Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sonikk είπε

Εχω ενα general 18αρι απο το 1996

 

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Δουλευει απο τοτε με σουπερ ψυξη

 

16 λεπτά πριν, sonikk είπε

Προιον το κλιματιστικο για μια ζωη...;Αστειοτητες...

Καταλαβαίνεις ποσό αστειο φαίνεται αυτό που έγραψες 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ούτε εγω  θα το ελεγα αγορά μιας ζωης @dimostr. Σε βαθος χρονου μπορει να (θα) αλλάξουν / εξελιχθούν και αλλο τα ψυκτικα , ή αποδοτικοτα, οι τεχνολογίες κτλ και πιθανον θα χρειαστει /οφελησει μια αναβαθμιση.

Σίγουρα είναι μια πολυ μακροπροθεσμου χρόνου συσκευή (15ετιας-20ετιας και παραπάνω) αλλά όχι μιας ζωής.

Επεξ/σία από HeimerSwag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλώδιο σύνδεσης της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική τι ισχύει;

Κάποιος μου είπε σήμερα ότι πρέπει να είναι 3 μέτρα maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Για το καλώδιο σύνδεσης της εσωτερικής μονάδας με την εξωτερική τι ισχύει;

Κάποιος μου είπε σήμερα ότι πρέπει να είναι 3 μέτρα maximum.

Εννοείς τους  χαλκοσωληνες ? Αυτός ο κάποιος τι δουλειά κάνει ?

11 λεπτά πριν, HeimerSwag είπε

Σίγουρα είναι μια πολυ μακροπροθεσμου χρόνου συσκευή (15ετιας-20ετιας και παραπάνω) αλλά όχι μιας ζωής.

26 χρόνια το έχει ο συγκεκριμένος και όπως λέει του κάνει το χώρο ψυγείο , έτσι όπως τα λέει δε θα του χαλάσει ποτέ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προιον δεν ειναι για μια ζωη.Oυτε καν η κατοικια.Μεχρι και τα μπετα εχουν οριο ζωης.

Για το general αποτελεσε εκπληξη το γεγονος οτι κρατησε χρονικα τοσο πολυ και με χρηση πολυ μεγαλη τους καλοκαιρινους μηνες ολα αυτα τα χρονια..Δηλαδη ουτε φρεον δεν προσεθεσα ποτε.Μαλλον τυχερος ημουν,ισως να ηταν καλη παρτιδα.

Σιγουρα ομως σαν παλια τεχνολογια,δεν ειναι inverter κλπ θα χρειαστω αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα παιδιά 

Ενώ εγώ δροσίζομαι σε ένα διαμέρισμα 75τμ στη Θεσσαλονίκη με ένα Μόρις 24αρι( έχω ανεβάσει μετρήσεις κατά καιρούς) η μητέρα μου θα αλλάξει τα παλιά onoff μάρκας Carrefour home

Το κλιματιστικα είναι σκυλιά μαυρα τόσα χρόνια και δεν λένε να χαλάσουν 

Θα αντικατασταθούν με 24άρι και ένα 12άρι

Το μπατζετ της είναι 1400 ευρώ και για τα 2 που δεν ξέρω αν φτάνει κιόλας 

Θα λειτουργήσουν και χειμώνα σχεδόν αποκλειστικά με τις κρύες μέρες να δουλεύει και λέβητα πετρελαίου

 

Βάση θα δώσει στο λειτουργικό χωρίς προβλήματα μηχάνημα, με καλή εγγύηση

WiFi κλπ κόλπα δεν την καίνε 

Είχε πάρει μια προσφορά για juropro αλλά δεν προχώρησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πυρρος είπε

Γεια σας 

Θέλω να βάλω κλιματιστικό στο διαμέρισμα που μένει η φοιτήτρια κόρη μου . Πρόκειται για πολυκατοικία του 1965 με ξύλινα κουφώματα . Θέλω να πιάνει 2 χώρους (σαλόνι-"υπνοδωμάτιο" ) που ενώνονται με συρόμενη πόρτα . Σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο να μπει στο υδ απέναντι από την πόρτα ώστε να θερμαίνει και το σαλόνι (επισυνάπτω και σχεδιο ) . Θα χρησιμοποιείται κυρίως για θέρμανση (δεν αναβουν την κεντρική ) και περιστασιακά για ψύξη 

Ερωτηματολόγιο : 

Ποσό έως 800 

Κατάστημα : προτιμώ με δωρεάν τοποθέτηση , όχι αποκλειστικά όμως

Χρήση : θέρμανση κυρίως και ψύξη

Σαλόνι/υδ  περίπου 26τμ

Περιοχή Αμπελόκηποι Αθήνα

Νοτιοδυτικός προσανατολισμός , ρετιρε , με όροφο από πάνω 

Θερμικές Απώλειες

3858.44Watt

3318.26KCal/h

148.40Watt/m2

127.63KCal/h/m2

 

σχέδιοΑθήνα.jpg

Κατά σειρά προτίμησης ( αν έχετε τα χρήματα με τη δωρεάν εγκατάσταση, προτιμήστε το Fujitsu):

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg12kmcc-aoyg12kmcc-klimatistiko-12-000-btu-h_3066959

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-comfort-mfvi-12wfi-mfvo-12-klimatistiko-12-000-btu-h_3641082

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as35tamhra-c-1u35yeffra-c-klimatistiko-12-000-btu-h_3795632

 

9 λεπτά πριν, marioboni είπε

Καλησπέρα στα παιδιά 

Ενώ εγώ δροσίζομαι σε ένα διαμέρισμα 75τμ στη Θεσσαλονίκη με ένα Μόρις 24αρι( έχω ανεβάσει μετρήσεις κατά καιρούς) η μητέρα μου θα αλλάξει τα παλιά onoff μάρκας Carrefour home

Το κλιματιστικα είναι σκυλιά μαυρα τόσα χρόνια και δεν λένε να χαλάσουν 

Θα αντικατασταθούν με 24άρι και ένα 12άρι

Το μπατζετ της είναι 1400 ευρώ και για τα 2 που δεν ξέρω αν φτάνει κιόλας 

Θα λειτουργήσουν και χειμώνα σχεδόν αποκλειστικά με τις κρύες μέρες να δουλεύει και λέβητα πετρελαίου

 

Βάση θα δώσει στο λειτουργικό χωρίς προβλήματα μηχάνημα, με καλή εγγύηση

WiFi κλπ κόλπα δεν την καίνε 

Είχε πάρει μια προσφορά για juropro αλλά δεν προχώρησε 

Με αυτό το μπάτζετ, πάρτε Haier ή tcl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε και ένα καλό 24άρι τι κάνει σε ψύξη (asyg24klca με ζήτηση 26):20a0cc932f104b2ab89f2456bbcad01d.png

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Εννοείται, αλλά νόμιζα ότι ήθελες καλή εγγύηση. Εκτός και αν πάτε στα ftxc-c από Blue dealer για τα 5 χρόνια (+5 option).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πριν την εγκατάσταση των κλιματιστικών φώναξα ηλεκτρολόγο να τραβήξει εξωτερικές πρίζες... του έδωσα 10 ευρώ παραπάνω και ήρθε μετά την εγκατάσταση απ'τους ψυκτικούς, έβαλε τα φις και μου έκοψε 10 ευρώ απόδειξη... σιγά το ποσό.

Όσο για την ετήσια συντήρηση, θες να την αποφύγεις εντελώς; Ξέρεις τι βρώμα πιάνουν τα στοιχεία;

Οχι, καθαριότητα όμως θα την έκανα μόνος, λόγω εγγυησης όμως θα πρεπει να πληρώσω γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έχεις δίκιο για την εγγύηση 

Δεν το είχα προσέξει 

Θα την πω βέβαια μήπως και θέλει αλλά απο blue delaer είναι κομματάκι ακριβότερα 

To πλαίσιο έχει δωρεάν εγκατάσταση (δεν ξέρω μέχρι πότε) και δυνατότητα επέκτασης εγγύησης με ένα όχι μεγάλο κόστος. Δες αν σε συμφέρει : https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 6:27 ΜΜ, m4rk0s είπε

Για το 25 δεν ξέρω, έχω το LN60, αν εννοείς το φύσημα του αέρα του ανεμιστήρα ναι...φυσάει πολλά Beaufort.Αν εννοείς συντονισμούς/τρηξίματα/τικ τακ...κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση. Σε 9αρια έχω 2 ap25, πάλι δεν ακούγεται τίποτα έξω...τα έχω με αντικραδαμικά αλλά και πάλι απο υπερβολή τα έβαλα. 

Καλησπέρα,δεν εννοώ τριξιματα.Μιλαω για θόρυβο λειτουργίας της εξωτερικής μονάδος όταν βάζω ταχύτητα 2 και πάνω το μέσα, όταν λες φύσημα αέρα αναφέρεσαι και εσύ στην εξωτερική μονάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα,δεν εννοώ τριξιματα.Μιλαω για θόρυβο λειτουργίας της εξωτερικής μονάδος όταν βάζω ταχύτητα 2 και πάνω το μέσα, όταν λες φύσημα αέρα αναφέρεσαι και εσύ στην εξωτερική μονάδα 

E ναι, μαλλον το ιδιο λεμε...φυσαει αέρα με δύναμη...οχι κάτι παράξενο μηχανικό...το ρεύμα αέρα ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας δούμε και ένα καλό 24άρι τι κάνει σε ψύξη (asyg24klca με ζήτηση 26):20a0cc932f104b2ab89f2456bbcad01d.png

Συγνώμη,  αλλά με εξωτερική 35 κ ζητούμενη 26 πόσο καίει;  γιατί στο διάγραμμα βλέπω εξωτερική 27, οπότε δεν ζορίζεται πολύ για τους 26... 

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου.  Θα περιμένω λίγο να ανοίξει η πλατφόρμα με αντικατάσταση συσκευών να δω αν μπορώ να πάρω κάτι από ένα παλιό που έχει 

Επεξ/σία από Πυρρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...