Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, amotida είπε

Και για όσους θέλουν να τους εμπιστευτούν και θέλουν μονάδες με πολύ καλά νούμερα, υπάρχει η σειρά LG Prestige ... βγαίνει σε ονομαστικές χωρητικότητες 9 και 12, twin rotary, 43kg εξωτερική μονάδα, 1kg φόρτιση ψυκτικό r32, με ελάχ. απόδοση από 0,3 kW (!!!) έως μέγ. 6.9 και 7.3 (σε θέρμανση), min. input 0,06 (ψύξη) και 0,11 (θέρμανση), ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης στον πίνακα της εσωτερικής μονάδας και στην εφαρμογή και πολλά άλλα ...

https://www.lg.com/gr/klimatistika/lg-f09mt

Το 9ρι καταναλωση 390 watt και αποδοση στη θερμανση μέχρι 7kw!!!

23,885btu/h

Επεξ/σία από burnedmarkblan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, amotida είπε

Και για όσους θέλουν να τους εμπιστευτούν και θέλουν μονάδες με πολύ καλά νούμερα, υπάρχει η σειρά LG Prestige ... βγαίνει σε ονομαστικές χωρητικότητες 9 και 12, twin rotary, 43kg εξωτερική μονάδα, 1kg φόρτιση ψυκτικό r32, με ελάχ. απόδοση από 0,3 kW (!!!) έως μέγ. 6.9 και 7.3 (σε θέρμανση), min. input 0,06 (ψύξη) και 0,11 (θέρμανση), ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης στον πίνακα της εσωτερικής μονάδας και στην εφαρμογή και πολλά άλλα ...

Πολύ καλό στα χαρτιά και με eurovent αλλά 2 χρόνια εγγύηση......

Άποψή μου: Χίλιες φορές ένα Perfera με 5 χρόνια εγγύηση και 10 με επέκταση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσακισμένο το σωληνάκι 3/8" στην 90 μοιρών γωνία που βγαίνει από μέσα για πάνω (εγκατάσταση Κωτσόβολος). Πολύ τσακισμένο. Με αποτέλεσμα διάφορους περίεργους θορύβους. Το "ίσιωσαν" με ένα εργαλείο. Ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεάσει το μηχάνημα, φθορά/ζημιά δεν ξέρω τι, επειδή δούλευε για αρκετό καιρό έτσι?

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα ! Διαμορφωνω ενα ψηλοταβανο καταστημα σε airbnb με προοπτικη να μπορει να σταθει και σαν μονιμη κατοικια. Στο εμπρος μερος υπαρχει ψηλοταβανος χωρος 5.5 μετρων 28 τετραγωνικων  και αντιστοιχα στο βαθος κατω και πανω απο το παταρι δυο υπνοδωματια που θα εχουν ξεχωριστο κλιματισμο. Δεν φαινεται πως θα εχω τοσο προβλημα στην ψυξη οσο στην θερμανση λογω του ψηλου ταβανιου ... σκοπευω για αυτο να χρησιμοποιησω και ανεμιστηρα ταβανιου για σπρωχνω θερμοτητα κατω ανακατευοντας τον αερα. Οι αναγκες ειναι μεταξυ 18000 ελαχιστο - 24000 btu max. Ειμαι αναμεσα σε shorai edge 18αρι και gree pular 18 ( αν και με τα ιδια χρηματα edge 18αρι μπορω να παω βεβαια σε pular 24αρι  ) .Η μοναδα θα τοποθετηθει κατω απο το ταβανι σε χωλ κομβο μεταξυ ενιαιου - δυο υπνοδωματιων - τουαλετας ( δειτε φωτο). παρακαλω να αιτιολογησε οσο δυνατον την απαντηση σας. Ευχαριστω προκαταβολικα !

·  Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 40% ψύξη / 60% θέρμανση

·  Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης

·  Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-κουζίνα με ταβανι 5.5 μετρα

·  Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηράκλειο Κρητης

·  Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, νοτιος προσανατολισμός, διπλα ενεργειακα κουφωματα, λογω ψηλου ταβανιου δεν υπαρχει τοσο προβλημα στην ψυξη οσο ενδεχομενως στην θερμανση. Γενικα δεν τον χτυπαει ηλιος το καλοκαιρι καθολου ενώ το χειμωνα μπαινει μεσα ολος ο ηλιος από κουφωμα πλατους 2.5 μετρων και υψους 5 μετρων  

ΑΠΩΛΕΙΕΣ

3506.20Watt

3015.34KCal/h

116.87Watt/m2

100.51KCal/h/m2

 

 

 

0 (3).jpg

Επεξ/σία από kostis1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, liakjim είπε

Εξαιρετικά χαμηλές καταναλώσεις του τύπου 60W, έχει αναφερθεί για το daikin perfera. Τώρα αν αυτό αρκεί να ικανοποιήσει την απαίτηση της τελευταίας παραγράφου, θα σε γελάσω.

Ναι ναι, το perfera ειναι καταπληκτικο. Το εχω. Αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικο για να παρω 2ο.

Επαιξα λιγο εχθες με το midea ultimate comfort. Χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα, eco ενεργοποιημενο. Επεσα στα ~70watt περιπου. Εντυπωσιακο. 

Βεβαια απο οτι βλεπω δεν πρεπει να υπαρχει πλεον διαθεσιμο. Ελαχιστα καταστηματα το εχουν listed.

Σαν παρομοιο στα specs βλεπω το Breezeless+ στα 650 ευρω.  🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, CptBill είπε

Ναι ναι, το perfera ειναι καταπληκτικο. Το εχω. Αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικο για να παρω 2ο.

Επαιξα λιγο εχθες με το midea ultimate comfort. Χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα, eco ενεργοποιημενο. Επεσα στα ~70watt περιπου. Εντυπωσιακο. 

Βεβαια απο οτι βλεπω δεν πρεπει να υπαρχει πλεον διαθεσιμο. Ελαχιστα καταστηματα το εχουν listed.

Σαν παρομοιο στα specs βλεπω το Breezeless+ στα 650 ευρω.  🤨

To πλαίσιο έχει προσφορά σε midea με δωρεάν εγκατάσταση

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea/9-000-btu-h/sortby-price

Από αυτά που βλέπω, θα χτύπαγα το Midea Xtreme Save Series AG1-09NXD6-I/O

Πολύ καλό seer και καλή τιμή. Αν και το Breezless πρέπει να κατεβαίνει πιο χαμηλά. Αν το προλάβεις το τελευταίο που βλέπω στο site, χτύπα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis1979 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ! Διαμορφωνω ενα ψηλοταβανο καταστημα σε airbnb με προοπτικη να μπορει να σταθει και σαν μονιμη κατοικια. Στο εμπρος μερος υπαρχει ψηλοταβανος χωρος 5.5 μετρων 28 τετραγωνικων  και αντιστοιχα στο βαθος κατω και πανω απο το παταρι δυο υπνοδωματια που θα εχουν ξεχωριστο κλιματισμο. Δεν φαινεται πως θα εχω τοσο προβλημα στην ψυξη οσο στην θερμανση λογω του ψηλου ταβανιου ... σκοπευω για αυτο να χρησιμοποιησω και ανεμιστηρα ταβανιου για σπρωχνω θερμοτητα κατω ανακατευοντας τον αερα. Οι αναγκες ειναι μεταξυ 18000 ελαχιστο - 24000 btu max. Ειμαι αναμεσα σε shorai edge 18αρι και gree pular 18 ( αν και με τα ιδια χρηματα edge 18αρι μπορω να παω βεβαια σε pular 24αρι  ) .Η μοναδα θα τοποθετηθει κατω απο το ταβανι σε χωλ κομβο μεταξυ ενιαιου - δυο υπνοδωματιων - τουαλετας ( δειτε φωτο). παρακαλω να αιτιολογησε οσο δυνατον την απαντηση σας. Ευχαριστω προκαταβολικα !

·  Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 40% ψύξη / 60% θέρμανση

·  Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης

·  Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-κουζίνα με ταβανι 5.5 μετρα

·  Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηράκλειο Κρητης

·  Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, νοτιος προσανατολισμός, διπλα ενεργειακα κουφωματα, λογω ψηλου ταβανιου δεν υπαρχει τοσο προβλημα στην ψυξη οσο ενδεχομενως στην θερμανση. Γενικα δεν τον χτυπαει ηλιος το καλοκαιρι καθολου ενώ το χειμωνα μπαινει μεσα ολος ο ηλιος από κουφωμα πλατους 2.5 μετρων και υψους 5 μετρων  

ΑΠΩΛΕΙΕΣ

3506.20Watt

3015.34KCal/h

116.87Watt/m2

100.51KCal/h/m2

 

 

 

0 (3).jpg

Έκανες αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostis1979 είπε

Ναι το εχει αναλαβει ο μηχανικος

 

 

 

Άρα θα ξέρει τις απώλειες με ακρίβεια χιλιοστού καθώς περιλαμβανεται στη μελέτη . Ρώτησέ τον και μετά πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι την εχει ολοκληρωσει μιας και ξεκινησαμε τις πρωτες παρεμβασεις ( που ισχυαν και στο σχεδιο του καταστηματος ) πριν κανα μηνα αλλα τωρα θα ξεκινησουμε να περναμε ηλεκτρολογικα και πρεπει να περασει οτι χρειαζεται υποδαπεδια και ο ψυκικος οποτε ειναι αμεση η αναγκη να αποφασισω για να συνταχθει και η μηχανολογικη μελετη. με τις απωλειες που αναφερω βασει προγραμματος δεν μπορω να εχω μια γνωμη για το ποιο απο τα δυο κλιματιστικα ειναι καλυτερη περιπτωση ? Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostis1979 είπε

ειναι μεταξυ 18000 ελαχιστο - 24000 btu max.

 

2 ώρες πριν, kostis1979 είπε

3506.20Watt

Αυτά τα νούμερα δεν συμβαδίζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι μου ειχε πει στην ψυξη μας καλυπτει και 18αρι αλλα στη θερμανση θελουμε 24αρι λογω ψηλοταβανου ... απο οτι εχω καταλαβει ομως ειναι καποια 18αρια που μπορει να ειναι καλυτερα και απο αλλα 24αρια στη θερμανση. Αυτο σε συνδυασμο με το οτι μελλοντικα σκεφτομαι να βαλω και ενεργειακο τζακι με οδηγησε στη σκεψη οτι μπορω να κανω με 18αρι δουλεια στην ψυξη και ισως και στην θερμανση αν ειναι ενα καλο μηχανημα με τη βοηθεια ανεμιστηρα ταβανιου και μελλοντικα τζακιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kostis1979 είπε

Δεν νομιζω οτι την εχει ολοκληρωσει μιας και ξεκινησαμε τις πρωτες παρεμβασεις ( που ισχυαν και στο σχεδιο του καταστηματος ) πριν κανα μηνα αλλα τωρα θα ξεκινησουμε να περναμε ηλεκτρολογικα και πρεπει να περασει οτι χρειαζεται υποδαπεδια και ο ψυκικος οποτε ειναι αμεση η αναγκη να αποφασισω για να συνταχθει και η μηχανολογικη μελετη. με τις απωλειες που αναφερω βασει προγραμματος δεν μπορω να εχω μια γνωμη για το ποιο απο τα δυο κλιματιστικα ειναι καλυτερη περιπτωση ? Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

Δες λίγο με τον μηχανικό σου τα νούμερα μιας και με αυτά που πες, λογικά θα σε καλύπτει κάτι αρκετά χαμηλότερο από 18άρι (Κρήτη  = μαλακός χειμώνας, μαλακό καλοκαίρι και οι ηλιοφάνειες που λες είναι και αυτές υπέρ σου).

Πχ να βάλεις ένα haori 13άρι ή 16άρι που είναι και κουκλί και ίσως να παίζεις και με μεγαλύτερα seer/scop χωρίς φαινόμενα on-off.

ΥΓ Καλύτερα όχι gree, δεν ξέρουμε τι παίζει με το θέμα αντιπροσωπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis1979 είπε

Δεν νομιζω οτι την εχει ολοκληρωσει μιας και ξεκινησαμε τις πρωτες παρεμβασεις ( που ισχυαν και στο σχεδιο του καταστηματος ) πριν κανα μηνα αλλα τωρα θα ξεκινησουμε να περναμε ηλεκτρολογικα και πρεπει να περασει οτι χρειαζεται υποδαπεδια και ο ψυκικος οποτε ειναι αμεση η αναγκη να αποφασισω για να συνταχθει και η μηχανολογικη μελετη. με τις απωλειες που αναφερω βασει προγραμματος δεν μπορω να εχω μια γνωμη για το ποιο απο τα δυο κλιματιστικα ειναι καλυτερη περιπτωση ? Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

Πριν την έναρξη οποιοδήποτε εργασιών ,εφ'οσον τηρείται ο νόμος για την αλλαγή χρήσης) προηγούνται όλες οι μελέτες. Είναι σαν να βγάζεις οικοδομική άδεια από την αρχή. 

Κάνουμε "κρα" να βρούμε κανονική μελέτη απωλειών ενώ την έχεις έτοιμη. Καταλαβαίνεις τη διαφορά νομίζω σε σχέση αυτό που βγαζει το σάιτ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Ναι ναι, το perfera ειναι καταπληκτικο. Το εχω. Αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικο για να παρω 2ο. 

Ποια btu έχεις; πώς να είναι από θόρυβο και τυχόν κρακ κρακ από συστολες διαστολές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...