Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Απλά προς ενημέρωση, η βλάβη που μου έβγαλε το shorai στην εξωτερική πλακέτα 6 μέρες πριν κλείσει 2 χρόνια έγινε αλλαγή με ανταλλακτικό από την εταιρία μετά από 1,5 μήνα.

Δεν είχαν ανταλλακτικό και μέχρι να έρθει.....

Θα είχε κάνει πιο πολύ αλλά μια τα χιόνια, μια η πίεση από εμένα....

Μιας και ήρθαν οι τεχνικοί τους είπα να κάνουν και σέρβις. Πολύ σχολαστικά έγινε, δεν έκαναν χρήση από ελεφαντάκι αλλά έβγαλαν εσωτερική φτερωτή και την καθάρισαν αν και όπως είπαν ήταν πεντακάθαρο.

Αυτά πάνω σε επιτηρητή τάσεως και τα σκατουλακια της apc στην πρίζα (αν και αυτά δεν πιστεύω ότι κάτι κάνουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, thn είπε

 Απλά προς ενημέρωση, η βλάβη που μου έβγαλε το shorai στην εξωτερική πλακέτα 6 μέρες πριν κλείσει 2 χρόνια έγινε αλλαγή με ανταλλακτικό από την εταιρία μετά από 1,5 μήνα.

Δεν είχαν ανταλλακτικό και μέχρι να έρθει.....

Θα είχε κάνει πιο πολύ αλλά μια τα χιόνια, μια η πίεση από εμένα....

Μιας και ήρθαν οι τεχνικοί τους είπα να κάνουν και σέρβις. Πολύ σχολαστικά έγινε, δεν έκαναν χρήση από ελεφαντάκι αλλά έβγαλαν εσωτερική φτερωτή και την καθάρισαν αν και όπως είπαν ήταν πεντακάθαρο.

Αυτά πάνω σε επιτηρητή τάσεως και τα σκατουλακια της apc στην πρίζα (αν και αυτά δεν πιστεύω ότι κάτι κάνουν)

Η βλάβη σε τι αποδόθηκε όμως ,δόθηκε κάποια αιτία ?

μεγαλο φάουλ η καθυστέρηση παντως και τρομερό μείον για την αντιπροσωπεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimostr είπε

Η βλάβη σε τι αποδόθηκε όμως ,δόθηκε κάποια αιτία ?

μεγαλο φάουλ η καθυστέρηση παντως και τρομερό μείον για την αντιπροσωπεία 

Ούτε μανταλάκι από Toshiba 😅

Πέρα από την πλάκα, δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε για την αντιπροσωπεία της Toshiba ότι καθυστερεί στα ανταλλακτικά. Μεγάλη εγγύηση αλλά εδώ υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ούτε μανταλάκι από Toshiba 😅

Πέρα από την πλάκα, δεν είναι η πρώτη φορά που ακούμε για την αντιπροσωπεία της Toshiba ότι καθυστερεί στα ανταλλακτικά. Μεγάλη εγγύηση αλλά εδώ υπάρχει θέμα.

Ειναι αποτρεπτικός παράγοντας η καθυστέρηση αυτή και στη τελική τι να την κάνεις την εγγύηση εάν το κλιματιστικό κάθεται χαλασμένο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimostr είπε

Έκανα σε ένα βορειοανατολικό τοίχο που ήταν εκτεθειμένος στο δωμάτιο που έχω το toyotomi , απίστευτη αλλαγή συμπεριφοράς του κλιματιστικου σε σχέση με πριν στο ποσο γρήγορα πέφτει σε φάση συντήρησης 

Η θερμοπροσοψη πιστευω ότι είναι η απόλυτη επένδυση αν θελουμε να έχουμε σπιτι ενεργειακά αποδοτικό 

 

Εσύ που είσαι και σε πολύ πιο κρύο μέρος από το δικό μου, εχεις υπολογίσει σε πόσο καιρό θα κάνεις απόσβεση αυτής της επένδυσης;

Επειδή κι εγώ το σκεφτόμουν ζήτησα προσφορά για θερμοπροσοψη 5 εκ σε όλο το σπίτι και μου έδωσαν τιμή στα 6 χιλιάρικα. Τα έβαλα κάτω και είδα ότι ακόμα και 50% να μου καίνε λιγοτερο τα κλιματιστικά θα κάνω απόσβεση σε πανω από 20 χρόνια. Δεν αμφιβάλλω ότι η θερμοπροσοψη είναι η ιδανική λύση για οικονομία στη θέρμανση αλλά ακόμα και αν είχα αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν θα τα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Εσύ που είσαι και σε πολύ πιο κρύο μέρος από το δικό μου, εχεις υπολογίσει σε πόσο καιρό θα κάνεις απόσβεση αυτής της επένδυσης;

Επειδή κι εγώ το σκεφτόμουν ζήτησα προσφορά για θερμοπροσοψη 5 εκ σε όλο το σπίτι και μου έδωσαν τιμή στα 6 χιλιάρικα. Τα έβαλα κάτω και είδα ότι ακόμα και 50% να μου καίνε λιγοτερο τα κλιματιστικά θα κάνω απόσβεση σε πανω από 20 χρόνια. Δεν αμφιβάλλω ότι η θερμοπροσοψη είναι η ιδανική λύση για οικονομία στη θέρμανση αλλά ακόμα και αν είχα αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν θα τα έδινα.

Εμένα ήταν ένας τοίχος σε διώροφη πολυκατοικία και πλήρωσα 500 ευρώ ,εγώ θα το έφτιαχνα ούτως η άλλως γιατί υπήρχε ζημιά στο σοβά και θα έμπαινε υγρασία οπότε αντί να κάνουμε επισκευή απλά κάναμε θερμοπροσπψη 

Τώρα για την οικονομία πρέπει να το σκεφτεί κανείς και να αποφασίσει ειδικά εάν η επένδυση είναι για μεγάλο ποσό 

6 χιλιάρικα και για την ταράτσα η μόνο τοιχοποιία ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εμένα ήταν ένας τοίχος σε διώροφη πολυκατοικία και πλήρωσα 500 ευρώ ,εγώ θα το έφτιαχνα ούτως η άλλως γιατί υπήρχε ζημιά στο σοβά και θα έμπαινε υγρασία οπότε αντί να κάνουμε επισκευή απλά κάναμε θερμοπροσπψη 

Τώρα για την οικονομία πρέπει να το σκεφτεί κανείς και να αποφασίσει ειδικά εάν η επένδυση είναι για μεγάλο ποσό 

6 χιλιάρικα και για την ταράτσα η μόνο τοιχοποιία ?

6 χιλιάρικα ήταν μόνο για τοιχοποιία. Η ταράτσα έχει μόνωση. Το σπίτι είναι μονοκατοικία εκτεθειμένο από παντού και η αλήθεια είναι ότι έχει πολλές και μεγάλες επιφάνειες. 33 ευρώ/τετραγωνικό ήταν η τιμή που μου έδωσε. Και σε αλλους που ρώτησα εκεί παίζουν οι τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

6 χιλιάρικα ήταν μόνο για τοιχοποιία. Η ταράτσα έχει μόνωση. Το σπίτι είναι μονοκατοικία εκτεθειμένο από παντού και η αλήθεια είναι ότι έχει πολλές και μεγάλες επιφάνειες. 33 ευρώ/τετραγωνικό ήταν η τιμή που μου έδωσε. Και σε αλλους που ρώτησα εκεί παίζουν οι τιμές. 

Εξοικονομώ είναι η λύση αν μπορείς να ενταχθείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εξοικονομώ είναι η λύση αν μπορείς να ενταχθείς ?

Πράγματι αυτή είναι η μόνη λύση. Όποιος  καταφέρνει και μπαίνουν είναι πολύ τυχερος. Ειδικά με θερμοπροσοψη η διαφορά είναι τεράστια και για όσους έχουν κλιματιστικά για θέρμανση εκτός από οικονομια θα δουν διαφορά και σε αίσθηση ζεστασιάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχή της Ελλάδος είσαι; Σε ρωτάω διότι πλέον οι 7 πόντοι στην θερμομόνωση ειναι παντού κανόνας στα καινούρια...πόσο μάλλον στα παλαιοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαινίζω το σπίτι μου, που πριν το νοίκιαζα και είμαι στη φάση επιλογής κλιματιστικού για το σαλόνι. Αργότερα θα δω και για τα δωμάτια. Θα ήθελα κάτι επώνυμο και με δυνατότητες δικτύωσης ίσως και follow me. Τα φώτα!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 1200 ευρώ, μπορώ να δώσω και κάτι παραπάνω για κάτι αξιόλογο.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Θα προτιμηθεί μεγάλη αλυσίδα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι-Κουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Δυτική Αττική, μέση μέγιστη θερμοκρασία 38
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi τηλεχειρισμός
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μεγάλα ανοίγματα και ηλιόλουστο αλλά με νότιο προσανατολισμό αλλά με καλά αλουμίνια και διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Έχω τη μελέτη των θερμικών απωλειών της μελέτης θέρμανσης είναι 7193 kcal/h αλλά επειδή έχει μονωθεί καλύτερα το σπίτι αυτό το νούμερο είναι χαμηλότερο, με το εργαλείο υπολογισμού έβγαλε 3012.62 kcal/h. Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε περί τα 5500-6000 kcal/h. Αυτό μας κάνει περίπου 24000 btu/h. Επιθυμητή θερμοκρασία 24 βαθμοί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spyros.s είπε

Σε ποια περιοχή της Ελλάδος είσαι; Σε ρωτάω διότι πλέον οι 7 πόντοι στην θερμομόνωση ειναι παντού κανόνας στα καινούρια...πόσο μάλλον στα παλαιοτερα

Κρήτη είμαι. Εδώ ακόμα και οι 5 πόντοι θεωρούνται υπερβολή, υπάρχει πολύς κόσμος που βάζει 3 πόντους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Κρήτη είμαι. Εδώ ακόμα και οι 5 πόντοι θεωρούνται υπερβολή, υπάρχει πολύς κόσμος που βάζει 3 πόντους.

7cm πλέον είναι το ελάχιστο των προδιαγραφών, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

7cm πλέον είναι το ελάχιστο των προδιαγραφών, 

Αν βάλω εδώ που είμαι κέλυφος 7εκ θα βγάζω το χειμώνα με 150-200 ευρώ με εσωτερική 24/7 στους 23 βαθμούς. Όνειρο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...