Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δε νομίζω ότι θα έχει τόσο θόρυβο τα χωρίζει πάνω από μια δεκαετία σε εξέλιξη εξάλλου αυτά τα κλιματιστικά δε βασίζονται στο όνομα όπως η daikin για να πουλήσουν που ότι και να βγάλει θα πουλήσει επειδή είναι το όνομα ,προσπαθούν να χτίσουν με τα μπιχλιμπίδια (που ενίοτε είναι χρήσιμα ) πιστεύω ότι το κομμάτι θόρυβος είναι σημαντικό 

Δεν ειναι θεμα εξελιξης, αλλα σχεδιασης νομιζω. Αυτο εδω το TCL/Morris/Hisense η με οτι αλλο ονομα εμφανιστει (αντε Inventor κοιμασαι?) ειναι απλοικο...και αν ειναι οπως μια σειρα Hitachi air exchanger αν θυμαμαι καλα πριν 15 χρονια , που τραβουσε μονιμα απεξω αποτελεσματικο σε αισθηση, τυφλα να εχουν ολα τα αλλα.

Το ειχα προτεινει σε συγγενη με γραφεια στην Πατησιων κοντα στην Ομονοια και οποιος εμπαινε μεσα υποκλινοταν για το διαφορετικο και ανευ ενοχλησης επιπεδο δροσιας...τοτε το ηλεκτρικο ρευμα δεν ηταν στον θεο βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν ειναι θεμα εξελιξης, αλλα σχεδιασης νομιζω. Αυτο εδω το TCL/Morris/Hisense η με οτι αλλο ονομα εμφανιστει (αντε Inventor κοιμασαι?) ειναι απλοικο...και αν ειναι οπως μια σειρα Hitachi air exchanger αν θυμαμαι καλα πριν 15 χρονια , που τραβουσε μονιμα απεξω αποτελεσματικο σε αισθηση, τυφλα να εχουν ολα τα αλλα.

Το ειχα προτεινει σε συγγενη με γραφεια στην Πατησιων κοντα στην Ομονοια και οποιος εμπαινε μεσα υποκλινοταν για το διαφορετικο και ανευ ενοχλησης επιπεδο δροσιας...τοτε το ηλεκτρικο ρευμα δεν ηταν στον θεο βεβαια

Μακάρι να είναι καλό γιατί είναι στη μισή τιμή από το daikin και στην ίδια τιμή με ένα «μάρκα» που δε προσφέρει όμως αυτή τη λειτουργία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μακάρι να είναι καλό γιατί είναι στη μισή τιμή από το daikin και στην ίδια τιμή με ένα «μάρκα» που δε προσφέρει όμως αυτή τη λειτουργία 

βαλε στην μεταφραση την σελιδα https://кондиционеры.kiev.ua/house/split/HITACHI/h5.html

και δες ποσο πρωτοποριακο ηταν το Hitachi...ειχε και εξαγωγη αερα τοτε, περα απο την εισαγωγη φρεσκου απ εξω.

Κατι μου λεει οτι θα το εφτιαχνε καποιος κινεζος πχ TCL αποκλειστικα για Hitachi...

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

στη μισή τιμή από το daikin

720 θα το παρω , το 9ρι.. σε ποια μιση τιμη αναφερεσαι? το Ururu εχει 2300...και ΔΕΝ εχει και 10 χρονια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

βαλε στην μεταφραση την σελιδα https://кондиционеры.kiev.ua/house/split/HITACHI/h5.html

και δες ποσο πρωτοποριακο ηταν το Hitachi...ειχε και εξαγωγη αερα τοτε, περα απο την εισαγωγη φρεσκου απ εξω.

Κατι μου λεει οτι θα το εφτιαχνε καποιος κινεζος πχ TCL αποκλειστικα για Hitachi...

720 θα το παρω , το 9ρι.. σε ποια μιση τιμη αναφερεσαι? το Ururu εχει 2300...και ΔΕΝ εχει και 10 χρονια εγγυηση.

Νόμιζα ότι είχε λιγότερα το Ururu 

και ‘γώ ψήνομαι να βάλω σε μια κρεβατοκάμαρα που δεν έχω κλιματιστικό αλλά το θέμα είναι ότι ήδη με τα τρία κλιματιστικά 36.000 btu σύνολο που έχω στα 100 τμ περίπου είμαι ήδη πάνω σε κάλυψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nik16v είπε

Να κάνω μία ερώτηση, 24άρι σε γραμμή "αποκλειστική" (απευθείας από τον πίνακα) με 16Α ασφάλεια τύπου "C" είναι εντάξει;

Δεν είναι όλα τα 24αρια ίδια. Ότι λέει το εγχειρίδιο εγκατάστασης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Specs είπε

βαλε στην μεταφραση την σελιδα https://кондиционеры.kiev.ua/house/split/HITACHI/h5.html

και δες ποσο πρωτοποριακο ηταν το Hitachi...ειχε και εξαγωγη αερα τοτε, περα απο την εισαγωγη φρεσκου απ εξω.

Κατι μου λεει οτι θα το εφτιαχνε καποιος κινεζος πχ TCL αποκλειστικα για Hitachi...

720 θα το παρω , το 9ρι.. σε ποια μιση τιμη αναφερεσαι? το Ururu εχει 2300...και ΔΕΝ εχει και 10 χρονια εγγυηση.

Θα έλεγα οτι είναι επιλογή για ψύξη...αλλά σε θέρμανση έχει τα σύνηθες προβλήματα των Κινέζικων κλιματιστικών. Αλλά για αποκλειστική χρήση με κρύο αεράκι και 8.5 SEER, why not?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθεσινοβραδινό γράφημα από το TCL Miracle II 09CHSA/VE 9000btu, για περίπου 25τμ χώρου (υπνοδωμάτιο + γραφείο + χωλ)

Από 31,5 βαθμούς μέχρι να πιάσει του 27, σε ECO mode το πήρε 3 ώρες περίπου και έκαιγε εκείνη την ώρα πάνω κάτω 600watt, και μόλις έπιασε τη ζητούμενη, σταθεροποιήθηκε στα 165-170watt. Άφησα και το γράφημα μέχρι πριν λίγο, έχει πλάκα πως ανέβηκε η θερμοκρασία πάλι μόλις το έκλεισα. Από διπλανό γράφημα που δε μπήκε στη φωτογραφία, λέει ότι έκαψε για αυτές τις 5μιση ώρες λειτουργίας, 2.3kWh σύνολο

ac-power-consumption.jpg

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Corum είπε

Θα έλεγα οτι είναι επιλογή για ψύξη

ακριβως για αυτο το θελω, μονο ψυξη,μονο ενα διωρο το μεσημερι,αντε και μερικες νυχτες στις μεγαλες  ζεστες , σε ενα σουπερ μονωμενο υπνοδωματιο...αλλωστε ον-οφ εχω τωρα στο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Χθεσινοβραδινό γράφημα από το TCL Miracle II 09CHSA/VE 9000btu, για περίπου 25τμ χώρου (υπνοδωμάτιο + γραφείο + χωλ)

Από 31,5 βαθμούς μέχρι να πιάσει του 27, σε ECO mode το πήρε 3 ώρες περίπου και έκαιγε εκείνη την ώρα πάνω κάτω 600watt, και μόλις έπιασε τη ζητούμενη, σταθεροποιήθηκε στα 165-170watt. Άφησα και το γράφημα μέχρι πριν λίγο, έχει πλάκα πως ανέβηκε η θερμοκρασία πάλι μόλις το έκλεισα. Από διπλανό γράφημα που δε μπήκε στη φωτογραφία, λέει ότι έκαψε για αυτές τις 5μιση ώρες λειτουργίας, 2.3kWh σύνολο

ac-power-consumption.jpg

Επιτέλους ένα αξιόλογο feedback για το miracle!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Specs είπε

σε ενα σουπερ μονωμενο υπνοδωματιο...

Ποιες οι συνθήκες και θερμοκρασίες σε ένα "σούπερ μονωμενο υπνοδωμάτιο" ;

Με το on-off που έχεις αν δουλέψει μισή ώρα και πιάσει θερμοκρασία πχ στους 26 για πόση ώρα την κρατάει; 

1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Χθεσινοβραδινό γράφημα από το TCL Miracle II 09CHSA/VE 9000btu, για περίπου 25τμ χώρου (υπνοδωμάτιο + γραφείο + χωλ)

Από 31,5 βαθμούς μέχρι να πιάσει του 27, σε ECO mode το πήρε 3 ώρες περίπου και έκαιγε εκείνη την ώρα πάνω κάτω 600watt, και μόλις έπιασε τη ζητούμενη, σταθεροποιήθηκε στα 165-170watt. Άφησα και το γράφημα μέχρι πριν λίγο, έχει πλάκα πως ανέβηκε η θερμοκρασία πάλι μόλις το έκλεισα. Από διπλανό γράφημα που δε μπήκε στη φωτογραφία, λέει ότι έκαψε για αυτές τις 5μιση ώρες λειτουργίας, 2.3kWh σύνολο

ac-power-consumption.jpg

Πολύ ωραία και λεπτομερείς ή αναφορά σου. 

Μια ερώτηση... Φαντάζομαι είναι στο υπνοδωμάτιο...  Με κλειστή την πόρτα τι ανάλογα αποτελεσματα θα είχαμε;   Έχεις γραφήματα αυτής της περίπτωσης; 

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Ποιες οι συνθήκες και θερμοκρασίες σε ένα "σούπερ μονωμενο υπνοδωμάτιο" ;

Με το on-off που έχεις αν δουλέψει μισή ώρα και πιάσει θερμοκρασία πχ στους 26 για πόση ώρα την κρατάει; 

Πολύ ωραία και λεπτομερείς ή αναφορά σου. 

Μια ερώτηση... Φαντάζομαι είναι στο υπνοδωμάτιο...  Με κλειστή την πόρτα τι ανάλογα αποτελεσματα θα είχαμε;   Έχεις γραφήματα αυτής της περίπτωσης; 

Αυτή τη στιγμή δεν έχω, γιατί είχα μέρες να το λειτουργήσω. Όταν μαζέψω δεδομένα θα ξανακάνω post. Σημειώνω ότι είναι στο γραφείο το aircon, γιατί εδώ περνάμε ένα 10ωρο σχεδόν κάθε μέρα με τη σύντροφο δουλεύοντας, και απλά τα βράδια που θέλουμε aircon, αφήνουμε ανοιχτή τη πόρτα από το γραφείο και το υπνοδωμάτιο (συνδέονται με ένα μικρό χωλάκι), και έχουμε ωραία δροσιά στο υπνοδωμάτιο, εκεί συνήθως η θερμοκρασία είναι 1 βαθμό πάνω από τη θερμοκρασία του γραφείου όταν λειτουργεί το aircon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω κι εγω τα διαγραμματα απο 4 διαφορετικες μετρησεις που πηρα με το Inventor Corona Plus 9000btu.

Μου φαινεται λιγο υπερβολικη η καταναλωση. Καμια γνωμη? Βλεπω γενικα οτι με συμφερει να εχει Follow me. Βεβαια δεν ξερω αν εχω σωστη θεση στο κοντρολ μιας και δεν εχω θερμομετρο χωρου να μετρησω.

Σεναριο1. (χωρις την λειτουργια του Inventor App)

image.png.d9e32be126cc3ae392c4d0fd6cea4bb3.png

Σεναριο2. (χωρις την λειτουργια του Inventor App)

image.png.139b1e834bcb4f036f78f26d84f845f1.png

Σεναριο3. Απο το App εχω βαλει Εξυπνο Σεναριο Αν η Θερμοκρασια χωρου ειναι < 27 να μπαινει αυτοματα στους 30 το Corona ενω αν ειναι > 27 να μπαινει αυτοματα στους 26 βαθμους σε ψυξη με fan auto (Χωρις Follow me)

image.png.9f0235429e887bdf4273dddd3069ec9b.png

Σεναριο4. Απο το App εχω βαλει Εξυπνο Σεναριο Αν η Θερμοκρασια χωρου ειναι < 27 να μπαινει αυτοματα στους 30 το Corona ενω αν ειναι > 27 να μπαινει αυτοματα στους 26 βαθμους σε ψυξη με fan auto (Με Follow me)

image.png.a73bd1d16c587b052536b83a3f3ffa52.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spocky είπε

Παραθετω κι εγω τα διαγραμματα απο 4 διαφορετικες μετρησεις που πηρα με το Inventor Corona Plus 9000btu.

Μου φαινεται λιγο υπερβολικη η καταναλωση. Καμια γνωμη? Βλεπω γενικα οτι με συμφερει να εχει Follow me. Βεβαια δεν ξερω αν εχω σωστη θεση στο κοντρολ μιας και δεν εχω θερμομετρο χωρου να μετρησω.

Σεναριο1. (χωρις την λειτουργια του Inventor App)

image.png.d9e32be126cc3ae392c4d0fd6cea4bb3.png

Σεναριο2. (χωρις την λειτουργια του Inventor App)

image.png.139b1e834bcb4f036f78f26d84f845f1.png

Σεναριο3. Απο το App εχω βαλει Εξυπνο Σεναριο Αν η Θερμοκρασια χωρου ειναι < 27 να μπαινει αυτοματα στους 30 το Corona ενω αν ειναι > 27 να μπαινει αυτοματα στους 26 βαθμους σε ψυξη με fan auto (Χωρις Follow me)

image.png.9f0235429e887bdf4273dddd3069ec9b.png

Σεναριο4. Απο το App εχω βαλει Εξυπνο Σεναριο Αν η Θερμοκρασια χωρου ειναι < 27 να μπαινει αυτοματα στους 30 το Corona ενω αν ειναι > 27 να μπαινει αυτοματα στους 26 βαθμους σε ψυξη με fan auto (Με Follow me)

image.png.a73bd1d16c587b052536b83a3f3ffa52.png

Αυτό που πρέπει να μας πεις είναι βάσει ποιου διαγράμματος είχες την καλύτερη απόδοση ως προς την άνεση στο χώρο γιατί τα δύο τελευταία διαγράμματα είναι απελπιστικά ως δείγματα inverter κλιματιστικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Με το on-off που έχεις αν δουλέψει μισή ώρα και πιάσει θερμοκρασία πχ στους 26 για πόση ώρα την κρατάει;

Με το ον-οφφ πιανει σε 15λ και μετα επειδη εχει ifeel κλεινει και ξανανοιγει κοκ ανα 15λ περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...