Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, jimaros είπε

Καλησπέρα,

Για εναιο χώρο σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα, χωλ, στο Ναυπλιο 80τ.μ.,3 πόρτες, 3 παράθυρα, το εργαλείο έβγαλε απώλειες 4700watt 16000btu. Το κλιματιστικο θα χρησιμοποιηθεί 90% για ψύξη και 10% για θέρμανση. Ο χώρος είναι μεγάλος και δυσκολευομαι να πειστω ότι καλύπτεται με ένα 18αρι. Τι προτείνετε;

Πάρε 22-24αρι αν έχεις αμφιβολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, HeimerSwag είπε

Στα 2 συγκεκριμένα μοντέλα που γίνεται η σύγκριση ομως, το heavy έχει καλύτερους δείκτες seer και scop απο το electric και εχει και R32. Νομίζω μεταξύ των 2, το heavy είναι καλύτερη επιλογή σε αυτή τη περίπτωση. Τα watt δε νομίζω να είναι πρόβλημα γιατί είναι μικρή η διαφορά 🤔 Το θέμα με το  heavy είναι μια αρνητική κριτική στο skroutz  που αναφέρει πως καίει πλακέτα εύκολα και του έχει καεί 2 φορές.  Μπορεί να ήταν εξαιρετικά άτυχος  τυπος αλλά και πάλι σε βάζει σε σκέψεις 

Προσωπική εμπειρία από Heavy του 2007-08, Το περασμένο καλοκαίρι κάηκε το μοτέρ του εξωτερικού ανεμιστήρα και στη σειρά έκαψε την εξωτερική πλακέτα, η οποία πήγε για επισκευή και συζητώντας με τον τεχνικό μου είπε ότι είναι αμέτρητες η φορές που χρειάστηκε να επισκευάσει πλακέτες από heavy η οποίες καίγονται από αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HeimerSwag είπε

Όπως και να έχει , νομίζω πως για 24αρι τα top 3 ,χωρίς οριο budget στην Ελλάδα σαν all rounders (R32, ποιοτητα αερα, καλοι δεικτες, eurovent , κατασκευη) καθώς το τέλειο δεν υπάρχει, είναι τα mitsu heavy 71ZR, το toshiba Shorai Edge  και το Daikin Perfera FTXM71N .

Και από κοντά τα 24αρια mitsu electric AP71 και HR71VF.

Εξακολουθώ και ψηφίζω electric σε σχέση με το heavy. Έχει υψηλότερο capacity σε χαμηλές θερμοκρασίες (6.89 vs 6.12 στους 0C) και όπως δείξαμε πιο πάνω , λογικά θα παίζει με μεγαλύτερη ευελιξία στα χαμηλά φορτία άρα πιο ταιριαστό σε μέσες καιρικές συνθήκες Ελλάδας.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, George_cy είπε

Προσωπική εμπειρία από Heavy του 2007-08, Το περασμένο καλοκαίρι κάηκε το μοτέρ του εξωτερικού ανεμιστήρα και στη σειρά έκαψε την εξωτερική πλακέτα, η οποία πήγε για επισκευή και συζητώντας με τον τεχνικό μου είπε ότι είναι αμέτρητες η φορές που χρειάστηκε να επισκευάσει πλακέτες από heavy η οποίες καίγονται από αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα. 

Ναι αυτά με τρομάζουν. Και στο skroutz εχει κριτική πως έχει κάψει πλακέτα. Με κόβω στο 24ρι για sorai όπως και τα 9αρια στα δωμάτια 🙈

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξακολουθώ και ψηφίζω electric σε σχέση με το heavy. Έχει υψηλότερο capacity σε χαμηλές θερμοκρασίες (6.89 vs 6.12 στους 0C) και όπως δείξαμε πιο πάνω , λογικά θα παίζει με μεγαλύτερη ευελιξία στα χαμηλά φορτία άρα πιο ταιριαστό σε μέσες καιρικές συνθήκες Ελλάδας.

μόνο λόγω των ιστοριών τρόμου για τα heavy πως καίνε πλακέτα , αρχίζω να τείνω προς το edge περισσότερο. 👀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, George_cy είπε

Προσωπική εμπειρία από Heavy του 2007-08, Το περασμένο καλοκαίρι κάηκε το μοτέρ του εξωτερικού ανεμιστήρα και στη σειρά έκαψε την εξωτερική πλακέτα, η οποία πήγε για επισκευή και συζητώντας με τον τεχνικό μου είπε ότι είναι αμέτρητες η φορές που χρειάστηκε να επισκευάσει πλακέτες από heavy η οποίες καίγονται από αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα. 

Το ίδιο και σε μένα, εξωτερικό μοτέρ. Το ανακυκλωσα και ησύχασα. Δε λέω καλό όσο δούλευε αλλά μια κάτι σπασμένα πλαστικά μια αυτή η βλάβη thanks but no thanks. Στη θέση του παίζει τώρα ένα asyg24.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα.

Λέμε φέτος να βάλουμε κλιματιστικό στο χώρο μας.

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800-1200
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% ψύξη / 40% θέρμανση  τις  κρύες μέρες Νοέμβριο-Φεβρουάριο επικουρικά με καλοριφέρ θέρμανσης πετρελαίου. 
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, Αρκετά συχνά σε θέρμανση(υπάρχει αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γέρακας https://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση τουλάχιστον 5 ετών
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Σχετικά καλές μονώσεις σε κτίριο του 2009. Ισόγειο με άλλο διαμέρισμα απο πάνω και άλλες κατοικίες που εφάπτουν στις πλευρές του, χωρις θερμοπρόσοψη, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, σχετική δροσιά το καλοκαίρι και από κατω βρίσκεται υπόγειο parking,  
  10. Θερμικές Απώλειες

Επιθυμητή θερμοκρασία: 23βαθμοί

      a. 5173.11Watt

          4448.88KCal/h

         103.46Watt/m2

          88.98KCal/h/m2

Ίσως οι μονώσεις τοίχων να είναι καλύτεροι από πλημμελής μόνωση και τα νούμερα να είναι ως εξής:

              b. 3912.99Watt

                   3365.17KCal/h

                   78.26Watt/m2

                   67.30KCal/h/m2

 

Τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vade23 είπε

Καλησπέρα και απο εμένα.

Λέμε φέτος να βάλουμε κλιματιστικό στο χώρο μας.

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800-1200
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% ψύξη / 40% θέρμανση  τις  κρύες μέρες Νοέμβριο-Φεβρουάριο επικουρικά με καλοριφέρ θέρμανσης πετρελαίου. 
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, Αρκετά συχνά σε θέρμανση(υπάρχει αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γέρακας https://penteli.meteo.gr/stations/gerakas/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Εγγύηση τουλάχιστον 5 ετών
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Σχετικά καλές μονώσεις σε κτίριο του 2009. Ισόγειο με άλλο διαμέρισμα απο πάνω και άλλες κατοικίες που εφάπτουν στις πλευρές του, χωρις θερμοπρόσοψη, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, σχετική δροσιά το καλοκαίρι και από κατω βρίσκεται υπόγειο parking,  
  10. Θερμικές Απώλειες

Επιθυμητή θερμοκρασία: 23βαθμοί

      a. 5173.11Watt

          4448.88KCal/h

         103.46Watt/m2

          88.98KCal/h/m2

Ίσως οι μονώσεις τοίχων να είναι καλύτεροι από πλημμελής μόνωση και τα νούμερα να είναι ως εξής:

              b. 3912.99Watt

                   3365.17KCal/h

                   78.26Watt/m2

                   67.30KCal/h/m2

 

Τι θα προτείνατε;

18αρι Toshiba edge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, vade23 είπε

το haori νομίζω είναι ενα τσακ ανώτερο μοντέλο.(θεωρείται λιγο ποιο "prenium" απο το edge ) Στον ιονιστη όμως χρησιμοποιεί όζον και δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα σχετικά με τους ιονιστες με όζον. (ψάξτο λιγο google).

 

Επίσης οι κριτικές λένε πως δε παίρνει σωλήνα στα πλάγια μόνο πίσω , σε αντίθεση με το edge 🤔

Επεξ/σία από HeimerSwag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, liakjim said:

Από αυτά που έχουμε δει, θα πήγαινα στο electric, όχι στο heavy.

είμαι έτοιμος να πάρω τα heavy diamond SRK-ZSX-W 25 & 35. Θα μπορούσε κάποιος να γράψει αν έχει αναφερθεί κάτι κακό (οι πλακέτες ήταν για παλαιότερα μοντέλα, ε;) για να μην ψάχνω 1029 σελίδες;

@liakjimΤι εννοείς 'από αυτά που έχουμε δει'; ΤΝΧ!

Επεξ/σία από macovet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2022 στις 9:38 ΜΜ, camel555 είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Είμαι ανάμεσα στα 2 παρακάτω κλιματιστικά, θέλω αποκλειστικά Fujitsu, είναι για 15-18τμ, συνήθη υπνοδωμάτια, με ενδιαφέρει η απόδοση σε ψύξη-θέρμανση και να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα.

https://www.skroutz.gr/s/23665295/Fujitsu-ASYG09KMCC-AOYG09KMCC-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/15157124/Fujitsu-KM-Series-ASYG09KMTA-AOYG09KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τα 2 μοντέλα? Το 9άρι ΚΜΤΑ στον επίσημο κατάλογο της Fujitsu δεν υπάρχει... Είναι παλιό μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καλο το SEER, αλλα πρεπει να εχουμε και μια πραγματικη εικονα του τι σημαινει η διαφορα ενος 6.5 με ενα 8.5 πχ, αρχισα να ψαχνω τις ετικετες. Ειδα οτι υπαρχει μια μετρηση πανω για "KWh/annum" και ψαχνοντας το λιγο ειδα οτι το μετρανε για 500 ωρες full load. Δηλαδη αν πεις οτι σε 3 μηνες καλοκαιρι θα το δουλεψεις 70 μερες (δεδομενου οτι θα πας και διακοπες, θα τυχουν και μερες με χαμηλοτερες θερμοκρασιες κλπ, αντιστοιχει σε 7 ωρες τη μερα. Δε το λες και λιγο.... Αρα μπορεις να πεις οτι ειναι σχετικα ρεαλιστικο το KWh/annum.

Συγκρινοντας λοιπον δυο ταμπελακια, ενα Midea με 8.5 seer, το δινει 137 KWh/annum, και ενα Haier Tide με 6.1 Seer το δινει 184 KWh/annum , και τα 2 , 12αρια.

Δηλαδη 50KWh το χρονο διαφορα. Με μια σχετικα κακη τιμη κιλοβατωρας 0.25 λεπτα, αυτο αντιστοιχει σε 10ε το χρονο... δηλαδη ψιχουλα, στη 10ετια ειναι 100ε , δεν φτανει ουτε να καλυψει τη μιση διαφορα αρχικης τιμης κτησης. Δεν εχει νοημα βεβαια να συζητησουμε για ακομα πιο ακριβα μοντελα απο το Midea...

Κανω κατι λαθος, ή τελικα το κυνηγι των μεγαλων SEER ειναι πιο πολυ για οσους τα χρησιμοποιουν τα κλιματιστικα 16 ωρες τη μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, HeimerSwag said:

Όπως και να έχει , νομίζω πως για 24αρι τα top 3 ,χωρίς οριο budget στην Ελλάδα σαν all rounders (R32, ποιοτητα αερα, καλοι δεικτες, eurovent , κατασκευη) καθώς το τέλειο δεν υπάρχει, είναι τα mitsu heavy 71ZR, το toshiba Shorai Edge  και το Daikin Perfera FTXM71N .

Και από κοντά τα 24αρια mitsu electric AP71 και HR71VF.

@liakjim

@HeimerSwag

Ρε παιδιά, κοιτώντας λίγο στα sites των αντιπροσωπιών βλέπω ότι τα Toshiba Haori είναι τα μόνα που δίνουν Εγγύηση 7 ετών για όλα τα μέρη του συστήματος. Βλέπω καλά; :blink:😵

Αν λάβουμε υπόψη ότι το συγκεκριμένο έχει όλα τα καλούδια (wifi, ιονιστή) και πολύ περισσότερο αυτά που έχουν γραφτεί για mitsu & daikin (κάψιμο πλακέτας αμέσως μετά τη λήξη της εγγύησης στα 3 χρόνια!), η επιλογή φαντάζει μονόδρομος! Πείτε μου που κάνω λάθος!!

ΥΓ.

Επιπρόσθετα τα Daikin λένε ότι είναι made in turkey - για εμένα λόγος απόριψης από μόνος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, camel555 είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορές έχουν μεταξύ τους τα 2 μοντέλα? Το 9άρι ΚΜΤΑ στον επίσημο κατάλογο της Fujitsu δεν υπάρχει... Είναι παλιό μοντέλο?

Αυτά τα μοντέλα είναι παλιά και τα μεγέθη μικρότερα από 18 έχουν καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό από την σειρά KMTA. Τώρα όλα τα καινούρια μοντέλα που βγήκαν φέτος έχουν ως κατάληξη το γράμμα E. Aρα το KMTA KGTB μετονομάστηκαν σε KMTE και KGTE. Η νέα σειρά KGTE έχει τρομερά αύξημενο δείκτη SEER σε σύγκριση με το προηγούμενο KGTB από 8.5 πήγε 9.2 

https://www.bestprice.gr/item/2157527013/fujitsu-kgte-series-asyg09kgte.html?qid=9K0xvBMyCTp_770f1&seq=10&qo=fujitsu+asyg+09&from=search 

https://www.fgeurope.gr/wp-content/uploads/2022/03/OIKIAKOS_EXOPLISMOS_-2022_EXEID_V5.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Συγκρινοντας λοιπον δυο ταμπελακια, ενα Midea με 8.5 seer, το δινει 137 KWh/annum, και ενα Haier Tide με 6.1 Seer το δινει 184 KWh/annum , και τα 2 , 12αρια

Είναι στο ίδιο φορτίο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...