Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, m4rk0s είπε

μάλλον εννοεί δαπέδου και όχι "φορητο"...!Που και πάλι μάλλον οχι είναι...

κλιματιστικό δαπέδου ή φορητό?

Αφού δε θέλει λέει να κάνει τρύπες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Ποια btu έχεις; πώς να είναι από θόρυβο και τυχόν κρακ κρακ από συστολες διαστολές; 

12αρι.

αθορυβο σε ψυξη, καθολου ηχοι απο πλαστικο. Στη θερμανση υπαρχουν ελαφριοι ως καθολου ηχοι. 

Σε αντιθεση με το midea ultimate comfort που δινει πονο στη θερμανση.

Πλεον λογο αντλιας θερμοτητας τα χρησιμοποιω μονο σε ψυξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λεπτο, αλλο ο φορητος και αλλος ο Δαπεδου? Εγω ξερω πως ειναι κατι μοναδες, σαν τους αφυγραντηρες με ροδακια που βγαζεις ενα φουγαρο εξω απο το παραθυρο και σου δροσιζουν το χωρο. Το σκεπτικο μου ειναι να το αφηνω να δουλευει κανα 4ωρο πριν κοιμηθει να ριχνει τη θερμοκρασια και να το κλεινω οταν ξαπλωνω για να μην ακουγεται κιολας. Το σωληνα του θα τον εχω εξω απο παραθυρο το οποιο θα ειναι ανοικτο ισα ισα για να βγαινει εξω ο σωληνας για να μην ανοιξω τρυπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αφου βλεπετε οτι ειμαι ασχετος, τι μονολογουμε

Πειτε μου φορητος ειναι αυτος δαπεδου ειναι ο αλλος και προτεινουμε αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, therock είπε

Παιδια αφου βλεπετε οτι ειμαι ασχετος, τι μονολογουμε

Πειτε μου φορητος ειναι αυτος δαπεδου ειναι ο αλλος και προτεινουμε αυτον

Σωστα, sorry σας μπέρδεψα, φορητό ψαχνεις, ισχύει οτι σου είπε παραπάνω ο dimostr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή εγκατάσταση ποια ειναι ρε παιδιά; τι θα πρεπει να προσεξω όταν έρθει κάποιος τεχνικός για τοποθέτηση τώρα που έχω σχεδιάσει να βάλω νέα συσκευή; ποσο κοστίζει στο περίπου μια σωστή τοποθέτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GeG είπε

Η σωστή εγκατάσταση ποια ειναι ρε παιδιά; τι θα πρεπει να προσεξω όταν έρθει κάποιος τεχνικός για τοποθέτηση τώρα που έχω σχεδιάσει να βάλω νέα συσκευή; ποσο κοστίζει στο περίπου μια σωστή τοποθέτηση;

Στην κορυφή καθε  σελίδας αυτού του θέματος που αισίως εφτασε τις 1007 έχει μια καρφιτσωμένη ανάρτηση που λέει ακριβώς τι και πως χρειάζεται να ξέρουμε για την εγκατάσταση 

η τιμή είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

Σε κλιματιστικο δαπεδου τι θα προτειναμε

Να πω μάλλον αυτό που έχει καλό (για τα δεδομένα των φορητών) eer https://www.skroutz.gr/s/23601431/Whirlpool-PACW29HP-Φορητό-Κλιματιστικό-9000-BTU-Ψύξης-Θέρμανσης.html

17 λεπτά πριν, GeG είπε

; ποσο κοστίζει στο περίπου μια σωστή τοποθέτηση;

Λογικά θα έχει να κάνει ανάλογα το μέγεθος του μηχανήματος και την περίπτωση, αλλά λογικά κάπου στο εκατοστάρικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Eliaskat είπε

Τι λέτε για το TCL Miracle II 12CHSA/VE Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A++ με WiFi ?

 

https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Στα χαρτιά καλά νούμερα, ειδικά στη ψύξη ( αν και χωρίς eurovent) , θετικές κριτικές και από τις καλύτερες εγγυήσεις. Στην πράξη δεν ξέρουμε πολλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html μετά από αυτό έχει βγεί και άλλη έκδοση του μοντέλου αυτου; κατέληξα να πάρω το edge αλλά βλέπω πολλες εκδόσεις και χάθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GeG είπε

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html μετά από αυτό έχει βγεί και άλλη έκδοση του μοντέλου αυτου; κατέληξα να πάρω το edge αλλά βλέπω πολλες εκδόσεις και χάθηκα

Όχι αυτή είναι η τελευταία. Κρίμα γιατί πριν δύο Κυριακές το έδινε ο κωτσος 980€ εγκατεστημένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Eliaskat είπε

Τι λέτε για το TCL Miracle II 12CHSA/VE Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A++ με WiFi ?

 

https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Στα χαρτιά καλά νούμερα, ειδικά στη ψύξη ( αν και χωρίς eurovent) , θετικές κριτικές και από τις καλύτερες εγγυήσεις. Στην πράξη δεν ξέρουμε πολλά πράγματα.

Μετά από ένα χρόνο χρήσης με το 9αρι έχω πολύ θετικές εμπειρίες, δωμάτιο 12τμ μέσα σε μισή ώρα περίπου το ρίχνει 4 βαθμούς (από 31 σε 27) με κατανάλωση περίπου 330watt (αυτόματη ταχύτητα και ECO mode) και η κατανάλωση του μετά σταθεροποιείται περίπου στα 130 watt. Μόνο στο κρύο το χω τεστάρει, ζεστό δεν έχω δοκιμάσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι αυτή είναι η τελευταία. Κρίμα γιατί πριν δύο Κυριακές το έδινε ο κωτσος 980€ εγκατεστημένο.

Ναι,  διάβασα το μήνυμα αλλά τότε δεν είναι είχα ξανά μπει στο thread αυτό,  όντως κρίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...