Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, aks είπε

Τα pitsos bosch κλπ.Εχουν εξαρτηματα απο midea αλλα σχεδιαζονται  απο ελληνες μηχανολογους μεγαλη προσοχη.Προσωπικα δεν θα τα προτεινα σε κανενα εχουν πολλα θεματα 

 

Θα μου έκανε εντύπωση αν έστω και μια βίδα ήταν αποτέλεσμα ελληνικής σχεδίασης. Φασον midea είναι τα οποία φαντάζομαι ότι έρχονται έτοιμα από τα βάθη της κινας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παράγγειλα από eshop (Crazy Sunday) ένα whirpool 12000btu. Είναι καλή επιλογή;

Θα κάνει την δουλειά του; Μένω Ρόδο και το δωμάτιο που θα μπει, είναι 25τ.μ χωρίς καλή μόνωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Θα μου έκανε εντύπωση αν έστω και μια βίδα ήταν αποτέλεσμα ελληνικής σχεδίασης. Φασον midea είναι τα οποία φαντάζομαι ότι έρχονται έτοιμα από τα βάθη της κινας.

Συμφωνώ απόλυτα. 

Δεν έχει μονάδα ανάλογη η πιτσος. Μια ταμπέλα μπαίνει μόνο. 

Προσωπικά από 12αρι 3ετιας έχω μείνει ευχαριστημένος (σχετικά αθόρυβο, πέφτει αναλόγως συνθηκών έως 260 - 330 σε θέρμανση - ψύξη δε θυμάμαι ακριβώς ποια μέτρηση είναι που) και με λίγα on-off όταν πιάσει θερμοκρασία. 

 

Στα 400 που το πήρα με δώρο την εγκατάσταση δε το συζητώ, καλή επιλογή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, George_cy είπε

Διάβασα σχεδόν και τις 1000 σελίδες του Part 2 και πέρα από τα καλά σχόλια για την οικονομία και αποδοτικότητα του κατάφερα να βρώ μια πιο ολοκληρωμένη περιγραφή για αυτό στην σελίδα 835 οπού αναφέρθηκε ότι ήταν κάπως απογοητευτική η αφύγρανση που πρόσφερε στο Dry mode(ψύξη δηλαδή) επίσης το ότι ήταν θορυβώδες κάτι την διάρκεια εισαγωγής εξωτερικού αέρα πράγμα που δεν με πειράζει αν είναι επαρκής η παροχή του εξωτερικού αέρα σε σημείο που θα μπορέσω να αποφύγω το άνοιγμα παραθύρων όταν κάνει πολύ κρύο. Αυτό που ήθελα να μάθω παραπάνω πληροφορίες είναι αν όντως μπορεί να κάνει αφύγρανση καθώς είναι σε λειτουργία θέρμανσης επειδή το προωθητικό του βίντεο στο YouTube δείχνει ότι μπορεί να χωρίσει το μισό του στοιχείο σε παγωμένο και το άλλο μισό σε ζεστό άρα στην θεωρία μπορεί να προσφέρει αφύγρανση και θέρμανση ταυτόχρονα αλλά η θεωρία απέχει από τις περιγραφές που διάβασα γι'αυτό και με έβαλαν σε δεύτερες σκέψης για την ικανότητα του σε αυτόν το τομέα 

Θα ρωταγα τον κάτοχο της σελίδας 835.

5 λεπτά πριν, metd είπε

Παράγγειλα από eshop (Crazy Sunday) ένα whirpool 12000btu. Είναι καλή επιλογή;

Θα κάνει την δουλειά του; Μένω Ρόδο και το δωμάτιο που θα μπει, είναι 25τ.μ χωρίς καλή μόνωση. 

Έχω την αίσθηση ότι είναι φασον aux.

Γιατί να μην κάνει δουλειά; Αρκεί να είναι αρκουντως δυνατό για τις απώλειες του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aks είπε

Τα pitsos bosch κλπ.Εχουν εξαρτηματα απο midea αλλα σχεδιαζονται  απο ελληνες μηχανολογους μεγαλη προσοχη.Προσωπικα δεν θα τα προτεινα σε κανενα εχουν πολλα θεματα 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής? Το έχω παραγγείλει και πληρώσει. Σαν τι θέματα έχουν? Θορύβου? Αξιοπιστίας? Απόδοσης? Κατανάλωσης?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Φιλος ψαχνει κλιματιστικο για δωματιο 28τ.μ και λεει για το παρακατω.

Inventor King K1VI32-12WiFi/K1VO32-12 Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή και WiFi | Skroutz.gr

εχει κανεις αποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κι από εμένα.

Ψάχνω να εγκαταστήσω κλιματιστικό σε δωμάτιο που με την τηλεεργασία χρησιμοποιείται πλέον σαν γραφείο .

Ποσό που διαθέτουμε : 500-600€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά.

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά επειδή έχω κοντά μου blue dealer θα προτιμηθεί μάρκας Daikin

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θερμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Ψύξη τα καλοκαίρια , θέρμανση τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα σε συνδυασμό με θερμοπομπό

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :Γραφείο 11τμ

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κέντρο Αθήνας, από -1οC εώς 40oC

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο, μικρή κατανάλωση ρεύματος, εγγύηση

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Δεν υπάρχει μόνωση. Ξύλινη μπαλκονόπορτα 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες  για 21οC

2054,85Watt

1767,17KCal/h

186,80Watt/m2

160,65KCal/h/m2

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από totomis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, totomis είπε

Καλημέρα κι από εμένα.

Ψάχνω να εγκαταστήσω κλιματιστικό σε δωμάτιο που με την τηλεεργασία χρησιμοποιείται πλέον σαν γραφείο .

Ποσό που διαθέτουμε : 500-600€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά.

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά επειδή έχω κοντά μου blue leader θα προτιμηθεί μάρκας Daikin

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θερμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Ψύξη τα καλοκαίρια , θέρμανση τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα σε συνδυασμό με θερμοπομπό

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :Γραφείο 11τμ

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κέντρο Αθήνας, από -1οC εώς 40oC

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο, μικρή κατανάλωση ρεύματος, εγγύηση

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Δεν υπάρχει μόνωση. Ξύλινη μπαλκονόπορτα 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Θερμικές Απώλειες  για 21οC

2054,85Watt

1767,17KCal/h

186,80Watt/m2

160,65KCal/h/m2

Ευχαριστώ

Γκανιαν για ftxc25c από blue dealer όπως λες. Θα ρωτούσα και για το ftxc20c αν το δίνουν σε καλή τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, aks είπε

Τα pitsos bosch κλπ.Εχουν εξαρτηματα απο midea αλλα σχεδιαζονται  απο ελληνες μηχανολογους μεγαλη προσοχη.Προσωπικα δεν θα τα προτεινα σε κανενα εχουν πολλα θεματα 

 

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα μου έκανε εντύπωση αν έστω και μια βίδα ήταν αποτέλεσμα ελληνικής σχεδίασης. Φασον midea είναι τα οποία φαντάζομαι ότι έρχονται έτοιμα από τα βάθη της κινας.

Η Ελληνική αντιπροσωπεία που φέρνει ένα φασόν σίγουρα έχει άλλες προδιαγραφές σε πολλά πράγματα για να βγει φτηνότερο και να βγάλει κέρδος. Αν κάποιος έχει ποσοστό βλαβών μπορεί να καταλάβει αν αξίζει ή όχι. Όταν είναι για πλακέτες πάντως συνήθως βλέπουμε φασόν μηχανήματα εδώ στο φόρουμ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Klausx είπε

Η Ελληνική αντιπροσωπεία που φέρνει ένα φασόν σίγουρα έχει άλλες προδιαγραφές σε πολλά πράγματα για να βγει φτηνότερο και να βγάλει κέρδος. Αν κάποιος έχει ποσοστό βλαβών μπορεί να καταλάβει αν αξίζει ή όχι. Όταν είναι για πλακέτες πάντως συνήθως βλέπουμε φασόν μηχανήματα εδώ στο φόρουμ.

 

 

 

 

Για σχεδίαση από Έλληνες μηχανολόγους το αποκλείω! Μακάρι να είχαμε τέτοια εμπειρία στη χώρα. 

To φασόν είναι μια πολύ γενική κουβέντα. Με τη λογική αυτή δεν πρέπει να παίρνουμε τίποτα φτηνό. Αλλά υπάρχουν και διαφορετικά περιθώρια κέρδους και διαφορετικές ευκαιρίες συμφωνιών. Ο φίλος παραπάνω το έχει 3 χρόνια και είναι πολύ ευχαριστημένος. Και με 7 χρόνια εγγύηση δεν ρισκάρεις και πολλά.

ΥΓ: Μόλις έλαβα αυτήν την επίσημη απάντηση (άρα σοβαρή εταιρεία):

Αγαπητέ κύριε ΧΧΧΧΧ,

 Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την εταιρεία μας.

 Σας επιβεβαιώνουμε ότι ισχύει η 7ετής εγγύηση (κινητήρας και ηλεκτρονικά μέρη) για όλα τα κλιματιστικά της εταιρείας μας που αγοράστηκαν από 1/1/2022 και για ολόκληρο το 2022.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Για σχεδίαση από Έλληνες μηχανολόγους το αποκλείω! Μακάρι να είχαμε τέτοια εμπειρία στη χώρα. 

To φασόν είναι μια πολύ γενική κουβέντα. Με τη λογική αυτή δεν πρέπει να παίρνουμε τίποτα φτηνό. Αλλά υπάρχουν και διαφορετικά περιθώρια κέρδους και διαφορετικές ευκαιρίες συμφωνιών. Ο φίλος παραπάνω το έχει 3 χρόνια και είναι πολύ ευχαριστημένος. Και με 7 χρόνια εγγύηση δεν ρισκάρεις και πολλά.

ΥΓ: Μόλις έλαβα αυτήν την επίσημη απάντηση (άρα σοβαρή εταιρεία):

Αγαπητέ κύριε ΧΧΧΧΧ,

 Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την εταιρεία μας.

 Σας επιβεβαιώνουμε ότι ισχύει η 7ετής εγγύηση (κινητήρας και ηλεκτρονικά μέρη) για όλα τα κλιματιστικά της εταιρείας μας που αγοράστηκαν από 1/1/2022 και για ολόκληρο το 2022.

Κινητήρας; 😅😅😅

 

55 λεπτά πριν, Klausx είπε

Η Ελληνική αντιπροσωπεία που φέρνει ένα φασόν σίγουρα έχει άλλες προδιαγραφές σε πολλά πράγματα για να βγει φτηνότερο και να βγάλει κέρδος. Αν κάποιος έχει ποσοστό βλαβών μπορεί να καταλάβει αν αξίζει ή όχι. Όταν είναι για πλακέτες πάντως συνήθως βλέπουμε φασόν μηχανήματα εδώ στο φόρουμ.

 

 

 

 

Θα εννοείς μάλλον ότι υπάρχει ένα μενού του εκάστοτε κινεζου και λέει ο εισαγωγέας, "πιάσε το κάτω δεξιά και αν γίνεται μπορώ να βάλω και το ψ εξάρτημα για να πουλάω και ιονιστη;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνμωη σβηνω το μηνυμα μου δεν εχει νόημα να μεταφε΄ρω μη επιβεβαιωμενες πληροφοριες.Προσωπικα έχω την χειριστη εμπειρια με τα a/c της pitsos,bosch.Καμενη πλακετα στους 2 μηνες λειτουργιας χαλασμενος συμπιεστης στα 2 χρονια.

Επεξ/σία από aks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κινητήρας; 😅😅😅

Ελπίζω να εννοεί συμπιεστή και όχι μόνο τον ηλεκτροκινητήρα που τον οδηγεί! 

2 λεπτά πριν, aks είπε

Aν μου ειπε βλακεια καθηγητης μηχανολογος στο ΕΜΠ στο οποιο ειμαι φοιτητης τοτε σας λεω και εγω βλακειες.Απλα μεταφερω τι μου ειπαν και δεν μου το ειπε μονο ενας αλλα και καποιοι διδακτορικοι.

Αγαπητέ μελλοντικέ συνάδελφε η βιομηχανία είναι δυστυχώς άγνωστος χώρος για τους - πολύ καλούς μας - μηχανολόγους. Έχω πετάξει στα σκουπίδια μελέτη καθηγητή ΕΜΠ αντοχής καταστρώματος πολεμικού πλοίου για τοποθέτηση πυροβόλου. Δυστυχώς η απόκτηση τεχνογνωσίας στη χώρα μας καταστρέφεται εν τη γενέσει της.

Πάντως μακάρι να είναι σχεδιασμένο από Έλληνες μηχανολόγους, θα το έπαιρνα και μόνο γι αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, metd είπε

Παράγγειλα από eshop (Crazy Sunday) ένα whirpool 12000btu. Είναι καλή επιλογή;

Θα κάνει την δουλειά του; Μένω Ρόδο και το δωμάτιο που θα μπει, είναι 25τ.μ χωρίς καλή μόνωση. 

Πες μας αφού το δοκιμάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...