Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Giannis Vs είπε

Όχι από πρίζα 

20220610_214422.jpg

Λογικά πάει στο μπουάτ. Κοίτα λίγο τις ασφάλειες σου. Λέει καμία air-condition; Αν ναι, πόσα αμπέρ είναι;

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Από haier tide green plus  έχουμε δεδομένα για καταναλώσεις ,τρόπο λειτουργίας;

Κάνε search για tundra εδώ στο φόρουμ. Λογικά θα είναι παρόμοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 18αρι αν θυμάμαι καλά έχω δει καταναλώσεις χειμώνα που φαινόταν να δουλεύει σαν κανονικό inverter 

Το παρακολουθώ γενικά καθημερινά το θέμα εδώ αν και δεν γράφω, απλά μου αρέσει να ενημερώνομαι και που και που έχω γράψει και τα δικά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/6/2022 στις 8:09 ΜΜ, liakjim είπε

To yukai η toshiba το λέει με 7 χρόνια εγγύηση.

https://toshiba-aircon.gr/product/yukai/

'Ισως να ρώταγες στο πράκτικερ. Μπορεί να είναι λάθος.

Όπως έχουμε ξαναγράψει, δεν πρέπει να κοιτάμε τις kwh , είναι υπολογισμένες σε άλλα φορτία κάθε φορά άρα μη συγκρίσιμα μεγέθη.

Μπορει να ειναι λαθος αλλα απο οτι βλεπω ειναι κατοπιν παραγγελιας δε νομιζω να ξερει ο υπαλληλος και να ρωτισω. Για τις kwh του ftxc εχεις δικιο αλλα δεν εκατσα να το δω αναλυτικα την ετικετα απο το σκρουτζ ειδα.

Στις 9/6/2022 στις 8:11 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Το FTXC εκτός από τα σκρουτζομάγαζα το έχουν και οι blue dealers, δηλαδή επίσημοι πωλητές της Daikin.

Εκείνοι δίνουν 5 χρόνια εγγύηση αντί για τα 3 που δίνουν οι υπόλοιποι.

Σκέψου ότι το FTXC35C (δηλαδή το 12αρι) το έχω βρει στα 670€-680€ σε blue dealer όταν το αντίστοιχο ATXC35C που έχουν οι αλυσίδες κάνει 699€.

Ναι οκ μπορεί να δίνουν δωρεάν εγγύηση οι αλυσίδες αλλά όχι όλη τον χρόνο, προφανώς ναι τώρα είναι η περίοδος τέτοια όπου δίνουν και την εγκατάσταση δώρο (να εύχεσαι να πέσεις σε σωστό εγκαταστάτη, καλύτερα κάντο γρήγορα πριν πέσει ακόμη περισσότερο η δουλειά και δεν προλαβαίνουν και σε ξεπετάνε).

Οι τιμες αν βαλεις και το κοστος εγκαταστασης ιδιες βγαινουν η και παραπανω, στο οικονομικο δεν κανει διαφορα αν μπορεις να βρεις απο αλυσιδα με δωρεαν, θα την εκανα μονος μου την εγκατασταση στην τελικη αλλα απο οτι ειδα χρειαζεται ειδικο εξοπλησμο δεν ειναι σα να λες υπολογιστης που το μονο που χρειαζεται ειναι κατσαβιδι και να ξερεις που παει τι. Η εγγυηση που λες 5 χρονια ειναι η κανονικη εγγυηση της εταιριας η εξτρα εγγυηση που την πληρωνεις παραπανω; Γιατι ειδα δυο καταστηματα απο το σαιτ της daikin αλλα δεν ελεγαν τιποτα για αυτο.

Στις 9/6/2022 στις 9:10 ΜΜ, HeimerSwag είπε

Γιατί όχι toshiba edge/haori/daisekai?

Εχω δει και πιο καλυτερα μοντελα των εταιριων οπως fujitsu keta/kgca, daikin atxm, toshiba edge/haori, απλα δε μου φανηκε οτι αξιζε το εξτρα κοστος. Καλο ειναι που εχουν πιο premium λειτουργιες οπως ιονιστη που δε θα με χαλαγε αλλα για 300 ευρω αγοραζω ιονιστη ξεχωριστα αν ειναι, αλλα αμα πεσει καμια εκπτωση σε πιο καλο μοντελο απο 900 ευρω σε 750 πχ και η διαφορα ειναι 100 ευρω με μοντελο χαμηλοτερου tier τοτε ναι ανετα παω εκει, το εχω στο νου μου και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, marioboni είπε

Από 18αρι αν θυμάμαι καλά έχω δει καταναλώσεις χειμώνα που φαινόταν να δουλεύει σαν κανονικό inverter 

Το παρακολουθώ γενικά καθημερινά το θέμα εδώ αν και δεν γράφω, απλά μου αρέσει να ενημερώνομαι και που και που έχω γράψει και τα δικά μου 

Ισχύει. Για αυτό και είναι από τις πρώτες προτάσεις όταν το μπάτζετ είναι σχετικά σφιχτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Οι τιμες αν βαλεις και το κοστος εγκαταστασης ιδιες βγαινουν η και παραπανω, στο οικονομικο δεν κανει διαφορα αν μπορεις να βρεις απο αλυσιδα με δωρεαν, θα την εκανα μονος μου την εγκατασταση στην τελικη αλλα απο οτι ειδα χρειαζεται ειδικο εξοπλησμο δεν ειναι σα να λες υπολογιστης που το μονο που χρειαζεται ειναι κατσαβιδι και να ξερεις που παει τι. Η εγγυηση που λες 5 χρονια ειναι η κανονικη εγγυηση της εταιριας η εξτρα εγγυηση που την πληρωνεις παραπανω; Γιατι ειδα δυο καταστηματα απο το σαιτ της daikin αλλα δεν ελεγαν τιποτα για αυτο.

Κανονική εγγύηση είναι τα 5 χρόνια από τους blue dealers, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο για επιβεβαίωση.

Η έξτρα εγγύηση που λες είναι είτε για 7 χρόνια (δηλαδή +2 χρόνια) είτε για 10 (δηλαδή +5 χρόνια έξτρα) και το κάνεις μέσα από το site της daikin κατά το πρώτο εξάμηνο της αγοράς από blue dealer, δεν ξέρω τιμές ακόμη αλλά μάλλον θα μάθω αύριο (εαν είναι ανοικτά στα τηλέφωνα).

Απ' όσο μου είχαν πει στο τηλέφωνο από την Daikin ουσιαστικά σε περνάει στο σύστημα ο blue dealer και έτσι έχεις την εγγύηση 5 χρόνων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εβδομάδα πέρασε έτσι χωρίς να φθάσει το κλιματιστικό από το Leroy Merlin σπίτι μου.Πάλι καλά να λέω κιόλας που εμφανίστηκε στις 8 του μηνός σε τοπικό hub της Λάρισας της speedex και από εκεί λέει πήγε σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λογικά πάει στο μπουάτ. Κοίτα λίγο τις ασφάλειες σου. Λέει καμία air-condition; Αν ναι, πόσα αμπέρ είναι;

Δεν γράφει κάτι στις ασφάλειες. Αν υο βάλω μπροστά και αρχίσω και υις ανεβοκατεβαζω μια μια δε θα το βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giannis Vs είπε

Δεν γράφει κάτι στις ασφάλειες. Αν υο βάλω μπροστά και αρχίσω και υις ανεβοκατεβαζω μια μια δε θα το βρω;

Ναι... Άλλα πρόσεξε μην έχεις και άλλες καταναλώσεις στην ίδια ασφάλεια (και στους ίδιους αγωγούς - καλώδια). Επίσης κατα πάσα πιθανότητα είναι τουλάχιστον 16Α.

Αν είναι μόνο το AC στον μικροαυτόματο και με διατομή 2,5 mm2 το συζητάμε...

Επεξ/σία από cpp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση για εξοικονόμηση χρημάτων. 

Τώρα που είναι καλοκαίρι, αν ζεσταίνομαι, να χαμηλώνω τη θερμοκρασία ή να αυξάνω την ένταση των ανεμιστήρων;

Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Παιδιά μια ερώτηση για εξοικονόμηση χρημάτων. 

Τώρα που είναι καλοκαίρι, αν ζεσταίνομαι, να χαμηλώνω τη θερμοκρασία ή να αυξάνω την ένταση των ανεμιστήρων;

Γνωρίζει κανείς;

Αυξάνεις ανεμιστήρα, περσιδες τέρμα πάνω-οριζόντιες,  θερμοκρασία μέχρι να χτυπήσουν 40αρια, 27+ -1 οC θα είσαι λογικά οκ. Για οικονομία φροντίζεις για σκίαση στα ανοίγματα και κάνας ανεμιστήρας βοηθάει... 

Μόλις τώρα, m4rk0s είπε

Αυξάνεις ανεμιστήρα, περσιδες τέρμα πάνω-οριζόντιες,  θερμοκρασία μέχρι να χτυπήσουν 40αρια, 27+ -1 οC θα είσαι λογικά οκ. Για οικονομία φροντίζεις για σκίαση στα ανοίγματα και κάνας ανεμιστήρας βοηθάει... Φυσικά τακτικά καθαρίζεις φίλτρα...και κοιτάς εξωτερική μονάδα μήπως μπορεί να έχει κάποια σκίαση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα και η εγκατασταση a/c πανευκολη ειναι απλα θες εργαλεια.Αν και ετσι που κανουν εγκατασταση οι περισσοτεροι ουτε εργαλεια δεν θες!

Επεξ/σία από aks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Αυξάνεις ανεμιστήρα, περσιδες τέρμα πάνω-οριζόντιες,  θερμοκρασία μέχρι να χτυπήσουν 40αρια, 27+ -1 οC θα είσαι λογικά οκ. Για οικονομία φροντίζεις για σκίαση στα ανοίγματα και κάνας ανεμιστήρας βοηθάει... 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...