Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εννοώ ότι αν είχες πάρει, θα σε έγραφαν εκεί όπου δεν πιάνει μελάνι και σήμερα θα έλεγες "από toshiba ούτε μανταλάκι"...

Προεκυψε και με Toshiba απαξιωση απο την τεχνικη υποστηριξη και το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Προεκυψε και με Toshiba απαξιωση απο την τεχνικη υποστηριξη και το λες?

Αφού το παρακολουθείς το θέμα.

Δεν θυμάσαι;

Πχ εδώ από τον @thn

Επίσης ρώτα τον @rbx1000 αν ποτέ επιδιορθώθηκε ο θόρυβος που του κάνει το edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάσαι;

Εχω θεμα δυστυχως...

Αρα αν πεσεις στην αναγκη τους, εχεις θεμα, τουλαχιστον καθυστερησης.

Αλλα παλι για ενα τετοιο κλιματιστικο με 7 χρονια εγγυηση, το να πληρωσεις και νταβατζιλικι για να εχεις εγγυηση αμεση απο Κωτσοβ/Μηντια και λοιπους ειναι αδιανοητο. Αν ειναι να πληρωσεις σε αυτους , καλυτερα Daikin ΝΟΝ Blue Dealer που θαναι και φτηνοτερο και θασαι εξασφαλισμενος.

Ελπιζω η μοναδικη υποστηριξη της Inventor να μην αλλαξει τωρα που πουληθηκε, θαναι κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα το 12αρι ΤCL Miracle II τελικα. Υπνοδωματιο πιανει θερμοκρασια σε λεπτα και διατηρει. Ησυχο και ολα δουλευουν μια χαρα. Για το I feel δεν ειμαι σιγουρος μιας και δεν πειραματιστικα ιδιαιτερα.

Ερωτηση, η εξωτερικη μοναδα ειναι στο δαπεδο ανασηκωμενη ελαφρως, υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα με βροχες κλπ? Δεν εχει τεντα το μπαλκονακι, καλυπτεται με αλλο μπαλκονι ανω οροφου, οποτε αν βρεξει με αερα σιγουρα θα βραχει λιγο. Ο ψυκτικος μου πε δεν υπαρχει προβλημα, ισχυει? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, deedeemegadoodoo είπε

μια χαρα το 12αρι ΤCL Miracle II τελικα. Υπνοδωματιο πιανει θερμοκρασια σε λεπτα και διατηρει. Ησυχο και ολα δουλευουν μια χαρα. Για το I feel δεν ειμαι σιγουρος μιας και δεν πειραματιστικα ιδιαιτερα.

Ερωτηση, η εξωτερικη μοναδα ειναι στο δαπεδο ανασηκωμενη ελαφρως, υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα με βροχες κλπ? Δεν εχει τεντα το μπαλκονακι, καλυπτεται με αλλο μπαλκονι ανω οροφου, οποτε αν βρεξει με αερα σιγουρα θα βραχει λιγο. Ο ψυκτικος μου πε δεν υπαρχει προβλημα, ισχυει? 

No problem...ακομη και σε ταρατσα να ηταν γυμνο,δεν τρεχει τιποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα ρωτήσει το blue dealer για το κλιματιστικό που με ενδιέφερε (για την ώρα έχω παγώσει την αγορά) είχα ρωτήσει και για την επέκταση εγγύησης.

Δεν θυμόταν ακριβώς τιμές αλλά μάλλον ήταν 35€ για τα δύο χρόνια (ουσιαστικά στα 7 σύνολο) και μάλλον κάπου στα 100€ για τα πέντε χρόνια (σύνολο 10 χρόνια εγγύηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Όταν είχα ρωτήσει το blue dealer για το κλιματιστικό που με ενδιέφερε (για την ώρα έχω παγώσει την αγορά) είχα ρωτήσει και για την επέκταση εγγύησης.

Δεν θυμόταν ακριβώς τιμές αλλά μάλλον ήταν 35€ για τα δύο χρόνια (ουσιαστικά στα 7 σύνολο) και μάλλον κάπου στα 100€ για τα πέντε χρόνια (σύνολο 10 χρόνια εγγύηση).

Το ποσο ειναι για κλιματιστικο του χιλιαρικου? αν ναι τοσο περιπου κοστιζουν και οι εξτρα εγγυησεις πενταετιας στα Κωτσο κλπ αλυσιδομαγαζα.

Απλα η διαφορα θα ειναι στην ανταποκριση τους καλυτερη απο τους blue dealers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Το ποσο ειναι για κλιματιστικο του χιλιαρικου? αν ναι τοσο περιπου κοστιζουν και οι εξτρα εγγυησεις πενταετιας στα Κωτσο κλπ αλυσιδομαγαζα.

Απλα η διαφορα θα ειναι στην ανταποκριση τους καλυτερη απο τους blue dealers

Υπέθεσα ότι είναι τόσο για όλα τα κλιματιστικά daikin οπότε όχι μόνο για χιλιάρικο. Το FTXC35C με ενδιέφερε όπου έκανε 674€.

Σε αλυσίδες κτλ θα σε πάει στα 5 χρόνια το μάξιμουμ νομίζω, στη daikin έχεις την εγγύηση της αντιπροσωπείας μέχρι 10 χρόνια το μέγιστο.

Κατ' εμέ καλύτερα να έχω την εγγύηση της αντιπροσωπείας/κατασκευαστή πάρα του μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Κατ' εμέ καλύτερα να έχω την εγγύηση της αντιπροσωπείας/κατασκευαστή πάρα του μαγαζιού

Aυτο δυστυχως αποδειχτηκε οτι ειναι λαθος, να το πω λαικα, σουζα καθονται οι αντιπροσωπειες στους μεγαλους...αποδεδειγμενα!

Οσο για το ποσο του χιλιαρικου, στις αλυσιδες , η εξτρα εγγυηση 5 ετων συνολικα, ειναι αναλογη του ποσου αγορας του κκλιματιστικου.

Βεβαια, τα πρωτα δυο ειναι τα εκ του νομου υποχρεωτικα, αρα για τα υπολοιπα 3 πληρωνουμε την επεκταση καθως και για την ταχυτατη αποκατασταση τυχον βλαβης.

Εξαρταται λοιπον απο τις αναγκες του καθενος.

Εγω εχω θερμανση πελετ κ επικουρικα κλιματιστικο, αρα δεν αγχωνομαι αν χαλασει καποιο, ας παρει μηνες να φτιαχτει...και το καλοκαιρι το ιδιο, θα ανοιξω το δευτερο κλιματιστικο του ιδιου χωρου αν χαλασει καποιο, η απο αλλο δωματικο κοκ

Ομως αν ειναι αποκλειστικο μεσο θερμανσης για καποιον, επειγει ηεπισκευη αν τυχει κατι και σε αυτη την περιπτωση υπερτερει ο Κωτσος κλπ

Και παλι αναλογως την μαρκα , μην πω και την περιοχη για δυσπροσιτα σημεια επαρχιας.

Inventor και οσα αντιπροσωπευει, Haier-Nobu-General Electric κλπ εισαι ασφαλης και δεν χρειαζεσαι αλλη εγγυηση.

Ολα ειναι σχετικα λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις:

1524740554_Annotation2020-01-24092001.png.1776d98148c54dc3eb61fcf33afdb818.png

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι το μηχάνημα θα έχει λιγότερα on-off, σε χώρο όμως με αρκετές απώλειες όπου το κλιματιστικό θα χρειαστεί να δουλεψει αρκετά. 

Όπως φαίνεται στο διάγραμμα είναι από λειτουργία του κλιματιστικού τον Ιανουάριο όπου χρειάζεται να δουλεύει αρκετά. 

Λίγες απώλειες με follow me ... ίσον υπερθέρμανση  ή υπερψυξη... και μεγάλη διακυμανση στη θερμοκρασία χώρου ανάμεσα στα on-off 

Και άλλη μια εικόνα χίλιες λέξεις... 

Διακυμαση θερμοκρασίας με follow me από 27.5 - 24.5

Χωρίς follow me 27 - 26

Σε χώρο με λίγες ανάγκες τη συγκεκριμένη περίοδο... Χτες βράδυ... Σε 8 περίπου ώρες έκανε 3 on-off,  τίποτα το τρελό δηλαδή αλλά κράτησε πιο σωστά τη θερμοκρασία στο χώρο... Φαντάσου να πας για ύπνο με 27.5 και η θερμοκρασία μετά να κατέβει 24.5  και μετά να ανέβει ξανά στους 27.5 για να ξαναπάρει το μηχάνημα... Μια ζεστή,  μια κρύο... 

Κρατάω και μια πιθανότητα να εξαρτάται και από το μηχάνημα οπότε θα μπορούσαμε να βγάλουμε καλύτερο συμπερασμα αν μας έβαζες και μια ανάλογη εικόνα λειτουργίας τώρα σε ψύξη αυτήν την περίοδο. 

Screenshot_2022-06-24-04-59-15-874.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινεζοφασόν midea τελευταίο νούμερο (ariston prios 50 18000btus). Ελάχιστα watts σε ψύξη, όχι κάτω από 400W...

e8926fed706dd896d12d9cb3c317d4f8.png

3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι το μηχάνημα θα έχει λιγότερα on-off, σε χώρο όμως με αρκετές απώλειες όπου το κλιματιστικό θα χρειαστεί να δουλεψει αρκετά. 

Όπως φαίνεται στο διάγραμμα είναι από λειτουργία του κλιματιστικού τον Ιανουάριο όπου χρειάζεται να δουλεύει αρκετά. 

Λίγες απώλειες με follow me ... ίσον υπερθέρμανση  ή υπερψυξη... και μεγάλη διακυμανση στη θερμοκρασία χώρου ανάμεσα στα on-off 

Και άλλη μια εικόνα χίλιες λέξεις... 

Διακυμαση θερμοκρασίας με follow me από 27.5 - 24.5

Χωρίς follow me 27 - 26

Σε χώρο με λίγες ανάγκες τη συγκεκριμένη περίοδο... Χτες βράδυ... Σε 8 περίπου ώρες έκανε 3 on-off,  τίποτα το τρελό δηλαδή αλλά κράτησε πιο σωστά τη θερμοκρασία στο χώρο... Φαντάσου να πας για ύπνο με 27.5 και η θερμοκρασία μετά να κατέβει 24.5  και μετά να ανέβει ξανά στους 27.5 για να ξαναπάρει το μηχάνημα... Μια ζεστή,  μια κρύο... 

Κρατάω και μια πιθανότητα να εξαρτάται και από το μηχάνημα οπότε θα μπορούσαμε να βγάλουμε καλύτερο συμπερασμα αν μας έβαζες και μια ανάλογη εικόνα λειτουργίας τώρα σε ψύξη αυτήν την περίοδο. 

Screenshot_2022-06-24-04-59-15-874.jpeg

To carrier που έχω, έχει μια λειτουργία eco. Το δικό σου την έχει; Στην αρχή νόμιζα ότι είναι σαν να ανεβάζεις θερμοκρασία, αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Κάνει πολύ καλή δουλειά.

Κοίτα εδώ

1877725681_Annotation2020-09-01231952.jp

 

και εδώ.

ΥΓ Θα κάνω και το πείραμα με τη θερμοκρασία. Αν και θυμάμαι ότι παίζει +/- 0.5C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

Θα πρότεινα και την επέκταση εγγύησης μιας και βλέπω μόλις 2 χρόνια εγγύηση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Επειδή βλέπω ότι προτείνεις συχνά το TCL miracle, λες να το προτιμήσω κι ας έχει μικρότερο seer;

https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=232127&storeId=10151&view=fromvariation

Λόγω εγγύησης και αξιοπιστίας.

Ή κάποιο άλλο αντίστοιχο;

Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν η GE είναι ο κολοσσός που ήταν.

Βασικά, δεν ήξερα καν ότι έβγαζε και κλιματιστικά.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα τα δυο(Haier Tide Green και Toshiba Mirai Plus/Seiya) στο διαγραμμα μιας και τα εχω ηδη και ξερω τις συμπεριφορες τους, θα ξεκινησω τις υποψηφιοτητες για οσα θα αντικατασταθουν και θα προσθεσω και τα Perfera Daikin και Etherea Panasonic.

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2462022 90426 πμ.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Επειδή βλέπω ότι προτείνεις συχνά το TCL miracle, λες να το προτιμήσω κι ας έχει μικρότερο seer;

https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?partNumber=232127&storeId=10151&view=fromvariation

Λόγω εγγύησης και αξιοπιστίας.

Ή κάποιο άλλο αντίστοιχο;

Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν η GE είναι ο κολοσσός που ήταν.

Βασικά, δεν ήξερα καν ότι έβγαζε και κλιματιστικά.

Το συγκεκριμένο GE είναι φασόν haier (παρόμοιο με το tide) .

Τώρα το δίλημμα "μεγαλύτερη εγγύηση vs οικονομία σε χρήση" είναι κάτι που θα πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου δυστυχώς. πχ κάποιος θα πει θέλω οικονομία σε χρήση (μη με ρωτήσεις πόσο καλύτερο θα είναι το GE σε πραγματικές συνθήκες και στον χώρο σου και με τη χρήση σου), κάποιος θα πει ότι αν καεί το GE στα 5 χρόνια και θέλει πλακέτα στα 200€ (ή όσο έχουν) να τη βράσω την οικονομία.

Δική σου απόφαση.

ΥΓ Ο Κώτσος το έχει ακριβά πάντως. πχ από επίσημο μεταπωλητή παίζει τόσο https://skondo.gr/index.php?route=product%2Fproduct&path=1_15_21_22&product_id=26186&ref=bestprice.gr

Βάλε και 100€ εγκατάσταση, βγαίνει 160€ κάτω αν πας σε TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...