Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όλα τα μιντεοειδή έχουν αυτά τα περιοδικά peaks , είτε σε θέρμανση είτε σε ψύξη. Άγνωστη η αιτία. Προφανώς κάτι θα εξυπηρετεί. Πιο παλιά θυμάμαι κάποιον λέει για εξισορρόπηση πιέσεων ή για λίπανση αλλά ούτε καν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά.

Στην πράξη ο φίλος @johnyboy πιο πάνω είπε ότι σε ψύξη δεν τα αντιλαμβάνεται.

Προσωπικά όμως , στο δικό μου το φασον ( carrier) , αυτά τα peaks σε λειτουργία θέρμανσης με ενοχλούν και δεν είναι σπάνιο να διαταραχθεί ο ύπνος μου μιας και συνοδεύονται από απότομη αύξηση της ταχύτητας του ανεμιστήρα σε συνδυασμό με κράκς από τα πλαστικά λόγω της απότομης αύξησης θερμοκρασίας του αέρα από τις περσίδες. Σε θέρμανση ίσως είναι και deal breaker για κάποιους.

Τέτοια peaks δεν υπάρχουν μόνο σε silent mode και σε ψύξη και σε θέρμανση. 

Βέβαια σε silent mode είναι δύσκολο το μηχάνημα να πετύχει τη θερμοκρασία που θέλουμε σε δύσκολες συνθήκες... 

Παρακάτω διάγραμμα σε θέρμανση από inventor corona plus 9αρι...

Screenshot_2022-02-20-11-07-24-845~2.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Τέτοια peaks δεν υπάρχουν μόνο σε silent mode και σε ψύξη και σε θέρμανση. 

Βέβαια σε silent mode είναι δύσκολο το μηχάνημα να πετύχει τη θερμοκρασία που θέλουμε σε δύσκολες συνθήκες... 

Παρακάτω διάγραμμα σε θέρμανση από inventor corona plus 9αρι...

Screenshot_2022-02-20-11-07-24-845~2.jpeg

πως γίνεται να έχει έξοδο αερα 30,5 βαθμούς και το δωμάτιο 18,9?

Ωραίο διάγραμμα. Με πείθει να μην πάω σε inventor !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω και εγω σιγα σιγα για κλιματιστικο για τους γονεις που μεσω της δρασης θελουν να αντικαταστησουν 2 κλιματιστικα στο σπιτι.

Θελω 1 9000 για το υπνοδωματιο και 1 18000 για σαλονι-κουζινα-χωλ.Ειχε ηδη 12000 εκει αλλα ηταν ανεπαρκες.

Παραθετω το ερωτηματολογιο:

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Το αναγκαιο για μια αξιοπρεπη προταση (οχι κατι πανακριβο)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατασταση παλιου.Το 9000 ηταν ενα toyotomi πολυ κακο αλλα επαρκες οταν δουλευε, καθως ηταν μικρος ο χωρος.Το 12000 ηταν fujitsu και ανεπαρκες καθως ηταν μεγαλος ο χωρος.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δε με ενοχλει.Εχω γνωστο που θα κανει εγκατασταση οποτε επιλεγουμε το πιο φθηνο.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 85% ψυξη/15% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Οταν ειναι μεγαλη η διαφορα θερμοκρασιας μεσα-εξω.Αποκλειστικη χρηση για ψυξη,υπαρχει ΦΑ για θερμανση αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει και λιγο για θερμανση.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :Ενα 9000 για υπνοδωματιο και ενα 18000 για σαλονι,κουζινα,χωλ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αττικη,σχεδον κεντρο Αθηνα με 0-40 βαθμους θα ελεγα.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιονιστης,εγγυηση και αθορυβο επιθυμητα αλλα οχι απαραιτητα.Τα αλλα αδιαφορα.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ειναι μονοκατοικια με κατω και στις 2 πλευρες επαφη με ουσιαστικα μη θερμαινομενους χωρους.Αρκετα ανοιγματα και δε το χτυπαει και πολυ ηλιος.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Θερμικές Απώλειες
    12495.41Watt
    10746.05KCal/h
    166.61Watt/m2
    143.28KCal/h/m2

    Για 21 βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Κάτι αξιοπρεπές. Πάμε για 2 κλιματιστικά. Είναι ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα και ένα υπνοδωμάτιο
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν υπάρχει θέμα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% Ψυξη 20% Θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη Ψυξη καλοκαιρι, Περιστασιακη Θερμανση χειμωνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ Σαλοκουζίνα 40τ.μ. και δωμάτιο 18τ.μ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Άνδρος, 40 max 0 min
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο, wifi
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ισόγειο (με πίσω πλευρά μισή κάτω από την επιφάνεια, κουφώματα 2021, πολλή καλή μόνωση και με πέτρα εξωτερικά. Η σαλονοκουζίνα έχει 3 παράθυρα στη νότια πλευρά και 1 στη βόρεια. Το δωμάτιο 1 στη βόρεια και ένα στην ανατολική. Πάνω από το σπίτι υπάρχουν άλλοι δυο όροφοι.
  10. Θερμικες Απωλειες
Επεξ/σία από svizi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όλα τα μιντεοειδή έχουν αυτά τα περιοδικά peaks , είτε σε θέρμανση είτε σε ψύξη. Άγνωστη η αιτία. Προφανώς κάτι θα εξυπηρετεί. Πιο παλιά θυμάμαι κάποιον λέει για εξισορρόπηση πιέσεων ή για λίπανση αλλά ούτε καν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά.

Στην πράξη ο φίλος @johnyboy πιο πάνω είπε ότι σε ψύξη δεν τα αντιλαμβάνεται.

Προσωπικά όμως , στο δικό μου το φασον ( carrier) , αυτά τα peaks σε λειτουργία θέρμανσης με ενοχλούν και δεν είναι σπάνιο να διαταραχθεί ο ύπνος μου μιας και συνοδεύονται από απότομη αύξηση της ταχύτητας του ανεμιστήρα σε συνδυασμό με κράκς από τα πλαστικά λόγω της απότομης αύξησης θερμοκρασίας του αέρα από τις περσίδες. Σε θέρμανση ίσως είναι και deal breaker για κάποιους.

Τα ίδια κάνει και το mitsubishi el. msz ap25 σε υπνοδωμάτιο σε εμένα είτε ψύξη, είτε θέρμανση. Το μηχάνημα είναι τοποθετημένο στα 1.90m ύψος, 0.5m απο το κρεβάτι, πλαινος τοίχος και περσίδες πάντα να κοιτάνε ποδια. Κάνει αυτή την "πριονοτή" συμπεριφορά αλλά αν δεν το κοιτάξεις επίμονα δεν καταλαβαίνεις τίποτα ειτε μέρα είτε νύχτα...

 

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Τα ίδια κάνει και το mitsubishi el. msz ap25 σε υπνοδωμάτιο σε εμένα είτε ψύξη, είτε θέρμανση. Το μηχάνημα είναι τοποθετημένο στα 1.90m ύψος, 0.5m απο το κρεβάτι, πλαινος τοίχος και περσίδες πάντα να κοιτάνε ποδια. Κάνει αυτή την "πριονοτή" συμπεριφορά αλλά αν δεν το κοιτάξεις επίμονα δεν καταλαβαίνεις τίποτα ειτε μέρα είτε νύχτα...

 

Έχεις διάγραμμα κατανάλωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Έχετε να προτείνετε ένα καλό κλιματιστικό για ψύξη το καλοκαίρι κύριος .

Ναι.

https://www.skroutz.gr/s/4070870/Daikin-FTXZ50N-RXZ50N-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τα Daikin παρολου που τα χρυσοπληρονεις είχα δει ένα φθηνότερο μοντέλο και είδα αρκετά κακά σχόλια 

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία πού είναι το sendo cronus καί τό tesla υπάρχει κάτι καλύτερο?

 

Πιο είναι καλύτερο από τά δύο?

 

Ή υπάρχει κάτι πού να λες δώσε αλλά λίγα καί πήγαινε εκεί?

 

Είναι διαμέρισμα σε ενοίκιο όποτε κοιτάω να βάλω κάτι πού όταν θα φύγω να μπορώ να τα βρώ με τον ενοικιαστή..δεν μπορώ να του πω έβαλα κλιματιστικό 1500 ..

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχεις διάγραμμα κατανάλωσης;

Η εφαρμογή του github εχει εδω και κανα χρόνο κολλήσει. Οπότε αρκέστηκα στα στιγμιαία της tapo. Εχω ποσταρει εδω απο χειμωνα 19-20 που δούλευε, αν βρω κανα screenshot θα βάλω

Edit: Βρήκα 2 παλαιότερα screenshot...χειμώνα 2020 ( lol, σε αυτο το laptop αυτές εχω)

- Ένα με ισορροπία στα 280W

- και ένα πριονοτό

Δωμάτιο ρετιρέ με πλάκα οροφής απο πάνω τιποτα το ιδιαίτερο σε μόνωση και ένα γάμα ελεύθερο περιμέτρικα. Απώλειες 2Κw...

AP25 winter.jpg

AP25 2.jpg

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Στην κατηγορία πού είναι το sendo cronus καί τό tesla υπάρχει κάτι καλύτερο?

 

Πιο είναι καλύτερο από τά δύο?

 

Ή υπάρχει κάτι πού να λες δώσε αλλά λίγα καί πήγαινε εκεί?

 

Είναι διαμέρισμα σε ενοίκιο όποτε κοιτάω να βάλω κάτι πού όταν θα φύγω να μπορώ να τα βρώ με τον ενοικιαστή..δεν μπορώ να του πω έβαλα κλιματιστικό 1500 ..

 

Ευχαριστώ 

Δεν είμαι ειδικός αλλά βλέπω πολύ καλά σχόλια για το toytomi izuru 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Alexandrosrx8 είπε

Στην κατηγορία πού είναι το sendo cronus καί τό tesla υπάρχει κάτι καλύτερο?

 

Πιο είναι καλύτερο από τά δύο?

 

Ή υπάρχει κάτι πού να λες δώσε αλλά λίγα καί πήγαινε εκεί?

 

Είναι διαμέρισμα σε ενοίκιο όποτε κοιτάω να βάλω κάτι πού όταν θα φύγω να μπορώ να τα βρώ με τον ενοικιαστή..δεν μπορώ να του πω έβαλα κλιματιστικό 1500 ..

 

Ευχαριστώ 

tcl ocarina? ριξε μια ματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρηκα ενα tplink hs110 για να ποσταρω κανα διαγραμμα να μου πειτε καμια γνωμη για το Corona Plus 9000btu σε ψυξη, ποιος ειναι ο σωστος τροπος?

Λειτουργια ανεμιστηρα auto?

Το follow me ενεργο η οχι?

Αν εχει το δωματιο πχ 30 βαθμους το βαζω 27 και το αφηνω να καταγραφει για κανα 6ωρο?

Οι περσιδες εχουν κανενα νοημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...