Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, makevius είπε

Έχουμε για το συγκεκριμένο data book?

https://www.sksales.co.uk/EN/download/32430006477b1380ea9306/EN-J02.DAI.18-Daikin-Perfera-RXM-R-Technical-data-Data-Book.pdf

 

46 λεπτά πριν, amotida είπε

διάγραμμα panasonic z35xke, ελάχιστο 94 kw
χώρος περίπου 55τμ, σετ 21, ταχύτητα ανεμιστήρα 1

z35xke.jpg

Εξαιρετική συμπεριφορά. Και έχω την αίσθηση ότι δεν βρήκαμε πάτο ακόμη.

25 λεπτά πριν, spocky είπε

Σε καποια φαση επεσε στα 7Watt.Τι διαολο σαν on off δουλευει;Πεφτουν σε αδρανεια τελειως τα inverter;

Κάποια στιγμή σβήνουν εννοείται.

Το πόσο είναι η κάποια στιγμή εξαρτάται από το μηχάνημα. Στον ίδιο χώρο και αν οι συνθήκες το επιτρέπουν, θα δεις από inverter που καίνε όσο μια λάμπα των 60W, όσο και κάποια άλλα που θα σβήσουν από το 2πλασιο - 3πλασιο( σε ψύξη) ή και το 5πλασιο σε θέρμανση. Για τα 9αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαιρετική συμπεριφορά. Και έχω την αίσθηση ότι δεν βρήκαμε πάτο ακόμη.

έφτασε γύρω στα 89-90 watt και το έσβησα... πηγαίνω για ύπνο

34 λεπτά πριν, Specs είπε

Θυμισε μου, εχει ξεκαθαριστει  το ζητημα εγγυησης , αντιπροσωπειας κλπ? Και αν ναι ποσα χρονια εγγυηση? Επισης το πουλανε μεγαλες αλυσιδες για να βαλει καποιος επεκταση εγγυησης 5χρονια?

Panclima αντιπροσωπος,  3χρονια + 5 χρονια στον συμπιεστη

δεν ξερω για μεγαλες αλυσιδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Καλημερα, τωρα το ειδα μολις γυρισω σπιτι θα βγαλω φωτογραφιες και θα αναρτησω.

 

AE3B4256-6887-4D50-ACAE-F458D24241D7.jpeg

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

 

AE3B4256-6887-4D50-ACAE-F458D24241D7.jpeg

Το ένα καλώδιο πάει κατευθείαν σε μια από τις 3 ασφάλειες του πίνακα και το άλλο φεύγει και πάει στο air condition

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, amotida είπε

έφτασε γύρω στα 89-90 watt και το έσβησα... πηγαίνω για ύπνο

Panclima αντιπροσωπος,  3χρονια + 5 χρονια στον συμπιεστη

δεν ξερω για μεγαλες αλυσιδες

Σαν γενική εικόνα μπορώ να πω ότι και το 18άρι που έχω εδώ και 2 εβδομάδες φαίνεται να αποδίδει άψογα.
Εμένα έχει βέβαια κάποιους παροδικούς τριγμούς και επειδή το βάζω και στο 26 κάποιες φορές σβήνει.

Στην εφαρμογή που μετράει σαν μέση κατανάλωση βλέπω τα πάει άψογα, δυστυχώς δε μπορώ να μετρήσω real time

Amotida, εσένα μυρίζει ακόμα; εμένα βγάζει μία μυρωδιά πλαστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

1 ώρα πριν, amotida είπε

διάγραμμα panasonic z35xke, ελάχιστο 94 kw
χώρος περίπου 55τμ, σετ 21, ταχύτητα ανεμιστήρα 1

21 ζητηση εννοεις? τι εξωτερικη ειχες?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Amotida, εσένα μυρίζει ακόμα; εμένα βγάζει μία μυρωδιά πλαστικού

Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τη μυρωδιά που λες... ούτε καν την πρώτη μέρα χρήσης
Το Z42-XKE έχεις; 
 

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

21 ζητηση εννοεις? τι εξωτερικη ειχες?

Ναι, ζήτηση 21 βαθμούς
Νομίζω ότι η εξωτερική θερμοκρασία ήταν περίπου 28-29 όταν άνοιξα τη συσκευή ... μετά από αυτό, δεν ξέρω πόσο έχει πέσει
είχα περίπου 25 μέσα και ζήτησα 21

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον το πρώτο ζεστό καλοκαιρινό βραδάκι με το Μόρις 24

Εξωτερική 29.4 με ζήτηση 26 και παίζει στα 230 

Πιστεύω σε λίγη ώρα θα πέσει στα 200 περίπου όπως συνήθως γιατί το άνοιξα πριν μισή ώρα και δεν έχει ισορροπήσει 

 

Screenshot_2022-06-21-23-40-04-16_89ed83f5c7ca8fa2c91fc75c50289338.jpg

Screenshot_2022-06-21-23-40-30-60_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε Μέχρι περίπου 1000 ευρώ (ίσως ελάχιστα πιο πάνω ανάλογα αν έχει πχ δωρεάν εγκατάσταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά. Στο σπίτι που μένουμε τώρα (Νίκαια-Πειραιάς), έχουμε 2 Daikin Perfera ATXM25M και ATXM25N με τα οποία είμαι ευχαριστημένος και "κακομαθημένος" σε καταναλώσεις κτλ. Επειδή ψάχνω για 18ρι, δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε τέτοια κατηγορία τιμής αυτή τη στιγμή (1000 είχαν τα 9ρια το κάθε ένα).
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Θα ήταν προτιμότερη η αγορά απο Θεσσαλονίκη αν είναι εφικτό.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θέρμανση (ίσως 60/40, ανάλογα)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Τώρα Νίκαια τα κλιματιστικά είναι η αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης. Θεσσαλονίκη υπάρχει και καλοριφέρ και τζάκι στον χώρο.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλονοκουζίνα μαζί με μικρό χωλ και διάδρομο προς τα δωμάτια. Γύρω στα 45 με 50 τετραγωνικά
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μελισσοχώρι Θεσσαλονίκης -5/40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα αθόρυβο ειδικά όσον αφορά τα πλαστικά του (συστολές/τριξίματα). Απαραίτητα χαμηλή κατανάλωση και να "πέφτει" χαμηλά όταν δεν υπάρχει ανάγκη (κακομαθημένος απο Daikin), Επιθυμητό wifi, Ευπρόσδεκτα features η κίνηση των περσίδων δεξιά-αριστερά, το ifeel κτλ, αδιάφορα όλα τα άλλα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλά PVC κουφώματα με διπλά τζάμια νομίζω 6+4mm, δεν γνωρίζω πολλά για την μόνωση αλλά σύμφωνα με πεθερό είναι καλή όσον αφορά θερμομόνωση παντού. 2ος σε διπλοκατοικία με πλάκα και μετά σκεπή απο πάνω. Σχετικά ψηλοτάβανο (3,5 μέτρα νομίζω). 
  10. Θερμικές Απώλειες
    5832.58
    Watt
    5016.02
    KCal/h
    129.61
    Watt/m2
    111.47
    KCal/h/m2

Σκέφτηκα στην αρχή κάτι Sendo κτλ γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα πάμε μόνιμα ή όχι σε εκείνο το σπίτι (όλα είναι ρευστά) να την βγάλουμε τώρα καλοκαίρι που πάμε σε λίγες μέρες να φτιάξουμε το σπίτι, αλλά το ξανασκέφτηκα και λέω ότι όπως και να χει, ίσως καλύτερα να μπει κάτι σχετικά καλό να υπάρχει.. Το AC μπορεί να μπει σε 2 σημεία.. το ένα μέσα στο σαλόνι είτε κρεμαστό έξω είτε στο μπαλκόνι κάτω (δεν θέλει η σύζυγος), είτε πάνω από την πόρτα της εισόδου στο χωλ που βλέπει προς το σαλόνι (βλέπει κατευθείαν προς τον καναπέ) εκεί το έχουμε βάλει στο από κάτω σπίτι (ένα παλιό 18ρι απο εκείνα τα άγνωστα που όμως σκότωναν και σε δύναμη και σε.. κατανάλωση) και λειτουργεί μια χαρά. Αν μπει στο δεύτερο σημείο θα μπει στο μπαλκονάκι που υπάρχει στο τελείωμα της εξωτερικής σκάλας έξω από την είσοδο, σε αρκετή απόσταση (δεν θα ζητηθούν απλά 3 μέτρα σωλήνες αλλά πιθανόν και 4 ίσως και 5 αναγκαστικά  για θέμα εμφάνισης). Τείνουμε προς το δεύτερο. Με τα Daikin είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά την κατανάλωση (στο σαλόνι το ATXM25M πέφτει και στα 100-150watt ενώ δουλεύει "κανονικά" ενώ κρεβατοκάμαρα το ATXM25N το αφήνει η σύζυγος όλο το βράδυ και βλέπω στο home assistant να πέφτει ακόμα και στα 50-70 watt). Μακάρι να μπορούσα να πάρω τα ίδια σε 18ρια αλλά κοντά ενάμιση χιλιάρικο.. δύσκολο.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Craven είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε Μέχρι περίπου 1000 ευρώ (ίσως ελάχιστα πιο πάνω ανάλογα αν έχει πχ δωρεάν εγκατάσταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά. Στο σπίτι που μένουμε τώρα (Νίκαια-Πειραιάς), έχουμε 2 Daikin Perfera ATXM25M και ATXM25N με τα οποία είμαι ευχαριστημένος και "κακομαθημένος" σε καταναλώσεις κτλ. Επειδή ψάχνω για 18ρι, δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε τέτοια κατηγορία τιμής αυτή τη στιγμή (1000 είχαν τα 9ρια το κάθε ένα).
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Θα ήταν προτιμότερη η αγορά απο Θεσσαλονίκη αν είναι εφικτό.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θέρμανση (ίσως 60/40, ανάλογα)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Τώρα Νίκαια τα κλιματιστικά είναι η αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης. Θεσσαλονίκη υπάρχει και καλοριφέρ και τζάκι στον χώρο.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαία σαλονοκουζίνα μαζί με μικρό χωλ και διάδρομο προς τα δωμάτια. Γύρω στα 45 με 50 τετραγωνικά
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μελισσοχώρι Θεσσαλονίκης -5/40
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα αθόρυβο ειδικά όσον αφορά τα πλαστικά του (συστολές/τριξίματα). Απαραίτητα χαμηλή κατανάλωση και να "πέφτει" χαμηλά όταν δεν υπάρχει ανάγκη (κακομαθημένος απο Daikin), Επιθυμητό wifi, Ευπρόσδεκτα features η κίνηση των περσίδων δεξιά-αριστερά, το ifeel κτλ, αδιάφορα όλα τα άλλα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλά PVC κουφώματα με διπλά τζάμια νομίζω 6+4mm, δεν γνωρίζω πολλά για την μόνωση αλλά σύμφωνα με πεθερό είναι καλή όσον αφορά θερμομόνωση παντού. 2ος σε διπλοκατοικία με πλάκα και μετά σκεπή απο πάνω. Σχετικά ψηλοτάβανο (3,5 μέτρα νομίζω). 
  10. Θερμικές Απώλειες
    8917.24
    Watt
    7668.82
    KCal/h
    178.34
    Watt/m2
    153.38
    KCal/h/m2

Σκέφτηκα στην αρχή κάτι Sendo κτλ γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα πάμε μόνιμα ή όχι σε εκείνο το σπίτι (όλα είναι ρευστά) να την βγάλουμε τώρα καλοκαίρι που πάμε σε λίγες μέρες να φτιάξουμε το σπίτι, αλλά το ξανασκέφτηκα και λέω ότι όπως και να χει, ίσως καλύτερα να μπει κάτι σχετικά καλό να υπάρχει.. Το AC μπορεί να μπει σε 2 σημεία.. το ένα μέσα στο σαλόνι είτε κρεμαστό έξω είτε στο μπαλκόνι κάτω (δεν θέλει η σύζυγος), είτε πάνω από την πόρτα της εισόδου στο χωλ που βλέπει προς το σαλόνι (βλέπει κατευθείαν προς τον καναπέ) εκεί το έχουμε βάλει στο από κάτω σπίτι (ένα παλιό 18ρι απο εκείνα τα άγνωστα που όμως σκότωναν και σε δύναμη και σε.. κατανάλωση) και λειτουργεί μια χαρά. Αν μπει στο δεύτερο σημείο θα μπει στο μπαλκονάκι που υπάρχει στο τελείωμα της εξωτερικής σκάλας έξω από την είσοδο, σε αρκετή απόσταση (δεν θα ζητηθούν απλά 3 μέτρα σωλήνες αλλά πιθανόν και 4 ίσως και 5 αναγκαστικά  για θέμα εμφάνισης). Τείνουμε προς το δεύτερο. Με τα Daikin είμαι ευχαριστημένος όσον αφορά την κατανάλωση (στο σαλόνι το ATXM25M πέφτει και στα 100-150watt ενώ δουλεύει "κανονικά" ενώ κρεβατοκάμαρα το ATXM25N το αφήνει η σύζυγος όλο το βράδυ και βλέπω στο home assistant να πέφτει ακόμα και στα 50-70 watt). Μακάρι να μπορούσα να πάρω τα ίδια σε 18ρια αλλά κοντά ενάμιση χιλιάρικο.. δύσκολο.

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#8917

δυσκολο με 1000 ευρώ να καλύψεις τόσες απώλειες αν και υπάρχουν τα haier tide η το pearl τα 24 άρια στο κόστος που ζητάς και στη θέρμανση φτάνουν και ξεπερνάνε ταβ30.000btu αλλά καλό είναι το κλιματιστικό να καλύπτει με την ονομαστική του απόδοση τις απώλειες και όχι με το μέγιστο των δυνατοτήτων του 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2022 στις 8:08 ΠΜ, johnyboy είπε

Και ακόμα ένα από breeazeless 12αρι

Screenshot_2022-06-20-08-00-08-47_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg

Μήπως μπορείς να το βάλεις σε silent και να δεις εκεί συμπεριφορά?

 

Επίσης, τα διάγραμματα που ανεβάζετε όλοι σας είναι μέσω tplink?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#8917

δυσκολο με 1000 ευρώ να καλύψεις τόσες απώλειες αν και υπάρχουν τα haier tide η το pearl τα 24 άρια στο κόστος που ζητάς και στη θέρμανση φτάνουν και ξεπερνάνε ταβ30.000btu αλλά καλό είναι το κλιματιστικό να καλύπτει με την ονομαστική του απόδοση τις απώλειες και όχι με το μέγιστο των δυνατοτήτων του 

Ίσως φταίω εγώ γιατί επειδή δεν ήμουν σίγουρος για την μόνωση (δεν ήμουν κατά το χτίσιμο) δεν επέλεξα "καλή" μόνωση.. σίγουρα όμως υπάρχουν απώλειες αφού είναι διπλοκατοικία σε δικό της οικόπεδο χωρίς μεσοτοιχία με άλλα σπίτια

Υ.Γ. Τα ξαναυπολόγισα. Είχα βάλει όλες τις πόρτες και παράθυρα του σπιτιού ενώ στην ουσία ο χώρος θα είναι κλειστός (κλειστές πάντα οι πόρτες των δωματίων, των μπάνιων κτλ θα μπουν άλλα μικρά ac όπου πρέπει αργότερα) οπότε δεν είχε νόημα. Έβαλα και σωστά τις μονώσεις σύμφωνα με όσα μου είπαν και τα TM και τώρα νομίζω είναι αρκετά χαμηλότερα η τιμή στα 5832 που υπολογίζονται σε 19899 ... όχι ότι και πάλι το 18ρι δεν θα ζορίζεται αλλά όπως γράφω το θέλω κυρίως για καλοκαίρι και λιγότερο για θέρμανση. Να τονίσω οι υπόλοιποι υπολογισμοί (τι υπάρχει βόρεια, νότια κτλ) έγιναν με βάση την οικία συνολικά, όχι τον χώρο που με ενδιαφέρει μόνο. Αν πρέπει να γίνει σύμφωνα με τον χώρο, θα βγει λογικά ακόμα χαμηλότερα.

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, amotida είπε

Ναι, ζήτηση 21 βαθμούς
Νομίζω ότι η εξωτερική θερμοκρασία ήταν περίπου 28-29 όταν άνοιξα τη συσκευή ... μετά από αυτό, δεν ξέρω πόσο έχει πέσει
είχα περίπου 25 μέσα και ζήτησα 21

Καλημέρα. 

Όταν βάζετε κάποια στοιχεία λειτουργίας ενός κλιματιστικού καλύτερα θα ήταν να γράφετε και όλες τις λεπτομέρειες και όχι να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις από μη ακριβή στοιχεία. 

Γράφεις για ελάχιστη κατανάλωση και ζήτηση 21.

Ποιο σπίτι έχει 21 βαθμούς αυτή την περίοδο... Κανένα... 

Δε χρειάζεται να ρωτάει ο άλλος ποια εξωτερική θερμοκρασία είχε για να πεις μετά ότι τελικά μέσα στο σπίτι είχε 25.

Εγώ προσωπικά πάνω από 1 βαθμό λάθους δε θα δικαιολογούσα σε καινούργια κλιματιστικά. 

Θα δώσω δηλαδή πχ 1000€ για να πάρω κλιματιστικό και μετά θα πρέπει να κάνω και 100 τεστ για το που πρέπει να βάλω τη θερμοκρασία στο τηλεκοντρόλ για να έχω τη θερμοκρασία που θέλω στο χώρο;;;;.... 

Αυτό είναι απαράδεκτο... 

Και αντε εγώ μπορεί να έχω την τρέλα να έχω και θερμομετρο και να το κάνω. Δε μπορούν όμως ολοι οι άνθρωποι να το κάνουν αυτό είτε γιατί δεν ασχολούνται είτε γιατί δε τους αρέσει να ασχολούνται με το αντικείμενο. 

Ανοίγω το κλιματιστικό, βάζω τη θερμοκρασία που θέλω και τέλος... Πρέπει η θερμοκρασία στο χώρο να πάει εκεί...

Τέλειο θα μπορέσω να πω για διάγραμμα είναι αυτό που θα  δω σε πραγματικές συνθηκες λειτουργίας πχ έξω να έχει 35 και πάνω,  μέσα να  έχει 30 και να προσπαθεί το μηχάνημα να πιάσει πχ 26.

Τότε ναι,  να δούμε το διάγραμμα και να πούμε τι και πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό. 

Καλοπροαίρετα τα γράφω όλα αυτά.

Η ακρίβεια στις μετρήσεις για μένα είναι το παν και όχι το περίπου. 

Ακόμα και η θέση του θερμόμετρου μέσα στο χώρο που θα μετρήσουμε έχει τεράστια σημασία και οι διαφορές στην ένδειξη πολύ μεγάλες. 

Αυτά από μένα,  θα μπορούσα να γράφω ώρες αλλά κλείνω γιατί πολλούς θα τους κούρασα... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...