Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση EPSON EcoTank L3110 σε linux Mint 20


botakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα αγόρασα από ηλεκτρονικό κατάστημα ένα πολυμηχάνημα EPSON Eco Tank  L3110 στο οποίο το λογισμικό σε υπολογιστή με Windows 10 (64bit) εγκαταστάθηκε με επιτυχία.
Στον υπολογιστή με Linux Mint 20 (64bit) οι drivers για τον εκτυπωτή που κατέβασα από τo site "https://epson.com/Support/w a00821" εγκαταστάθηκαν με επιτυχία. Αντίθετα οι drivers (Image Scan v3) για το scanner του L3110 από το site "http://support.epson.net/li nux/en/imagescanv3.php" δεν υπάρχουν για την πρόσφατη έκδοση Linux Mint 20 αλλά μόνο για Linux Mint 18 και 19.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους drivers  (Image Scan v3) για την έκδοση 18-19 αλλά κατά την εγκατάσταση μου εμφανίζει τα παρακάτω μηνύματα:

"Unable to locate package libboost-program-option 1.65.1"

"Couldn't find any package by glob libboost-program option 1.65.1"

"Couldn't find any package by regex libboost-program-options 1.65.1" 

Επειδή το Linux Mint βασίζεται στo Ubuntu κατέβασα από την λίστα τους drivers (Image Scan v3) την έκδοση 20 για Ubuntu, εγκαταστάθηκε αλλά όταν κάνω σάρωση και ενώ του έχω καθορίσει που να αποθηκευτεί το αρχείο δεν το αποθηκεύει οπότε το απεγκατέστησα.

Ανέφερα το πρόβλημα στην τεχνική υποστήριξη της EPSON και η απάντηση που πήρα είναι ότι:

"Η Epson δεν υποστηρίζει το λειτουργικό σύστημα Linux.

Στην ιστοσελίδα τους έχουνε πακέτα για κάποιες διανομές Linux ώστε να μπορέσει να γίνει η εγκατάσταση σε κάποιες διανομές.

Όταν υπάρξει κάποιο πακέτο για την εγκατάσταση σε οποιαδήποτε διανομή θα ανέβει στον ιστότοπο που τους ανάφερα."

Τους απάντησα ότι η συγκεκριμένη διανομή υπάρχει στην ιστοσελίδα τους αλλά δεν έχει την έκδοση 20 του linux Mint και εφόσον δεν υποστηρίζουν το λειτουργικό σύστημα Linux θα πρέπει να ενημερώσουν τους μεταπωλητές τους να αναφέρουν στις ιστοσελίδες τους ότι τα προϊόντα όπως είναι τα (πολυμηχανήματα) τους δεν υποστηρίζουν το λειτουργικό σύστημα Linux.

Γνωρίζετε κάποια εναλλακτική εγκατάστασης του Image Scan v3 για το συγκεκριμένο πολυμηχάνυμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλες τα Boost C++ Libraries;

$ sudo apt install libboost

ή αν δεν τα βρίσκει πρόσθεσε το PPA:
 

$ sudo add-apt-repository ppa:mhier/libboost-latest

$ sudo apt update

Δεν είναι θέμα EPSON αλλά prerequisites και licensing

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Έτρεξα τα παρακάτω

sudo apt install libboost

sudo add-apt-repository ppa:mhier/libboost-latest

sudo apt update

και στην συνέχεια έτρεξα από το φάκελο "imagescan-bundle-linuxmint-19-3.63.0.x64.deb" το (./install.sh) από terminal αλλά εξακολουθεί να μου εμφανίζει

"Unable to locate package libboost-program-option 1.65.1"

"Couldn't find any package by glob libboost-program option 1.65.1"

"Couldn't find any package by regex libboost-program-options 1.65.1"

έτρεξα 

sudo apt-get update

και

sudo apt-get install libboost-program-options1.65.1

πήγα στον φάκελο 

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/  για να δω το libboost_program_options.so.1.65.1

αλλά δεν υπήρχε

είχε το libboost_program_options.so.1.67.0 και το 1.71.0

να σας ξαναπώ ότι έχω το Linux Mint  Mate 20 (64bit) και στο site της EPSON έχει μέχρι την 19 version (http://support.epson.net/linux/en/imagescanv3.php

Δεν έχω εμπειρία σε Linux.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Είχα επικοινωνήσει με την τεχνική υποστήριξη της EPSON και τους ανέφερα το πρόβλημα. Μόλις διαπίστωσα ότι στην σελίδα της EPSON ανεβάσανε τους drivers του scanner για την έκδοση Linux Mint 20 (64bit) υπάρχει και για την 32(bit). Η εγκατάσταση του Image scan εγκαταστάθηκε με επιτυχία.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

Τελικά οι drivers για το scanner της EPSON για το μοντέλο L3110 δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε, δεν διαθέτουν όλες τις λειτουργίες για linux.

Αναγκάστηκα και αγόρασα το Vuescan που διαθέτει τους drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο και λειτουργεί απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής.

Όσο για τις εκτυπώσεις οι drivers από το site της EPSON έχουν απενεργοποιημένο από το image quality το resolution με αποτέλεσμα οι εκτυπώσεις να είναι με την πιο υψηλή ανάλυση, μετά από αναζήτηση βρήκα από ένα γερμανικό site (https://www.turboprint.info/)  drivers για EPSON αλλά για παρόμοια μοντέλα επειδή για το μοντέλο L3110 δεν υπάρχουν, έχω κατεβάσει την trial version για να κάνω δοκιμαστικές εκτυπώσεις μιας και αυτή η εφαρμογή είναι επί πληρωμή.  Τους έχω στείλει email σχετικά αν έχουν άμεσα σκοπό να φτιάξουν drivers για το συγκεκριμένο μοντέλο ώστε να το αγοράσω.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...