Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό που έβαλες ε8ναι η γενική εικόνα για την εγγύηση (ουσιαστικά διαφήμιση ) η πραγματική όμως απαίτηση είναι εκεί που ανέβασα που φαίνεται  μέσα στη φόρμα πο6 θα στείλεις και σου λέει εδώ είναι οι ακριβείς όροι και οι προϋποθέσεις 

Ε προφανώς πλέον δεν το συζητάμε, εάν αυτό στέλνουμε όταν κάνουμε register είναι σα να το υπογράφουμε. Οπότε ισχύει το πάντρεμα, δε το συζητάω. Ότι και να πούνε στο τηλέφωνο δεν ισχύει βέβαια...

2 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

λοιπον..ευρηκα ---->>>>για αγορα απο 1-4-2021 θελει απο τον τριτο χρονο σερβις.

Το 5 χρονια χωρις υποχρεωση ηταν για αγορες πριν 1-4-2021

ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ---->dimostr 💪

Ε μα νταξει, λογικό ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@tryfos μιας και έχουμε το eurovent για αυτό, έτρεξα το excel που υπολογίζει το πραγματικό seer και για το haier tide green plus 18K με κλιματολογικά στοιχεία που έχω μετρήσει φέτος το καλοκαίρι (Ωρωπός, οπότε 2-3C κάτω από Αθήνα και λίγο παραπάνω το βράδυ). Το βάζω μαζί με τα άλλα που έχω επίσης υπολογίσει:

image.png.7ce3407f16a60c92d291270cf32d3a33.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tryfos Πας αλλου αφου το εχουν ετσι...δεν θα σκασεις

Υ.Γ Σε βλεπω να με ακουλουθεις στο ΠΙΤΣΟΣ...χοχο😁

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Έχεις μελέτη απωλειών που λέει κάτι τέτοιο ?

Οχι. Εχω χρησιμοποιησει 50 κλιματιστικα στην ζωη μου σε δεκαδες διαφορετικους χώρους. Πως δια μαγειας πηγαμε στα 9αρακια που ηταν για κρεββατοκαμαρες των 10τμ στα 65τμ, επειδη το βγαζει ενα site στο internet, ειναι αξιο απορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreaspA είπε

Οχι. Εχω χρησιμοποιησει 50 κλιματιστικα στην ζωη μου σε δεκαδες διαφορετικους χώρους. Πως δια μαγειας πηγαμε στα 9αρακια που ηταν για κρεββατοκαμαρες των 10τμ στα 65τμ, επειδη το βγαζει ενα site στο internet, ειναι αξιο απορίας.

Εδώ στο φόρουμ έχουμε μέλος με 18άρι σε 17τμ (και το χρειάζεται ο χώρος όντως) , ενώ ένα άλλο με 12άρι σε 40τμ (και άνετο κιόλας). Οπότε δεν είναι ο κανόνας τμ και btus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Σχετικο/ασχετο με το θεμα: διαβαζω τις τελευταιες ωρες στον τυπο οτι επεξεργαζονται στην κυβερνηση σκεψεις ή ισως και αποτρεπτικους μηχανισμους για να ωθησουν τον κοσμο μακρυα απο ηλεκτρικες συσκευες θερμανσης, συμπεριλαμβανομενων και των κλιματιστικων, και προς το πετρελαιο καλυτερα για θερμανση αυτο το χειμωνα.

Αν ισχυει/λαβει χωρα τοτε (α) ακυρωνει το νοημα τις επιδοτησης ηλεκτρικων συσκευων που επιδοτει κλιματιστικα γιατι στη θερμανση ειναι που ερχεται η μεγαλυτερη ωφελεια και οχι στην ψυξη, (β) το κλιματιστικο δεν καιει οτι μια θερμαστρα ή καλοριφερ λαδιου στην ιδια ωρα χρησης αλλα για ιδια βατ θα καψει το 1/3 ίσως και αρκετα λιγοτερο αναλογως των δυνατοτητων του αρα ειναι οικονομικοτερο και απο το πετρελαιο, (γ) δεν μπορω να αντιληφθω πως το να σπρωξει τον κοσμο στο πετρελαιο θερμανσης που φετος θα ειναι απειρως ακριβοτερο θα ειναι καλυτερο απο το να καψει ο κοσμος κλιματιστικα.

Γιατι τα κλιματιστικα ζεσταινουν τον αερα και οχι το σπιτι. Γιατι αν ανοιξεις την πορτα να πεταξεις τα σκουπιδια, πεταξε μαζι και η ζέστη.
Η αυτονομη πετρελαιου -οπως ελεγε και ενας σοφος ανθρωπος- αποδειχθηκε ο εξυπνοτερος και φθηνοτερος τροπος θέρμανσης.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Μου βγαινει λοιπον 10.000 btu. Θα προσθεσω και τις πορτες και θα  δούμε.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Οχι. Εχω χρησιμοποιησει 50 κλιματιστικα στην ζωη μου σε δεκαδες διαφορετικους χώρους. Πως δια μαγειας πηγαμε στα 9αρακια που ηταν για κρεββατοκαμαρες των 10τμ στα 65τμ, επειδη το βγαζει ενα site στο internet, ειναι αξιο απορίας.

Καλο θα είναι όταν λέμε κάτι να μπορούμε να το υποστηρίξουμε , αυτό το site στο Ίντερνετ που τόσο απαξιωτικά αναρωτιέσαι είναι σε συνεργασία με κατ8 πανεπιστήμια , μπες στο site και διάβασε το δεν τα βγάζουν τα αποτελέσματα από το κωλο τους 

1 λεπτό πριν, Catherine2234 είπε

Μου βγαινει λοιπον 10.000 btu. Θα προσθεσω και τις πορτες και θα  δούμε.

Ευχαριστώ 

Παρακαλω και μακάρι να είμαστε σε θέση να δώσουμε οποία διευκρίνιση μπορούμε και ξέρουμε γιατί εδώ μέσα πρώτα και πάνω από όλα είμαστε καταναλωτές και χρήστες και όχι πωλητές η διαφημιζόμενοι επαγγελματίες και ο στόχος του θέματος είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον για την οικονομία  μας και την ευκολία μας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλο θα είναι όταν λέμε κάτι να μπορούμε να το υποστηρίξουμε , αυτό το site στο Ίντερνετ που τόσο απαξιωτικά αναρωτιέσαι είναι σε συνεργασία με κατ8 πανεπιστήμια , μπες στο site και διάβασε το δεν τα βγάζουν τα αποτελέσματα από το κωλο τους 

ας βαλει τοτε 9αρι στα 65τμ φθηνοκατασκευης (pvc κουφωματα) και ας ψαχνει μετα γιατι κρυωνει τον χειμωνα και σκαει το καλοκαιρι. Να παρει τηλεφωνο τον πανεπιστημιο να τους ρωτησει τι απεγινε η ψυξη το καλοκαιρι με 40βαθμους οταν ανοιξε την μπαλκονοπορτα για να βγει να απλωσει τα ρουχα και μπηκε μεσα το κυμα της λαβας, και γιατι μετα για τις επομενες 3 ωρες έτρεχε ιδρωτας απο το μετωπο.
Εγω θα βαλω 18αρι παντως σε 18τμ κρεββατοκαμαρα. Θα μπορουσα και 12αρι, αλλα ηταν φθηνο το 18αρι.
Σε 45τμ σαλονι στην μανα μου τους εχω 24αρι Sanyo onoff. Σπέρνει! και ποτε δεν προβληματιστηκαμε για την καταναλωση ρευματος. Τιποτα δεν καιει, γιατι δουλεύει ρελαντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

24αρι Sanyo onoff. Σπέρνει! και ποτε δεν προβληματιστηκαμε για την καταναλωση ρευματος. Τιποτα δεν καιει, γιατι δουλεύει ρελαντί.

On off και ρελαντί δε παίζει μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου , επειδή όμως υπάρχουν εδώ μέσα πιο έμπειροι από μένα νιώσε ελεύθερα να ρωτήσεις οποία απορία έχεις , πιστεύω θα σου απαντήσουν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Θα βαλεις 9αρι aircondition σε 65τμ χωρο ? Θα κλαις τα λεφτα που πεταξες.

24αρι θα βαλεις. Οχι 9αρι.

 

Ό, τι απώλειες έχει θα βάλει.

Δεν πάει με τα τετραγωνικά σκέτα

22 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Οχι. Εχω χρησιμοποιησει 50 κλιματιστικα στην ζωη μου σε δεκαδες διαφορετικους χώρους. Πως δια μαγειας πηγαμε στα 9αρακια που ηταν για κρεββατοκαμαρες των 10τμ στα 65τμ, επειδη το βγαζει ενα site στο internet, ειναι αξιο απορίας.

Ήξερες τις απώλειές τους;

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

ας βαλει τοτε 9αρι στα 65τμ φθηνοκατασκευης (pvc κουφωματα) και ας ψαχνει μετα γιατι κρυωνει τον χειμωνα και σκαει το καλοκαιρι. Να παρει τηλεφωνο τον πανεπιστημιο να τους ρωτησει τι απεγινε η ψυξη το καλοκαιρι με 40βαθμους οταν ανοιξε την μπαλκονοπορτα για να βγει να απλωσει τα ρουχα και μπηκε μεσα το κυμα της λαβας, και γιατι μετα για τις επομενες 3 ωρες έτρεχε ιδρωτας απο το μετωπο.
Εγω θα βαλω 18αρι παντως σε 18τμ κρεββατοκαμαρα. Θα μπορουσα και 12αρι, αλλα ηταν φθηνο το 18αρι.
Σε 45τμ σαλονι στην μανα μου τους εχω 24αρι Sanyo onoff. Σπέρνει! και ποτε δεν προβληματιστηκαμε για την καταναλωση ρευματος. Τιποτα δεν καιει, γιατι δουλεύει ρελαντί.

😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε


Σε 45τμ σαλονι στην μανα μου τους εχω 24αρι Sanyo onoff. Σπέρνει! και ποτε δεν προβληματιστηκαμε για την καταναλωση ρευματος. Τιποτα δεν καιει, γιατι δουλεύει ρελαντί.

Τα on-off δεν έχουν ρελαντί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Σχετικο/ασχετο με το θεμα: διαβαζω τις τελευταιες ωρες στον τυπο οτι επεξεργαζονται στην κυβερνηση σκεψεις ή ισως και αποτρεπτικους μηχανισμους για να ωθησουν τον κοσμο μακρυα απο ηλεκτρικες συσκευες θερμανσης, συμπεριλαμβανομενων και των κλιματιστικων, και προς το πετρελαιο καλυτερα για θερμανση αυτο το χειμωνα.

Αν ισχυει/λαβει χωρα τοτε (α) ακυρωνει το νοημα τις επιδοτησης ηλεκτρικων συσκευων που επιδοτει κλιματιστικα γιατι στη θερμανση ειναι που ερχεται η μεγαλυτερη ωφελεια και οχι στην ψυξη, (β) το κλιματιστικο δεν καιει οτι μια θερμαστρα ή καλοριφερ λαδιου στην ιδια ωρα χρησης αλλα για ιδια βατ θα καψει το 1/3 ίσως και αρκετα λιγοτερο αναλογως των δυνατοτητων του αρα ειναι οικονομικοτερο και απο το πετρελαιο, (γ) δεν μπορω να αντιληφθω πως το να σπρωξει τον κοσμο στο πετρελαιο θερμανσης που φετος θα ειναι απειρως ακριβοτερο θα ειναι καλυτερο απο το να καψει ο κοσμος κλιματιστικα.

To άκουσα αυτό που λες προχθες στις ειδήσεις στην τηλεόραση και μου φάνηκε τόσο παράξενο που δεν το έδωσα σημασία. Νόμιζα ότι κάτι δεν άκουσα καλά. Χθες είχε στην Ναφτεμπορική (αν δεν κάνω λάθος) ένα αντίστοιχο άρθρο μόνο που στο τέλος σημείωνε ότι δεν αφορά τα κλιματιστικά τελευταίας γενιάς τα οποία εξακολουθούν να είναι τα πιο οικονομικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το άρθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

tryfos Πας αλλου αφου το εχουν ετσι...δεν θα σκασεις

Υ.Γ Σε βλεπω να με ακουλουθεις στο ΠΙΤΣΟΣ...χοχο😁

Οουυ εννοείται, έχω φύγει κιόλας, δε το συζητάμε, σιγά τα ωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλο θα είναι όταν λέμε κάτι να μπορούμε να το υποστηρίξουμε , αυτό το site στο Ίντερνετ που τόσο απαξιωτικά αναρωτιέσαι είναι σε συνεργασία με κατ8 πανεπιστήμια , μπες στο site και διάβασε το δεν τα βγάζουν τα αποτελέσματα από το κωλο τους 

 

Δεν αναρωτιέμαι για την αξιοπιστια του site αλλα για το αν εχω κανει εγώ λάθος. Πχ αρχικα  ειχα βαλει το υψος της οροφης σε εκατοστα αντί σε μετρα και μου εβγαινε ενα τρελλο νούμερο. Διαβαζοντας τις αναρτησεις σας εδώ, ειδα οτι εχω κάνει λάθος και το διόρθωσα. Κι επειδή το 9αρι ( και το 12αρι στη χειρότερη με 3 πορτες ) ειναι μικρό και ολοι οι πωλητές μου λενε να παρω 24αρι, αναρωτιομουν μήπως εχω κάνει λάθος. Τελικα συμφωνα με τον τυπο αυτο δε χρειάζεται πανω απο 12.000 btu. Θα μιλήσω λοιπόν με εναν φιλο μηχανολογο και θα σας πω ενημερωτικα τι αποτελεσμα θα βγαλει η επιτοπια μέτρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...