Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, skiabox είπε

Οκ το παρήγγειλα από το Leroy Merlin γύρω στα 480 και πλήρωσα και τα περαστικά 90 ευρώ, ενώ στο site λένε ότι είναι δωρεάν.

Τώρα περιμένω να ρολάρει η όλη η κατάσταση μιας και είναι διαθέσιμο το κλιματιστικό και φυσικά θέλω να προλάβω τον κακό χαμό που θα γίνει λογικά με το που βγει η επιδότηση από το κράτος.

Καλοδουλευτο και κοιτά να το βάλεις με πρίζα και όχι σε κουτί απευθείας για να μπορέσεις να βάλεις παριζάκι κατανάλωσης ώστε να δεις και πως συμπεριφέρεται γενικά στις καταναλώσεις βάσει του χώρου σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλοδουλευτο και κοιτά να το βάλεις με πρίζα και όχι σε κουτί απευθείας για να μπορέσεις να βάλεις παριζάκι κατανάλωσης ώστε να δεις και πως συμπεριφέρεται γενικά στις καταναλώσεις βάσει του χώρου σου 

Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για την μάρκα που μου πρότεινες, που δεν την γνώριζα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostis1979 είπε

Ευχαριστω πολυ καταρχην για τις αποψεις σου αγαπητε ! Το θεωρεις καλυτερο απο το toshiba edge ? γιατι εκει ειχα καταληξει αλλα κατοπιν παροτρυνσης απο διαφορους να επιλεξω κατι με hotel menu, χαμηλες καταναλωσεις ( plus το intelligent eye - που σημαινει οτι ακομη και αν το αφησουν βραδυ ανοιχτο στο σαλονι αυτο θα παει αυτοματα σε λειτουργια εξοικονομησης )  σκεφτομαι μηπως καταληξω σε αυτο ... αν και απεχθανομαι τα γυαλιστερα πλαστικα του 

Έχει hotel menu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για την μάρκα που μου πρότεινες, που δεν την γνώριζα καν.

Οι μεγάλες εταιρείες πέρα από τις παραδοσιακές επώνυμες είναι MIDEA , GREE ,HAIER ότι άλλο βλέπεις λίγο πολύ σε κινεζικό είναι φασόν αυτών των τριών με εξαίρεση αν δε κάνω λάθος την tcl που δηλώνει κατασκευαστής , αν κάποιος εχε8 περισσότερες πληροφορίες ας τις μοιραστεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hair 18κ btu με Toshiba edge ίδια btu έχουν διαφορά κοντά διπλή τιμή. Που υστερεί πιο πολυ το πρώτο από το δευτερο; αν τα έχω να πάω στο δευτερο; το θέλω κυρίως για ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι μεγάλες εταιρείες πέρα από τις παραδοσιακές επώνυμες είναι MIDEA , GREE ,HAIER ότι άλλο βλέπεις λίγο πολύ σε κινεζικό είναι φασόν αυτών των τριών με εξαίρεση αν δε κάνω λάθος την tcl που δηλώνει κατασκευαστής , αν κάποιος εχε8 περισσότερες πληροφορίες ας τις μοιραστεί 

Να προσθέσω στους κατασκευαστές και την aux ( και την tcl όπως σωστά λες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GeG είπε

Hair 18κ btu με Toshiba edge ίδια btu έχουν διαφορά κοντά διπλή τιμή. Που υστερεί πιο πολυ το πρώτο από το δευτερο; αν τα έχω να πάω στο δευτερο; το θέλω κυρίως για ψυξη.

Πρπει να μιλάμε για ίδιας σειράς κλιματιστικά και όταν  λέω ίδιας σειράς εννοώ ότι και η Toshiba έχει hi end μοντέλα τα οποία είναι ακριβα και το ίδιο έχει και η haier έχει πχ το 9αρι το dawn haier που τώρα δεν εμφανίζεται καν στο site κα8 κάνει πάνω από 700 ευρώ και ένα mirai seyia της Toshiba κάνει 500 , καταλαβαίνεις ότι απλά έτσι δε μπορούμε να πετάμε νούμερα ούτε να λέμε που υπερτερεί η όχι η καθε μάρκα , καθε μοντέλο κλιματιστικού είναι διαφορετικό και έτσι πρέπει να γινον5αι οι συγκρίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πρπει να μιλάμε για ίδιας σειράς κλιματιστικά και όταν  λέω ίδιας σειράς εννοώ ότι και η Toshiba έχει hi end μοντέλα τα οποία είναι ακριβα και το ίδιο έχει και η haier έχει πχ το 9αρι το dawn haier που τώρα δεν εμφανίζεται καν στο site κα8 κάνει πάνω από 700 ευρώ και ένα mirai seyia της Toshiba κάνει 500 , καταλαβαίνεις ότι απλά έτσι δε μπορούμε να πετάμε νούμερα ούτε να λέμε που υπερτερεί η όχι η καθε μάρκα , καθε μοντέλο κλιματιστικού είναι διαφορετικό και έτσι πρέπει να γινον5αι οι συγκρίσεις 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι η ερώτησή μου είναι αρκετά ασαφής και χυμα, απλά επειδή ζαχαρωνω το Toshiba edge και αρκετοί μιλάτε για hair , με προβληματιζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GeG είπε

Ναι, η αλήθεια είναι ότι η ερώτησή μου είναι αρκετά ασαφής και χυμα, απλά επειδή ζαχαρωνω το Toshiba edge και αρκετοί μιλάτε για hair , με προβληματιζει .

Κοιτά το Toshiba edge στα 18,000 btu έχει διπλό συμπιεστή κάτι το οποίο για να το βρεις στο φθηνότερο μοντέλο το seyia πρεπει να πας στα 24.000 btu εκεί πρέπει να κανεις την σύγκριση με το haier και να δεις τι δίνει το ένα και τι το άλλο seyia 18 vs haier 18 

γιαυτο βλέπεις την τόση διαφορά στη τιμή 

εγω έχω το shorai 18.000 btu 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχει hotel menu;

Nαι εχει ... αλλα αν εξαιρέσουμε τις πολυ χρησιμες στην περιπτωση μου λειτουργιες που προανεφερα ... ποιο υπερτερει σε γενικες γραμμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, GeG είπε

Hair 18κ btu με Toshiba edge ίδια btu έχουν διαφορά κοντά διπλή τιμή. Που υστερεί πιο πολυ το πρώτο από το δευτερο; αν τα έχω να πάω στο δευτερο; το θέλω κυρίως για ψυξη.

Δύσκολα θα πάρεις απάντηση. Είναι το edge διπλάσια καλύτερο; Είναι σαν να ρωτάς, είναι το Mercedes GLA διπλάσια καλύτερο από το Dacia stepway;

Το Haier για τα λεφτά του , από κριτικές μελών και μόνο μιας και δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί εύκολα να βρεθεί κάποιος που να τα έχει και τα δύο, έχουμε καταλάβει ότι είναι ένα αξιοπρεπές κλιματιστικό. Ούτε υπάρχει κάποιος τομέας που είναι σούπερ, ούτε κάπου να δείχνει περίεργα πράγματα. Το edge πάλι από κριτικές μελών, έχουμε καταλάβει ότι είναι ένα ή δύο κλικ καλύτερο σε όλους τους τομείς.

Προσωπικά αν ήθελα κάτι που να παίζει πολύ σε θέρμανση και σε μεγάλο χώρο, θα προσπαθούσα να πάρω όσο πιο αποδοτικό κλιματιστικό γίνεται όπου έχουμε δει ότι τα Toshiba έχουν πολύ καλή συμπεριφορά  Αθόρυβα, καλά πλαστικά, καλή απόδοση, αντοχή σε παγοποιηση. Το Haier θα προταθεί σε ανθρώπους με σφιχτό μπάτζετ. 

Για ψύξη και μόνο, σε πάλι μεγάλο χώρο, η ψαλίδα ανοίγει. Πλέον παίζει πολύ δυνατά η midea οπότε υπάρχουν και λύσεις πιο οικονομικές. Πιστεύω μάλιστα ότι τα σύγχρονα midea είναι πιο αποδοτικά από τα Toshiba όπου τα δεύτερα υπερτερούν σε θέρμανση. 

Όσον αφορά τα Mitsubishi, δυστυχώς δεν έχουμε πολλά στοιχεία. Προσωπικά πιστεύω ότι πολύ καλά σε ψύξη και λίγο περίεργα σε θέρμανση ( στην οποία θέρμανση εγκλωβίζονται σε προγραμματισμό που τα θέλει αθόρυβα χωρίς ψυχρά ρεύματα).

Μόνο από θα έχουμε δει και όντας όλοι μας άσχετοι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα αυτό το κλιματιστικό Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη Inverter12000 BTU με καλή έκπτωση.

Κάποιος τεχνικός φίλος φίλου είπε στη σύζυγο ότι κάνουν θόρυβο και δεν κάνουν για υπνοδωμάτιο και έχω γκρίνια. Ισχύει? Στις προδιαγραφές δίνει 

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 40.5 / 34.5 / 25
Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας (db) 52
Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 56
και στην περιγραφή λέει "με αθόρυβη λειτουργία". Η σειρά Φοίβη * είναι η μεσαία σειρά της Pitsos και απ΄ότι ξέρω είναι κατασκευής Midea που φτιάχνει και τα Inventor (έχω δύο), Toyotomi (έχω ένα).
* Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τις σειρές ΝΕΦΕΛΗ Standard - ΑΘΗΝΑ Premium Style
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΦΟΙΒΗ Comfort
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΙΟΛΗ Premium
Εδώ που τα λέμε είναι για το εξοχικό και μόνο όταν έχει πολύ ζέστη δηλ. μερικές νύχτες το χρόνο αλλά η γκρίνια δεν αντέχεται...
Έχετε καθόλου εμπειρία ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MessengerOfGood είπε

Παρήγγειλα αυτό το κλιματιστικό Pitsos P1ZAI1272W Φοίβη Inverter12000 BTU με καλή έκπτωση.

Κάποιος τεχνικός φίλος φίλου είπε στη σύζυγο ότι κάνουν θόρυβο και δεν κάνουν για υπνοδωμάτιο και έχω γκρίνια. Ισχύει? Στις προδιαγραφές δίνει 

Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εσωτερικής Μονάδας 40.5 / 34.5 / 25
Ηχητική Ισχύς Εσωτερικής Μονάδας (db) 52
Επίπεδο Θορύβου σε db (H/M/L) Εξωτερικής Μονάδας 56
και στην περιγραφή λέει "με αθόρυβη λειτουργία". Η σειρά Φοίβη * είναι η μεσαία σειρά της Pitsos και απ΄ότι ξέρω είναι κατασκευής Midea που φτιάχνει και τα Inventor (έχω δύο), Toyotomi (έχω ένα).
* Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τις σειρές ΝΕΦΕΛΗ Standard - ΑΘΗΝΑ Premium Style
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΦΟΙΒΗ Comfort
Οδηγίες χρήσης τηλεχειριστηρίου για τη σειρά ΙΟΛΗ Premium
Εδώ που τα λέμε είναι για το εξοχικό και μόνο όταν έχει πολύ ζέστη δηλ. μερικές νύχτες το χρόνο αλλά η γκρίνια δεν αντέχεται...
Έχετε καθόλου εμπειρία ???

Το 25 που λέει στο Low είναι αρκετό κοιτά μήπως έχεις και λειτουργία για πιο χαμηλή στάθμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το 25 που λέει στο Low είναι αρκετό κοιτά μήπως έχεις και λειτουργία για πιο χαμηλή στάθμη 

25 db δεν ακούγεται καν. Το θέμα ειναι αν ισχύουν οι προδιαγραφές στην Pitsos. Γι αυτό λέω αν κάποιος έχει εμπειρία...

Και λέει

Ανεμιστήρας έως 12 ταχυτήτων της εσωτερικής μονάδας
Ανεμιστήρας 5 ταχυτήτων της εξωτερικής μονάδας

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...