Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για μικρό χώρο ποιο είναι το ποιο ήσυχο κλιματιστικό;

Επισης επειδή είναι μικρος ο χώρος δεν θέλω να με χτυπάει ο αέρας στο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά για μικρό χώρο ποιο είναι το ποιο ήσυχο κλιματιστικό;

Επισης επειδή είναι μικρος ο χώρος δεν θέλω να με χτυπάει ο αέρας στο σώμα.

Νομίζω αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199872-mitsubishi-msz-hr25vf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι το πιο ήσυχο 

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/pearl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι το πιο ήσυχο 

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/pearl

Εντυπωσιακό.

Και μάλιστα στέλνει τον κρύο αέρα στο ταβάνι που είναι κάτι που ζήτησα και στο post μου.

Και ερχόμαστε στο κρίσιμο ερώτημα μιας και μου έστειλες μόνο site εταιρίας και όχι Σκρουτζο-link.

Μήπως είναι αυστηρά για Αθηναίους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εντυπωσιακό.

Και μάλιστα στέλνει τον κρύο αέρα στο ταβάνι που είναι κάτι που ζήτησα και στο post μου.

Και ερχόμαστε στο κρίσιμο ερώτημα μιας και μου έστειλες μόνο site εταιρίας και όχι Σκρουτζο-link.

Μήπως είναι αυστηρά για Αθηναίους;

Δε νομίζω κάνε μια αναζητηση , επίσης στο συγκεκριμένο site κάπου έχει που λέει απόκτησε το αν πατήσεις εκεί θα σου βγάλει σε όλη την Ελλάδα τα μαγαζιά που το έχει 

https://www.haieraircondition.gr/store-locator

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.Δηλαδή το παραγγέλνεις και βρίσκεις έναν τυχαίο τοπικό εγκαταστάτη, ή κάθε μάρκα έχει άλλες απαιτήσεις στην εγκατασταση;

Εγω για παράδειγμα θέλω η εξωτερική συσκευή να είναι 3 μέτρα πιο μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μάλιστα.Δηλαδή το παραγγέλνεις και βρίσκεις έναν τυχαίο τοπικό εγκαταστάτη, ή κάθε μάρκα έχει άλλες απαιτήσεις στην εγκατασταση;

Εγω για παράδειγμα θέλω η εξωτερική συσκευή να είναι 3 μέτρα πιο μακριά.

Οδηγίες εγκατάστασης έχει η καθε εταιρεία για καθε της μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι το πιο ήσυχο 

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/pearl

Θα ήθελα να μου έλεγαν πόσα κυβικά αέρα δίνει στα 18dB. Πχ στον δικό μου χώρο, το carrier στην αθόρυβη δεν επαρκεί ο αέρας να ψύξει τον χώρο. Το λέω γιατί μετά βλέπω ότι η δεύτερη σκάλα πάει 28dB... Στα χαρακτηριστικά πετάνε μια τιμή (500m3).

Επίσης δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει το min 0.8kw έναντι 0.5 του Mitsubishi σε έναν μικρό χώρο και αν τα μάλλον περισσότερα on off του Haier θα επιδράσουν αρνητικά πχ στο carrier το καταλαβαίνω.

Μακάρι να είχα ιδία άποψη. Απλά θέτω προβληματισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ήθελα να μου έλεγαν πόσα κυβικά αέρα δίνει στα 18dB. Πχ στον δικό μου χώρο, το carrier στην αθόρυβη δεν επαρκεί ο αέρας να ψύξει τον χώρο. Το λέω γιατί μετά βλέπω ότι η δεύτερη σκάλα πάει 28dB... Στα χαρακτηριστικά πετάνε μια τιμή (500m3).

Επίσης δεν ξέρω τι διαφορά θα έχει το min 0.8kw έναντι 0.5 του Mitsubishi σε έναν μικρό χώρο και αν τα μάλλον περισσότερα on off του Haier θα επιδράσουν αρνητικά πχ στο carrier το καταλαβαίνω.

Μακάρι να είχα ιδία άποψη. Απλά θέτω προβληματισμούς.

Έχει eurovent (το έχετε θεοποιήσει )

τα υπόλοιπα μπορεί να απαντηθούν από την αντιπροσωπεία , ώστε να έχει και κάποιος μια εκτίμηση αν η αντιπροσωπεία απαντάει η είναι απρόσωπη 

για τα  on off κοιτά τα φορτία σχεδιασμού 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimostr είπε

για τα  on off κοιτά τα φορτία σχεδιασμού 

1.1 vs 2 ( υπέρ Mitsubishi).

Όπως είπα, δεν μπορώ να ξέρω στην πράξη τι επίδραση έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα σε όλους!!!

Εγκαινίασα χθες το ενα daikin atxc25c στο κρύο για πρώτη φορά μια και είχα εμπειρία μόνο στην απόδοση του σε θέρμανση! Με ζήτηση λοιπόν 27 στην κρεβατοκαμαρα για μερικές ώρες (15:30-18:00) έκαψε μισή κιλοβατώρα σύμφωνα με το tapo p110. Η απόδοση ήταν αναμενόμενα καλή σε τέτοια χαμηλή ζήτηση όμως μου έκαναν εντύπωση κατι ψιλοθόρυβοι διαστολών στα πρώτα 2-3 λεπτά λειτουργίας. Μάλλον ειναι φυσιολογικοί απλά δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο στην θέρμανση!  Είχα να το ανοίξω και κανα δίμηνο...σε κάθε περίπτωση εγκαινιάστηκε στην ψύξη οπότε  μπήκα και εγώ σε θερινό mode μαζί με τα κλιματιστικά μου... το haori στο σαλόνι και το αλλο daikin πάντως δεν τα εχω βαλει ακόμα αφού το σπίτι εχει ανεκτή θερμοκρασία ακόμα! Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostis1979 είπε

καλημερα σε ολους ! Εχει κανεις εμπειρια απο την χρηση του all easy pro ?

Φίλος με 18αρι, μου έχει δείξει διάγραμμα κατανάλωσης όπου έχει κατέβει σε μόλις ~100W σε ψύξη και λέει ότι είναι πολύ καλό: 

unknown.png.4accd38b8f9343860ad2be1f856c8207.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φίλος με 18αρι, μου έχει δείξει διάγραμμα κατανάλωσης όπου έχει κατέβει σε μόλις ~100W σε ψύξη και λέει ότι είναι πολύ καλό: 

unknown.png.4accd38b8f9343860ad2be1f856c8207.png

 

Ευχαριστω πολυ καταρχην για τις αποψεις σου αγαπητε ! Το θεωρεις καλυτερο απο το toshiba edge ? γιατι εκει ειχα καταληξει αλλα κατοπιν παροτρυνσης απο διαφορους να επιλεξω κατι με hotel menu, χαμηλες καταναλωσεις ( plus το intelligent eye - που σημαινει οτι ακομη και αν το αφησουν βραδυ ανοιχτο στο σαλονι αυτο θα παει αυτοματα σε λειτουργια εξοικονομησης )  σκεφτομαι μηπως καταληξω σε αυτο ... αν και απεχθανομαι τα γυαλιστερα πλαστικα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό είναι το πιο ήσυχο 

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/pearl

Οκ το παρήγγειλα από το Leroy Merlin γύρω στα 480 και πλήρωσα και τα περαστικά 90 ευρώ, ενώ στο site λένε ότι είναι δωρεάν.

Τώρα περιμένω να ρολάρει η όλη η κατάσταση μιας και είναι διαθέσιμο το κλιματιστικό και φυσικά θέλω να προλάβω τον κακό χαμό που θα γίνει λογικά με το που βγει η επιδότηση από το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...