Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, vampira είπε

Βρε παιδιά μια βοήθεια γιατί κοντεύω να πλαντάξω από την ζέστη κ έρχεται καύσωνας. Όποιος γνωρίζει ψυκτικό προκοπής στο Μαρούσι ή γύρω περιοχές, σας παρακαλώ ας μου στείλει ένα μνμ.  Έχω το Mitsubishi kiragamine 12000 btu, 4 χρόνια. Πολύ καλό κ καίει ελάχιστα χειμώνα-καλοκαίρι. Πέρυσι στον πρώτο καύσωνα, έβγαζε χλιαρό προς εντελώς χλιαρό αέρα. Ήρθε ένας ψυκτικός, το έλεγξε μου λέει έχασε το φρέον κάποια βίδα είχε λασκάρει. Έκανε συντήρηση, γέμισε φρέον όλα καλά. Να το παρακολουθούμε μήπως έχει κάποιο θέμα, αν δεν το ξανακάνει σημαίνει ότι όντως έφταιγε η βίδα. Δεν παρουσίασε πρόβλημα ξανά.

Φέτος, λέω ας το ελέγξω από πριν αρχίσουν οι μεγάλες ζέστες, μην έχουμε τα ίδια. Βρίσκω μία κάρτα που είχα από τον συγκεκριμένο, κλείνω ραντεβού και έρχεται. Έλα μου όμως που έκανα λάθος κ η κάρτα ήταν κάποιου άλλου ψυκτικού. Έρχεται ένα παιδάκι, που δεν ήξερε που πάνε τα 4. Μου είπε ότι ο ανεμιστήρας του δεν γυρνάει κ φταίει η πλακέτα, ρε του λέω τι λες αφού λειτουργεί σωστά ψύξη κ θέρμανση. Δεν σε φώναξα για πρόβλημα, αλλά για συντήρηση. Δεν ήξερε πως να το ανοίξει, δεν είχε θερμόμετρο για να μετρήσει την θερμοκρασία, δεν μπόρεσε να βγάλει τις γρύλιες ή όπως σκατά λέγονται, έπαιρνε τηλέφωνο συνέχεια την εταιρεία του για να του δίνουν οδηγίες γιατί δεν ήξερε τι να κάνει. Μετά μου λέει είχε καεί ένα καλωδιάκι κ μπόρεσε να το αντικαταστήσει, το μόνο λέει που μπορεί να φτιαχτεί στην πλακέτα έτσι χωρίς ιδιαίτερα εργαλεία. Έκανε έναν καθαρισμό της κακιάς ώρας, όσα βλέπει η πεθερά, φρέον είπε δεν έχει χάσει, κ τον έδιωξα για να μην τον σκοτώσω. Το aircondition εξακολουθούσε να λειτουργεί σωστά, μιας και δεν είχα φράγκα δεν πήρα άλλον να το ελέγξει. Πριν 1 ημέρα άρχισε πάλι να βγάζει χλιαρό αέρα.

Δεν μπορώ να το ψάξω μόνη μου λόγω της σωματικής μου κατάστασης, δεν μπορώ να δω την εξωτερική μονάδα. Την κάρτα του περσυνού τεχνικού δεν την έχω - μπράβο ηλίθια....Φαντάζομαι πάλι φρέον ως πρώτη φάση. Αυτή τη στιγμή το μόνο που θέλω είναι να βρω έναν ψυκτικό προκοπής για να περάσω τον καύσωνα. Η αντιπροσωπεία δεν έχει διαθεσιμότητα.

Το μηχάνημα δεν πρέπει να χάνει φρεον ούτε να συμπληρώνετε ποτέ.  Έχει γίνει κακή εγκατάσταση, μη σωστή επισκευή από τον 2ο, και αποτελειωτική συντήρηση από τον 3ο 😕 

Αυτό είναι το κακό με τις φτηνές και γρήγορες εγκαταστάσεις ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τις πληρώσεις χ2-3 στο μέλλον ΑΝ δεν σου φάνε το μηχάνημα τα "μαστόρια" που ήδη έχουν περάσει από πάνω του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το μηχάνημα δεν πρέπει να χάνει φρεον ούτε να συμπληρώνετε ποτέ.  Έχει γίνει κακή εγκατάσταση, μη σωστή επισκευή από τον 2ο, και αποτελειωτική συντήρηση από τον 3ο 😕 


 

Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως για την κακή αρχική εγκατάσταση.

Ένα κλειστό κύκλωμα δεν είναι φυσιολογικό να χάνει φρέον και από την στιγμή μάλιστα που δεν έχει μείνει εκτός λειτουργίας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Επεξ/σία από vampira
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vampira είπε

Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως για την κακή αρχική εγκατάσταση.

Ένα κλειστό κύκλωμα δεν είναι φυσιολογικό να χάνει φρέον και από την στιγμή μάλιστα που δεν έχει μείνει εκτός λειτουργίας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Σας εστειλα δυο κοντνους σας με καλες κριτικες σε μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vampira είπε

Συμφωνώ απόλυτα και κυρίως για την κακή αρχική εγκατάσταση.

Ένα κλειστό κύκλωμα δεν είναι φυσιολογικό να χάνει φρέον και από την στιγμή μάλιστα που δεν έχει μείνει εκτός λειτουργίας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

 

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Σας εστειλα δυο κοντνους σας με καλες κριτικες σε μηνυμα

Να τους ενημερώσει ότι θέλει να γίνει αποκατάσταση διαρροής πριν την συμπλήρωση φρεον.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

 

Να τους ενημερώσει ότι θέλει να γίνει αποκατάσταση διαρροής πριν την συμπληρώσει φρεον.

Ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Klausx είπε

Να τους ενημερώσει ότι θέλει να γίνει αποκατάσταση διαρροής πριν την συμπλήρωση φρεον.

αν ειναι βεβαιο οτι ειναι το φρεον , φυσικα προηγειται η ευρεση του σημειου κ αποκατασταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Πως ξερεις οταν εχεις διαρροη; Αρχιζουν να σταζουν οι μοναδες, περιεργοι θορυβοι, κτλ; Ρωταω ενημερωτικα αν χρειαστει στο μελλον.

Αν αναφέρεσαι στο φρέον, τα σύγχρονα κλιματιστικά στο λένε μόνα τους (με κάποια ένδειξη πχ leds που ανάβουν ή κάτι άλλο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν αναμονή του προγράμματος αλλάζω συσκευή και των καταστημάτων που θα συμμετέχουν , 

Θα αλλάξω δύο παλιά 9αρια και αναζητώ 12αρια , παρότι τα 9αρια θα ήταν πιο αποδοτικά στα κλειστά αυτά δωμάτια , καθώς κάποιες φορές λειτουργούν και για "κοινόχρηστους" χώρους.

Το θέμα μου είναι ότι θα βάλω Mitsubishi κλιματιστικά γιατί έχω πεισθεί ότι αποτελούν τα πιο αξιόπιστα και τα πιο αθόρυβα , απαραίτητη προϋπόθεση μου.

Έχω πελαγωσει λίγο με τα μοντέλα και ποιο θα ήταν το καταλληλότερο , αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει , για το πιο αθόρυβο Mitsubishi 12αρι 😄

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, daynight είπε
tcl 12CHSA/VE απο 32 στους 29
 

tcl2.jpg.3e83313b63938650a9a1b7be2972d4c2.jpg

επισης καλο ειναι 1-2 φορες το μηνα να ανοιγουμε το προγραμμα που δειχνει τα warning ενω το κλιματιστικο εμφανιζει μονο error

Έχεις το hs110 έτσι;

1 ώρα πριν, tomtsir είπε

Εν αναμονή του προγράμματος αλλάζω συσκευή και των καταστημάτων που θα συμμετέχουν , 

Θα αλλάξω δύο παλιά 9αρια και αναζητώ 12αρια , παρότι τα 9αρια θα ήταν πιο αποδοτικά στα κλειστά αυτά δωμάτια , καθώς κάποιες φορές λειτουργούν και για "κοινόχρηστους" χώρους.

Το θέμα μου είναι ότι θα βάλω Mitsubishi κλιματιστικά γιατί έχω πεισθεί ότι αποτελούν τα πιο αξιόπιστα και τα πιο αθόρυβα , απαραίτητη προϋπόθεση μου.

Έχω πελαγωσει λίγο με τα μοντέλα και ποιο θα ήταν το καταλληλότερο , αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει , για το πιο αθόρυβο Mitsubishi 12αρι 😄

Αυτά έχουν καλές κριτικές.

https://www.skroutz.gr/s/30969356/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT35VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...