Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω και εγω τη βοηθεια σας για αγορα 2 κλιματιστικων.θα παραθεσω τα στοιχεια για το ενα και το αλλο που ειναι μικροτερο θα παρω ενα αντιστοιχο των προτασεων.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  600-700 λιγο πανω λιγο κατω δεν θα τα χαλασουμε
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: θα γινει αντικατασταση του παλιου.ειναι ένα 20 χρονων 12αρι φασον lg το οποιο το καλοκαιρι εκανε ψυγειο το χωρο και το χειμωνα φουρνο.απολυτα ικανοποιημενος
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): θα προτιμουσα καποια μεγαλη αλυσιδα που αναλαμβανουν και την εγκατασταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 65% ψυξη και 35% θερμανση. Ισως ακομα περισσοτερο για ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαιος χωρος κουζινας σαλονιου
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αγιος Νικολαος Λασιθιου. Το χειμωνα μεσος ορος θερμοκρασιας είναι 9-11 ελαχιστη και μεγιστη παει και πανω από 20 αναλογα τη μερα.καλοκαιρι 36-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιαφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): εχει σπιτι από πανω ανατολικα και δυτικα.βορεια και νοτια είναι ανοιχτο αλλα επειδη εχει γυρω γυρω κτιρια δεν πιανει ιδιαιτερα ο βοριας.αλουμινενια πορτοπαραθυρα.ειναι σχετικα υποφερτο το χειμωνα αλλα το καλοκαιρι βραζει. (ισως το θεμα ζεστης ειναι δικο μου μονο)
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:  

2263.97Watt

   1947.01KCal/h

       64.68Watt/m2

           55.63KCal/h/m2

Για 21c

 

παρακατω ειναι το παλιο κλιματιστικο που αναγκαζομαι να αλλαξω γιατι παρουσιασε καποιο θεμα με την φτερωτη που εχει και πιστευω οτι δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια επισκευης.20 χρονια δουλευει σαν το σκυλι και εχει κανει 3  αφαιρεσεις-τοποθετησεις χωρις να γινει ουτε μια συμπληρωση σε φρεον και καμια απολυτως αλλη συντηρηση εκτος απο τον καθαρισμο που του κανω εγω.μπορειτε να δειτε και τα χαρακτηριστικα του .

εχω παρατηρησει να λετε για διαφορα μηκη σωληνων χωρις να εχω καταλαβει τι σημασια εχει αυτο.και τα 3 δικα μου οι συμπιεστες ειναι ακριβως πισω απο τα εσωτερικα μηχανηματα και οι σωληνες ειναι στην καλυτερη μεχρι 1 μετρο χωρις να εχουν δειξει οτι εχουν καποιο προβλημα ολα αυτα τα χρονια που λειτουργουν

20221202_130646.jpg

20221202_130203.jpg

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα ....

Εχω ενα κλιματιστικο Daikin Siesta atxc25 9αρακι

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι βαζω το κλιματιστικο στους 26 κ αυτοματο φαν και εχω 23.5 - 24 βαθμους μεσα στο δωματιο

Γενικως εχει μια διαφορα 2 2μισι βαθμων 

Επισης οταν κλεινει μαλλον η εξωτερικη μοναδα ακουω καμια φορα κατι σαν αναροφηση η οπως κανει οταν κανει αποψυξη .

Βγηκα εξω να δω αν τρεχει νερο κ κανει ετσι αλλα δεν .

Τελος που κ που νιωθω ρευματα χλιαρου αερα που σε κρυωνουν στο δωματιο ενω το θερμομετρο δειχνει 24 

Εχει κανεις αλλος παρομοια θεματα με μενα?Λες να μην εκαναν καλη εγκατασταση?Εβαλαν 3 μετρα σωληνα μετρημενα κ εκαναν κ αντλια κενου . 2 3 λεπτα την εβαλε ελπιζω δουλεια να εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα νωρίτερα να ενημερώσω αλλά θα το κάνω τώρα. Θυμίζω toshiba edge με πρόβλημα ζυγοστάθμισης. Την πρώτη φορά άλλαξαν όλη την μονάδα και το πρόβλημα του θορύβου εξακολουθούσε να υφίσταται μαζί με το ότι "χόρευε" το κλιματιστικό. 

Την 2η άλλαξαν μόνο φτερωτή και το πρόβλημα διορθώθηκε. Η φτερωτή είχε εντελώς διαφορετικά ζυγια από τις 2 προηγούμενες. 

Οπότε υπάρχει μια παρτίδα κλιματιστικών με πρόβλημα στην ζυγοστάθμιση άγνωστα στον αριθμό. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Καλησπερα στην παρεα ....

Εχω ενα κλιματιστικο Daikin Siesta atxc25 9αρακι

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι βαζω το κλιματιστικο στους 26 κ αυτοματο φαν και εχω 23.5 - 24 βαθμους μεσα στο δωματιο

Γενικως εχει μια διαφορα 2 2μισι βαθμων 

Επισης οταν κλεινει μαλλον η εξωτερικη μοναδα ακουω καμια φορα κατι σαν αναροφηση η οπως κανει οταν κανει αποψυξη .

Βγηκα εξω να δω αν τρεχει νερο κ κανει ετσι αλλα δεν .

Τελος που κ που νιωθω ρευματα χλιαρου αερα που σε κρυωνουν στο δωματιο ενω το θερμομετρο δειχνει 24 

Εχει κανεις αλλος παρομοια θεματα με μενα?Λες να μην εκαναν καλη εγκατασταση?Εβαλαν 3 μετρα σωληνα μετρημενα κ εκαναν κ αντλια κενου . 2 3 λεπτα την εβαλε ελπιζω δουλεια να εγινε

Ίσως το 26 είναι κάπως υπερβολικό οπότε γι'αυτό δεν βλέπεις κάτι παραπάνω, δεν μας λες βέβαια και θερμοκρασία στο δωμάτιο όταν ξεκινά το κλιματιστικό ούτε την εξωτερική θερμοκρασία.

Αυτό με το νερό που λες ότι ακούγεται το κάνει και σε εμένα.

Το ρεύμα χλιαρού αέρα είναι ο τρόπος που κρατάει σταθερή την θερμοκρασία στο χώρο το συγκεκριμένο κλιματιστικό (και ίσως γενικά τα daikin), υπήρχε μια ίδια αναφορά και σε προηγούμενες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αρχη το ειχα στους 24 κ το θερμομετρο εδειχνε 21.5 οποτε το εβαλα στους 26 για να εχω 23.5 με 24 στο δωματιο του μικρου

Οσο για τα ρευματα που κανει δεν ειμαι καθολου φαν...Σου δημιουργει αισθημα κρυου ενω στην πραγματικοτητα εχει ζεστη

Επεξ/σία από Marios1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dask92 είπε

To συγκεκριμένο χαρτί που θα το βρω?

γκουγκλαρε --δήλωση καλής εγκατάστασης κλιματιστικού--- έχει φόρμες έτοιμες 

20 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ποιο μοντέλο είναι;

Τι απόσταση έχεις από το ταβάνι;

SRK71ZR-W  είναι το μοντέλο . Απόσταση από το ταβάνι 22 πόντους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους.

Θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή κληματιστικου κυριως για θέρμανση, σε εξοχικο στη Χαλκιδική, μεζονέτα 74τμ (37τμ ισόγειο + 37 1ος οροφος), λόγω του ότι αποφάσισα να διαμενω και τον χειμώνα για κάποιες μερες.

Επειδή στο εν λόγω θέμα βλέπω περισσότερες αναφορές για ψύξη, υπάρχει η δυνατότητα συμβούλων από ειδικούς για θερμανση; ή είμαι off topic;

Το σπίτι δεν εφάπτεται σε άλλο κτήριο και σύμφωνα με το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης είναι κατηγορία Ε και ετήσια κατανάλωση ενέργειας στις 154 kwh/τμ

Αν τα στοιχεία αυτά βοηθούν κάποιον ειδικό, ας με βοηθήσει τι μάρκα κλιματιστικου να αγοράσω και πόσα btu.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Οσο για τα ρευματα που κανει δεν ειμαι καθολου φαν...Σου δημιουργει αισθημα κρυου ενω στην πραγματικοτητα εχει ζεστη

Ρύθμισε τις εσωτερικές περσίδες να κοιτάνε προς άλλο σημείο, έτσι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις και την ταχύτητα του ανεμιστήρα αλλιώς low ή silent λογικά δεν θα σου κάνει θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα fujitsu 5 χρόνια και σήμερα που πήγα να το ανάψω δεν κάνει τίποτα. Ούτε από τα κουμπιά του. 

Αυτό παίρνει ρεύμα από τον πίνακα κατευθείαν με καλώδιο. 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιο πρόβλημα εκεί με ασφάλεια κλπ. 

Πως το ελέγχω αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Στην αρχη το ειχα στους 24 κ το θερμομετρο εδειχνε 21.5 οποτε το εβαλα στους 26 για να εχω 23.5 με 24 στο δωματιο του μικρου

Οσο για τα ρευματα που κανει δεν ειμαι καθολου φαν...Σου δημιουργει αισθημα κρυου ενω στην πραγματικοτητα εχει ζεστη

το λειτουργεις συνεχεια, δηλαδη ολο το 24ωρο?

αν ναι περασαν καποιες μερες απο οταν το ξεκινησες , ουτως ωστε να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια των δομικων στοιχειων ? στην περιπτωση αυτη των Daikin και γενικα των ιαπωνικης σχεδιασης κλιματιστικων, που εχουν χαμηλη θερμοκρασια εξοδου οπως μετραω στο sensira μου 31 βαθμους, η θεση του κλιματιστικου με την ροη που ελεγχεις μεσω περσιδων ειναι καθοριστικη.

Δυστυχως αν δεν γινεται να αποφυγεις τον αερα λογω θεσης, μονη εναλλακτικη ειναι να το δοκιμασεις στο αθορυβο, που λογω χαμηλης ροης αερα και θα αποφυγεις μεγαλο φυσημα αλλα και θα παρεις περιπου 38 βαθμους, υπο την αιρεση πως αν δεν επαρκει για τον χωρο η ενεργεια που αποδιδεται ετσι, θα χασεις σε θερμικη ανεση.

Αν δεν το λειτουργεις συνεχεια, εχε υποψιν σου οτι η θερμοκρασια στον αερα για να ανεβει, χρειαζεται κλασμα της ενεργειας και του χρονου που χρειαζεται για να ανεβει η θερμοκρασια των δομικων στοιχειων.

Ειναι η αιτια που θερμαινει τον χωρο ταχυτατα το κλιματιστικο σε συγκριση με αλλους τροπους θερμανσης, οπως σωματα καλοριφερ που ενα ικανο ποσοστο ζεσταινει τον τοιχο διπλα του και το υπολοιπο τον αερα επανω του.

Σε αυτην την περιπτωση, η πραγματικη θερμοκρασια , ειναι αυτη των δομικων στοιχειων και το ποσο θα δειξει ενα θερμομετρο στον χωρο σου εχει να κανει με την θεση του, απο υψος μεχρι εγγυτητα σε πηγες θερμοτητας κλπ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dr_papas είπε

Πατώντας στο λινκ βλέπω ότι λέει δωρεάν εγκατάσταση ο Κωτσο.

Το λινκ αναφέρεται στο Μόρις για το οποίο ζητάω γνώμες. Το breezeless δεν το έχει με δωρεάν εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρήσεις σήμερα με tapo p110 σε daikin 12αρι atxc35. Πολύ on off συμπεριφορά αν και τουλάχιστον πολύ οικονομικά για μια μέρα 2kwh χοντρικά. Ζήτηση από 18 έως 20 στον χώρο μετράω συνήθως 2 βαθμούς πάνω με Θερμόμετρα. Θερμοκρασίες έξω κυμάνθηκε από 11-18. Παλιά πολυκατοικία, χωρίς μόνωση από όσο ξέρω, με μόνα τζάμια σε ξύλινα κουφώματα. Σε χώρο γραφείου περίπου 9τμ αλλά πολλές φορές μέσα στην μέρα ανοίγει η διπλή πόρτα που το χωρίζει με το σαλόνι οπότε πάνε περίπου 25τμ σύνολο. Τι πιστεύετε; 

 

20221202_225511.jpg

20221202_225030.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Στην αρχη το ειχα στους 24 κ το θερμομετρο εδειχνε 21.5 οποτε το εβαλα στους 26 για να εχω 23.5 με 24 στο δωματιο του μικρου

Οσο για τα ρευματα που κανει δεν ειμαι καθολου φαν...Σου δημιουργει αισθημα κρυου ενω στην πραγματικοτητα εχει ζεστη

Το κλιματιστικό δουλεύει σωστά, εσύ το λειτουργείς λίγο εσφαλμένα. Οπως ήδη αναφέρθηκε, πιάνει τη θερμοκρασία ψηλά στον αισθητήρα κ ρίχνει τα watt στα ελάχιστα δυνατά για να τη διατηρήσει.

Το ρεύμα αέρα το γλυτώνεις με ρύθμιση περσίδων και ταχύτητας αέρα. Από εκεί κ πέρα συμπάθα με και μη με παρεξηγήσεις, εκτός αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα ,θα το σκάσεις το παιδί με 24 βαθμούς, ζεσταινονται τα ψυχάκια από μόνα τους.

22 κ ανεμιστηρας στο χαμηλό κ θα είναι παραπάνω από καλά. Εσύ αποφασίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Παιδια μιας και τσάμπα περίμενα την BF για να πέσει η τιμή του Midea Breezeless +, ή έστω να βάλει δωρεάν εγκατάσταση ο Κώτσος, τι λέτε για το συγκεκριμένο; Θα το βάζατε ως εναλλακτική; Ψύξη ζητάω κυρίως.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253313-a-c-in12btu-morris-fain35170-fresh-air 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-breezeless-series-msfaau-09hrfn8-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948730

Όσον αφορά το morris, κάνω tag τον @Specs που έχει ένα τέτοιας τεχνολογίας.

17 ώρες πριν, astrea966 είπε

θελω και εγω τη βοηθεια σας για αγορα 2 κλιματιστικων.θα παραθεσω τα στοιχεια για το ενα και το αλλο που ειναι μικροτερο θα παρω ενα αντιστοιχο των προτασεων.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :  600-700 λιγο πανω λιγο κατω δεν θα τα χαλασουμε
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: θα γινει αντικατασταση του παλιου.ειναι ένα 20 χρονων 12αρι φασον lg το οποιο το καλοκαιρι εκανε ψυγειο το χωρο και το χειμωνα φουρνο.απολυτα ικανοποιημενος
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): θα προτιμουσα καποια μεγαλη αλυσιδα που αναλαμβανουν και την εγκατασταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 65% ψυξη και 35% θερμανση. Ισως ακομα περισσοτερο για ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ενιαιος χωρος κουζινας σαλονιου
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αγιος Νικολαος Λασιθιου. Το χειμωνα μεσος ορος θερμοκρασιας είναι 9-11 ελαχιστη και μεγιστη παει και πανω από 20 αναλογα τη μερα.καλοκαιρι 36-40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιαφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): εχει σπιτι από πανω ανατολικα και δυτικα.βορεια και νοτια είναι ανοιχτο αλλα επειδη εχει γυρω γυρω κτιρια δεν πιανει ιδιαιτερα ο βοριας.αλουμινενια πορτοπαραθυρα.ειναι σχετικα υποφερτο το χειμωνα αλλα το καλοκαιρι βραζει. (ισως το θεμα ζεστης ειναι δικο μου μονο)
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:  

2263.97Watt

   1947.01KCal/h

       64.68Watt/m2

           55.63KCal/h/m2

Για 21c

 

παρακατω ειναι το παλιο κλιματιστικο που αναγκαζομαι να αλλαξω γιατι παρουσιασε καποιο θεμα με την φτερωτη που εχει και πιστευω οτι δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια επισκευης.20 χρονια δουλευει σαν το σκυλι και εχει κανει 3  αφαιρεσεις-τοποθετησεις χωρις να γινει ουτε μια συμπληρωση σε φρεον και καμια απολυτως αλλη συντηρηση εκτος απο τον καθαρισμο που του κανω εγω.μπορειτε να δειτε και τα χαρακτηριστικα του .

εχω παρατηρησει να λετε για διαφορα μηκη σωληνων χωρις να εχω καταλαβει τι σημασια εχει αυτο.και τα 3 δικα μου οι συμπιεστες ειναι ακριβως πισω απο τα εσωτερικα μηχανηματα και οι σωληνες ειναι στην καλυτερη μεχρι 1 μετρο χωρις να εχουν δειξει οτι εχουν καποιο προβλημα ολα αυτα τα χρονια που λειτουργουν

20221202_130646.jpg

20221202_130203.jpg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

https://www.skroutz.gr/s/35888199/Toshiba-Yukai-RAS-13E2AVG-E-RAS-B13E2KVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

16 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Καλησπερα στην παρεα ....

Εχω ενα κλιματιστικο Daikin Siesta atxc25 9αρακι

Το θεμα μου τωρα ειναι οτι βαζω το κλιματιστικο στους 26 κ αυτοματο φαν και εχω 23.5 - 24 βαθμους μεσα στο δωματιο

Γενικως εχει μια διαφορα 2 2μισι βαθμων 

Επισης οταν κλεινει μαλλον η εξωτερικη μοναδα ακουω καμια φορα κατι σαν αναροφηση η οπως κανει οταν κανει αποψυξη .

Βγηκα εξω να δω αν τρεχει νερο κ κανει ετσι αλλα δεν .

Τελος που κ που νιωθω ρευματα χλιαρου αερα που σε κρυωνουν στο δωματιο ενω το θερμομετρο δειχνει 24 

Εχει κανεις αλλος παρομοια θεματα με μενα?Λες να μην εκαναν καλη εγκατασταση?Εβαλαν 3 μετρα σωληνα μετρημενα κ εκαναν κ αντλια κενου . 2 3 λεπτα την εβαλε ελπιζω δουλεια να εγινε

Δεν πρόκειται ποτέ να αποφύγεις τα ρεύματα με το συγκεκριμένο μοντέλο. Θα βοηθήσει να το βάλεις silent και ρύθμιση των περσίδων σε κατάλληλη θέση. Επίσης θερμοκρασία θα έβαζα 21-22.

11 ώρες πριν, nhzt είπε

Καλησπέρα σε ολους.

Θα ήθελα την γνώμη σας για επιλογή κληματιστικου κυριως για θέρμανση, σε εξοχικο στη Χαλκιδική, μεζονέτα 74τμ (37τμ ισόγειο + 37 1ος οροφος), λόγω του ότι αποφάσισα να διαμενω και τον χειμώνα για κάποιες μερες.

Επειδή στο εν λόγω θέμα βλέπω περισσότερες αναφορές για ψύξη, υπάρχει η δυνατότητα συμβούλων από ειδικούς για θερμανση; ή είμαι off topic;

Το σπίτι δεν εφάπτεται σε άλλο κτήριο και σύμφωνα με το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης είναι κατηγορία Ε και ετήσια κατανάλωση ενέργειας στις 154 kwh/τμ

Αν τα στοιχεία αυτά βοηθούν κάποιον ειδικό, ας με βοηθήσει τι μάρκα κλιματιστικου να αγοράσω και πόσα btu.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συμπλήρωσε λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Από ότι καταλαβαίνω ψάχνεις 2 κλιματιστικά έτσι; Ένα για κάθε όροφο. Τότε θα βάλεις τα τετραγωνικά του κάθε ορόφου, ανοίγματα και ύψος από πάτωμα σε ταβάνι σε μέτρα πχ 2.8

9 ώρες πριν, adi32 είπε

Εχω ένα fujitsu 5 χρόνια και σήμερα που πήγα να το ανάψω δεν κάνει τίποτα. Ούτε από τα κουμπιά του. 

Αυτό παίρνει ρεύμα από τον πίνακα κατευθείαν με καλώδιο. 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιο πρόβλημα εκεί με ασφάλεια κλπ. 

Πως το ελέγχω αυτό? 

Είναι σηκωμένη η ασφάλεια; Αν δεν ξέρεις από αυτά, θα πρέπει καταρχάς να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να δει ότι έχεις ρεύμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...