Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, broxopios είπε

Καλημέρα ψάχνω για κλιματιστικά με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αλλά η εγγύηση να μην είναι και χάλια αν συμβεί κάτι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίκαλα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, νότιος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    5883.75Watt

    5060.03KCal/h

    147.09Watt/m^2

    126.50KCal/h/m^2

          για 22C

 

Σε ένα τοπικό κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το παρακάτω 18αρι με δωρεάν έξοδα εγκατάστασης.

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-eskimo-forest-es-af-18hrfn8-w-18000-btu

 

Επίσης μερικά που είδα στο διαδίκτυο αλλά χωρίς να έχω γνώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/24413134/Arielli-AAC-18CHXA61-I-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27855331/Sendo-Cronus-SND-18CRS-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/22313146/Sendo-Ikaros-SND-18IKS-ID-SND-18IKS-OD-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Καλησπέρα. Έχετε καμία πρόταση για την περίπτωση μου; 

Για τα Sendo διάβασα καλά σχόλια. Έχετε άποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αυτό δηλαδή δε σε ανησύχησε

Φυσικά κ με ανησύχησε, αλλά δεν βλέπω και πολλές άλλες επιλογές με 10 χρόνια εγγύηση κ αυτά τα λεφτά.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Στην προτεινόμενη ανάρτηση, νομίζω  το βελάκι δείχνει τη nominal. Η min είναι αυτή που ξεκινάει από 2.5 και καταλήγει στο 4.

Στην ανάρτηση αναφέρεται σε άλλο air condition, εγώ ρώτησα για το TCL Miracle II 9.000 BTU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Gian85 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το Toshiba ήταν η αρχική μου επιλογή εννοείται..κ μετά το r4 αλλά δυστυχώς ναι μεν τα έχει στο σάιτ αλλά δεν υπάρχουν για αγορά..(Θέλω αγορά από Κωτσόβολο λόγω δόσεων για αυτό κ κοιτάω από εκεί)

Κυρίως για ψύξη το θέλω αλλά του χρόνου με το πετρέλαιο στα ύψη ίσως το χρησιμοποιούσα κ για θέρμανση..γιατί λες ότι δεν κάνει για θέρμανση??

ΕΧεις κάνα άλλο να προτείνεις σε αυτά τα λεφτά?

 

To hr25vf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

To hr25vf.

Οκ, θα το σκεφτώ γτ το Inventor έχει κ την δωρεάν εγκατάσταση..

Αν θες πες μου γτ λες ότι δεν κάνει για θέρμανση το Inventor..καλό είναι να ξέρω,ίσως παίξει ρόλο στην απόφαση μου ποιο να πάρω..

Όπως κ να χει ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω Eurolamp πώς το βλέπετε 80% για ψύξη και 20% για θέρμανση? 

https://www.skroutz.gr/s/28778803/Eurolamp-3D-Air-Zephyrus-300-28013-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gian85 είπε

Οκ, θα το σκεφτώ γτ το Inventor έχει κ την δωρεάν εγκατάσταση..

Αν θες πες μου γτ λες ότι δεν κάνει για θέρμανση το Inventor..καλό είναι να ξέρω,ίσως παίξει ρόλο στην απόφαση μου ποιο να πάρω..

Όπως κ να χει ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Είναι όντως σε πολύ καλή τιμή. Απλά σε θέρμανση θα έχει ελαφρώς πιο μεγάλη κατανάλωση και τριγμούς από τα πλαστικά του. Αν θα σε ενοχλούν, ας πας και στο mirai plus που είναι στην ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι όντως σε πολύ καλή τιμή. Απλά σε θέρμανση θα έχει ελαφρώς πιο μεγάλη κατανάλωση και τριγμούς από τα πλαστικά του. Αν θα σε ενοχλούν, ας πας και στο mirai plus που είναι στην ίδια τιμή.

Για να βοηθήσω κ γω όποιον βλέπει από Κωτσόβολο ..οπου λέει τελευταία τεμάχια ή παραλαβή μόνο απο κατάστημα είναι είτε εκθεσιακά είτε δεν υπάρχουν καν και απλά τα έχουν αφήσει στο σάιτ.. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο...

Οπότε κ το mirai plus γιοκ..το έχει μόνο στην Λάρισα κ αυτό παίζει να είναι εκθεσιακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2022 στις 4:12 ΜΜ, vasmav είπε

Καλησπερα! .Ψαχνω και εγω για κλιματιστικο :)

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε <600
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Οτιδηποτε - μικρη πολη οποτε αν απο καπου γλιτωνεις ταχυδρομικα (skroutz πχ η μεγαλα καταστηματα)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:80ψ 20 θ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:περιστασιακη 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :ενιαιος σαλονι κ καθιστικο ενωμενα - ουσιαστικα 2 δωματια που εχει πεσει ο τοιχος κ εχουν γινει ενα - γυρω στα 30 τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:-10 /30 max  
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιαφορο - οτι εξτρα τοσο το καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):ενδιαμεσος οροφος πολυκατοικιας - εντονη ηλιοφανεια - εξωτερικη μονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά Θερμικές Απώλειες 5569.87 Watt 4790.09 KCal/h 185.66 Watt/m2 159.67 KCal/h/m2

Επισης στο μπαλκονι εγω μονωση με γυψoσανιδα- μπορει να μπει κανονικα στον τοιχο η εξωτερικη μοναδα ή χρειαζεται αλλη διαδικασια?

To aircondition βασικα το θελω για καλοκαιρι - να εχω γυρω στους 23-24 C στο σπιτι. Χειμωνα μονο σαν extra να βοηθαει καμμια φορα - στους 20 C τον χειμωνα max

Ευχαριστω πολυ!

https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Στις 23/5/2022 στις 9:09 ΜΜ, carolosjk είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε Μέχρι 500€ (άντε 600€ αν αξίζει τη διαφορά)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση, κάηκε το παλιό. Είχα ένα toyotomi tan a28iv, τελευταία χρόνια δεν πάγωνε καθόλου, αλλά παλιά θυμάμαι ήταν καλό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όπου συμφέρει καλύτερα πχ για δωρεαν εγκατάσταση, κτλ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: καθημερινή σχεδόν ψύξη για καλοκαίρι / μόνο τις πολύ κρύες το χειμώνα
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο, αυτόνομο, δεν είναι ενιαίο κάπου στα 15 τετραγωνικά
    1. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα κέντρο, άρα κάπου 0-40
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: σίγουρα κατι οχι πολυ θορυβώρες
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): διαμερισμα πολυκατοικιας, δεν βλεπει ηλιος το δωματιο, εχει σχετικα καλη μονωση
  9. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά :
    2918.13 Watt
    2509.60 KCal/h
    194.54 Watt/m2
    167.31 KCal/h/m2

Γενικά θέλω κάτι με καλή εγγύηση και αν είναι να πάω σε κάτι πιο ποιοτικό αλλά να είναι πιο ακριβό, δίνω έξτρα λεφτά, δεδομένου οτι καλοκαίρι τρέχει σχεδόν όλη μέρα

Ιδανικά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198903-toshiba-shorai-premium-10j2avrg-e-b10j2kvrg

εναλλακτικά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e-b10tkvg-e

22 ώρες πριν, zaher είπε

image.png.f1ccbbfff7e4f0bdcbf387a59f2aa04b.png

Άρα θα είσαι οκ.

13 ώρες πριν, Inler είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε Μέχρι 500€.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όπου με συμφέρει καλύτερα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Κυρίως ψύξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καθημερινή σχεδόν ψύξη για καλοκαίρι / Μόνο τις πολύ κρύες το χειμώνα.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο μαζί με σαλόνι(40τ.μ).
    1. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα νότια.
  7. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Σχετικά αθόρυβο με αρκετή εγγύηση και ιονιστή αν υπάρχει.
  8. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Διαμέρισμα πολυκατοικίας με αλλαγμένα κουφώματα.

Έχω κοιτάξει τα παρακάτω λόγω και της μεγάλης τους εγγύησης 10έτη έχουμε κάποια ιδέα;

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/11744/Eurolamp/f/407348_486059/12000-btu-ionistis.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232020-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13j2kvsg-e

13 ώρες πριν, atsoum είπε

Καλημέρα! Μετά από πολύ διάβασμα εδώ κατάλαβα ότι καλύπτομαι και με 9.000 BTU στο υπνοδωμάτιο. Έχω καταλήξει στο TCL Miracle II και προσπαθώ να βρω κάπου ποιο είναι το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων σύμφωνα με τον κατασκευαστή, αλλά δεν μπορώ να το βρω
https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/
Πήρα και στο τηλέφωνο που γράφει σαν "service κλιματιστικού" αλλά δεν το σήκωσαν. Γνωρίζει κάνεις ποιο είναι το ελάχιστο μήκος?
I-feel φαίνεται να έχει αυτό το air condition, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

Θα έβαζα 3μ. Έχει i-feel αλλά λέει από ότι σβήνει μετά από 2ώρες οπότε στο μυαλό μου είναι σαν να μην έχει

6e74017ecee96be4040b464e4e606076.png

11 ώρες πριν, broxopios είπε

Καλημέρα ψάχνω για κλιματιστικά με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αλλά η εγγύηση να μην είναι και χάλια αν συμβεί κάτι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίκαλα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, νότιος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    5883.75Watt

    5060.03KCal/h

    147.09Watt/m^2

    126.50KCal/h/m^2

          για 22C

 

Σε ένα τοπικό κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το παρακάτω 18αρι με δωρεάν έξοδα εγκατάστασης.

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-eskimo-forest-es-af-18hrfn8-w-18000-btu

 

Επίσης μερικά που είδα στο διαδίκτυο αλλά χωρίς να έχω γνώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/24413134/Arielli-AAC-18CHXA61-I-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27855331/Sendo-Cronus-SND-18CRS-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/22313146/Sendo-Ikaros-SND-18IKS-ID-SND-18IKS-OD-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

9 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Θέλω να πάρω για το εξοχικό στο νησί ένα 12άρι κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο. Θα δουλεύει για λίγες μέρες το χρόνο και μόνο για ψύξη, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει η κατανάλωση, το WiFi, ο ιονιστής κλπ.

Επειδή όμως είναι για το υπνοδωμάτιο με ενδιαφέρει ο θόρυβος της εσωτερικής αλλά και της εξωτερικής μονάδας (στο μπαλκόνι). Επίσης με ενδιαφέρουν οι μαζεμένες διαστάσεις και των δύο μονάδων.

Θα προτιμούσα να το πάρω από τον Κωτσόβολο στο νησί και να το εγκαταστήσει δικός τους τεχνίτης για να έχω καλό service. 

Ο ιδιοκτήτης του εκεί Κωτσόβολου είναι φίλος και μου είπε ότι όλα τα Inventor, Toyotomi, General Electric (και πολλά ακόμα που δεν συγκράτησα) είναι φασόν από την Midea που έχει σαρώσει. Αυτός φέρνει στο νησί κάποιες από αυτές τις μάρκες (π.χ. δεν φερνει inventor αλλά φέρνει General Electric).

Η αγορά πρέπει να γίνει μέσα στον Ιούνιο.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη συμβουλή σας.

Σε φτάνει αυτό σε btus ; https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e-b10tkvg-e

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim του Κωτσόβολου στα 849€ είναι αρκετά πάνω από το διαθέσιμο budget υπάρχει μήπως εναλλακτική πρόταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim σε ευχαριστω πολυ! το 12αρι για 30 τμ θα ειναι μικρο? (σαλονι - καθιστικο ,σχεδον ενας χωρος)

για καλοκαιρι κ για να εχω μια καλη θερμοκρασια μεσα στο σπιτι (δλδ 23-24 να μην σκαω)

Για χειμωνα κ ζεστη δυσκολα γιατι ειμαι Φλωρινα κ θελει πετρελαιο οπως κ να χει για ολο το σπιτι - απλα σαν τσοντα θα ειναι αυτο ισως να σπαει που κ που αν βοηθαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς όμως και τα 2 δεν έχουν κομμάτια (το 1ο έχει μόνο για παραλαβή από Πάτρα και το 2ο από Λάρισα). Υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί απόθεμα; Αλλιώς υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόταση με δυνατότητα απόστολής ή παραλαβής σε Αθήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα 3μ. Έχει i-feel αλλά λέει από ότι σβήνει μετά από 2ώρες οπότε στο μυαλό μου είναι σαν να μην έχει

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε μιας κ κατάλαβα ότι είναι σημαντικό feature όταν δεν έχουμε μεγάλες απώλειες στον χώρο (ώστε να έχουμε εξοικονόμηση ενέργειας), θα ψάξω κάτι άλλο.

Τα Carrier είναι φασον Midea, σωστά? Από ότι κατάλαβα τα φασον Midea συνήθως δίνουν περισσότερη εγγύηση σε σχέση με τα Midea (5 χρόνια, αντί για 3). Ισχύει? Βέβαια είναι κ 200-300€ πάνω στην τιμή οπότε πρακτικά πληρώνεις την μεγαλύτερη εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 350
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 10τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηράκλειο Αττικής με 40C το καλοκαίρι και μέση 8C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, Τέντα, νότιος προσανατολισμός, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    9232.29 Watt
    7939.77 KCal/h
    115.40 Watt/m2
    99.25 KCal/h/m2

          για 22C

 

Η χρήση θα αφορά κυριώς βραδινές ώρες ύπνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Inler είπε

liakjim του Κωτσόβολου στα 849€ είναι αρκετά πάνω από το διαθέσιμο budget υπάρχει μήπως εναλλακτική πρόταση? 

Λες υπνοδωμάτιο και σαλόνι, σύνολο 40τμ. Είναι ενιαίος χώρος;

Επίσης λες αλλαγή. Τί έχεις εκεί τώρα; Είναι αρκετό για τον χώρο; Αν είναι λειτουργικό μήπως σε συμφέρει να περιμένεις να πάρεις την επιδότηση;

12 ώρες πριν, vasmav είπε

@liakjim σε ευχαριστω πολυ! το 12αρι για 30 τμ θα ειναι μικρο? (σαλονι - καθιστικο ,σχεδον ενας χωρος)

για καλοκαιρι κ για να εχω μια καλη θερμοκρασια μεσα στο σπιτι (δλδ 23-24 να μην σκαω)

Για χειμωνα κ ζεστη δυσκολα γιατι ειμαι Φλωρινα κ θελει πετρελαιο οπως κ να χει για ολο το σπιτι - απλα σαν τσοντα θα ειναι αυτο ισως να σπαει που κ που αν βοηθαει

Τί να πω; Θέλεις και χαμηλή θερμοκρασία μέσα στον χώρο. Αν τρέξεις το εργαλείο υπολογισμού με θερμοκρασία 18, τι σου βγάζει;

12 ώρες πριν, nermain είπε

Καλησπερα, ψαχνω 18ρι  με wifi με καλη ενεργειακη κλαση ψυξης για τα καυτα καλοκαιρια της θεσσαλονικης οχι πανω απο 2000ε

Ερωτηματολόγιο πλιζ.

10 ώρες πριν, carolosjk είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς όμως και τα 2 δεν έχουν κομμάτια (το 1ο έχει μόνο για παραλαβή από Πάτρα και το 2ο από Λάρισα). Υπάρχει περίπτωση να ξαναβγεί απόθεμα; Αλλιώς υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόταση με δυνατότητα απόστολής ή παραλαβής σε Αθήνα

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413125/tcl-miracle-ii-09chsa-vei-klimatistiko-inverter-9-000.html?__bpgid=MXBpM1FNNk9uZGksMSRQYENRRXQheTk%3D&ref=bestprice.gr

Αν ψωνίσεις από αλλού, προσοχή στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948609

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-ecolandia-series-asyg025kpca-aoyg025kpca-klimatistiko-9-000-btu-h_3959538

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-09nxd0-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948331

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...