Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδη μπαινω απο κινητο και δεν μου ανοιγει το αρχειο μηπως ειναι ευκολο να μου απαντησεις με ενα ναι ή οχι; Θα σε ευχαριστουσα ιδιαιτερως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, sonikk είπε

Επειδη μπαινω απο κινητο και δεν μου ανοιγει το αρχειο μηπως ειναι ευκολο να μου απαντησεις με ενα ναι ή οχι; Θα σε ευχαριστουσα ιδιαιτερως.

Γράφει 3 χρόνια στην συσκευή κ εξαρτήματα κ επιπλέον 7 χρόνια για συμπιεστή με την προϋπόθεση να γίνεται το ετήσιο σέρβις από αδειούχο ψυκτικό.

Ασχετο με το θέμα,μάλλον λείπει από το κινητό σου ένας pdf viewer.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που είδα σήμερα σε γείτονα.Αγόρασε toshiba shorai edge απο κωτσοβολο.Οι εγκαταστατες του εβαλαν 1 μετρο χαλκοσωληνα (και μαλιστα ουτε καν καθαρο χαλκο(λεπτοι σωληνες με χαλκινες επιστρωσεις ,οχι καλα μωνωμενοι και τυλιγμενοι).Μεγαλη προσοχη παιδια βλεπω το μοντελο αυτο το πηραν πολλοι απο τον κωτσοβολο εδω.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα κι εγώ τις συμβουλές σας για αγορά νέου κλιματιστικού.

 

  • Ποσό που διαθέτουμε : 500€ για το κλιματιστικό συν ό,τι χρειαστεί για την εγκατάσταση. Μπορώ να διαθέσω και κάτι παραπάνω αλλά θα προτιμούσα να μην.
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.  Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, ειδικά δεδομένου πως, απ'ό,τι έχω δει, οι δωρεάν εγκαταστάσεις είναι λίγο... περίεργες!
  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη, ίσως ελάχιστα για θέρμανση σε "δύσκολες" φάσεις, αν δεν επαρκεί το αέριο.
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο, περίπου 13τ.μ.
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με έως και 40βάλε το καλοκαίρι, ψιλο-αδιάφορο τον χειμώνα.
  • Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα προτιμούσα σαφέστατα κάτι μη θορυβώδες. Επίσης, θα προτιμούσα κάτι με καλή κατανάλωση, πράγμα για το οποίο και θα σκεφτόμουν να πληρώσω κάτι παραπάνω. Υποθέτω όμως πως σ'αυτά τα χρήματα, κάτι σε Α++ θα'ναι πολύ πιθανότερο να'ναι οκ. Όποια άλλα έξτρα, προφανώς καλοδεχούμενα αλλά όχι απαραίτητα. 
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κάκιστη μόνωση γενικώς, σπίτι παλιό σε τρίτο και τελευταίο όροφο με πλημμελώς μονωμένη ταράτσα/πλάκα και εκτεθειμένο από 3 πλευρές (συν την πλάκα πάνω).

 

Απ'όσα έχω διαβάσει έχω υπ'όψιν TCL σαν φθηνότερη λύση και μετέπειτα κάποια Midea, Daikin, Toyotomi και Inventor. Παρ'όλα αυτά, ο λόγος που ζητώ συμβουλές εδώ είναι το... χάος λίγο που επικρατεί σε κριτικές που βλέπω στο σκρουτζ π.χ. όπου ο Χ λέει "α τρομερά αθόρυβο" κι ο ψ "ό,τι πιο θορυβώδες έχω πετύχει" για το ίδιο κλιματιστικό, οπότε θα εκτιμούσα αφάνταστα συγκεκριμένες προτάσεις!

Παρομοίως θα ήθελα και την άποψή σας περί της επιλογής για δωρεάν εγκατάσταση των μεγάλων αλυσίδων. Έχω δει π.χ. παντού πως υπάρχει όρος πως δεν τρυπάνε καν τσιμέντο, γεγονός που, σε παλιότερη πολυκατοικία όπως αυτή που διαμένω, να πετύχεις τσιμέντο στην εγκατάσταση ειναι μάλλον σίγουρο!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Επεξ/σία από SabbathBloodySabbath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SabbathBloodySabbath είπε

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα κι εγώ τις συμβουλές σας για αγορά νέου κλιματιστικού.

 

  • Ποσό που διαθέτουμε : 500€ για το κλιματιστικό συν ό,τι χρειαστεί για την εγκατάσταση. Μπορώ να διαθέσω και κάτι παραπάνω αλλά θα προτιμούσα να μην.
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.  Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, ειδικά δεδομένου πως, απ'ό,τι έχω δει, οι δωρεάν εγκαταστάσεις είναι λίγο... περίεργες!
  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Σχεδόν αποκλειστικά για ψύξη, ίσως ελάχιστα για θέρμανση σε "δύσκολες" φάσεις, αν δεν επαρκεί το αέριο.
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Θα τοποθετηθεί σε υπνοδωμάτιο, περίπου 13τ.μ.
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με έως και 40βάλε το καλοκαίρι, ψιλο-αδιάφορο τον χειμώνα.
  • Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Θα προτιμούσα σαφέστατα κάτι μη θορυβώδες. Επίσης, θα προτιμούσα κάτι με καλή κατανάλωση, πράγμα για το οποίο και θα σκεφτόμουν να πληρώσω κάτι παραπάνω. Υποθέτω όμως πως σ'αυτά τα χρήματα, κάτι σε Α++ θα'ναι πολύ πιθανότερο να'ναι οκ. Όποια άλλα έξτρα, προφανώς καλοδεχούμενα αλλά όχι απαραίτητα. 
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κάκιστη μόνωση γενικώς, σπίτι παλιό σε τρίτο και τελευταίο όροφο με πλημμελώς μονωμένη ταράτσα/πλάκα και εκτεθειμένο από 3 πλευρές (συν την πλάκα πάνω).

 

Απ'όσα έχω διαβάσει έχω υπ'όψιν TCL σαν φθηνότερη λύση και μετέπειτα κάποια Midea, Daikin, Toyotomi και Inventor. Παρ'όλα αυτά, ο λόγος που ζητώ συμβουλές εδώ είναι το... χάος λίγο που επικρατεί σε κριτικές που βλέπω στο σκρουτζ π.χ. όπου ο Χ λέει "α τρομερά αθόρυβο" κι ο ψ "ό,τι πιο θορυβώδες έχω πετύχει" για το ίδιο κλιματιστικό, οπότε θα εκτιμούσα αφάνταστα συγκεκριμένες προτάσεις!

Παρομοίως θα ήθελα και την άποψή σας περί της επιλογής για δωρεάν εγκατάσταση των μεγάλων αλυσίδων. Έχω δει π.χ. παντού πως υπάρχει όρος πως δεν τρυπάνε καν τσιμέντο, γεγονός που, σε παλιότερη πολυκατοικία όπως αυτή που διαμένω, να πετύχεις τσιμέντο στην εγκατάσταση ειναι μάλλον σίγουρο!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Βάλε και την μέτρηση για τις απώλειες που έχεις ώστε να βρεθεί κατάλληλο κλιματιστικό.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να μάθουμε να χρησιμοποιήσουμε και αυτό μήπως καταφέρουμε τίποτα;

https://www.daikin.eu/en_us/customers/software-downloads/daikin-psychometrics-diagram-viewer.html

Εντωμεταξύ έτσι όπως πάει το πράγμα στο τέλος εγκατάσταση και συντήρηση θα κάνουμε μόνοι μας. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, aks είπε

Συγγνμωη σβηνω το μηνυμα μου δεν εχει νόημα να μεταφε΄ρω μη επιβεβαιωμενες πληροφοριες.Προσωπικα έχω την χειριστη εμπειρια με τα a/c της pitsos,bosch.Καμενη πλακετα στους 2 μηνες λειτουργιας χαλασμενος συμπιεστης στα 2 χρονια.

Αυτό είναι σοβαρό. Γι αυτό ζήτησα αν υπάρχει προσωπική εμπειρία. Το έχω όμως παραγγείλει και πληρώσει (και ο μαγαζάτορας είναι φίλος μου). Ελπίζω να μη χρειαστώ την εγγύηση που ευτυχώς είναι 7 χρόνια. 

Θα ενημερώσω με εμπειρία χρήσης. 

Πάντως ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαλεξει καποια μοντελα απο fujitsu, toshiba, mitsubishi και daikin:

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-10000btu-me-wi-fi-134458

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-asy-aoug09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3066924

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/237696-a-c-in9btu-mitsubishi-msz-bt25vgk?view=fromvariation

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/244637-a-c-in9btu-daikin-atxf25c-siesta / https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-pro-series-atxf25d-arxf25d-klimatistiko-9-000-btu-h_3974871 (διαφορετικος κωδικος αλλα πανω κατω ιδια)

Δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση προσωπικα, θελω κατι αποδοτικο και αθορυβο, θα το εχω στο low, εχει κανεις εδω καποιο να προτινει; Καμια "παγιδα" που πρεπει να ξερω για αυτα τα μοντελα; Καποιο αλλο μοντελο που να συμφερει καλυτερα (και να ειναι εξισου καλο);

Βαζω και τα αρχεια τους στο μυνημα αν θελει να τα τσεκαρει κανεις, εγω δεν ειδα καποια τρομερη διαφορα.

toshiba new seiya.png

ATXF25D5V1B _ ARXF25D5V1B_dataSheet.pdf InformationSheetEU_AOYG09KMCC_ASYG09KMCC_01.pdf [el]file.pdf ATXF25C5V1B _ ARXF25C5V1B_dataSheet.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, aks είπε

Συγγνμωη σβηνω το μηνυμα μου δεν εχει νόημα να μεταφε΄ρω μη επιβεβαιωμενες πληροφοριες.Προσωπικα έχω την χειριστη εμπειρια με τα a/c της pitsos,bosch.Καμενη πλακετα στους 2 μηνες λειτουργιας χαλασμενος συμπιεστης στα 2 χρονια.

Εγκαταστάθηκε σωστά; Μήκος, κενό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sonikk είπε

Οταν λενε δεκα χρονια εγγυηση αυτο καλυπτει και την πλακετα σε περιπτωση που καει; Ξερει καποιος;

Hλεκτρονικά μέρη είναι 2 χρόνια συνήθως, μερικές εταιρίες δίνουν 3. Επίσης αν η εταιρία θέλει να αποφύγει να καλύψει τη εγγύηση, είναι τυπικοί με τους όρους δηλαδή ζητάει αποδεικτικό σωστής εγκατάστασης και ετήσιας συντήρησης (εννοείται να έχουν κοπεί αποδείξεις). Επίσης αν είναι πέρα για πέρα τυπικοί, για βλάβη στη πλακέτα δεν τους αρκεί η απόδειξη εγκατάστασης από συνεργείο ψυκτικών, θέλουν και απόδειξη εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο. Ο ψυκτικός δηλαδή δεν είναι αρμόδιος να σου κόψει το καλώδιο και να περάσει καινούργιο φις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Εγκαταστάθηκε σωστά; Μήκος, κενό;

Ναι.Γενικα και αυτοι που ηρθαν απο το service την πρωτη φορα μου ειπαν μακρια απο προιοντα της pitsos bosch παντως συσκευων.(Απο οτι καταλαβα αυτη την βλαβη πρεπει  την ειχαν δει σε πολλα κλιματιστικα...).Στην καμενη πλακετα μαλιστα έιχαν ζητησει και αποδεικτικο οτι αυτος που το εβαλε ηταν ηλεκτρολογος.Για αυτο και δεν κοιταω γενικα πλεον service και εγγυησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ρε παιδια, αν ειναι να χρειαστω και ηλεκτρολογο για την εγκατασταση και καθε χρονο ενα 50αρι για service ζητω που καηκαμε. Δεν ειναι προτιμοτερο να παμε σε ενα medium budget κλιματιστικο της ταξης 600-700 και αν χαλασει χαλασε .γιατι αν πας σε 1000-1200 μηχανημα δεν το αφηνεις στην τυχη του, κανεις οτι θελει ο κατασκευαστης μην τυχον και μπλεξεις και δινει αλλα τοσα για συντηρηση μεχρι να τελειωσει η εγγυηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Βάλε και την μέτρηση για τις απώλειες που έχεις ώστε να βρεθεί κατάλληλο κλιματιστικό.

https://www.elith.gr/calc/index.php

Καλημέρα

Βάζοντας ουσιαστικά του εν λόγω δωματίου τα δεδομένα, έχω αυτό:

losses.png

 

Όπως και να'χει, νομίζω ένα εννιάρι θα'ναι επαρκές για ένα δωμάτιο, ανεξάρτητα απ'τις -ομολογουμένως αρκετές- χασούρες λόγω κουφωμάτων και ελλιπούς μόνωσης.

Επεξ/σία από SabbathBloodySabbath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SabbathBloodySabbath είπε

Καλημέρα

Βάζοντας ουσιαστικά του εν λόγω δωματίου τα δεδομένα, έχω αυτό:

losses.png

 

Όπως και να'χει, νομίζω ένα εννιάρι θα'ναι επαρκές για ένα δωμάτιο, ανεξάρτητα απ'τις -ομολογουμένως αρκετές- χασούρες λόγω κουφωμάτων και ελλιπούς μόνωσης.

Αν ισχύει το 3300 θες 12αρι...Μάλλον υπερβολή για υπνοδωματιο...

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, αλλά για δες αυτό 9αρι...φαίνεται να έχει απ'όλα....TCL ( νεα σειρά)

https://www.skroutz.gr/s/31908645/TCL-Ocarina-09CHSD-TPG11IN-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...