Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρέπει μου φαίνεται να δούμε και λίγο την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν οι εγκαταστάτες σωληνώσεις, χαλκός κτλ.

Παλιά ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ καλά μέσα στην συσκευασία υπήρχαν κάποια παρελκόμενα. Τι σαπίλες βάζουν για οικονομία μπορεί κάποιος να μας διασφαλίσει ή είναι λάθος η σκέψη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Συμπληρώστε το ερωτηματολόγιο που θα βρείτε στην προτεινόμενη ανάρτηση (διαβάστε το και λίγο) και βάλτε το εδώ.

Δεν πάει μόνο με βάση τα τετραγωνικά το πράγμα για να βρείτε σωστό κλιματιστικό.

Στο ύψος κτιρίου στον υπολογισμό των απωλειών θα βάλετε το ύψος του δωματίου (πάτωμα - ταβάνι), γενικά βάζετε τα στοιχεία του δωματίου όπου θα βάλετε το κλιματιστικό.

Απ' οσο καταλαβαίνω την εγκατάσταση θα την πληρώσεις μιας και βάζεις μοντέλα μέσω σκρουτζ αντί για αλυσίδα όπου συνήθως δίνουν δωρεάν εγκατάσταση.

Υπάρχει και το FTXC35C της Daikin από blue dealer (Ν.Ιωνία) στα 670-675€,  απλά το προτείνω επειδή είναι μικρή η διαφορά από τα 650€ που έχεις να διαθέσεις.

Καλησπέρα και πάλι, τα στοιχεία αφορούν το υπνοδωμάτιο 

1876 W

1613 Kcal/h

170W/m2

146Kcal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Θα πρέπει μου φαίνεται να δούμε και λίγο την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν οι εγκαταστάτες σωληνώσεις, χαλκός κτλ.

Παλιά ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ καλά μέσα στην συσκευασία υπήρχαν κάποια παρελκόμενα. Τι σαπίλες βάζουν για οικονομία μπορεί κάποιος να μας διασφαλίσει ή είναι λάθος η σκέψη μου;

Είναι δεδομένο ότι θα γίνονται πολλά έκτροπα και θέλει πολύ προσοχή. Καλύτερα να διώξουμε το συνεργείο με σχετική ενημέρωση του μαγαζιού που ψωνίσαμε παρά να μπει κάτι χάλια.

2 ώρες πριν, timefliesfast είπε

Μετά χαράς. Στέλνω τα δέοντα σε .jpg. Οι απαντήσεις προήλθαν από τα πεθερικά μου, μια και γνωρίζουν κατιτίς καλύτερα το χώρο, με 1-2 διαφοροποιήσεις από την πλευρά μου. Το δωμάτιο δεν διαθέτει παράθυρο (μόνο την εξώπορτα και μία προς βεράντα), αλλά το σύστημα δεν επέτρεπε να βάλω 0.

Πρόκειται για μεζονέτα, με το δωμάτιο της μικρής να βρίσκεται στον πάνω όροφο.

spiti.jpg

Δεν βλέπω κάτι λάθος. Όσον αφορά το αποτέλεσμα, δεν ξέρουμε πως υπολογίζει η συγκεκριμένη εφαρμογή και όπως έχουμε πει εκατοντάδες φορές, είναι μια προσέγγιση με άγνωστο για εμάς σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teohokage είπε

Καλημέρα για Χαλκούτσι είναι αλλά δεν νομίζω ότι έχει μεγάλες διαφορές στην θερμοκρασία για αυτό άφησα Ωρωπό.

Το έκανα με 18 βαθμούς και άλλαξα και τό ύψος γιατί είχα βάλει καταλάθος ότι ήταν σε υψόμετρο πάνω απο 500 μετρα. Το ύψος του δωματίου είναι στα 2.5.

4005.19Watt

3444.46KCal/h

160.21Watt/m

2137.78KCal/h/m2

18c

@liakjim έκανα κάποιες αλλαγές τώρα που το ξανακοίταξα γιατί είχα δώσει κάποιες λάθος πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με την speedex και το κλιματιστικό χάνονται οι ελπίδες από ότι φαίνεται να προλάβει να λειτουργήσει αυτό το καλοκαίρι!

Οι τρομακτικές ιστορίες που διαβάζουμε στο διαδίκτυο αποδεικνύονται αληθινές!

Δεν βρίσκει τον αριθμό ακόμα ο tracking wizard!

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Σε midea , ποια διαφορα εχουν τα Xtreme Save και All Easy Pro?   Σε 12αρι που κοιταζω αυτες τις μερες, φαινονται αντιστοιχα αλλα με πιο φτηνο το Xtreme Save. Επισης στο skroutz εμφανιζεται και ενα Xtreme Save 2022 , ξερουμε τι διαφορα εχει και αν πχ το πλαισιο δινει αυτο χωρις να αναφερει το 2022? (λεω το πλαισιο γιατι δινει τη δωρεαν εγκατασταση στα midea οποτε αυτη τη στιγμη ειναι ο πιο φτηνος.

Στα Haier υπαρχει καμια λιστα με το ποιοι παιρνουν απο την επισημη αντιπροσωπια? Στο skroutz βλεπω μεγαλες διαφορες στις τιμες σε σχεση με το list price της αντιπροσωπιας και πονηρευομαι.... Απο τν αλλη κοιτωντας αν δινουν 5 χρονια εγγυηση, γενικα η εγγυηση αναφερεται απο πολυ λιγους το ποσο ειναι αρα δε βοηθαει.

Ρίξε μια ματιά στη fgeurope, εκεί φαίνονται αυτά που ψάχνεις.

Όσον αφορά τα Haier, κάποια καταστήματα πουλάνε παραεισαγωγη. Αν δεν λένε " 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας" , μακριά.

1 ώρα πριν, teohokage είπε

@liakjim έκανα κάποιες αλλαγές τώρα που το ξανακοίταξα γιατί είχα δώσει κάποιες λάθος πληροφορίες.

Γράφεις αντικατάσταση. Τι είχες πριν; Σε φτάνει ένα καλό 12αρι; Αν ναι:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948633

Κάλεσε την inventor αν και για να ξέρεις, τα πλαστικά τους είναι όντως χάλια.

Εξαρτάται από τι σε ενδιαφέρει από χαρακτηριστικά. Κάνω tag τον @johnyboy να σου πει για το Breezless.

Καλό είναι.

Προτείνω αυτό https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

Θα προτιμούσα tcl . Έτσι και αλλιώς το morris που έχεις tcl δεν είναι;

Δεν νομίζω ότι αξίζει. Πότε θα κάνεις απόσβεση;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Μακριά από toyotomi. 2 χρόνια εγγύηση.

daikin perfea ή https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Daikin perfera δυστηχως ειναι εκτος μπατζετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Γράφεις αντικατάσταση. Τι είχες πριν; Σε φτάνει ένα καλό 12αρι; Αν ναι:

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

ενα lg 15ετιας 12αρι και μέχρι να χαλάσει ήμασταν ευχαριστημένοι.

To midea αξίζει την διαφορά τον 150 ευρώ απο το TCL ? γιατί έτσι και αλλίως δώρεαν εγκατάσταση δεν μας πιάνει στον Ωρωπο/Χαλκούτσι λόγω οτι γράφουν έως 20χλμ απο το κοντινότερο κατάστημα πλαίσιο. εκτός και αν δεν είναι αυστηρό και το περνάνε + οτι ζηταεί το πλαίσιο και 30 ευρώ για να το φέρουν χαλκούτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Θα πρέπει μου φαίνεται να δούμε και λίγο την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν οι εγκαταστάτες σωληνώσεις, χαλκός κτλ.

Παλιά ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ καλά μέσα στην συσκευασία υπήρχαν κάποια παρελκόμενα. Τι σαπίλες βάζουν για οικονομία μπορεί κάποιος να μας διασφαλίσει ή είναι λάθος η σκέψη μου;

Εδώ βάζουνε την διάφανη αποχέτευση που έχουν μέσα μερικά κλιματιστικά, σε 2 καλοκαίρια έχει γίνει τρίμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, teohokage είπε

ενα lg 15ετιας 12αρι και μέχρι να χαλάσει ήμασταν ευχαριστημένοι.

To midea αξίζει την διαφορά τον 150 ευρώ απο το TCL ? γιατί έτσι και αλλίως δώρεαν εγκατάσταση δεν μας πιάνει στον Ωρωπο/Χαλκούτσι λόγω οτι γράφουν έως 20χλμ απο το κοντινότερο κατάστημα πλαίσιο. εκτός και αν δεν είναι αυστηρό και το περνάνε + οτι ζηταεί το πλαίσιο και 30 ευρώ για να το φέρουν χαλκούτσι.

Δεν μπορώ να ξέρω αν τα αξίζει. Αν είχα και θα δύο θα σου έλεγα. Θα πρέπει να ζυγίσεις χαρακτηριστικά και κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν τα θέλεις 100% ψύξη, ίσως να μην έχει σημασία ( αν και θα έψαχνα τι λένε τα service manual για εύρος κατανάλωσης) αλλά το τεράστιο φορτίο σχεδιασμού του heavy σε θερμό κλίμα, μας οδηγεί στην υποψία ότι σε θέρμανση δεν θα κατεβάζει watts οπότε αν δεν μένεις στην κορυφή του ολυμπου, μάλλον θα έχεις φουλ φαινόμενα on-off ( θα ψάξω να βρω και τα service manual αν δεν τα βρεις πρώτος) :

Screenshot_2022-06-07-10-11-19-66_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.d189d8c908fdaa78771e39569ebbe790.jpg

έναντι

Screenshot_2022-06-07-10-10-57-78_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.63b4d55801fc50872275816a0045015b.jpg

Όπως και να έχει , νομίζω πως για 24αρι τα top 3 ,χωρίς οριο budget στην Ελλάδα σαν all rounders (R32, ποιοτητα αερα, καλοι δεικτες, eurovent , κατασκευη) καθώς το τέλειο δεν υπάρχει, είναι τα mitsu heavy 71ZR, το toshiba Shorai Edge  και το Daikin Perfera FTXM71N .

Και από κοντά τα 24αρια mitsu electric AP71 και HR71VF.

 

Επισης είδα σε ένα site πως το perfera 71Ν ειναι made in japan ,  https://www.coolplanet.gr/eshop/aklimatismos-thermansi/home-ac/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm71n-rxm71n-24000-btu/  και σε άλλα λένε Τσεχία/Τουρκία.  Ξέρουμε τι ισχύει ? Μάλλον Τσεχία/Τουρκία λογικά είναι το σωστό.

Επισης το N είναι αρκετά ακριβότερο απο αλλά perfera , γιατί συμβαίνει αυτό άραγε ? Λόγω χώρας κατασκευής / ηλικία μοντέλου?

Επεξ/σία από HeimerSwag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Για εναιο χώρο σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα, χωλ, στο Ναυπλιο 80τ.μ.,3 πόρτες, 3 παράθυρα, το εργαλείο έβγαλε απώλειες 4700watt 16000btu. Το κλιματιστικο θα χρησιμοποιηθεί 90% για ψύξη και 10% για θέρμανση. Ο χώρος είναι μεγάλος και δυσκολευομαι να πειστω ότι καλύπτεται με ένα 18αρι. Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2022 στις 7:16 ΜΜ, marioboni είπε

Φίλε μου δεν άρεσε στην μαδερ η εγγύηση της Daikin , δεν νιώθει ασφάλεια και θα δει κάτι σε 10 χρόνια 

Είδα αναφέρει παλιότερα πως δικός ψυκτικός μπορεί να μας φέρει juro pro την Oxygen eco 2 https://www.skroutz.gr/s/23316355/Juro-Pro-Oxygen-Eco-II-12K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_spec_variations σε 430 το 12αρι και σε 940 το 24αρι 

Απο στοιχεία επίσημα βρήκα αυτά και νομίζω είναι σε τιμές μέσου όρου ενός φθηνού κλιματιστικού, όχι κάτι τρελό 

 

Screenshot_2022-05-21-14-36-59-39_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Screenshot_2022-05-21-14-37-04-07_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Τελικά θα γίνει αγορά των juro με την διευκόλυνση να κοπεί αποδείξει όταν και αν βγει το πρόγραμμα της επιδότησης

430 το 12αρι

940 το 24αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...