Προς το περιεχόμενο

Απόφοιτος οικονομικού πανεπιστημίου - Άδεια λογιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Παρατήρησα κάτι και μου έκανε εντύπωση, και είπα να γράψω το post για να μου το επιβεβαιώσει κάποιος.

Καταρχάς είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Όταν αποφοίτησα πήρα την άδεια Λογιστή Β Τάξης και μετά από 3 χρόνια προυπηρεσίας που έκανα ως ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ , με κάτι εξετάσεις πολλαπλής επιλογής ( από ότι θυμάμαι μπορεί να έχει αλλάξει ο τρόπος τώρα), πήρα την άδεια Λογιστή Α τάξης

Είχα την εντύπωση ότι οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου Οικονομικών σχολών, όταν παίρνουν το πτυχίο και αποφασίζουν να πάρουν Άδεια Λογιστή , παίρνουν κατευθείαν την Α Τάξη. Πριν λίγο τυχαία από ένα φίλο που έβγαλε σήμερα του έδωσαν τη Β Τάξη και του είπαν ότι πρέπει να κάνει 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρει την Α Τάξη.

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα

Παρατήρησα κάτι και μου έκανε εντύπωση, και είπα να γράψω το post για να μου το επιβεβαιώσει κάποιος.

Καταρχάς είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Όταν αποφοίτησα πήρα την άδεια Λογιστή Β Τάξης και μετά από 3 χρόνια προυπηρεσίας που έκανα ως ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ , με κάτι εξετάσεις πολλαπλής επιλογής ( από ότι θυμάμαι μπορεί να έχει αλλάξει ο τρόπος τώρα), πήρα την άδεια Λογιστή Α τάξης

Είχα την εντύπωση ότι οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου Οικονομικών σχολών, όταν παίρνουν το πτυχίο και αποφασίζουν να πάρουν Άδεια Λογιστή , παίρνουν κατευθείαν την Α Τάξη. Πριν λίγο τυχαία από ένα φίλο που έβγαλε σήμερα του έδωσαν τη Β Τάξη και του είπαν ότι πρέπει να κάνει 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρει την Α Τάξη.

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

B τάξης ολοι και μετα απο 3 χρονια η Α . Οσοι ειναι απο παρεμφερή τει ( μαρκετινγκ κλπ ) παίρνουν την Γ ταξης με το πτυχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

B τάξης ολοι και μετα απο 3 χρονια η Α . Οσοι ειναι απο παρεμφερή τει ( μαρκετινγκ κλπ ) παίρνουν την Γ ταξης με το πτυχιο

Άρα ένας απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με έναν απόφοιτο Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, ΑΣΟΕΕ πχ, έχει τα ίδια Ε.Δ μετά την αποφοιτησή τους. Απορώ πως και δεν ξεσηκώθηκαν οι πανεπιστημιακοί με αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Άρα ένας απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής με έναν απόφοιτο Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, ΑΣΟΕΕ πχ, έχει τα ίδια Ε.Δ μετά την αποφοιτησή τους. Απορώ πως και δεν ξεσηκώθηκαν οι πανεπιστημιακοί με αυτό

Δεν ειναι τετοια συντεχνια σαν το τεε το ΟΕΕ. Εξαλλου με μαστερ γινεσαι κανονικα μελος πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Δεν ειναι τετοια συντεχνια σαν το τεε το ΟΕΕ. Εξαλλου με μαστερ γινεσαι κανονικα μελος πλεον

Το τελειώνω και αυτό τώρα. Ε το ΤΕΕ παίζονται άλλα συμφέροντα. "Σκοτώνουν" για ένα τάλιρο στη γωνία. Πολύς ανταγωνισμός. 5ετείς vs 4ετείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2020 στις 4:23 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Καλησπέρα

Παρατήρησα κάτι και μου έκανε εντύπωση, και είπα να γράψω το post για να μου το επιβεβαιώσει κάποιος.

Καταρχάς είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Όταν αποφοίτησα πήρα την άδεια Λογιστή Β Τάξης και μετά από 3 χρόνια προυπηρεσίας που έκανα ως ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ , με κάτι εξετάσεις πολλαπλής επιλογής ( από ότι θυμάμαι μπορεί να έχει αλλάξει ο τρόπος τώρα), πήρα την άδεια Λογιστή Α τάξης

Είχα την εντύπωση ότι οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου Οικονομικών σχολών, όταν παίρνουν το πτυχίο και αποφασίζουν να πάρουν Άδεια Λογιστή , παίρνουν κατευθείαν την Α Τάξη. Πριν λίγο τυχαία από ένα φίλο που έβγαλε σήμερα του έδωσαν τη Β Τάξη και του είπαν ότι πρέπει να κάνει 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρει την Α Τάξη.

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Β ταξη εσυ, Β ταξη και αυτοι κατευθειαν . Γ που ειπε ενας φιλος πιο πανω εχει καταργηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, KFitilis είπε

Β ταξη εσυ, Β ταξη και αυτοι κατευθειαν . Γ που ειπε ενας φιλος πιο πανω εχει καταργηθει...

Ναι επικοινώνησα με το Οικονομικό Επιμελητήριο σήμερα και μου το διευκρίνισαν ότι είτε ο απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ( δηλαδή εγώ), είτε ο απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής της ΑΣΟΕΕ ( ή οποιοδήποτε οικονομικό πανεπιστήμιο), παίρνουμε την ίδια άδεια, και θέλουμε 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρουμε την Α Τάξη.

Αυτό που είπε ο φίλος, έχει γίνει ένα μπέρδεμα. Ναι μεν η Γ Τάξη έχει καταργηθεί, αλλά τι γίνεται όταν κάποιος δεν έχει τελειώσει ΤΕΙ , παρεμφερεί με το επάγγελμα του Λογιστή. Αυτοί παλιά έπαιρναν την Γ τάξη.

Λες και έχει πολύ σημασία στις μέρες μας. Ακόμα και σε μεγάλη εταιρεία να δουλεύεις , και 10 χρόνια εμπειρίας να έχεις, πάλι σαν βοηθός λογιστή θα δουλεύεις, γιατί ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ που είναι μπροστά σου θα έχει τα διπλα έτη ( και είναι λογικό) και θα έχει και τις γνωριμίες του για να είναι εκεί. Οπότε μικρό το κακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοί που δεν έχουν τελειώσει ΤΕΙ, δε παίρνουν ποτέ Α τάξη αν θυμάμαι καλά...Έχει την σημασία της η Α τάξη...μάζευε προϋπηρεσία, μάθε καλά ΕΛΠ ΦΠΑ ΚΦΕ ΚΦΔ και εργατικά και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους στην ζωή σου....

Επεξ/σία από KFitilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, KFitilis είπε

Αυτοί που δεν έχουν τελειώσει ΤΕΙ, δε παίρνουν ποτέ Α τάξη αν θυμάμαι καλά...Έχει την σημασία της η Α τάξη...μάζευε προϋπηρεσία, μάθε καλά ΕΛΠ ΦΠΑ ΚΦΕ ΚΦΔ και εργατικά και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους στην ζωή σου....

Aυτά όλα για να γίνουν πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα υλικά. Που στο επάγγελμα του λογιστή, τα κατάλληλα υλικά είναι η ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΗ και ένας ΓΑΤΑ-Λογιστής. Πας δίπλα του μια 10ετία, μαθαίνεις τα πάντα και σταθεροποιείσαι. Αυτά όμως πλέον μόνο σε μια Αθήνα ή σε μια Κρήτη. Και στις επαρχιες εχει γατα-λογιστές αλλά ειναι γρουσουζλαμάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Aυτά όλα για να γίνουν πρέπει να έχεις και τα κατάλληλα υλικά. Που στο επάγγελμα του λογιστή, τα κατάλληλα υλικά είναι η ΜΕΓΑΛΟΥΠΟΛΗ και ένας ΓΑΤΑ-Λογιστής. Πας δίπλα του μια 10ετία, μαθαίνεις τα πάντα και σταθεροποιείσαι. Αυτά όμως πλέον μόνο σε μια Αθήνα ή σε μια Κρήτη. Και στις επαρχιες εχει γατα-λογιστές αλλά ειναι γρουσουζλαμάδες

Εχεις δίκιο , θελει τύχη και γνωριμίες και συνεχή προσπάθεια. Προσπαθησε μήπως μπορέσεις να πας σε μια μεγάλη πόλη , να πιασεις καμια δουλιτσα σε γραφείο η ΑΕ, κάνε και κανα σεμιναριο και θα βρεις τον δρόμο σου.. Αλλα με τετοια ανεργία το κατανοώ, θελει και πολλή τύχη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, KFitilis είπε

Εχεις δίκιο , θελει τύχη και γνωριμίες και συνεχή προσπάθεια. Προσπαθησε μήπως μπορέσεις να πας σε μια μεγάλη πόλη , να πιασεις καμια δουλιτσα σε γραφείο η ΑΕ, κάνε και κανα σεμιναριο και θα βρεις τον δρόμο σου.. Αλλα με τετοια ανεργία το κατανοώ, θελει και πολλή τύχη.......

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα. Ότι τώρα μέχρι να φύγει αυτό με το Κορωναιό και να πάρουν μπροστά οι μηχανές που λέμε, θα πάρει πάρα πολύ καιρό. Άντε εγώ σου λέω ότι το εμβόλιο θα βρεθεί αρχές Ιανουαρίου που λένε όλοι. Μέχρι να έρθει εδώ, να το κάνουν κλπ, ακόμα 1 χρόνο θα τον φάμε ... Εδώ λόγω κορωναιού γίνονται απολύσεις, πως να γίνουν προσλήψεις. Η ζωή θέλει τύχη και ταλέντο και γνωριμίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...