Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα,δεν εννοώ τριξιματα.Μιλαω για θόρυβο λειτουργίας της εξωτερικής μονάδος όταν βάζω ταχύτητα 2 και πάνω το μέσα, όταν λες φύσημα αέρα αναφέρεσαι και εσύ στην εξωτερική μονάδα 

Βέβαια όταν ενεργοποιώ night mode  ρίχνει αρκετά τον θόρυβο της εξωτερικής στην ίδια ταχύτητα αέρα 2 και πάνω. Στο αθόρυβο και στην πρώτη ταχύτητα,ενεργοποιωντας night mode, δεν μειώνει θόρυβο εξωτερικής καθολου γιατί ήδη είναι σχετικά χαμηλος

7 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

E ναι, μαλλον το ιδιο λεμε...φυσαει αέρα με δύναμη...οχι κάτι παράξενο μηχανικό...το ρεύμα αέρα ακούω...

Ναι, το ίδιο λέμε,να σε ρωτήσω τα αντικραδαμικά που έβαλες βοηθούν στο να μην περναει ο θόρυβος του έξω καθολου μέσα στο δωμάτιο ?Ειδικά βραδια με ησυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Βέβαια όταν ενεργοποιώ night mode  ρίχνει αρκετά τον θόρυβο της εξωτερικής στην ίδια ταχύτητα αέρα 2 και πάνω. Στο αθόρυβο και στην πρώτη ταχύτητα,ενεργοποιωντας night mode, δεν μειώνει θόρυβο εξωτερικής καθολου γιατί ήδη είναι σχετικά χαμηλος

Ναι, το ίδιο λέμε,να σε ρωτήσω τα αντικραδαμικά που έβαλες βοηθούν στο να μην περναει ο θόρυβος του έξω καθολου μέσα στο δωμάτιο ?Ειδικά βραδια με ησυχια

Δεν έχω ιδέα αν βοηθούν, τα έβαλα εξ αρχής σε όλα τόσο στο LN60 όσο και στα μικρά AP25. Δεν υπάρχει θέμα να ακούω κάτι μεσα στο σπίτι απο τις μονάδες έξω, και έξω να είμαι πάλι δεν ακούω τίποτα. Δεν υπάρχει κανένας θόρυβος και αυτό με το ρεύμα αέρα, πρέπει να είσαι στο μισό μέτρο απο το ανεμιστήρα για να το καταλάβεις. Το night mode δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, ουτε στις κρεβατοκάμαρες...Απλά το θόρυβο που λές δεν πιάνω, είναι συντονισμός? Η μονάδα είναι πάνω σε βάση τοίχου ή δάπεδο? Εγώ έχω την μεγάλη κάτω, τις μικρές τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Δεν έχω ιδέα αν βοηθούν, τα έβαλα εξ αρχής σε όλα τόσο στο LN60 όσο και στα μικρά AP25. Δεν υπάρχει θέμα να ακούω κάτι μεσα στο σπίτι απο τις μονάδες έξω, και έξω να είμαι πάλι δεν ακούω τίποτα. Δεν υπάρχει κανένας θόρυβος και αυτό με το ρεύμα αέρα, πρέπει να είσαι στο μισό μέτρο απο το ανεμιστήρα για να το καταλάβεις. Το night mode δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, ουτε στις κρεβατοκάμαρες...Απλά το θόρυβο που λές δεν πιάνω, είναι συντονισμός? Η μονάδα είναι πάνω σε βάση τοίχου ή δάπεδο? Εγώ έχω την μεγάλη κάτω, τις μικρές τοίχο.

Το έχω σε βάση τοίχου. Το φύσημα του αέρα του έξω αυτά τα πολλά μποφόρ όπως είπες,τα ακούς μόνο σε τόσο κοντινή απόσταση ?Εγώ το ακούω και στα 10 μέτρα έξω στο μπαλκόνι 

13 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Το έχω σε βάση τοίχου. Το φύσημα του αέρα του έξω αυτά τα πολλά μποφόρ όπως είπες,τα ακούς μόνο σε τόσο κοντινή απόσταση ?Εγώ το ακούω και στα 10 μέτρα έξω στο μπαλκόνι 

Σε τοίχο και αρκετά ψηλα το έχω, ίσως να επηρεάζει κ αυτό λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας Έχω ένα κλιματιστικό που το έχω σε ένα μπαλκόνι η εξωτερική μονάδα είναι σε κλειστό μπαλκόνι και έχει μόνο ένα μικρό άνοιγμα για αέρα.το χειμώνα που το έβαλα μου είχε πει ο τεχνικός ότι θα είναι μία χαρά το καλοκαίρι δεν τον ρώτησα. βλέπω όμως ότι ο αέρας που βγάζει η εξωτερική μονάδα είναι πολυ ζεστό με αποτέλεσμα το μπαλκόνι να είναι πολύ ζεστό και δεν ξέρω αν ανακυκλώνετε σωστά ο αέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πυρρος είπε

Συγνώμη,  αλλά με εξωτερική 35 κ ζητούμενη 26 πόσο καίει;  γιατί στο διάγραμμα βλέπω εξωτερική 27, οπότε δεν ζορίζεται πολύ για τους 26... 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου.  Θα περιμένω λίγο να ανοίξει η πλατφόρμα με αντικατάσταση συσκευών να δω αν μπορώ να πάρω κάτι από ένα παλιό που έχει 

Όχι δεν ζοριζεται καθόλου. Ακόμα και έτσι, δεν έχουμε συνάρτηση ως τώρα 24αρι που να πέφτει τόσο χαμηλά ( 112W δείχνει το διάγραμμα, έως 99-100 το έχω δει πιο παλιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Ποιο είναι το ανώτατο μπάτζετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βρει κατι μπουκαλια σπρευ στο στυλ που ειναι και το ψεκαστηρι του ajax που καθαριζουμε τα τζαμια.

Οταν ερχονται για συντηρηση κανουν κατι αλλο ;

Αν καθαρισω και απολυμανω το στοιχειο στην εσωτερικη μοναδα με αυτα τα σπρευ , και πλυνω με λαστιχο την εξωτερικη θα ειμαι ενταξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι δεν ζοριζεται καθόλου. Ακόμα και έτσι, δεν έχουμε συνάρτηση ως τώρα 24αρι που να πέφτει τόσο χαμηλά ( 112W δείχνει το διάγραμμα, έως 99-100 το έχω δει πιο παλιά).

Πάντως εάν ένα 24αρι είναι σε ένα χώρο πχ 50τμ και λειτουργεί για πολλές ώρες στα 100w σημαίνει ότι ο χωρος δεν είχε απαιτήσεις εκείνη την περίοδο όποτε μήπως αν πχ δουλέψει 10 ώρες Χ 100w καταναλώσει 1kWh χωρίς λόγο...;;;; 

Μήπως λέω κάτω από ένα όριο ελάχιστης κατανάλωσης τσάμπα καίει ρεύμα...;;;  λέω τώρα εγώ... 

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimostr είπε

Εννοείς τους  χαλκοσωληνες ? Αυτός ο κάποιος τι δουλειά κάνει ?

 

Ιδιοκτήτης καφετέριας.

Πιάσαμε την κουβέντα χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Πάντως εάν ένα 24αρι είναι σε ένα χώρο πχ 50τμ και λειτουργεί για πολλές ώρες στα 100w σημαίνει ότι ο χωρος δεν είχε απαιτήσεις εκείνη την περίοδο όποτε μήπως αν πχ δουλέψει 10 ώρες Χ 100w καταναλώσει 1kWh χωρίς λόγο...;;;; 

Μήπως λέω κάτω από ένα όριο ελάχιστης κατανάλωσης τσάμπα καίει ρεύμα...;;;  λέω τώρα εγώ... 

Αν δεν το άναβα, θα είχα μέσα πάνω από 29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αν δεν το άναβα, θα είχα μέσα πάνω από 29.

Και με 100w κρατούσε τους 26 ???

Λίγο ακραίο... 

Και καλά εντάξει να τα δουλεύουμε 24/7 χειμώνα ή και καλοκαίρι όταν έχουμε καύσωνες αλλά σύμφωνα με αυτό τότε θα έπρεπε να δουλεύουν 365/365 το χρόνο. 

Άρα κάτω από κάποιο όριο μάλλον δεν χρειάζονται και θα καίνε τσάμπα ρεύμα,  δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τη σκέψη μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Και με 100w κρατούσε τους 26 ???

Λίγο ακραίο... 

Και καλά εντάξει να τα δουλεύουμε 24/7 χειμώνα ή και καλοκαίρι όταν έχουμε καύσωνες αλλά σύμφωνα με αυτό τότε θα έπρεπε να δουλεύουν 365/365 το χρόνο. 

Άρα κάτω από κάποιο όριο μάλλον δεν χρειάζονται και θα καίνε τσάμπα ρεύμα,  δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τη σκέψη μου... 

Το διάγραμμα έχει εξωτερικές/ εσωτερικές θερμοκρασίες και κατανάλωση για 12ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το διάγραμμα έχει εξωτερικές/ εσωτερικές θερμοκρασίες και κατανάλωση για 12ωρες.

Να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ... 

Σε ένα χώρο έχει πχ 27 βαθμούς και η εξωτερική 27 βαθμούς  συνεχώς. 

Αν για 10 ώρες βάλουμε ένα κλιματιστικό σε λειτουργία και ζητάμε 27 τότε θα πρέπει να κάψει 0 kWh. 

Αυτό είμαι σίγουρος ότι δε συμβαίνει στην πραγματικότητα. 

Νομίζω πως το 95% των κλιματιστικών όλο και κάτι θα κάψουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ... 

Σε ένα χώρο έχει πχ 27 βαθμούς και η εξωτερική 27 βαθμούς  συνεχώς. 

Αν για 10 ώρες βάλουμε ένα κλιματιστικό σε λειτουργία και ζητάμε 27 τότε θα πρέπει να κάψει 0 kWh. 

Αυτό είμαι σίγουρος ότι δε συμβαίνει στην πραγματικότητα. 

Νομίζω πως το 95% των κλιματιστικών όλο και κάτι θα κάψουν... 

Αν δεις το διάγραμμα, η εξωτερική στην περιοχή μου έφτασε κοντά 32. Το σπίτι ήταν ψιλοδροσερο το πρωί με εσωτερική κάπου 25. Αν δεν άναβα σταδιακά θα έφτανε κάπου 29 αργά το μεσημέρι.  Όπως όντως έφτασαν κάποιοι λοιποί χώροι που δεν άναψα κλιματιστικό.

Το δικό μου λοιπόν το άναψα το μεσημέρι και έμεινε ανοιχτό μέχρι το βράδυ. Διατήρησε θερμοκρασία μέσα στον χώρο 26 και το βράδυ που η εξωτερική έπεφτε, έριξε όσο χρειαζόταν για να μην κάνει υπερψυξη ή κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...