Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/12/2020 στις 5:58 ΜΜ, juneman είπε

Σε μεγάλη έκπληξη μου, η Media Markt με πήρε τηλέφωνο χθές και σήμερα μου άλλαξε την προβληματική εξωτερική μονάδα στο Fujitsu Asyg12kmcc με καινούργια. Ίδια παρτίδα ακριβώς με την προηγούμενη. Κατασκευή Κίνα, Μάιος 2020. Είδωμεν. 

Τοποθετήθηκε, με αντλία κενού και τα μανόμετρα ανά χείρας. Πρώτες θετικές σε θόρυβο και ζεστή. Μικρές απαιτήσεις όμως για την ώρα λόγω καιρού. Όταν έχω νούμερο με κατανάλωση, θα σας ενημερώσω. Από το ASYG24KLCA πολύ πιο ήσυχο. Καμία σχέση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Lofarek

841715056b0b1007c4327328618934d0.png

 

https://repository.kallipos.gr/bitstream/11419/76/1/02_chapter_14.pdf

Με λίγα λόγια.

Απόλυτη υγρασία είναι η ποσότητα των υδρατμών στο αέριο μείγμα σε κιλά ανά όγκο.

Σχετική υγρασία είναι η ικανότητα του αέρα να διαλύει υδρατμούς στη δεδομένη θερμοκρασία και πίεση και είναι ο λόγος της απόλυτης υγρασίας διά τη μέγιστη πριν τον κορεσμό.

Σημείο δρόσου είναι η θερμοκρασία όπου το μείγμα αέρα αδυνατεί να διαλύει άλλους υδρατμούς και έχεις υγροποίηση.

Αν δεις ένα ψυχρομετρικό διάγραμμα, θα μπορέσεις να υπολογίσεις πόση σχετική υγρασία έχει ο αέρας.

Η ικανότητα του αέρα να διαλύει υδρατμούς πέφτει (και μάλιστα όχι γραμμικά) με τη μείωση της θερμοκρασίας του.

Δλδ ένας αέρας στους 4C και 95% σχετική υγρασία περιέχει λιγότερη ποσότητα υδρατμών από τους 25C και 50% υγρασία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rbx1000 ,

Και το perfera παρομοιο offset με το sensira δεν εχει ? +3 / +4 παρατηρω στο δικο μου . Σωστα ?

Confused εβαλα γιατι με εντυπωσιασε το θεμα με το 8ωρο ! Δεν το εχω ξαναδει .

Εαν ειχε smiley με καποιον που να εντυπωσιαζεται, αυτο θα επελεγα.

 

@lofarek , για να εχεις εναν μπουσουλα με τη σχετικη υγρασια, δες αυτο : https://www.lenntech.com/calculators/humidity/relative-humidity.htm

 

Συμπληρωνεις εξωτερικη θερμοκρασια και υγρασια ... και μετα βαζεις την εσωτερικη θερμοκρασια που εχεις. Δινει μια ικανοποιητικη εικονα . Εαν εχεις δικο σου θερμομετρο/υγρασιομετρεο στο εξωτερικο χωρο, παρε απο το meteo μετρησεις απο εναν κοντινο σου σταθμο.

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, steliosdj είπε

@rbx1000 ,

Και το perfera παρομοιο offset με το sensira δεν εχει ? +3 / +4 παρατηρω στο δικο μου . Σωστα ?

 

Ναι.
Και το perfera να ειχε ο  Δημος το ιδιο θα του εκανε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ναι.
Και το perfera να ειχε ο  Δημος το ιδιο θα του εκανε νομιζω.

Δεν θα του εκανε ομως θεματα υπερθερμανσης απο οσο καταλαβαινω. Εχω κανει παρομοιες δοκιμες με χαμηλη ζητηση και ποτε δεν αναβει χωρις λογο. Παντα λειτουργει οσο πρεπει και χρειαζεται.

Ο σενσορας του perfera φαινεται να κανει ελεγχο ανα 7 λεπτα. Οχι ανα 3 που ειναι το sensira. Αυτο φαινεται ευκολα απο το grafana. Εαν το αφησεις σε χαμηλη ζητηση και παρατηρησεις το διαγραμμα, θα δεις πως ανα 7 λεπτα υπαρχει ενα πολυ μικρο peak/activity , του στυλ απο 6w στα 7w .

Εχω παρατηρησει πως , εαν εκεινη τη στιγμη διαπιστωσει πως η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη, τοτε αναβει. Εαν οχι ...τοτε περιμενει 7 λεπτα ακομα και ξαναελεγχει.graf.jpg.1729cdfb6e806bbdac8861387c54c193.jpg

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, steliosdj είπε

Δεν θα του εκανε ομως θεματα υπερθερμανσης απο οσο καταλαβαινω. Εχω κανει παρομοιες δοκιμες με χαμηλη ζητηση και ποτε δεν αναβει χωρις λογο. Παντα λειτουργει οσο πρεπει και χρειαζεται.

Ο σενσορας του perfera φαινεται να κανει ελεγχο ανα 7 λεπτα. Οχι ανα 3 που ειναι το sensira. Αυτο φαινεται ευκολα απο το grafana. Εαν το αφησεις σε χαμηλη ζητηση και παρατηρησεις το διαγραμμα, θα δεις πως ανα 7 λεπτα υπαρχει ενα πολυ μικρο peak/activity , του στυλ απο 6w στα 7w .

Εχω παρατηρησει πως , εαν εκεινη τη στιγμη διαπιστωσει πως η θερμοκρασια ειναι χαμηλοτερη, τοτε αναβει. Εαν οχι ...τοτε περιμενει 7 λεπτα ακομα και ξαναελεγχει.graf.jpg.1729cdfb6e806bbdac8861387c54c193.jpg

Nομιζω στα 3 ειναι και το perfera.
Το ειχαμε δει τον Απριλιο.
Πηγαινε στο παλιο νημα στις σελιδες 1642-1644 και θα καταλαβεις.
Επισης δεν μπορεις να συγκρινεις συμπεριφορα σε 2 διαφορετικους χωρους.

Οπως το Sensira στο +3 ανοιγει και στο +4 κλεινει, το ιδιο κανει και το Perfera.
Κανενα δεν ανοιγει χωρις λογο. Το αν θα πεσει σε λουπα εξαρταται απο το χωρο και
αν θα κανει υπερθερμανση απο το κολλημα που μπορει να εχεις και να μη θελεις να
χαμηλωσεις τη ζητουμενη.
 

 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά λάθος δικό μου το tp link λειτουργεί κανονικά και μετά την αναβάθμιση... Την ειχα κάνει Καταλαθος και μετά δεν μου συνδέονταν με τίποτα... Αλλα αυτό μου το εκανε και πριν την αναβάθμιση γενικός με ταλαιπωρουσε για να συνδεθεί... Σήμερα που δοκίμασα από την αρχή συνδέθηκε κανονικά οπότε το βράδυ θα κάνω καταγραφή στο Tcl 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Nομιζω στα 3 ειναι και το perfera.
Το ειχαμε δει τον Απριλιο.
Πηγαινε στο παλιο νημα στις σελιδες 1642-1644 και θα καταλαβεις.
Επισης δεν μπορεις να συγκρινεις συμπεριφορα σε 2 διαφορετικους χωρους.

Οπως το Sensira στο +3 ανοιγει και στο +4 κλεινει, το ιδιο κανει και το Perfera.
Κανενα δεν ανοιγει χωρις λογο. Το αν θα πεσει σε λουπα εξαρταται απο το χωρο και
αν θα κανει υπερθερμανση απο το κολλημα που μπορει να εχεις και να μξ θελεις να
χαμηλωσεις τη ζητουμενη.
 

 

Διαβασα τα παλια post. Τα offset ειναι ιδια. Βαζω 18 θερμανση και παιζει 21-22 .Εψαξα το ιστορικο στο grafana και βρηκα ελαχιστες περιπτωσεις που ανοιξε στα 3min. Ποτε ομως δεν εκανε "ζημια" πχ να αναψει και να κανει υπερθερμανση και να κλεισει αμεσως (τσατσαρα οπως λεμε) .

Συνηθως παιζει στα 7 λεπτα (Αλλος χωρος θα μου πεις). Εχω απορια, ομως, τι ειναι αυτο το μικρο σκαλοπατι που βλεπω ανα 7 λεπτα στην καταναλωση, καθως και γιατι συνηθως βλεπω να περνει μπρος το μοτερ στα 7αλεπτα. Δεν ειναι 6αλεπτα , αλλα 7αλεπτα. Δεν εχω ανοιχτους σενσορες χωρου. Θα δοκιμασω να κλεισω το wifi για λιγο. (Update: Δεν ειναι το wifi) .

Οπως και να εχει, εννοειται οτι συμφωνουμε πως η συμπεριφορα εξαρταται απο τον χωρο.

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, steliosdj είπε

Διαβασα τα παλια post. Τα offset ειναι ιδια. Βαζω 18 θερμανση και παιζει 21-22 .Εψαξα το ιστορικο στο grafana και βρηκα ελαχιστες περιπτωσεις που ανοιξε στα 3min. Ποτε ομως δεν εκανε "ζημια" πχ να αναψει και να κανει υπερθερμανση και να κλεισει αμεσως (τσατσαρα οπως λεμε) .

Συνηθως παιζει στα 7 λεπτα (Αλλος χωρος θα μου πεις). Εχω απορια, ομως, τι ειναι αυτο το μικρο σκαλοπατι που βλεπω ανα 7 λεπτα στην καταναλωση, καθως και γιατι συνηθως βλεπω να περνει μπρος το μοτερ στα 7αλεπτα. Δεν ειναι 6αλεπτα , αλλα 7αλεπτα. Δεν εχω ανοιχτους σενσορες χωρου. Θα δοκιμασω να κλεισω το wifi για λιγο. (Update: Δεν ειναι το wifi) .

Οπως και να εχει, εννοειται οτι συμφωνουμε πως η συμπεριφορα εξαρταται απο τον χωρο.

Το ιδιο συμβαινει και με το δικο μου perfera οντως το offset ειναι μεγαλο βαζω 17 και εχω στον χωρο 20 αλλα με 17 ρυθμιση οι καταναλωσεις ειναι στο πατωμα  της ταξης των 110 με 120 w

4 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Το ιδιο συμβαινει και με το δικο μου perfera οντως το offset ειναι μεγαλο βαζω 17 και εχω στον χωρο 20 αλλα με 17 ρυθμιση οι καταναλωσεις ειναι στο πατωμα  της ταξης των 110 με 120 w

Ururu sarara εξωτερικη 12 εσωτερικη δωματιου 20,5 απο 17:00 μεχρι 21:10 λειτουργια κοιταξτε ποσο πολυ εχει ισορροπισει την καταναλωση στο διαγραμμα του γι αυτες τις ωρες που το δουλευω με σταθερη ζητουμενη 19

December19-091849PM.png

8 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Το ιδιο συμβαινει και με το δικο μου perfera οντως το offset ειναι μεγαλο βαζω 17 και εχω στον χωρο 20 αλλα με 17 ρυθμιση οι καταναλωσεις ειναι στο πατωμα  της ταξης των 110 με 120 w

Ururu sarara εξωτερικη 12 εσωτερικη δωματιου 20,5 απο 17:00 μεχρι 21:10 λειτουργια κοιταξτε ποσο πολυ εχει ισορροπισει την καταναλωση στο διαγραμμα του γι αυτες τις ωρες που το δουλευω με σταθερη ζητουμενη 19

December19-091849PM.png

Το πρπηγουμενο ακανονιστο διαγραμμα καταναλωσης των προηγουμενων ωρων αφορουσε "πειραματα" με συνεχεις  αλλαγες σε θερμοκρασιες αερισμο υγρανση κλπ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

@Lofarek

841715056b0b1007c4327328618934d0.png

 

https://repository.kallipos.gr/bitstream/11419/76/1/02_chapter_14.pdf

Με λίγα λόγια.

Απόλυτη υγρασία είναι η ποσότητα των υδρατμών στο αέριο μείγμα σε κιλά ανά όγκο.

Σχετική υγρασία είναι η ικανότητα του αέρα να διαλύει υδρατμούς στη δεδομένη θερμοκρασία και πίεση και είναι ο λόγος της απόλυτης υγρασίας διά τη μέγιστη πριν τον κορεσμό.

Σημείο δρόσου είναι η θερμοκρασία όπου το μείγμα αέρα αδυνατεί να διαλύει άλλους υδρατμούς και έχεις υγροποίηση.

Αν δεις ένα ψυχρομετρικό διάγραμμα, θα μπορέσεις να υπολογίσεις πόση σχετική υγρασία έχει ο αέρας.

Η ικανότητα του αέρα να διαλύει υδρατμούς πέφτει (και μάλιστα όχι γραμμικά) με τη μείωση της θερμοκρασίας του.

Δλδ ένας αέρας στους 4C και 95% σχετική υγρασία περιέχει λιγότερη ποσότητα υδρατμών από τους 25C και 50% υγρασία .

Εγώ γνωρίζω τον ορισμό της σχετικής υγρασίας ως λόγο πιέσεων, πίεση υδρατμων του μίγματος αέρα νερού προς πίεση του νερού υπό την συγκεκριμένη θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TCL Elite Premium 12000Btu : Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου που είχα ένα θέμα του ότι δεν κατέβαζε watt και αντί αυτού έκανε off λοιπόν δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά πριν ξεκινήσω σήμερα το κλιματιστικο το έβγαλα από την πρίζα το ξανά έβαλα και όταν το ενεργοποίησα ρύθμισα από την αρχή όλα και ας ήταν στις ίδιες ρυθμίσεις... Σήμερα τα πήγε εξαιρετικά όπως με είχε συνηθίσει στην αρχή. Το δείχνουν και τα διαγράμματα.
Εξωτερική 12 έως 10c, εσωτερική 19c,επιθυμητή 23...και μόλις έπιανε 23,5 έπεφτε στα 210watt, αν ξανά έπεφτε στους 23c ανέβαινε στα 340 έως 360watts... Είχα αρχίσει να ανησυχώ και ηρέμησα

20201220_090631.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...