδομένα, θα τα εμφανίσω.
Οι λόγοι πολλοί...
Ο εσωτερικός μου χώρος δεν έχει ακόμη ζεσταθεί αρκετά ώστε να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κλιματισμό. Έκανα μόνο μερικά τεστ περιέργειας σχετικά με την ψύξη. Για το γράφημα που αναρτήθηκε χθες, έξω, δεν ξέρω ... ίσως 26-27 ... Μέσα περίπου 24-24,5 ... το έβαλα στο 21 (και Quiet) και πήγα μια βόλτα για να δω τι δεδομένα θα καταγράψει. Γι' αυτό ήταν το αίτημα 3 βαθμούς λιγότερο, όχι επειδή το είχα ανάγκη.
Από τις λίγες δοκιμές που έκανα, παρατήρησα επίσης ότι:
-στο χώρο μου, αν δεν το βάλω να πέσει 3 βαθμούς παρακάτω, δεν θα προλαβει να κανει πολλη "συντηρηση" (συμπεριφορα παρομοια με αυτη που κανει στη θερμανση οταν του ζηταω να ανεβει) ... σε λιγα λεπτα θα φτασει τη θερμοκρασια που έβαλα και θα σταματήσει. Για να με καταλάβετε, παρατηρώ ότι το λογισμικό του είναι σαν να χρειάζεται συνεχή λειτουργία πάνω από 20-30 λεπτά για να μπορέσει να «κατέβει» στη φάση «συντήρησης». Και μόνο ένας βαθμός κάτω είναι πολύ λίγο. Αν φτάσει πιο γρήγορα στη ρυθμισμένη θερμοκρασία (και κάπως έτσι το κάνει), θα σταματήσει, δεν θα μπορεί να κάνει κάτι άλλο.
-στην ψύξη, στον χώρο μου (όπως είπα), το παρατηρώ σε κανονικά βήματα του ανεμιστήρα, ο όγκος του αέρα είναι υψηλός (για παράδειγμα, ταχύτητα 1 έχει περίπου 450 κυβικά / ώρα, με αποτέλεσμα να φτάνει γρήγορα στο σετ, αλλά ναι, πέφτει κάτω από τα δηλωμένα 200 watt (για μικρό χρονικό διάστημα 170, 140, 120 ακόμη) αλλά σταματάει γρήγορα. Θεωρώ ότι για αυτή τη συμπεριφορά ευθύνεται και το offset μόλις 1,5 βαθμού Κελσίου. Θα δω τι θα γίνει αργότερα, όταν, μετά από συνεχώς υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, ο χώρος μου θα φτάσει τους 27-28 μέσα (γιατί δεν έχω ξαναδεί παραπάνω από αυτό τα καλοκαίρια που πέρασα σε αυτό το διαμέρισμα ) και θα μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο.. .
-ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία (η υψηλότερη στην οποία το δοκίμασα είναι περίπου 32-33), μπορεί να πάει κάτω από τα δηλωθέντα 200w.
-στην περίπτωσή μου, προς το παρόν, στην ψύξη, βλέπω ότι φτάνει στη φάση "συντήρησης" για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μόνο και μόνο αν λειτουργεί με χαμηλότερη ροή αέρα (άρα μόνο σε "Quiet")
-γιατί προσπάθησα να σταματήσω να το κατηγορώ ότι δεν λειτουργεί σύμφωνα με τις προσδοκίες μου, το μόνο συμπέρασμα που προσπάθησα να βγάλω είναι ότι είναι μια συσκευή με υπερβολική χωρητικότητα για τον χώρο μου που έχει μικρές απώλειες, και αυτό στις συνθήκες που μιλάμε για χώρο άνω των 50τμ. Είμαι πεπεισμένος ότι μια συσκευή  με μικρότερη ονομαστική χωρητικότητα θα ήταν αρκετή. Δεν ξέρω .... Είναι πολύ πιθανό μια τέτοια συσκευή τοποθετημένη σε μεγάλο χώρο και με μεγάλες απώλειες να είναι καλή επιλογή...

Επεξ/σία από amotida
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα.

μετά απο μια αρκετά αποτυχημένη επιλογή κλιματιστικών Samsung, θα πρέπει να πάω σε αγορά 2 κλιματιστικών (σαλόνι-κουζίνα 40τμ + υπνοδωμάτιο 11τμ)

Παρακάτω τα στοιχεία του χώρου:

Βάζω ένα παράδειγμα για καλύτερη κατανόηση :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900 + 1200€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψήξης, περιστασιακή / ελάχιστη σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-κουζίνα + υπνοδωμάτιο 11τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Καλλιθέα με ~42C το καλοκαίρι και ~5C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: οικονομία κατανάλωσης & αποφυγή κατασκευαστών/κλιματιστικών γνωστά για βλάβες και ελλειπή υποστήριξη
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κατασκευή 2010, διπλά τζάμια, 2 μπαλκονόπορτες (σαλόνι-κουζίνα), ενα μεγάλο παράθυρο (υπνοδωμάτιο), ανατολικός προσανατολισμός.
  10. εργαλείο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη.

    Σαλόνι-κουζίνα 40τμ (22C)

    4367.55 Watt

    3756.10 KCal/h

    109.19 Watt/m2

    93.90 KCal/h/m2

    Υπνοδωμάτιο 11τμ (22C)

    1328.91 Watt

    1142.86 KCal/h

    120.81 Watt/m2

    103.90 KCal/h/m2

 

Σημείωση: δεν έχω άποψη για συγκεκριμένο κλιματιστικό αν και ξεκίνησα με τα μοντέλα της Fujitsu αλλά είδα θέματα με θόρυβο και Mitsubishi τα οποία είναι στο top όσον αφορά την τιμή (δεν τα αποκλείω όμως). Θα ήθελα να μου δώσετε γνώμε για τα υπόλοιπα καλά που διάβασα στο thread π.χ. Midea κτλ

Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από vgolden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, phanispal είπε

Ελάχιστη διαφορά έχει στην κατανάλωση η ρύθμιση της ταχύτητας του ανεμιστήρα από το low στο high, όμως δε νομίζω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά στην αίσθηση αν το βάλεις στο high, συν ότι θα έχεις τα μειονεκτήματα του θορύβου και των ρευμάτων αέρα.

Μπορείς να το δοκιμάσεις, αλλά δεν είναι τυχαίο που όλοι κατεβάζουμε τη θερμοκρασία αντί να αυξάνουμε την ταχύτητα του ανεμιστήρα.

Εχω την εντυπωση οτι αν βαλεις την ταχυτητα ανεμιστηρα του κλιματιστικου εσυ με το χερι τοτε υπαρχει "κινδυνος" να μην ινβερταρει μεχρι το σωστο σημειο και να ριξει την καταναλωση οσο πρεπει. Για αυτο συνηθως συνιστουν τον ανεμιστηρα στο auto ωστε να αποφασιζει μονο του το κλιματιστικο ολες τις επιμερους ρυθμισεις πλην της θερμοκρασιας που την εχει ορισει εσυ.

Μπορει δλδ να εχεις τον ανεμιστηρα στο low και ο ογκος αερα που βγαινει στο δωματιο να ειναι μικρος με αποτελεσμα να ψυχεται πολυ πιο αργα αρα το κλιματιστικο αναγκαζεται να δουλευει περισσοτερο χρονικά ή/και παραπάνω σε κατανάλωση/ισχύ για να πετύχει την επιθυμητη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vgolden είπε

μετά απο μια αρκετά αποτυχημένη επιλογή κλιματιστικών Samsung,

Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις;

1 ώρα πριν, vgolden είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

μετά απο μια αρκετά αποτυχημένη επιλογή κλιματιστικών Samsung, θα πρέπει να πάω σε αγορά 2 κλιματιστικών (σαλόνι-κουζίνα 40τμ + υπνοδωμάτιο 11τμ)

Παρακάτω τα στοιχεία του χώρου:

Βάζω ένα παράδειγμα για καλύτερη κατανόηση :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900 + 1200€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψήξης, περιστασιακή / ελάχιστη σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-κουζίνα + υπνοδωμάτιο 11τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Καλλιθέα με ~42C το καλοκαίρι και ~5C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: οικονομία κατανάλωσης & αποφυγή κατασκευαστών/κλιματιστικών γνωστά για βλάβες και ελλειπή υποστήριξη
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κατασκευή 2010, διπλά τζάμια, 2 μπαλκονόπορτες (σαλόνι-κουζίνα), ενα μεγάλο παράθυρο (υπνοδωμάτιο), ανατολικός προσανατολισμός.
  10. εργαλείο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη.

    Σαλόνι-κουζίνα 40τμ (22C)

    4367.55 Watt

    3756.10 KCal/h

    109.19 Watt/m2

    93.90 KCal/h/m2

    Υπνοδωμάτιο 11τμ (22C)

    1328.91 Watt

    1142.86 KCal/h

    120.81 Watt/m2

    103.90 KCal/h/m2

 

Σημείωση: δεν έχω άποψη για συγκεκριμένο κλιματιστικό αν και ξεκίνησα με τα μοντέλα της Fujitsu αλλά είδα θέματα με θόρυβο και Mitsubishi τα οποία είναι στο top όσον αφορά την τιμή (δεν τα αποκλείω όμως). Θα ήθελα να μου δώσετε γνώμε για τα υπόλοιπα καλά που διάβασα στο thread π.χ. Midea κτλ

Ευχαριστώ! 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-18nxd6-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948676

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

1 ώρα πριν, vgolden είπε

Ποσό που διαθέτουμε : 900 + 1200€

Αυτό σημαίνει 900 για το 9άρι και 1200 για το 18άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, geogr88 είπε

Καλησπερα, παρηγγειλα το Haier Tide Green Plus το 12αρι.Πρεπει να προσεξω κατι στην εγκατασταση ή γενικα?Ευχαριστώ

Ρίξε μια ματιά στο Sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Και τα 2 Samsung έβγαλαν πρόβλημα στην πλακέτα (2 φορές το 9άρι και 1 φορά το 12άρι).

Ναι, ~900 + ~1200 eu

Εκτός απο Midea, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση λαμβάνοντας υπόψη τα "οικονομία κατανάλωσης & αποφυγή κατασκευαστών/κλιματιστικών γνωστά για βλάβες και ελλειπή υποστήριξη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vgolden είπε

Και τα 2 Samsung έβγαλαν πρόβλημα στην πλακέτα (2 φορές το 9άρι και 1 φορά το 12άρι).

Ναι, ~900 + ~1200 eu

Εκτός απο Midea, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση λαμβάνοντας υπόψη τα "οικονομία κατανάλωσης & αποφυγή κατασκευαστών/κλιματιστικών γνωστά για βλάβες και ελλειπή υποστήριξη"

Έχουμε διάγραμμα από το 18αρι midea all easy pro στα 73watts. Δεν πιστεύω ότι θα βρούμε εύκολα κάτι καλύτερο στα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vgolden είπε

Και τα 2 Samsung έβγαλαν πρόβλημα στην πλακέτα (2 φορές το 9άρι και 1 φορά το 12άρι).

Ναι, ~900 + ~1200 eu

Εκτός απο Midea, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση λαμβάνοντας υπόψη τα "οικονομία κατανάλωσης & αποφυγή κατασκευαστών/κλιματιστικών γνωστά για βλάβες και ελλειπή υποστήριξη"

Μπορείς να μας πεις ποια μοντέλα ?παλιά ?καινούργια ? ινβερτερ ? on off ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...