Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Γκανιαν για ftxc25c από blue dealer όπως λες. Θα ρωτούσα και για το ftxc20c αν το δίνουν σε καλή τιμή.

κάνοντας μια πρώτη επαφή με τον blue dealer της περιοχής μου, μου είπε πως το ftxc25c είναι σε έλλειψη (586 ευρώ) και αντ΄ αυτού μου πρότεινε το ανώτερο (κατ' αυτόν) ftxf25d (στα 581 ευρώ). ισχύει πως είναι καλύτερο το δεύτερο;

επίσης για κόστος εγκατάστασης μου είπε 90 ευρώ. τόσο πάει το μαλλί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, totomis είπε

κάνοντας μια πρώτη επαφή με τον blue dealer της περιοχής μου, μου είπε πως το ftxc25c είναι σε έλλειψη (586 ευρώ) και αντ΄ αυτού μου πρότεινε το ανώτερο (κατ' αυτόν) ftxf25d (στα 581 ευρώ). ισχύει πως είναι καλύτερο το δεύτερο;

επίσης για κόστος εγκατάστασης μου είπε 90 ευρώ. τόσο πάει το μαλλί;

Στείλε pm σε ποιον πηγές γιατί εγώ σε έναν κοντά μου μου είχε πει η εγκατάσταση πάει 130+ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Στείλε pm σε ποιον πηγές γιατί εγώ σε έναν κοντά μου μου είχε πει η εγκατάσταση πάει 130+ΦΠΑ...

Μπορεί να είναι χωρίς ΦΠΑ....

53 λεπτά πριν, totomis είπε

κάνοντας μια πρώτη επαφή με τον blue dealer της περιοχής μου, μου είπε πως το ftxc25c είναι σε έλλειψη (586 ευρώ) και αντ΄ αυτού μου πρότεινε το ανώτερο (κατ' αυτόν) ftxf25d (στα 581 ευρώ). ισχύει πως είναι καλύτερο το δεύτερο;

επίσης για κόστος εγκατάστασης μου είπε 90 ευρώ. τόσο πάει το μαλλί;

Δεν βλέπω να είναι καλύτερο. Τουναντίον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Παρήγγειλα αυτό το κλιματιστικό Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη Inverter12000 BTU με καλή έκπτωση.

Κάποιος τεχνικός φίλος φίλου είπε στη σύζυγο ότι κάνουν θόρυβο και δεν κάνουν για υπνοδωμάτιο και έχω γκρίνια. Ισχύει? Στις προδιαγραφές δίνει 

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 40.5 / 34.5 / 25
Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας (db) 52
Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 56
και στην περιγραφή λέει "με αθόρυβη λειτουργία". Η σειρά Φοίβη * είναι η μεσαία σειρά της Pitsos και απ΄ότι ξέρω είναι κατασκευής Midea που φτιάχνει και τα Inventor (έχω δύο), Toyotomi (έχω ένα).
* Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τις σειρές ΝΕΦΕΛΗ Standard - ΑΘΗΝΑ Premium Style
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΦΟΙΒΗ Comfort
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΙΟΛΗ Premium
Εδώ που τα λέμε είναι για το εξοχικό και μόνο όταν έχει πολύ ζέστη δηλ. μερικές νύχτες το χρόνο αλλά η γκρίνια δεν αντέχεται...
Έχετε καθόλου εμπειρία ???

Το έβαλα το pitsos. Δεν κάνει θόρυβο. Η μονάδα η εξωτερική όμως βουήζει εάν μπει σε τοίχο - τούβλο χωρίς σινεμπλοκ, όπως τα περισσότερα inverter. 

Το συνεργείο του κώτσου φυσικά λάθος εγκατάσταση χωρίς κενό κλπ που όταν χαλάσει θα μας πουν πάρτε το μακρύ αλλά οκ έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πως στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ψυκτικοί παρά μόνο εγκαταστάτες.

Επεξ/σία από CMOS_Z
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλημέρα στην παρέα.είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού 12αρι το οποίο θα είναι αποκλειστικά για ψύξη.το εύρος τιμών είναι 400-600ευρω.εγκατασταση θα γίνει από συνεργάτη ψυκτικό.το κυριότερο ζητούμενο είναι η απόδοση στην ψύξη.οτι έχει σε έξτρα(wifi  ιονιστης)είναι καλοδεχούμενα,αλλά όχι απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Το έβαλα το pitsos. Δεν κάνει θόρυβο. Η μονάδα η εξωτερική όμως βουήζει εάν μπει σε τοίχο - τούβλο χωρίς σινεμπλοκ, όπως τα περισσότερα inverter. 

Το συνεργείο του κώτσου φυσικά λάθος εγκατάσταση χωρίς κενό κλπ που όταν χαλάσει θα μας πουν πάρτε το μακρύ αλλά οκ έχω συμβιβαστεί με την ιδέα πως στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ψυκτικοί παρά μόνο εγκαταστάτες.

Δίκη σου η τσέπη αλλά κακώς τους το επετρεψες. Επίσης βουητό κάνει μήπως γιατί δεν έβαλαν και το σωστό μήκος σωλήνων; Πόσο μήκος μπήκε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δίκη σου η τσέπη αλλά κακώς τους το επετρεψες. Επίσης βουητό κάνει μήπως γιατί δεν έβαλαν και το σωστό μήκος σωλήνων; Πόσο μήκος μπήκε;

Έχω έρθει σε αντιπαράθεση για το συγκεκριμένο θέμα και απλά δεν... 

Ακριβώς από πίσω είναι. Κάτω από 2 μέτρα. Παίζει ρόλο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Έχω έρθει σε αντιπαράθεση για το συγκεκριμένο θέμα και απλά δεν... 

Ακριβώς από πίσω είναι. Κάτω από 2 μέτρα. Παίζει ρόλο αυτό;

Δεν χρειάζεται αντιπαράθεση. Έπρεπε να καλέσεις επί τόπου τον κωτσοβολο και να πεις ότι το συνεργείο αρνείται να πράξει τα δέοντα και ότι αρνεισαι να μπει με αυτόν τον τρόπο. Όσον αφορά το μήκος, εννοείται ότι παίζει ρόλο. Έχει μαλλιασει η γλώσσα μας. Μέχρι και sticky υπάρχει πάνω πάνω με όλα όσα πρέπει να προσέχετε. Κρίμα. Αλλά δεν είναι αργά. Κάλεσε τηλέφωνο ή καλύτερα ένα email στον κωτσοβολο και πες τους τι έγινε. Μπορείς να επικαλεστεις όλα αυτά που λέει στο site ως προς τι περιλαμβάνει η εγκατάσταση. Λένε καθαρά για αντλία κενού και μήκος σωλήνων. Πες για κάθε νόμιμη χρήση.  Είναι υποχρεωμένοι να έρθουν να το βάλουν σωστά. Αλλιώς καταγγελία. Δεν είναι κρίμα να βουηζει το μηχάνημα σου + φθορά+ πιθανή πτώση απόδοσης επειδή οι τύποι παίζουν πάνω στην πλάτη σου με τα λεφτά σου; Υπάρχει χρόνος.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν αγορασα πριν 2 μηνες, και οι τιμες αυξομοιωνονται διαρκως, ξαναπαραθετω το ερωτηματολογιο μου για κλιματιστικο υπνοδωματιου :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, περιστασιακή σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Υπνοδωματιο 13τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα - Νεα Φιλοθεη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλη μονωση, μεσαιο διαμερισμα σε νεοδμητη τριπλοκατοικια (χτισμενη προ 5ετιας)
  10. Θερμικές Απώλειες
    1516.29
    Watt
    1304.01
    KCal/h
    116.64
    Watt/m2
    100.31
    KCal/h/m2
  11. για 22C

Θα με ενδιεφερε να παρω κατι ποιοτικο αν δεν ειναι να το χρυσοππληρωσω. Δηλαδη το Toshiba Shorai Edge 10αρι στα 559 (με εγκατασταση) που δειχνει ο κωτσος θα το ψωνιζα χτες αν υπηρχε οντως (λεει μονο Πατρα και αρνουνται να το φερουν αθηνα). Στα 750 ομως οκ δυσκολα το δικαιολογω σαν αγορα.

Επισης θα με ενδιεφερε η προοπτικη να ειναι 12αρι παρολο που σιγουρα δε το χρειαζεται ο χωρος (μη πω οτι και 7αρι αρκει) απλα επειδη οι διαφορες τιμης μεταξυ 9-12 ειναι αστειες της ταξης του 10%, και επειδη τωρα ειμαι στο ενοικιο, το 12αρι δινει καλυτερη ευελιξια για χρηση στο επομενο σπιτι.

Τι προτασεις εχουμε με βαση σημερινες τιμες? (αυτο ειναι νεα αγορα, δεν εχω να δωσω ανακυκλωση οποτε δε με νοιαζει ουτε μπορω να επωφεληθω απο το προγραμμα που θα αρχισει σε λιγο καιρο)

Επεξ/σία από Thrylos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Μιας και δεν αγορασα πριν 2 μηνες, και οι τιμες αυξομοιωνονται διαρκως, ξαναπαραθετω το ερωτηματολογιο μου για κλιματιστικο υπνοδωματιου :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, περιστασιακή σε θερμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Υπνοδωματιο 13τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθηνα - Νεα Φιλοθεη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλη μονωση, μεσαιο διαμερισμα σε νεοδμητη τριπλοκατοικια (χτισμενη προ 5ετιας)
  10. Θερμικές Απώλειες
    1516.29
    Watt
    1304.01
    KCal/h
    116.64
    Watt/m2
    100.31
    KCal/h/m2
  11. για 22C

Θα με ενδιεφερε να παρω κατι ποιοτικο αν δεν ειναι να το χρυσοππληρωσω. Δηλαδη το Toshiba Shorai Edge 10αρι στα 559 (με εγκατασταση) που δειχνει ο κωτσος θα το ψωνιζα χτες αν υπηρχε οντως (λεει μονο Πατρα και αρνουνται να το φερουν αθηνα). Στα 750 ομως οκ δυσκολα το δικαιολογω σαν αγορα.

Επισης θα με ενδιεφερε η προοπτικη να ειναι 12αρι παρολο που σιγουρα δε το χρειαζεται ο χωρος (μη πω οτι και 7αρι αρκει) απλα επειδη οι διαφορες τιμης μεταξυ 9-12 ειναι αστειες της ταξης του 10%, και επειδη τωρα ειμαι στο ενοικιο, το 12αρι δινει καλυτερη ευελιξια για χρηση στο επομενο σπιτι.

Τι προτασεις εχουμε με βαση σημερινες τιμες? (αυτο ειναι νεα αγορα, δεν εχω να δωσω ανακυκλωση οποτε δε με νοιαζει ουτε μπορω να επωφεληθω απο το προγραμμα που θα αρχισει σε λιγο καιρο)

https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

διαθεσιμο μονο σε καταστηματα, και αυτα που δειχνει ολα επαρχια 😕

γενικα τα παει καλα ο κοτσος με τις εικονικες προσφορες, οπως και του shorai που το εχει αφησει 15 μερες να φαινεται ενω πχ θα εχει 1 κομματι demo στην Πατρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελάχιστο μήκος σωλήνων είναι 3μ Οι προδιαγραφές είναι για 5μ.

Παραθέτω τις (πολύ αναλυτικές) οδηγίες εγκατάστασης της Pitsos.

https://media3.bsh-group.com/Documents/19852963_Greek Installation Manual Pitsos 1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Καλησπερα,σε ln25vg?Tαχυτητα  2 και πανω ,υπαρχει ενας θορυβος αρκετουτσικος στην εξωτερικη μοναδα?

Για το 25 δεν ξέρω, έχω το LN60, αν εννοείς το φύσημα του αέρα του ανεμιστήρα ναι...φυσάει πολλά Beaufort.Αν εννοείς συντονισμούς/τρηξίματα/τικ τακ...κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάσταση. Σε 9αρια έχω 2 ap25, πάλι δεν ακούγεται τίποτα έξω...τα έχω με αντικραδαμικά αλλά και πάλι απο υπερβολή τα έβαλα. 

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω παραπάνω ότι το daikin ftxc25c κανει πλέον 586 ευρώ και ότι θέλουν και 90 για τοποθέτηση! Σε μενα τον περασμένο Σεπτέμβριο το atxc25c κοστισε 420 +70 τοποθέτηση έκαστο!   Σχεδόν 200 ευρώ λιγότερο και μάλιστα όπως σας είχα γράψει, ειχα αρνητική εμπειρία από blue dealer της περιοχής τόσο σε επίπεδο τιμής όσο και εξυπηρέτησης...

Αν λοιπόν ισχύει ότι ξέρουμε πως το atxc25c ειναι πρακτικά το ίδιο με το παραπάνω, τότε πραγματικά αμφιβάλλω για το αν αξίζει, για τα παραπάνω χρόνια εγγύησης να πας σε blue dealer. Υποθέτω ότι και η ετήσια συντήρηση θα ειναι ακριβότερη εκεί...Αν είναι έτσι σε βάθος πενταετίας που θα λήξει η εγγύηση θα βγάλεις σχεδόν το κόστος ενός ακόμα νέου κλιματιστικού και μάλιστα ίδιου!!!

Κάνω τις παραπάνω σκέψεις διότι τον Οκτώβριο περιμένω το δεύτερο παιδί μου  και θα τοποθετήσω ένα ακόμα κλιματιστικό στο δωμάτιο του μωρού!

Δεν νομίζω όπως τα βλέπω τώρα ότι θα με συμφέρει να μπλέξω με την επίσημη αντιπροσωπία της daikin αν ο ψυκτικός μου συνεχίσει να είναι αξιόπιστος! Θα έχω παράλληλα και το feedback χρήσης των κλιματιστικών μου για ένα χρόνο αλλά και του κόστους και της ποιότητας συντήρησης που θα τους γίνει για πρώτη φορά το φθινόπωρο και τότε θα αποφασίσω οριστικά! 

( Ξέρω τον αντίλογο ότι όλα αυτά τα στηρίζω στην υπόθεση ότι δεν θα μου χαλάσει κάτι που το αγόρασα και το συντήρησα εκτός επίσημου δικτύου όμως θεωρώ ότι πρόσβαση στα ανταλλακτικά έχουν όλοι...  )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το συνεργειο της blue dealer χωρις αντλια κενου ηρθε και με σωληνες 1.8 γιατι λεγανε οτι οι εταιρειες λενε βλακειες και οι ιαπωνες ειναι ψειρες.Κλωτσηδον εφυγαν

 

Επεξ/σία από aks
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...