Προς το περιεχόμενο

Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα


giorgosmicho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/12/2021 στις 11:17 ΜΜ, tzotzosgr είπε

δεν θες μόνο τα πάνελ και μπαταρίες, θες και ρυθμιστή φόρτισης και ινβερτερ 
gel 

Χαιρεται! Φυσικα κι εχω καταληξει σε ρυθμιστη φορτισης και ινβερτερ, οπως και στον ογκο των μπαταριων που χρειαζομαι. Το θεμα ειναι ποια μαρκα μπαταριων ειναι αξιοπιστη?

Π.Χ. αυτες που εχω κατα νου ειναι κινεζικες, πραγμα που  δεν με τρομαζει κιολας, αφου τοσα κινεζικα ειναι πλεον στη ζωη μας. Αλλα σαν φιρμα ειναι αξιοπιστη στην αγορα;

Βλεπω πως αρκετοι μηχανικοι την προτεινουν, αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος. 

https://www.thebatteryshop.gr/mpataries-vathias-ekfortisis/fotovoltaikon-systimaton/165ah-eos-280ah/mpataria-sunlight-spg200-gel-1-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το εχω ψαξει αλλα αν δε μπορεις να βαλεις net metering και έχεις φωτοβολταικα πανελ , συμφέρει μακροπροθεσμα να εχεις αυτοπαραγωγη;  Εχω δει πως γινεται να καταναλωνεις το ρευμα που παραγεις χωρις να παει πισω στο δικτυο και να γυριζει αναποδα το ρολοι και τη περισια να την αποθηκευεις σε μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

για 2 ρούτερ (12v-2.5A το ένα  και 14w/h το άλλο) τι αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα θα χρειαστώ? Μήπως πάρχει κάποια πρόταση στα 200-300€? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 30/7/2020 στις 12:10 ΠΜ, tzotzosgr είπε

Καλησπέρα giorgosmicho
λοιπόν πρόσφατα έφτιαξα σε τροχοβίλα ένα αυτόνομο με έναν φίλο 
έχεις 3124wh ανά 24ωρο 1041Wp ισχύος σε φωτοβολταϊκά πάνελ  θέλεις 4 πάνελ 260w 24v
μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης θέλεις 2 x  12v 150ah για μια μέρα αυτονομίας στο 50% εκφόρτιση 
ρυθμιστή φόρτισης mppt 40Α 
Inverter καθαρού ημιτόνου 3000 watt /24v
εγώ έχω αυτό PS-3K 24V έχει ενσωματωμένο τον ρυθμιστή mppt 
θα σου βγει περίπου στα 1500ευρώ 

Καλησπέρα , θα μπορούσες να μου στείλεις το τρόπο-τύπο υπολογισμού. Δλδ ενώ γνωρίζω την ημερήσια κατανάλωση μου να υπολογίσω την απαιτούμενη ισχύ των πάνελ και τον υπολογισμό των υπολοίπων στοιχείων που αναφέρεις (μπαταρίες, ρυθμιστή φόρτισης και inverter) . Είμαι αρχάριος και θέλω να πειραματιστώ μόνος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλουσα σημερα με συναδελφο που εχει ειδικοτητα ηλεκτρολογου.
Μετα απο κατι ξεγυρισμενους λογαριασμους, αποφασισε να διακοψει με την ΔΕΗ.

Πανελ του χαρισε ενας φιλος.
Αυτος αγορασε μπαταριες και τα συναφη, και εκανε την εγκατασταση μονος του.
Μου ειπε οτι το setup εχει ως εξης:
- κουζινα, με μπουκαλα υγραεριου
- θερμοσιφωνας, μεσω γεννητριας, μεχρι να βαλει και ηλιακο θερμοσιφωνα
- με το αυτονομο φωτοβολταικο, καλυπτει: ψυγειο κανονικο-ψηλο, καταψυκτη, τηλεοραση, υπολογιστη, φωτισμο.

Συνολο χρηματων που του κοστισε (με δωρεαν πανελ οπως ειπαμε και με προσωπικη του εργασια-δεν πληρωσε μεροκαματα):
3000 ευρω.
Αν ειναι ετσι οπως τα λεει, που δεν βλεπω λογο να μην τον πιστεψω, το θεωρω πολυ καλο.
Τα εχει βαλει λεει με βιδες, καπως με ενα προπετασμα να μην φαινονται πολυ απεξω απο την αυλη του κλπ.
Μπαταριες πηρε λιγο μεγαλυτερες απο αυτες που πραγματικα χρειαζονταν, θα βοηθησει λεει στη μακροζωια τους. Βεβαια, περιπου 8-10 χρονια το πολυ η ζωη τους...(εδω μπαινει ενα θεμα...;)
Του λεω, μπορει καποια μερα να ερθω να το δω. Μου απαντα, εχουν ερθει ηδη καμια εκατοστη ατομα!!!

-----------

Τι λετε, πως σας φαινεται;
Πολλα τεχνικα δεν ξερω, αλλα επειδη δεν ειναι τεχνικος εξω της αγορας (να θελει να πουλησει) αλλα συναδελφος, θεωρω οτι δεν μου λεει ψεμματα.
Μικρο το ποσο φαινεται, η αποσβεση γινεται πολυ γρηγορα.
Απλα το συζητω κι εδω, επειδη καμια φορα, καποιες παγιδες κρυβονται στις λεπτομερειες.

---->>> Επειδη δεν το εχω με τους αριθμους, αραγε με ενα κοστος γυρω στα 5 χιλιαρικα (γιατι πες οτι εγω θα πληρωσω και τα πανελ και εργατικα), με τι μεσους λογαριασμους δεη καθε 2μηνο, θα αξιζε μια τετοια επενδυση και διακοπη με την δεη;

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Τι λετε, πως σας φαινεται;

Αν ήθελα να το πω ευγενικά θα σου έλεγα "μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό", δεν θέλω όμως, οπότε θα σου πω "μαλακίες σου είπε".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφέρω την  απάντησή μου από το άλλο νημα:

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Αν μπορείς μαθε περισσότερα στοιχεία για την εγκατάσταση, έχει πολύ ενδιαφέρον. 

Εμένα μου φαίνονται πολύ λίγα τα 3χιλ€ ακόμα και μόνο αυτά να είναι για τις μπαταρίες, εκτός αν είναι πολύ μικρή η κατανάλωση του...

 

Σε σπίτι που φτιάχτηκε να είναι εκτός δικτύου, με όλες τις συσκευές με χαμηλή κατανάλωση ή χρήση υγραερίου και οι μπαταρίες πριν λίγο καιρό στοίχισαν πάνω από 10χιλ€. Και μιλάμε για σπίτι που φτιάχτηκε από την αρχή έτσι, γιατί δεν έδινε η ρεύμα η ΔΕΗ... Βέβαια αυτός γλιτώνει και τα έξοδα του δήμου, εσύ θα τα πληρώνεις...

 

Τα πάνελ έχουν περίπου 300€ τα 540w.

 

Υ.Γ. Σκέψη μου: Αν έχει πολύ μεγάλη κατανάλωση άντε να φτάσεις τα 100-200€ σε ρεύμα τον μήνα, δηλαδή 2000€ τον χρόνο . Πότε θα κάνεις απόσβεση; Κι αν έχεις μεγάλη κατανάλωση ένα τέτοιο μικρό σύστημα δεν σου φτάνει, όταν για να καλύψεις την κατανάλωση σου με netmetering θέλεις 10-12χιλ€ για ένα σύστημα 8-9kw (πες σε 5 χρόνια απόσβεση), χωρίς μπαταρίες. Αν βάλεις και τις μπαταρίες +10χιλ€ (άλλα 5 χρόνια απόσβεση). Με πόσους περιορισμούς όμως... 

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την εγκατάσταση γιατί έχω χώρο και θα μπορούσα να το έχω κάνει αλλά με τις γνώσεις μου και ότι έψαξα μακροπρόθεσμα το κέρδος ήταν πολύ μικρό...

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Αν ήθελα να το πω ευγενικά θα σου έλεγα "μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό", δεν θέλω όμως, οπότε θα σου πω "μαλακίες σου είπε".

Κι εγώ έτσι το βλέπω...

Αλλά να μάθουμε περισσότερα και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Μιλουσα σημερα με συναδελφο που εχει ειδικοτητα ηλεκτρολογου.
Μετα απο κατι ξεγυρισμενους λογαριασμους, αποφασισε να διακοψει με την ΔΕΗ.

Πανελ του χαρισε ενας φιλος.
Αυτος αγορασε μπαταριες και τα συναφη, και εκανε την εγκατασταση μονος του.
Μου ειπε οτι το setup εχει ως εξης:
- κουζινα, με μπουκαλα υγραεριου
- θερμοσιφωνας, μεσω γεννητριας, μεχρι να βαλει και ηλιακο θερμοσιφωνα
- με το αυτονομο φωτοβολταικο, καλυπτει: ψυγειο κανονικο-ψηλο, καταψυκτη, τηλεοραση, υπολογιστη, φωτισμο.

Συνολο χρηματων που του κοστισε (με δωρεαν πανελ οπως ειπαμε και με προσωπικη του εργασια-δεν πληρωσε μεροκαματα):
3000 ευρω.
Αν ειναι ετσι οπως τα λεει, που δεν βλεπω λογο να μην τον πιστεψω, το θεωρω πολυ καλο.
Τα εχει βαλει λεει με βιδες, καπως με ενα προπετασμα να μην φαινονται πολυ απεξω απο την αυλη του κλπ.
Μπαταριες πηρε λιγο μεγαλυτερες απο αυτες που πραγματικα χρειαζονταν, θα βοηθησει λεει στη μακροζωια τους. Βεβαια, περιπου 8-10 χρονια το πολυ η ζωη τους...(εδω μπαινει ενα θεμα...;)
Του λεω, μπορει καποια μερα να ερθω να το δω. Μου απαντα, εχουν ερθει ηδη καμια εκατοστη ατομα!!!

-----------

Τι λετε, πως σας φαινεται;
Πολλα τεχνικα δεν ξερω, αλλα επειδη δεν ειναι τεχνικος εξω της αγορας (να θελει να πουλησει) αλλα συναδελφος, θεωρω οτι δεν μου λεει ψεμματα.
Μικρο το ποσο φαινεται, η αποσβεση γινεται πολυ γρηγορα.
Απλα το συζητω κι εδω, επειδη καμια φορα, καποιες παγιδες κρυβονται στις λεπτομερειες.

---->>> Επειδη δεν το εχω με τους αριθμους, αραγε με ενα κοστος γυρω στα 5 χιλιαρικα (γιατι πες οτι εγω θα πληρωσω και τα πανελ και εργατικα), με τι μεσους λογαριασμους δεη καθε 2μηνο, θα αξιζε μια τετοια επενδυση και διακοπη με την δεη;

Πολύ ενδιαφέρον!

Και ωραία νοοτροπία! 👍

 

8 ώρες πριν, mindreader είπε

Του λεω, μπορει καποια μερα να ερθω να το δω. Μου απαντα, εχουν ερθει ηδη καμια εκατοστη ατομα!!!

Ακόμα πιο ενδιαφέρον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Πολύ ενδιαφέρον!

Και ωραία νοοτροπία! 👍

 

Ακόμα πιο ενδιαφέρον!

Εγώ πάλι βρίσκω ενδιαφέρον που ο συμφορουμίτης δεν ζητάει λεπτομέρειες από τον συνάδελφο του τον ηλεκτρολόγο που έφτιαξε το σύστημα, αλλά από εμάς, και μάλιστα χωρίς να μας έχει δώσει σχεδόν κανένα στοιχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mindreader είπε

Μιλουσα σημερα με συναδελφο που εχει ειδικοτητα ηλεκτρολογου.
Μετα απο κατι ξεγυρισμενους λογαριασμους, αποφασισε να διακοψει με την ΔΕΗ.

Πανελ του χαρισε ενας φιλος.
Αυτος αγορασε μπαταριες και τα συναφη, και εκανε την εγκατασταση μονος του.
Μου ειπε οτι το setup εχει ως εξης:
- κουζινα, με μπουκαλα υγραεριου
- θερμοσιφωνας, μεσω γεννητριας, μεχρι να βαλει και ηλιακο θερμοσιφωνα
- με το αυτονομο φωτοβολταικο, καλυπτει: ψυγειο κανονικο-ψηλο, καταψυκτη, τηλεοραση, υπολογιστη, φωτισμο.

Συνολο χρηματων που του κοστισε (με δωρεαν πανελ οπως ειπαμε και με προσωπικη του εργασια-δεν πληρωσε μεροκαματα):
3000 ευρω.
Αν ειναι ετσι οπως τα λεει, που δεν βλεπω λογο να μην τον πιστεψω, το θεωρω πολυ καλο.
Τα εχει βαλει λεει με βιδες, καπως με ενα προπετασμα να μην φαινονται πολυ απεξω απο την αυλη του κλπ.
Μπαταριες πηρε λιγο μεγαλυτερες απο αυτες που πραγματικα χρειαζονταν, θα βοηθησει λεει στη μακροζωια τους. Βεβαια, περιπου 8-10 χρονια το πολυ η ζωη τους...(εδω μπαινει ενα θεμα...;)
Του λεω, μπορει καποια μερα να ερθω να το δω. Μου απαντα, εχουν ερθει ηδη καμια εκατοστη ατομα!!!

-----------

Τι λετε, πως σας φαινεται;
Πολλα τεχνικα δεν ξερω, αλλα επειδη δεν ειναι τεχνικος εξω της αγορας (να θελει να πουλησει) αλλα συναδελφος, θεωρω οτι δεν μου λεει ψεμματα.
Μικρο το ποσο φαινεται, η αποσβεση γινεται πολυ γρηγορα.
Απλα το συζητω κι εδω, επειδη καμια φορα, καποιες παγιδες κρυβονται στις λεπτομερειες.

---->>> Επειδη δεν το εχω με τους αριθμους, αραγε με ενα κοστος γυρω στα 5 χιλιαρικα (γιατι πες οτι εγω θα πληρωσω και τα πανελ και εργατικα), με τι μεσους λογαριασμους δεη καθε 2μηνο, θα αξιζε μια τετοια επενδυση και διακοπη με την δεη;

Οπότε,

του χαρίσαν πάνελ (που δεν ξέρουμε ισχύ αλλά δεν νομίζω να είναι και φτηνά και στην τελική ποιος χαρίζει λειτουργικά πάνελ;)

πήρε κουζίνα υγραερίου και πληρώνει και υγραέριο.

αγόρασε γεννήτρια (βενζίνης;) για τον θερμοσίφωνα (αντί να βάλει πρώτα ηλιακό;)

αγόρασε μπαταρίες

inverter κτλ δεν αγόρασε; του τα χάρισαν και αυτά ή είναι στα συναφη;

έκατσε και έκανε όλα τα ηλεκτρολογικά μόνος του(πίνακας κ.τ.λ;)

και 3000 € μόνο;

και για κάποιο λόγο τα κρύβει και με προπέτασμα;

και 3000 € μόνο;

Ναι, σίγουρα μόνο τόσο του βγήκε.

Και στην τελική δεν είναι 3000 € μόνο, είναι 3000 € + την εργασία που έκανε μόνος του, κάποιος άλλος που δεν μπορεί θα πληρώσει για την εργασία.

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NT1G είπε

Οπότε,

του χαρίσαν πάνελ (που δεν ξέρουμε ισχύ αλλά δεν νομίζω να είναι και φτηνά και στην τελική ποιος χαρίζει λειτουργικά πάνελ;)

πήρε κουζίνα υγραερίου και πληρώνει και υγραέριο.

αγόρασε γεννήτρια (βενζίνης;) για τον θερμοσίφωνα (αντί να βάλει πρώτα ηλιακό;)

αγόρασε μπαταρίες

inverter κτλ δεν αγόρασε; του τα χάρισαν και αυτά ή είναι στα συναφη;

έκατσε και έκανε όλα τα ηλεκτρολογικά μόνος του(πίνακας κ.τ.λ;)

και 3000 € μόνο;

και για κάποιο λόγο τα κρύβει και με προπέτασμα;

και 3000 € μόνο;

Ναι, σίγουρα μόνο τόσο του βγήκε.

Και στην τελική δεν είναι 3000 € μόνο, είναι 3000 € + την εργασία που έκανε μόνος του, κάποιος άλλος που δεν μπορεί θα πληρώσει για την εργασία.

Αν τα έβαλε χύμα και είχε τα υλικά όλα ίσως να βγήκε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, ετσι μου ειπε, ετσι σας λεω.
Ψεμματα; Ανακριβειες; Θεωρω δεν ειχε λογο να το κανει.

Δεν ρωτησα παραπανω, γιατι ακριβως και λογω ελλειψης τεχνικων γνωσεων, νομιζω οτι δεν θα μπορουσα να καταλαβω ακριβως τα 'περισσοτερα'.
Ρωτησα σε γενικες γραμμες, οπως σας τα ειπα.
Γιατι να του κοστισε παραπανω, και να μου πει λιγοτερο;
Για να με εντυπωσιασει; Για να ...παρει δουλειες;

Μαλλον αν εισαι γενικως καλη 'μαστορατζα' και πιανουν τα χερια σου,
και με λιγα υλικα, 'φτιασιδωνεις' τα υπολοιπα μονος σου ή απο εδω και απο εκει.
Πχ αν ειχε και τιποτε απαιτουμενα εξαρτηματα απο την κυρια δουλεια του,
και τα εβαλε για να 'χτισει' το συστημα (καλωδια, εργαλεια, συνοδευτικο υλικο κλπ),
ε αυτο δεν το ξερω ουτε μου το ειπε.

Σιγουρα καποιος που θα φερει να του το στησουν, θα πληρωσει παραπανω.
Και εργατικα, και αλλες προδιαγραφες κλπ.
Αλλα και το ποσο θα κοστισει τελικα, εχει αντικτυπο στο ποτε γινεται αποσβεση κλπ

Εμενα μου ειπε οτι πηρε την αποφαση σχεδον 'ξαφνικα', οταν του ηρθε ενας λογαριασμος 800 ευρω,
οποτε εκανε τη μεγαλη 'εξοδο' απο τη δεη, και εβαλε μπρος αυτο που σας ειπα.
Με γυναικα και μικρο παιδι, σε μονοκατοικια αν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παρακάτω βίντεο τα βάζω πληροφοριακά γιατί τα βρήκα να έχουν ενδιαφέρον.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν οι τιμές που αναφέρει, ούτε αν πράγματι τα εν λόγω πακέτα-μελέτες μπορούν να υποστηρίξουν τις συσκευές που ισχυρίζεται.

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...