Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, macovet είπε

@liakjim

@HeimerSwag

Ρε παιδιά, κοιτώντας λίγο στα sites των αντιπροσωπιών βλέπω ότι τα Toshiba Haori είναι τα μόνα που δίνουν Εγγύηση 7 ετών για όλα τα μέρη του συστήματος. Βλέπω καλά; :blink:😵

Αν λάβουμε υπόψη ότι το συγκεκριμένο έχει όλα τα καλούδια (wifi, ιονιστή) και πολύ περισσότερο αυτά που έχουν γραφτεί για mitsu & daikin (κάψιμο πλακέτας αμέσως μετά τη λήξη της εγγύησης στα 3 χρόνια!), η επιλογή φαντάζει μονόδρομος! Πείτε μου που κάνω λάθος!!

ΥΓ.

Επιπρόσθετα τα Daikin λένε ότι είναι made in turkey - για εμένα λόγος απόριψης από μόνος του.

https://toshiba-aircon.gr/product/edge/

και το edge δίνει 7 χρόνια 🤔

Επεξ/σία από HeimerSwag
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Επειδη καλο το SEER, αλλα πρεπει να εχουμε και μια πραγματικη εικονα του τι σημαινει η διαφορα ενος 6.5 με ενα 8.5 πχ, αρχισα να ψαχνω τις ετικετες. Ειδα οτι υπαρχει μια μετρηση πανω για "KWh/annum" και ψαχνοντας το λιγο ειδα οτι το μετρανε για 500 ωρες full load. Δηλαδη αν πεις οτι σε 3 μηνες καλοκαιρι θα το δουλεψεις 70 μερες (δεδομενου οτι θα πας και διακοπες, θα τυχουν και μερες με χαμηλοτερες θερμοκρασιες κλπ, αντιστοιχει σε 7 ωρες τη μερα. Δε το λες και λιγο.... Αρα μπορεις να πεις οτι ειναι σχετικα ρεαλιστικο το KWh/annum.

Συγκρινοντας λοιπον δυο ταμπελακια, ενα Midea με 8.5 seer, το δινει 137 KWh/annum, και ενα Haier Tide με 6.1 Seer το δινει 184 KWh/annum , και τα 2 , 12αρια.

Δηλαδη 50KWh το χρονο διαφορα. Με μια σχετικα κακη τιμη κιλοβατωρας 0.25 λεπτα, αυτο αντιστοιχει σε 10ε το χρονο... δηλαδη ψιχουλα, στη 10ετια ειναι 100ε , δεν φτανει ουτε να καλυψει τη μιση διαφορα αρχικης τιμης κτησης. Δεν εχει νοημα βεβαια να συζητησουμε για ακομα πιο ακριβα μοντελα απο το Midea...

Κανω κατι λαθος, ή τελικα το κυνηγι των μεγαλων SEER ειναι πιο πολυ για οσους τα χρησιμοποιουν τα κλιματιστικα 16 ωρες τη μερα?

Είσαι σίγουρος ότι είναι 500; Βάζεις λίγο το λινκ; Το λέω γιατί η διαίρεση βγάζει 350 ώρες.

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι στο ίδιο φορτίο ?

Ναι.

13 λεπτά πριν, HeimerSwag είπε

 

https://toshiba-aircon.gr/product/edge/

και το edge δίνει 7 χρόνια 🤔

Όπως όλα τα Toshiba.

7 ώρες πριν, macovet είπε

@liakjim

@HeimerSwag

Ρε παιδιά, κοιτώντας λίγο στα sites των αντιπροσωπιών βλέπω ότι τα Toshiba Haori είναι τα μόνα που δίνουν Εγγύηση 7 ετών για όλα τα μέρη του συστήματος. Βλέπω καλά; :blink:😵

Αν λάβουμε υπόψη ότι το συγκεκριμένο έχει όλα τα καλούδια (wifi, ιονιστή) και πολύ περισσότερο αυτά που έχουν γραφτεί για mitsu & daikin (κάψιμο πλακέτας αμέσως μετά τη λήξη της εγγύησης στα 3 χρόνια!), η επιλογή φαντάζει μονόδρομος! Πείτε μου που κάνω λάθος!!

ΥΓ.

Επιπρόσθετα τα Daikin λένε ότι είναι made in turkey - για εμένα λόγος απόριψης από μόνος του.

Το Haori φτάνει μέχρι 16000btus. Είναι και ακριβό. Υπό συνθήκες είναι σίγουρα μια καλή επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως όλα τα Toshiba.

Το Haori φτάνει μέχρι 16000btus. Είναι και ακριβό. Υπό συνθήκες είναι σίγουρα μια καλή επιλογή.

το σκεφτόμουν και εγώ αλλά 16αρι δε νομίζω να μου κάνει και ο ιονιστης είναι πάνω κάτω η μόνη λειτουργική διαφορά με το edge είναι ο ιονιστης (που είναι με όζον , για τους οποίους δεν εχω διαβάσει και τα καλύτερα.  Σε μοντέλα του εξωτερικού το  haori είναι με σωματίδια άργυρου αντί για οζον)

Επεξ/σία από HeimerSwag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, meli1 είπε

Καλησπέρα παιδια,

 

Εχω ενα Toyotomi Kuro και εσπασε το εσωτερικο καπακι, ξερετε αν παιζουν τετοια ανταλακτικα ?

 

Το καπακι που ειναι η προσοψη της εσωτερικης μοναδας ,που ανοιγουμε για να καθαρισουμε φιλτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι 500; Βάζεις λίγο το λινκ; Το λέω γιατί η διαίρεση βγάζει 350 ώρες.

 

Δυσκολευτηκα αρκετα να το βρω, στο επισημο site της Ευρωπαικης Ενωσης πχ δεν το εντοπισα καπου.

Το ειδα εδω :

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label#Air_conditioners

τωρα ενταξει, wiki ειναι, μπορει και να εχουν κανει λαθος... Αλλα ρε παιδι μου η διαφορα και 10ε το χρονο να μην ειναι και να ειναι 13ε πχ.... παλι θες 10 χρονια για να εξοικονομησεις 130ε? Πολλα μοντελα απο αυτα που συζηταμε κοστιζουν 200-300 ακομα και 400ε πανω απο αλλα φτηνοτερα (και οχι του πατου, ενταξει πηρα το haier σαν reference).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Δυσκολευτηκα αρκετα να το βρω, στο επισημο site της Ευρωπαικης Ενωσης πχ δεν το εντοπισα καπου.

Το ειδα εδω :

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label#Air_conditioners

τωρα ενταξει, wiki ειναι, μπορει και να εχουν κανει λαθος... Αλλα ρε παιδι μου η διαφορα και 10ε το χρονο να μην ειναι και να ειναι 13ε πχ.... παλι θες 10 χρονια για να εξοικονομησεις 130ε? Πολλα μοντελα απο αυτα που συζηταμε κοστιζουν 200-300 ακομα και 400ε πανω απο αλλα φτηνοτερα (και οχι του πατου, ενταξει πηρα το haier σαν reference).

Στη θέρμανση είναι όλο το παιχνίδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Δυσκολευτηκα αρκετα να το βρω, στο επισημο site της Ευρωπαικης Ενωσης πχ δεν το εντοπισα καπου.

Το ειδα εδω :

https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_energy_label#Air_conditioners

τωρα ενταξει, wiki ειναι, μπορει και να εχουν κανει λαθος... Αλλα ρε παιδι μου η διαφορα και 10ε το χρονο να μην ειναι και να ειναι 13ε πχ.... παλι θες 10 χρονια για να εξοικονομησεις 130ε? Πολλα μοντελα απο αυτα που συζηταμε κοστιζουν 200-300 ακομα και 400ε πανω απο αλλα φτηνοτερα (και οχι του πατου, ενταξει πηρα το haier σαν reference).

Περίεργο. Δεν βγαίνει η διαίρεση. Αν πάμε στο scop που σε θερμό είναι 1400ωρες, βγαίνει κανονικά με πολλαπλασιασμό του φορτίου σχεδιασμού επί 1400 και μετά διαιρώντας με το scop. 

@Rnd1978 καμιά ιδέα γιατί η πράξη βγάζει 350ωρες ενώ το seer στο wiki λέει 500;

Όσον αφορά το seer, υπάρχει κάτι που δεν μου αρέσει.

Αν δεις τη φόρμουλα λέει:

Here is the formula for calculating the SEER rating:

SEER = (EER100% × 0.03) + (EER75% × 0.33) + (EER50% × 0.41) + (EEER25% × 0.23)

 

  1. EER100% is measured at 100% cooling output and at 35°C. It accounts for 3% of the total SEER rating.
  2. EER75% is measured at 75% cooling output and at 30°C. It accounts for 33% of the total SEER rating.
  3. EER50% is measured at 50% cooling output and at 25°C. It accounts for 41% of the total SEER rating.
  4. EER25% is measured at 25% cooling output and at 20°C. It accounts for 25% of the total SEER rating.

Δηλαδή αν δεις, το 41% του seer και το 25% δλδ σύνολο 66% του seer βγαίνει με μετρήσεις θερμοκρασιών 25 και 20 αντίστοιχα. Ποιος βάζει ψύξη με τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες; Κανείς. Από την άλλη στους 30C πάει και μετράει στο 75% του φορτίου. Υπάρχει ποτέ περίπτωση να έχεις τόσο υψηλό φορτίο σε τόσο σχετικά χαμηλή θερμοκρασία; Όχι. Το ίδιο στους 35. Υπάρχει ποτέ περίπτωση το κλιματιστικό να παίζει κόφτες στους 35C; Και πάλι όχι.

Άρα για μένα, το seer έτσι όπως το υπολογίζουν σε εργαστηριακές συνθήκες, είναι ψιλοαχρηστο και δεν δίνει σε καμιά περίπτωση το τι θα κάψει το καλοκαίρι ένα κλιματιστικό. Με λίγα λόγια, δεν παίζει να μπορέσεις να υπολογίσεις πόσες kWh θα κάψεις τη σεζόν σε σχέση με ένα άλλο παρά μόνο αν το σπίτι σου θα επέβαλε στο κλιματιστικό να δουλέψει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως υπολογίζει το πρότυπο. Προσωπικά θα περίμενα κάτι πολύ διαφορετικό για seer και μάλιστα σε average και θερμό όπου στο θερμό θα ήταν κατι σαν : 0.1*eer75% στους 40C + 0.5*eer40% στους 35C + 0.3*eer25% στους 30C + 0.1*eer10% στους 25C για να έχουμε κάτι πιο ρεαλιστικό.

 

Οπότε τί; Το μόνο μου έχουμε δει από αναφορές μελών, είναι ότι στατιστικά τα κλιματιστικά με μεγάλο seer έχουν τη δυνατότητα να ρίξουν σε χαμηλά επίπεδα τα watts τους (πράγμα που σχεδόν πάντα το θέλουμε, για θερμική άνεση αλλά και λειτουργία σε χαμηλό φορτίο όπου εκεί είναι που συνήθως τα κλιματιστικά παίζουν σε μεγάλο στιγμιαίο eer). Χωρίς βέβαια αυτό να είναι και κανόνας. Πχ έχουμε δει ότι 24αρι με seer 7 να πέφτει στα 100watts ενώ ένα άλλο 24αρι με ίδιο seer μπορεί να έχει τα 3πλασια ελάχιστα watts. Είναι λίγο πολύπλοκο. Πάντως προσωπικά θα στοχευα σε όσο υψηλότερο seer μπορεί να αγοράσει η τσέπη μου, ακόμα και με τις επιφυλάξεις που είπαμε , ελπίζοντας ότι υψηλό seer = χαμηλά ελάχιστα watts.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, liakjim said:

Το Haori φτάνει μέχρι 16000btus. Είναι και ακριβό. Υπό συνθήκες είναι σίγουρα μια καλή επιλογή.

Με ενδιαφέρει 9000 & 12000. Είχα σχεδόν καταλήξει στα Mitshu heavy Diamond αλλά τα 7 χρόνια είναι από μόνα τους λόγος να το ξανασκεφτώ.. Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις;

2 hours ago, HeimerSwag said:

ο ιονιστης είναι πάνω κάτω η μόνη λειτουργική διαφορά με το edge είναι ο ιονιστης

και το wifi, το edge δεν έχει wifi. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει. Η εφαρμογή βέβαια στο android δεν έχει τις καλύτερες κριτικές, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να βελτιωθεί. Τα περισσότερα προβλήματα δε, αναφέρονται σε περιπτώσεις που το wifi παίζει με το επιπρόσθετο module. Στο edge η προσθήκη του είναι 100+€, άσε που δε λέει να μπλέξεις.

Επεξ/σία από macovet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες μάρκες κλιματιστικών μας κοροϊδεύουν με ψευδή νούμερα και μεις την πατάμε αγοράζοντας τα... 

Παραθέτω παρακάτω παραφωνιες σε νούμερα και χαρακτηριστικά της inventor στο μοντέλο corona plus 9αρι...

Η φωτογραφία του τηλεχειριστηριου στο επίσημο site της εταιρείας με το πραγματικό έχει κάποιες μικροδιαφορες με σημαντικότερη την ένδειξη θερμοκρασίας με ένα δεκαδικο και χωρίς δεκαδικο στην πραγματικότητα. 

Αναφέρουν δε στο επίσημο εγχειρίδιο χρήσης ότι η θερμοκρασία μπορεί να ρυθμιστεί ανα 0.5 βαθμούς Κελσίου ενώ στην πραγματικότητα ρυθμίζεται ανά 1 βαθμό Κελσίου.

Αναφέρουν 12 ταχύτητες στον εσωτερικό ανεμιστήρα ενώ στην πραγματικότητα είναι 5 (Αθόρυβο,  χαμηλή,  μεσαία,  υψηλή και turbo). 

Αναφέρουν ελάχιστη κατανάλωση θέρμανσης 110w (στο εύρος κατανάλωσης) και 90w στην ψύξη.

Αυτά στην πραγματικότητα ειναι τα διπλάσια σχεδόν.

Παραθέτω και σχετικές φωτογραφίες. 

Αν ξέρει κάποιος τι μπορούμε να κάνουμε εναντίον της inventor ας ενημερώσει... 

Screenshot_2022-06-08-10-20-28-373.jpeg

Screenshot_2022-06-08-10-23-54-543.jpeg

Screenshot_2022-06-08-10-25-03-393.jpeg

IMG_20220608_103259~2.jpg

IMG_20220608_103628~2.jpg

20210702125046_f4c553b9 (1).jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Κάποιες μάρκες κλιματιστικών μας κοροϊδεύουν με ψευδή νούμερα και μεις την πατάμε αγοράζοντας τα... 

Παραθέτω παρακάτω παραφωνιες σε νούμερα και χαρακτηριστικά της inventor στο μοντέλο corona plus 9αρι...

Η φωτογραφία του τηλεχειριστηριου στο επίσημο site της εταιρείας με το πραγματικό έχει κάποιες μικροδιαφορες με σημαντικότερη την ένδειξη θερμοκρασίας με ένα δεκαδικο και χωρίς δεκάρικο στην πραγματικότητα. 

Αναφέρουν δε στο επίσημο εγχειρίδιο χρήσης ότι η θερμοκρασία μπορεί να ρυθμιστεί ανα 0.5 βαθμούς Κελσίου ενώ στην πραγματικότητα ρυθμίζεται ανά 1 βαθμό Κελσίου.

Αναφέρουν 12 ταχύτητες στον εσωτερικό ανεμιστήρα ενώ στην πραγματικότητα είναι 5 (Αθόρυβο,  χαμηλή,  μεσαία,  υψηλή και turbo). 

Αναφέρουν ελάχιστη κατανάλωση θέρμανσης 110w (στο εύρος κατανάλωσης) και 90w στην ψύξη.

Αυτά στην πραγματικότητα ειναι τα διπλάσια σχεδόν.

Παραθέτω και σχετικές φωτογραφίες. 

Αν ξέρει κάποιος τι μπορούμε να κάνουμε εναντίον της inventor ας ενημερώσει... 

Screenshot_2022-06-08-10-20-28-373.jpeg

Screenshot_2022-06-08-10-23-54-543.jpeg

Screenshot_2022-06-08-10-25-03-393.jpeg

IMG_20220608_103259~2.jpg

IMG_20220608_103628~2.jpg

Να προσθέσω και τις μικρότερες ετήσιες kWh...

Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή για αναγραφή ψευδών στοιχείων ( υπάρχει μια πιο cool έκφραση αλλά δεν μου έρχεται πχ μη συνομη αναγραφή χαρακτηριστικών ή κάτι τέτοιο)..

ΥΓ Αυτό με την ταχύτητα του ανεμιστήρα κοίτα μήπως μετράει την αυτόματη όπου εκεί μέσα έχει διαβαθμίσεις ή/και άλλη ταχύτητα σε ψύξη , άλλη σε θέρμανση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, alexdeskas said:

Κάποιες μάρκες κλιματιστικών μας κοροϊδεύουν με ψευδή νούμερα και μεις την πατάμε αγοράζοντας τα... 

Για αυτό καλό θα ήταν να ζητάμε πιστοποίηση EUROVENT. Επίσης καλό θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά στα επίσημα sites της εταιρείας πχ. για αυτό που ψάχνω εγώ https://www.toshiba-aircondition.com/en/product-details/haori.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, macovet είπε

Για αυτό καλό θα ήταν να ζητάμε πιστοποίηση EUROVENT. Επίσης καλό θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά στα επίσημα sites της εταιρείας πχ. για αυτό που ψάχνω εγώ https://www.toshiba-aircondition.com/en/product-details/haori.html.

Υπόψιν ότι ακόμη και σήμερα η φιλενάδα σου ( πλάκα κάνω ) Toshiba , έχει ακόμη ψευδές ( φυσικά προς τα πάνω ) αναγραφή seer σε πρώτης τάξης κλιματιστικό της ( edge)....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 minutes ago, liakjim said:

Υπόψιν ότι ακόμη και σήμερα η φιλενάδα σου ( πλάκα κάνω ) Toshiba , έχει ακόμη ψευδές ( φυσικά προς τα πάνω ) αναγραφή seer σε πρώτης τάξης κλιματιστικό της ( edge)....

Είναι ενδιαφέρον ότι οι μετρήσεις SEER/SCOP (για το Haori SEER 8.60 | SCOP 5.10) δεν αναγράφονται στο Αγγλικό site (Αυστρία) .

Στο Αγγλικό δε έχει περισσότερες λεπτομέρειες, ξεχωρίζω για εμένα τα:
  • App control via smartphone or tablet as standard
  • Smart speaker compatible with GOOGLE Assistant and AMAZON Alexa
  • Highly-effective PM 2.5 µ ultra-pure filter
  • Ozone air purifier with ionizer
  • Two fabric covers are included, another four are optional
  • WiFi special features
    • One indoor unit can be controlled by up to 5 users
    • Up to 10 indoor units can be controlled by one user
    • Combine units in up to 3 groups/zones
    • Indoor and outdoor temperature display
 
 
14 minutes ago, liakjim said:

η φιλενάδα σου

Παρότι δεν έχω συνάψει ακόμα σχέση, είναι αλήθεια ότι με έχει δελεάσει αρκετά με τα κάλλη της που αναφέρω πιο πάνω, το γεγονός ότι είναι πιο σύγχρονο μοντέλο αλλά κυρίως με τα 7 χρόνια (όλα αυτά εννοείται επιπρόσθετα από τα πολύ καλά βασικά μεγέθη, αν δεχτούμε ότι ισχύουν)

Στα ψιλά γράμματα βέβαια της εγγύησης βέβαια αναγράφεται η προυπόθεση ετήσιας συντήρησης για την ισχύ της.

 

Παρόλα αυτά δεν είναι εύκολο να εγκαταλείψω την μακροχρόνια σχέση που έχω με τα Mitsubishi Heavy. 10+ χρόνια, σειρά ZIX-S.

Στα βασικά μεγέθη δε, τα Mitsu Heavy πλεονεκτόυν, αν δεχτούμε τις μετρήσεις. (Σειρά Diamond ( SRK-ZSX-W ) SEER 10.3 | SCOP 5.2)

 

Πες μου τη γνώμη σου! 🙏

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση να έχει τοποθετήσει κάποιος multi-split?

Επειδή έχουμε 3 κλιματιστικά στο σπίτι, όπου οι εξωτερικές μονάδες είναι στην ταράτσα, μήπως θα άξιζε σε περίπτωση αντικατάστασης γενικότερα να πάμε σε κάποια τέτοια λύση; Θεωρώ πως όλες οι σωληνώσεις θα είναι κάτω από 10 μέτρα ανά μονάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...