Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Παρήγγειλα αυτό το κλιματιστικό Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη Inverter12000 BTU με καλή έκπτωση.

Κάποιος τεχνικός φίλος φίλου είπε στη σύζυγο ότι κάνουν θόρυβο και δεν κάνουν για υπνοδωμάτιο και έχω γκρίνια. Ισχύει? Στις προδιαγραφές δίνει 

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 40.5 / 34.5 / 25
Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας (db) 52
Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 56
και στην περιγραφή λέει "με αθόρυβη λειτουργία". Η σειρά Φοίβη * είναι η μεσαία σειρά της Pitsos και απ΄ότι ξέρω είναι κατασκευής Midea που φτιάχνει και τα Inventor (έχω δύο), Toyotomi (έχω ένα).
* Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τις σειρές ΝΕΦΕΛΗ Standard - ΑΘΗΝΑ Premium Style
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΦΟΙΒΗ Comfort
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΙΟΛΗ Premium
Εδώ που τα λέμε είναι για το εξοχικό και μόνο όταν έχει πολύ ζέστη δηλ. μερικές νύχτες το χρόνο αλλά η γκρίνια δεν αντέχεται...
Έχετε καθόλου εμπειρία ???

2 χρόνια μόλις εγγύηση; Γιατί; Και αν κάψει πλακέτα στα 3 χρόνια;

Γιατί όχι ένα Haier AS35TAMHRA-C (προσοχή στις παραεισαγωγές , θέλουμε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας) ή ένα Tcl Elite Premium PRM-12CHSA/CI R32 (προσοχή στις παραεισαγωγές , θέλουμε 10 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας). Ίδια λεφτά και εξίσου ή και περισσότερο αθόρυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, liakjim είπε

2 χρόνια μόλις εγγύηση; Γιατί; Και αν κάψει πλακέτα στα 3 χρόνια;

Γιατί όχι ένα Haier AS35TAMHRA-C (προσοχή στις παραεισαγωγές , θέλουμε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας) ή ένα Tcl Elite Premium PRM-12CHSA/CI R32 (προσοχή στις παραεισαγωγές , θέλουμε 10 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας). Ίδια λεφτά και εξίσου ή και περισσότερο αθόρυβα.

Η εγγύηση σε όσα πουλήθηκαν μετα την 1/1/2022 είναι 7 χρόνια (κινητήρας και ηλεκτρονικά μέρη) Το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά από την Pitsos. Ελπίζω ο Κωτσοβολος να μην είναι παραεισαγωγή!!! Και το θέλω στη Σαντορίνη που έχει μαγαζί ο Κωτσόβολος, αλλιώς θα πληρώσω και μεταφορικά. Η χρήση του θα είναι μόνο 2 μήνες καλοκαίρι και όταν κάνει πολύ ζέστη.

Πάντως το να κάψει πλακέτα είναι ένα θέμα στη Σαντορίνη (διακοπές ρεύματος).

Το Haier AS35TAMHRA-C kai to TCL πώς πάνε από θόρυβο? Επειδή τα παραεισαγωγής δίνουν δυο χρόνια εγγυηση, πόσο κοστίζουν αυτά με την 5 η 10 χρόνια?

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Η εγγύηση σε όσα πουλήθηκαν μετα την 1/1/2022 είναι 7 χρόνια (κινητήρας και ηλεκτρονικά μέρη) Το επιβεβαίωσα και τηλεφωνικά από την Pitsos. Ελπίζω ο Κωτσοβολος να μην είναι παραεισαγωγή!!! Και το θέλω στη Σαντορίνη οπότε που έχει μαγαζί ο Κωτσόβολος, αλλιώς θα πληρώσω και μεταφορικά. Η χρήση του θα είναι μόνο 2 μήνες καλοκαίρι και όταν κάνει πολύ ζέστη.

Πάντως το να κάψει πλακέτα είναι ένα θέμα στη Σαντορίνη (διακοπές ρεύματος).

Το Haier AS35TAMHRA-C kai to TCL πώς πάνε από θόρυβο? Επειδή τα παραεισαγωγής δίνουν δυο χρόνια εγγυηση, πόσο κοστίζουν αυτά με την 5 η 10 χρόνια?

Λυπάμαι , αλλά αν σου είπαν 7 , εννοώντας 2+5, σε κορόιδεψαν:

 

Screenshot_2022-06-02-18-15-32-10_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

28 λεπτά πριν, GeG είπε

Πως καταλαβαίνουμε αν είναι παρα εισαγωγή;

Δες στο σκρουτζ το πρώτο μαγαζί που βγαίνει στο Haier που έβαλα πιο πάνω. Λέει 2 χρόνια εγγύηση ενώ η αντιπροσωπεία δίνει 5 = παραεισαγωγη. Το ίδιο και στα tcl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Παρήγγειλα αυτό το κλιματιστικό Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη Inverter12000 BTU με καλή έκπτωση.

Κάποιος τεχνικός φίλος φίλου είπε στη σύζυγο ότι κάνουν θόρυβο και δεν κάνουν για υπνοδωμάτιο και έχω γκρίνια. Ισχύει? Στις προδιαγραφές δίνει 

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 40.5 / 34.5 / 25
Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας (db) 52
Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 56
και στην περιγραφή λέει "με αθόρυβη λειτουργία". Η σειρά Φοίβη * είναι η μεσαία σειρά της Pitsos και απ΄ότι ξέρω είναι κατασκευής Midea που φτιάχνει και τα Inventor (έχω δύο), Toyotomi (έχω ένα).
* Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τις σειρές ΝΕΦΕΛΗ Standard - ΑΘΗΝΑ Premium Style
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΦΟΙΒΗ Comfort
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΙΟΛΗ Premium
Εδώ που τα λέμε είναι για το εξοχικό και μόνο όταν έχει πολύ ζέστη δηλ. μερικές νύχτες το χρόνο αλλά η γκρίνια δεν αντέχεται...
Έχετε καθόλου εμπειρία ???

Midea κατασκευαστής, αθόρυβο στην ψύξη δεν θα έχετε κανένα θέμα. Στην θέρμανση όμως ίσως έχει κάποιες συστολές - διαστολές τα πλαστικά όταν σταματάει και ξεκινάει το κομπρεσέρ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λυπάμαι , αλλά αν σου είπαν 7 , εννοώντας 2+5, σε κορόιδεψαν:

 

Screenshot_2022-06-02-18-15-32-10_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg

Δες στο σκρουτζ το πρώτο μαγαζί που βγαίνει στο Haier που έβαλα πιο πάνω. Λέει 2 χρόνια εγγύηση ενώ η αντιπροσωπεία δίνει 5 = παραεισαγωγη. Το ίδιο και στα tcl.

Το ξέρω αυτό του Κωτσόβολου. Στην pitsos ρώτησα και μου είπαν αυτό που γράφω για 7. Ο φίλος μου ιδιοκτητης του Κωτσόβολου Σαντορίνης (franchise) μου είπε ότι η εγγύηση είναι "ότι σου είπε η pitsos". Έχω ζητήσει γραπτή επιβεβαίωση από την pitsos με email.  Θα πω εδώ τι μου είπαν τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Το ξέρω αυτό του Κωτσόβολου. Στην pitsos ρώτησα και μου είπαν αυτό που γράφω για 7. Ο φίλος μου ιδιοκτητης του Κωτσόβολου Σαντορίνης (franchise) μου είπε ότι η εγγύηση είναι "ότι σου είπε η pitsos". Έχω ζητήσει γραπτή επιβεβαίωση από την pitsos με email.  Θα πω εδώ τι μου είπαν τελικά.

Εδώ είναι οι όροι

https://media3.bsh-group.com/Documents/20219816_Pitsos_AC_7years_warranty_terms_2022.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Τους διάβασα και μου φαίνονται φυσιολογικοί δηλ. με τις συνήθεις επιφυλάξεις. Δεν νομίζω ότι η TCL ή η Inventor δίνουν 10 χρόνια ότι και να γίνει!

7 χρόνια λοιπόν. Ωραία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MessengerOfGood είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Τους διάβασα και μου φαίνονται φυσιολογικοί δηλ. με τις συνήθεις επιφυλάξεις. Δεν νομίζω ότι η TCL ή η Inventor δίνουν 10 χρόνια ότι και να γίνει!

7 χρόνια λοιπόν. Ωραία!

Όντως. Έκανα λάθος. Ο κωτσος επίσης.  Είναι μια χαρά. Οπότε μια πολύ ελκυστική επιλογή για την τιμή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους

Έπειτα από πολλή μελέτη σε αυτό το φόρουμ έφτασε η στιγμή που πρέπει να αντικατασταθεί ένα παλιό Midea 18αρι On-off σε δωμάτιο 45τμ με απώλειες περίπου 5Kw το οποίο λειτουργεί σαν κύρια πηγή ψύξης και θέρμανσης. Καθώς το δωμάτιο αντιμετωπίζει θέματα υψηλής υγρασίας κατά τον χειμώνα και επίσης ενδιαφέρομαι για κάτι επώνυμο με ψηλούς δείκτες απόδοσης κλίνω προς το Daikin Ururu Sarara. Υπάρχει καθόλου feedback από χρήστες στην ομάδα εδώ όσο αφορά τις επιπρόσθετες λειτουργίες όπως τον εξαερισμό και την αφύγρανση? Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο κάποιες περιγραφές από χρήστες στο εξωτερικό ήταν αποθαρρυντικές όσο αφορά την λειτουργικότητα της αφύγρανσης όσο και του εξαερισμού.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, George_cy είπε

Γειά σε όλους

Έπειτα από πολλή μελέτη σε αυτό το φόρουμ έφτασε η στιγμή που πρέπει να αντικατασταθεί ένα παλιό Midea 18αρι On-off σε δωμάτιο 45τμ με απώλειες περίπου 5Kw το οποίο λειτουργεί σαν κύρια πηγή ψύξης και θέρμανσης. Καθώς το δωμάτιο αντιμετωπίζει θέματα υψηλής υγρασίας κατά τον χειμώνα και επίσης ενδιαφέρομαι για κάτι επώνυμο με ψηλούς δείκτες απόδοσης κλίνω προς το Daikin Ururu Sarara. Υπάρχει καθόλου feedback από χρήστες στην ομάδα εδώ όσο αφορά τις επιπρόσθετες λειτουργίες όπως τον εξαερισμό και την αφύγρανση? Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο κάποιες περιγραφές από χρήστες στο εξωτερικό ήταν αποθαρρυντικές όσο αφορά την λειτουργικότητα της αφύγρανσης όσο και του εξαερισμού.

Ευχαριστώ.

Αν κάνεις ένα search εδώ θα βρεις κάποια πολύ αναλυτικά σχόλια επί του συγκεκριμένου μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pitsos bosch κλπ.Εχουν εξαρτηματα απο midea αλλα σχεδιαζονται  απο ελληνες μηχανολογους μεγαλη προσοχη.Προσωπικα δεν θα τα προτεινα σε κανενα εχουν πολλα θεματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν κάνεις ένα search εδώ θα βρεις κάποια πολύ αναλυτικά σχόλια επί του συγκεκριμένου μηχανήματος.

Διάβασα σχεδόν και τις 1000 σελίδες του Part 2 και πέρα από τα καλά σχόλια για την οικονομία και αποδοτικότητα του κατάφερα να βρώ μια πιο ολοκληρωμένη περιγραφή για αυτό στην σελίδα 835 οπού αναφέρθηκε ότι ήταν κάπως απογοητευτική η αφύγρανση που πρόσφερε στο Dry mode(ψύξη δηλαδή) επίσης το ότι ήταν θορυβώδες κάτι την διάρκεια εισαγωγής εξωτερικού αέρα πράγμα που δεν με πειράζει αν είναι επαρκής η παροχή του εξωτερικού αέρα σε σημείο που θα μπορέσω να αποφύγω το άνοιγμα παραθύρων όταν κάνει πολύ κρύο. Αυτό που ήθελα να μάθω παραπάνω πληροφορίες είναι αν όντως μπορεί να κάνει αφύγρανση καθώς είναι σε λειτουργία θέρμανσης επειδή το προωθητικό του βίντεο στο YouTube δείχνει ότι μπορεί να χωρίσει το μισό του στοιχείο σε παγωμένο και το άλλο μισό σε ζεστό άρα στην θεωρία μπορεί να προσφέρει αφύγρανση και θέρμανση ταυτόχρονα αλλά η θεωρία απέχει από τις περιγραφές που διάβασα γι'αυτό και με έβαλαν σε δεύτερες σκέψης για την ικανότητα του σε αυτόν το τομέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...