Προς το περιεχόμενο

Νεος φακος μετα τον kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

Εχοντας σχεδον δυο χρονια την 200D με τον κιτ φακο f/4-5.4 18-55 STM πιστευω πως ειναι καιρος να παρω και εναν αλλο φακο. Εχοντας μικρο budget αφου ειμαι ερασιτεχνης και θελοντας να κανει για διαφορα σεναρια (κυριως για πορταιτρα αλλα θα ηθελα να δω και πως ειναι για αστροφωτογραφια αφου ειναι αρκετα φωτεινος) κατεληξα στον Canon EF 50mm f/1.8 STM. Θεωρειτε καλη επιλογη, εχετε να μου προτεινεται καποιον αλλον;

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, anonymous96 είπε

Καλησπερα παιδια,

Εχοντας σχεδον δυο χρονια την 200D με τον κιτ φακο f/4-5.4 18-55 STM πιστευω πως ειναι καιρος να παρω και εναν αλλο φακο. Εχοντας μικρο budget αφου ειμαι ερασιτεχνης και θελοντας να κανει για διαφορα σεναρια (κυριως για πορταιτρα αλλα θα ηθελα να δω και πως ειναι για αστροφωτογραφια αφου ειναι αρκετα φωτεινος) κατεληξα στον Canon EF 50mm f/1.8 STM. Θεωρειτε καλη επιλογη, εχετε να μου προτεινεται καποιον αλλον;

Ευχαριστω πολυ!

   Ο συγκεκριμένος φακός με τον οποίο έχω δουλέψει στο παρελθόν παραμένει άριστη επιλογή , όμως επάνω στην 200D η γωνία θέασης που θα σας δώσει θα είναι λίγο narrow εξαιτίας του crop στον αισθητήρα που θα τον μετατρέψει σε έναν 75αρη κάτι που είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν θα το βρείτε ενδιαφέρον .

  Στον αντίποδα ο 24αρης STM θα γίνει 35αρης περίπου , αρκετά wide και προτείνω να εξετάσετε σοβαρά την μόνη ίσως λύση που είναι ο 40αρης STM ο οποίος θα γίνει 60αρης πάνω στο σώμα που έχετε , ότι κοντινότερο σε έναν πραγματικό 50αρη . Νομίζω πως είναι η πιο φιλική λύση , ο φακός είναι αρκετά compact σε διαστάσεις και σε καλή τιμή . Νομίζω κάπου είδα έναν μεταχειρισμένο στα 100 ευρώ . 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, anonymous96 είπε

Καλησπερα παιδια,

Εχοντας σχεδον δυο χρονια την 200D με τον κιτ φακο f/4-5.4 18-55 STM πιστευω πως ειναι καιρος να παρω και εναν αλλο φακο. Εχοντας μικρο budget αφου ειμαι ερασιτεχνης και θελοντας να κανει για διαφορα σεναρια (κυριως για πορταιτρα αλλα θα ηθελα να δω και πως ειναι για αστροφωτογραφια αφου ειναι αρκετα φωτεινος) κατεληξα στον Canon EF 50mm f/1.8 STM. Θεωρειτε καλη επιλογη, εχετε να μου προτεινεται καποιον αλλον;

Ευχαριστω πολυ!

Για πορτραίτα πάρτον με κλειστά μάτια. Ο φακός αυτός καινούργιος κοστίζει 111 ευρώ. Η ποιότητα του είναι εξαιρετική. Η οξύτητά του μεγαλώνει σημαντικά αν κλείσεις το διάφραγμα από f2.8 και πάνω (αντίθετα π.χ. με τον πολύ ακριβότερο πορτραιτοφακό 85mm f1.8 που είναι πολύ οξύς ήδη από f1.8). Δεν είναι τυχαίο που ο 50mm f1.8 STM είναι ο πλέον δημοφιλής μη-κιτ φακός από όλες τις κάμερες. Στην αστροφωτογραφία μπορεί να βρεις αυτό το εστιακό μήκος κάπως μεγάλο και το κάδρο σου στενό.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Στην αστροφωτογραφία μπορεί να βρεις αυτό το εστιακό μήκος κάπως μεγάλο και το κάδρο σου στενό.

Όχι μόνο αυτό, αλλά ο 50μμ θα του δώσει περίπου 5 δευτερόλεπτα έκθεση, πριν αρχίσουν οι γραμμές. Υπερβολικά λίγο για αστροφωτογραφία. Επιπλέον έχει electrically-coupled focus, οπότε... δυσκολεύει η ακριβής εστίαση στο σκοτάδι. 

Για πορτραίτρα σε crop (50μμ * 1,6 = 80μμ) είναι τέλειος όμως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Όχι μόνο αυτό, αλλά ο 50μμ θα του δώσει περίπου 5 δευτερόλεπτα έκθεση, πριν αρχίσουν οι γραμμές. Υπερβολικά λίγο για αστροφωτογραφία. Επιπλέον έχει electrically-coupled focus, οπότε... δυσκολεύει η ακριβής εστίαση στο σκοτάδι. 

Για πορτραίτρα σε crop (50μμ * 1,6 = 80μμ) είναι τέλειος όμως!

Συμφωνώ με τα όσα έγραψες, αλλά αυτό με το focus δεν το κατάλαβα.

Το βράδυ αν θέλει να βγάλει τοπία, ουρανό κτλ θα πρέπει να έχει τρίποδο και το focus το να το κάνει μέσω live view.

Για λήψη στο χέρι το βράδυ ίσως δυσκολευτεί γιατί δεν έχει IS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, k_dinos είπε

Συμφωνώ με τα όσα έγραψες, αλλά αυτό με το focus δεν το κατάλαβα.

Το βράδυ αν θέλει να βγάλει τοπία, ουρανό κτλ θα πρέπει να έχει τρίποδο και το focus το να το κάνει μέσω live view.

Σωστά. Απλά το focus σ' αυτό τον φακό είναι ηλεκτρονικό. Γυρίζεις το δαχτυλίδι, το οποίο συνδέεται ηλεκτρικά με το focus motor. Δηλαδή, το δαχτυλίδι δεν κάνει απευθείας εστίαση. Αυτό είναι ενοχλητικό, διότι δε μπορείς να εστιάσεις -εύκολα- με ακρίβεια. Γίνεται, αλλά όχι ιδιαίτερα εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Σωστά. Απλά το focus σ' αυτό τον φακό είναι ηλεκτρονικό. Γυρίζεις το δαχτυλίδι, το οποίο συνδέεται ηλεκτρικά με το focus motor. Δηλαδή, το δαχτυλίδι δεν κάνει απευθείας εστίαση. Αυτό είναι ενοχλητικό, διότι δε μπορείς να εστιάσεις -εύκολα- με ακρίβεια. Γίνεται, αλλά όχι ιδιαίτερα εύκολα. 

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς, από την άλλη έχει και το πλεονέκτημα ότι δεν περιστρεφεται το μπροστά κρύσταλλο, άρα μπορείς να βάλεις και ότι φίλτρα θες. 

Βέβαια έχει και το αρνητικό ότι δεν έχει τις ενδείξεις για την απόσταση, και δεν ξέρεις που είναι το min και το max 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος φακος,τον χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια. Για πορτραιτα ειναι κορυφη στα λεφτα του, απλα για αστροφωτογραφια θα σε περιορισει πολυ.Θες κατι πιο wide. Kοιτα και προς τον Sigma 17-50mm 2.8 εαν θες ζουμ φακο. Αλλιως και ο 24αρης που αναφερθηκε θα σου φανει πολυ χρησιμος,καθως ειναι πιο wide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...