Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Ταχύτητα ανεμιστήρα 21 και auto π.χ δίνει δίνει δίνει (ενώ μέσ;  η θερμοκρασία μπορεί να είναι ήδη 23 πάει 24 πάει 25 και κααααπου εκεί θα αρχισει να κόβει)

ξέχνα το auto , μόνο high και πόσταρε μετά απο μισάωρο τη συμπεριφορά

αν το έχεις 19 με εσωτερική 23 και μαρσάρει κατέβασε 1 βαθμό ανα διαστήματα μέχρι να πέσει χαμηλά η κατανάλωση και μετ΄το αφήνεις εκεί και παρατηρείς την εσωτερική θερμοκρασία και αν θα σκαμπανεβάζει

κάνε παράθεση στο μήνυμα αυτό όταν κάνεις ακριβώς αυτά που έγραψα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω δυο heavy ενα 9αρι και το 22αρι. Η συμπεριφορα τους ειναι ιδια και μαλιστα στα ιδια watt. Οταν εκκινουν ειναι παντα απο τα 600w για λιγα λεπτα και μετα ριχνουν αναλογα στην ελαχιστη. Φαινετε στη heavy οτι θεωρουν τα 600w την βελτιστη ρυθμιση τους.  Και να σημειωσω το 9αρι ειναι βορεινο αλλα δεν επηρεαζετε οπως αναφερατε παραπανω.

Και γενικα το διαγραμμα εχει σταθερο μοτιβο και οχι τοσο ακανονιστο οπως δειχνει το δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ξέχνα το auto , μόνο high και πόσταρε μετά απο μισάωρο τη συμπεριφορά

αν το έχεις 19 με εσωτερική 23 και μαρσάρει κατέβασε 1 βαθμό ανα διαστήματα μέχρι να πέσει χαμηλά η κατανάλωση και μετ΄το αφήνεις εκεί και παρατηρείς την εσωτερική θερμοκρασία και αν θα σκαμπανεβάζει

κάνε παράθεση στο μήνυμα αυτό όταν κάνεις ακριβώς αυτά που έγραψα :)

Αν το έχω στο high στους 19 το σαλόνι θα πάει 24 με 25 το μόνο που θα μπορώ να κάνω είναι να το πάω στους 18

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Αν το έχω στο high στους 19 το σαλόνι θα πάει 24 με 25 το μόνο που θα μπορώ να κάνω είναι να το πάω στους 18

Ποιο κάτω δεν πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

αλλά με 19 και very low να είναι 400-1700watt???? Να μην κάθεται σταθερό ποτέ?

Μια προσπάθεια εξήγησης (δεν αποκλείεται το ότι ίσως κάνω και λάθος):


για να έχεις εγκαταστήσει ένα τέτοιο τέρας, σίγουρα ο χώρος είναι τεράστιος...
Χρησιμοποιώντας τη συσκευή στη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα ανεμιστήρα, η συσκευή δεν θα μπορεί να φτάσει σε ομοιόμορφη θερμοκρασία όλο αυτό το χώρο, και κάποια στιγμή θα το καταλάβει επίσης επειδή συνεχίζει να παίρνει ψυχρά ρεύματα που μετρά και ξαφνικά αρχίζει να αυξάνει την κατανάλωση , γνωρίζοντας ότι πρέπει να δώσει περισσότερη ζέστη... εξ ου και οι κατηφόρες και οι αναβάσεις
Αν ακριβώς ίδια είναι συμπεριφορά στο FAN max ή στο Fan auto, είναι σίγουρο ότι η προσπάθειά μου να εξηγήσω είναι εντελώς λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Αν το έχω στο high στους 19 το σαλόνι θα πάει 24 με 25 το μόνο που θα μπορώ να κάνω είναι να το πάω στους 18

 

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Ποιο κάτω δεν πάει 

τέλεια , βάλτο στους 18 στο high και παρατήρησε αν σκαμπανεβάζει ή κάθεται σε σταθερή κατανάλωση

όταν  (και αν) η κατανάλωση είναι σταθερή , τότε πόσταρε και τη θερμοκρασία σαλονιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Αν το έχω στο high στους 19 το σαλόνι θα πάει 24 με 25 το μόνο που θα μπορώ να κάνω είναι να το πάω στους 18

Ποιο κάτω δεν πάει 

Κάνε και ένα ρεσταρτ στο ρούτερ σου 🤫😉

@korakios
μη γελάς, του κολλάει το sonoff και δεν βλέπω τα διαγράμματα! 😎

ΥΓ Προς πανωλεθρία πάει το πείραμα, τον βλέπω σε λίγο στο θέμα σου με τα ρεύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καταρχήν η Tapo 100 δεν κάνει μέτρηση θες την 110 για αυτή τη δουλειά 

τα διαγράμματα είναι από την tp link hs 110 που πλέον δε κυκλοφορεί 

έκανα λάθος την P110 έχω. Αλλά μετράει κάθε 5 λεπτά στο διάγραμμα. Ξέρεις μήπως μπορεί να μετρήσει σε μικρότερα διαστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

έκανα λάθος την P110 έχω. Αλλά μετράει κάθε 5 λεπτά στο διάγραμμα. Ξέρεις μήπως μπορεί να μετρήσει σε μικρότερα διαστήματα?

Αγοράζεις ένα raspberry pi4 ή ένα mini PC και κάνεις εγκατάσταση το homeassistant. Μετά θα έχεις update των 5 δευτερολέπτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τέλεια , βάλτο στους 18 στο high και παρατήρησε αν σκαμπανεβάζει ή κάθεται σε σταθερή κατανάλωση

όταν  (και αν) η κατανάλωση είναι σταθερή , τότε πόσταρε και τη θερμοκρασία σαλονιού

Τα ίδια ακριβώς στους 18 με high... Η κατανάλωση μέχρι 3122 watt έπεσε στα 2000 και ξανά πάνω και το σαλόνι έφθασε 26.2 βαθμους

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάνε και ένα ρεσταρτ στο ρούτερ σου 🤫😉

@korakios
μη γελάς, του κολλάει το sonoff και δεν βλέπω τα διαγράμματα! 😎

ΥΓ Προς πανωλεθρία πάει το πείραμα, τον βλέπω σε λίγο στο θέμα σου με τα ρεύματα...

Router restarted.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

 Η κατανάλωση μέχρι 3122 watt

Ευτυχώς που έβαλες το pow r3 αντί για το r2, αλλιώς θα είχαμε πυροτεχνήματα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

έκανα λάθος την P110 έχω. Αλλά μετράει κάθε 5 λεπτά στο διάγραμμα. Ξέρεις μήπως μπορεί να μετρήσει σε μικρότερα διαστήματα?

Οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε βάλει το atxc25c από το μεσημέρι (περίπου 3) σήμερα, 22 ζήτηση και ξεκίνησε κάπου από τα 20-20.5 αν θυμάμαι καλά.

Το θερμόμετρο λέει 22.5, η κατανάλωση συνολικά από το μεσημέρι είναι περίπου 2.5kwh και εδώ και αρκετή ώρα το πριζάκι λέει 185-190watt, δεν με χάλασε καθόλου.

Δωμάτιο περίπου 15τμ, η μία πλευρά είναι αέρας, η άλλη σε μη θερμαινόμενο χώρο και οι άλλες δύο έχουν δωμάτια δίπλα. Μηδενική μόνωση.

Απώλειες χώρου περίπου 11.500btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

image.png.bccd8968b89ca24600c2a753bcf57601.png

αν δε καταλαγιάσει στο μισάωρο (και να πέσει σε νορμάλ κατανάλωση φυσικά) , μάλλον θέμα πλακέτας είναι

είχε (ακόμα έχει) ένα Mitsubishi η θεία μου και κάτι τέτοια έκανε , το κατάλαβε αρχικά όταν το είχε 24 και κόντεψε να πάθει θερμοπληξία και αργότερα απο το λογαριασμό ρεύματος . Θυμάμαι η εξωτερική μονάδα μαρσάριζε και χαμήλωνε ανα 5λεπτο

15 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Τα ίδια ακριβώς στους 18 με high... Η κατανάλωση μέχρι 3122 watt έπεσε στα 2000 και ξανά πάνω και το σαλόνι έφθασε 26.2 βαθμους

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Πεντελη , βορεινο σπιτι , σαλονι 62τμ , Πυλωτη απο κατω χωρις μονωση , διπλα τζαμια , κελυφος 7 εκατοστα γυρω γυρω και απο πανω σπιτι με τσιμεντο μονο χωρις μονωση. το κλιματιστικο ειναι σε θεση που το φυσαει κατευθειαν βοριας.

Πόση απόσταση έχει η μονάδα απ'το ταβάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...