Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, apathya είπε

Και εγώ αυτό γνώριζα, αλλά πλέον με το κάτωθι 

  • Την Υπεύθυνη Δήλωση αναναγνώρισης οφειλής,  η αποία αφορά στην αποδοχή όλων των οφειλών της παροχής που ενδιαφέρεστε

. Με προβληματίζει ιδιαίτερα. 

Τα είχα διαβασει και εγώ αυτό όταν πήγαινα να υπογράψω. Δεν αφορούν χρέη που ήτανε σε άλλο ΑΦΜ. Είναι είτε για δικά σου στην υπάρχουσα παροχή, είτε για δικά σου σε άλλη παροχή που ήταν στο ΑΦΜ σου. Εάν στα άφησε ενοικιαστής τους λες ότι το σπιτι ήτανε νοικιασμένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τα είχα διαβασει και εγώ αυτό όταν πήγαινα να υπογράψω. Δεν αφορούν χρέη που ήτανε σε άλλο ΑΦΜ. Είναι είτε για δικά σου στην υπάρχουσα παροχή, είτε για δικά σου σε άλλη παροχή που ήταν στο ΑΦΜ σου. Εάν στα άφησε ενοικιαστής τους λες ότι το σπιτι ήτανε νοικιασμένο. 

Είχες κανένα περίεργο νούμερο στον δικό σου πρώτο λογαριασμό στη ΔΕΗ; Φοβάμαι μην τυχόν υπογράψω και μου βάλλουν κανένα περίεργο νούμερο και τρέχω για μήνες με την γραφειοκρατία της ΔΕΗ. Σε άλλο θέμα, που στειλαν σε φίλο email με αναγνώριση οφειλής που αφορά το σύνολο της οφειλής, και υπόγραψε, έτρεχε και δεν έβγαζε άκρη με την εξυπηρέτηση πελατών, για υπόλοιπο με άλλο ΑΦΜ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , με τη νέα σύμβαση εξουσιοδοτείς αυτόματα τη ΔΕΗ για τις ενέργειες που χρειάζονται

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-ilektrodotisis/

τα κλασσικά

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, apathya είπε

Είχες κανένα περίεργο νούμερο στον δικό σου πρώτο λογαριασμό στη ΔΕΗ; Φοβάμαι μην τυχόν υπογράψω και μου βάλλουν κανένα περίεργο νούμερο και τρέχω για μήνες με την γραφειοκρατία της ΔΕΗ. Σε άλλο θέμα, που στειλαν σε φίλο email με αναγνώριση οφειλής που αφορά το σύνολο της οφειλής, και υπόγραψε, έτρεχε και δεν έβγαζε άκρη με την εξυπηρέτηση πελατών, για υπόλοιπο με άλλο ΑΦΜ. 

Ακόμα δεν τον κοίταξα, δεν μπήκα στο ebill, μάλλον μου έχουν φορτώσει τον προηγούμενο επειδή άργησα να τον πληρώσω και δεν ενημερώθηκε το σύστημα. Η υπάλληλος στην ΔΕΗ που πήγα να υπογράψω μου είπε ότι έπρεπε να πληρώσω τις παλιές οφειλές και άμα δεν πλήρωνα θα περνούσαν στους νέους λογαριασμούς. Εγώ όμως ήμουν μια ιδιάζουσα περίπτωση, είχα την παροχή λογαριασμό στο όνομα του παππού μου που είχαμε ίδιο όνομα και πατρωνυμο, μόνο άλλο ΑΦΜ ενώ ο ΑΔΤ δεν υπήρχε, δεδομένου ότι η υπάλληλος είδε πόσο παλιό ήταν το προηγούμενο συμβολαιο, είδε ότι ήμουν ιδιοκτήτης από το 2002 από το Ε9 και την οδο από την βεβαίωση ΑΦΜ κατάλαβε ότι εγώ ήμουν ο χρήστης τόσα χρόνια και όντως ήμουν, οπότε δεν μπόρεσα να αποφύγω κάποια οφειλή ακόμα κι αν τυπικά την φορτώνουν στο προηγούμενο ΑΦΜ.

Τώρα αν είσαι σε φάση ιδιοκτήτη που σου αφησε οφειλή ο ενοικιαστής η ακόμα και σπίτι που έμενε ο πατέρας σου μάνα σου και το έδωσε σε εσένα και αλλάζεις όνομα και ΑΦΜ παροχής εκεί τις γλιτώνεις τις οφειλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, apathya είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έκανα αίτηση για το myhome online, και η ΔΕΗ μου απάντησε αυτά :

<< Αγαπητέ πελάτη,

 
Σε συνέχεια του αιτήματος σας, σας προωθούμε τα ακόλουθα επισυναπτόμενα έγγραφα καθώς και οδηγίες συμπλήρωσής τους:
  • Tο έντυπο συγκατάθεσης, το οποίο βασίζεται στον γενικό κανονισμό για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων (GDPR) [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Την Υπεύθυνη Δήλωση αποδοχής οφειλών, η αποία αφορά στη μεταφορά ποσού από παροχές στις οποίες έχετε συμβληθεί ήδη με τη ΔΕΗ ΑΕ
  • Την Υπεύθυνη Δήλωση αναναγνώρισης οφειλής,  η αποία αφορά στην αποδοχή όλων των οφειλών της παροχής που ενδιαφέρεστε
  • Το έντυπο ενδείξεων μετρητή [ΠΡΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ]
  • Τη Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας με τη ΔΕΗ, η οποία αποτελείται από δύο (2) σελίδες
  • Το έντυπο οδηγιών για την έκδοση Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω gov.gr >>. 

Αυτά στέλνει σε όλους; Τι εννοεί με το αποδοχή όλων των οφειλών της παροχής; Επειδή είμαι σε ενοίκιο, υπάρχει περίπτωση να μου πιστωθουν τυχών χρέη ιδιοκτήτη; 

 

Έκανα πρόσφατα  αλλαγή ονόματος και μου ήρθαν και δύο υπεύθυνες δηλώσεις .

Παρότι  στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση  μου έλεγαν ότι πρέπει να υπογράψω και τις δύο, υπέγραψα μόνο αυτή που λεει οτι αναλαμβάνω τα χρέη του ΑΦΜ μου  και όχι αυτή που λέει ότι αναλαμβάνω χρέη της παροχής και η διαδικασία προχώρησε κανονικά.

Αν υπογράψεις αναγνώριση οφειλής της παροχής αναλαμβάνεις ότι χρέη έχει η παροχή στο προηγούμενο όνομα. Στην δική μου περίπτωση  θα μπορούσα να την υπογράψω γιατι η παροχή ήταν στο όνομα του  μακαρίτη του πατέρα μου και ούτως η άλλως εγω  θα τα πλήρωνα είτε ενσωματώνονταν στον πρώτο λογαριασμό  είτε έβγαινε τελικός λογαριασμός  (όπως  βγήκε και πληρώθηκε)   αλλά δεν το έκανα για λόγους αρχής γιατι έτσι καταστρατηγείτε οτι τα χρέη ακολουθούν το ΑΦΜ και όχι την παροχή.

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα, να ρωτήσω το εξής.
Ενδιαφέρομαι για το Enter+ (η ρήτρα ήρθε 334€ ΔΕΗ Γ1Ν / 1785ΚWh το 4μηνο).
Βλέπω πως τώρα έχει 50€ έκπτωση γι'αυτό και συμφέρει.

Η ερώτηση είναι, μετά τους 12 μήνες που είναι το συμβόλαιο θα πρέπει να κάνω νέο συμβόλαιο;
Η έκπτωση εκεί με τα 50€ δεν θα υπάρχει;
Θα μπορεί να γίνει online; Η ανανέωση εννοώ ή η αλλαγή σε άλλο πρόγραμμα αν συμφέρει κάτι άλλο περισσότερο;
Απλά επειδή δεν είναι για μένα (είναι για τους δικούς μου) γι'αυτό ρωτάω, δεν θα είναι τόσο εύκολο να κανονίζω π.χ. ραντεβού με τη ΔΕΗ κτλ. για νέο συμβόλαιο κάθε φορά.
Αν μπορούσα να κάνω online εγώ γι'αυτούς όποια αλλαγή στην πορεία θα βόλευε π.χ.

Επίσης στον λογαριασμό, στις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ βλέπω κάποιες εκπτώσεις, π.χ.

Αναφορά σε κείμενο

Πίστωση ΤΕΜ30KWh           -0,90
Πίστωση ΤΕΜ310KWh        -18,60
Πίστωση ΤΕΜ300KWh        -39,00
Πίστωση ΤΕΜ310KWh        -51,15
Επιδότηση ΔΕΗ426KWh     -12,78
Έκπτωση Ενέργειας            -55,07

Τι ακριβώς είναι; Επηρεάζονται από την αλλαγή προγράμματος;
Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Επηρεάζονται από την αλλαγή προγράμματος;

Δεν θα έχεις ρήτρα αλλά δεν θα έχεις και αυτές τις εκπτώσεις.

 

8 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

ερώτηση είναι, μετά τους 12 μήνες που είναι το συμβόλαιο θα πρέπει να κάνω νέο συμβόλαιο;

Όταν κοντεύει το δωδεκάμηνο μπες μέσα από το e-bill και ανάλογα με τα προγράμματα που θα υπάρχουν τότε κάνεις ότι σε συμφέρει.

Επεξ/σία από vali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά καλημέρα, να ρωτήσω το εξής.
Ενδιαφέρομαι για το Enter+ (η ρήτρα ήρθε 334€ ΔΕΗ Γ1Ν / 1785ΚWh το 4μηνο).
Βλέπω πως τώρα έχει 50€ έκπτωση γι'αυτό και συμφέρει.

Η ερώτηση είναι, μετά τους 12 μήνες που είναι το συμβόλαιο θα πρέπει να κάνω νέο συμβόλαιο;
Η έκπτωση εκεί με τα 50€ δεν θα υπάρχει;
Θα μπορεί να γίνει online; Η ανανέωση εννοώ ή η αλλαγή σε άλλο πρόγραμμα αν συμφέρει κάτι άλλο περισσότερο;
Απλά επειδή δεν είναι για μένα (είναι για τους δικούς μου) γι'αυτό ρωτάω, δεν θα είναι τόσο εύκολο να κανονίζω π.χ. ραντεβού με τη ΔΕΗ κτλ. για νέο συμβόλαιο κάθε φορά.
Αν μπορούσα να κάνω online εγώ γι'αυτούς όποια αλλαγή στην πορεία θα βόλευε π.χ.

Επίσης στον λογαριασμό, στις χρεώσεις προμήθειας ΔΕΗ βλέπω κάποιες εκπτώσεις, π.χ.

Τι ακριβώς είναι; Επηρεάζονται από την αλλαγή προγράμματος;
Ευχαριστώ! :)

Ναι, ο λογαριασμός μου γράφει και εμένα αυτές τις εκπτώσεις. Εάν βάλεις πρόγραμμα με σταθερή χρέωση και 0.17 την κιλοβατωρα, εάν λείπουν αυτές οι εκπτώσεις, έρχεται μια η άλλη.

6 λεπτά πριν, georgemvg είπε

Ναι, ο λογαριασμός μου γράφει και εμένα αυτές τις εκπτώσεις. Εάν βάλεις πρόγραμμα με σταθερή χρέωση και 0.17 την κιλοβατωρα, εάν λείπουν αυτές οι εκπτώσεις, έρχεται μια η άλλη.

Και για πόσο θα υπάρχουν αυτές οι πιστώσεις/εκπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgemvg είπε

Εάν βάλεις πρόγραμμα με σταθερή χρέωση και 0.17 την κιλοβατωρα, εάν λείπουν αυτές οι εκπτώσεις, έρχεται μια η άλλη.

καμία σχέση , εξαρτάται , δεν είναι γενικευμένο

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

1 ώρα πριν, georgemvg είπε

Και για πόσο θα υπάρχουν αυτές οι πιστώσεις/εκπτώσεις;

άγνωστο , ανα εβδομαδα παρακολουθείς

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα

Με περίπου 5.000kw το τετράμηνο ποιο προγραμμα συμφέρει καλύτερα?

Με ενδιαφέρει με σταθερή τιμή kw ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως σε οποιαδήποτε ενεργειακή κρίση όπως τώρα εκτός αν κάνω λάθος σε αυτό...

Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, neofitosgr είπε

καλησπέρα και από εμένα

Με περίπου 5.000kw το τετράμηνο ποιο προγραμμα συμφέρει καλύτερα?

Με ενδιαφέρει με σταθερή τιμή kw ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως σε οποιαδήποτε ενεργειακή κρίση όπως τώρα εκτός αν κάνω λάθος σε αυτό...

Τι προτείνετε?

Ευχαριστώ 

  

18 λεπτά πριν, korakios είπε

και διάβασε τελευταίες σελίδες και δες στο site τις διαφορές τους

κάποιες διαφορές εδώ , το enter+ ήταν πιο ακριβό λόγω παγίων αλλά δίνει τώρα 50€ δώρο και πατσίζει

και βάλε άμεσα νυχτερινό τιμολόγιο (στο άλλο θέμα απορίες , διάβασε πρώτα)

14 ώρες πριν, Dask92 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

βρήκα ένα ποστ στις σημειώσεις μου

  

Στις 1/12/2021 στις 10:09 ΜΜ, ekrepali είπε

Δικαιολογητικά:

- Ταυτότητα δική σου (αν στείλεις άλλον να έχει κι εκείνος ταυτότητα και την εξουσιοδότηση)

- Φορολογική δήλωση

- Αντίγραφο του τελευταίου λογαριασμού απ'τον πάροχο σου

- Απόδειξη εξόφλησης του τελευταίου λογαριασμού

- Φωτογραφία του μετρητή, να φαίνεται η ένδειξη κατανάλωσης και το μεταλλικό ταμπελάκι που γράφει τον αριθμό παροχής.

- Πιστοποιητικό εμβολιαστμού ή rapid για να μπεις

- 100 ευρώ για εγγύηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, neofitosgr είπε

ΔΕΗ myHome Online

Με 0,17/ kw και 1€ πάγιο 

είναι ότι ποιο οικονομικό αυτή την στιγμή?

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Αν έχεις 5000 kwh το τετράμηνο, τι νόημα έχει να κοιτάς πχ τη διαφορά του παγίου μεταξύ Enter και Online; Από τις 5000, οι 3800 δεν δικαιούνται επιδότηση. Αυτές τις πληρώνεις αρχική τιμή (πχ στο Γ1 της ΔΕΗ 8 λεπτά μετά την έκπτωση) συν τη ρήτρα, που πολύ συντηρητικά υπολόγισε την στα 20 λεπτά (τον Απρίλιο θα είναι 30 και...). Δηλαδή 28 λεπτά τουλάχιστον την kwh. Στο Enter η kwh έχει 18 λεπτά και στο Online 17. Άρα εξοικονομείς τουλάχιστον 10.λεπτα την kwh επι 3800 ίσον 380 Ευρώ το τετράμηνο. Μάλλον πολύ περισσότερα, αν διατηρηθεί η σημερινή κατάσταση. Τι νόημα έχει το πάγιο ή ακόμη και τα 50 Ευρώ του Enter; Αυτό που σε νοιάζει είναι να "κλειδώσεις" τη σταθερή τιμή πριν αλλάξει. Όλα αυτά εάν καταναλώνεις πράγματι 5000 το τετράμηνο, αν την άνοιξη καταναλώνεις μόνον 1500, αλλάζει το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, teot είπε

Έκανα πρόσφατα  αλλαγή ονόματος και μου ήρθαν και δύο υπεύθυνες δηλώσεις .

Παρότι  στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση  μου έλεγαν ότι πρέπει να υπογράψω και τις δύο, υπέγραψα μόνο αυτή που λεει οτι αναλαμβάνω τα χρέη του ΑΦΜ μου  και όχι αυτή που λέει ότι αναλαμβάνω χρέη της παροχής και η διαδικασία προχώρησε κανονικά.

Αν υπογράψεις αναγνώριση οφειλής της παροχής αναλαμβάνεις ότι χρέη έχει η παροχή στο προηγούμενο όνομα. Στην δική μου περίπτωση  θα μπορούσα να την υπογράψω γιατι η παροχή ήταν στο όνομα του  μακαρίτη του πατέρα μου και ούτως η άλλως εγω  θα τα πλήρωνα είτε ενσωματώνονταν στον πρώτο λογαριασμό  είτε έβγαινε τελικός λογαριασμός  (όπως  βγήκε και πληρώθηκε)   αλλά δεν το έκανα για λόγους αρχής γιατι έτσι καταστρατηγείτε οτι τα χρέη ακολουθούν το ΑΦΜ και όχι την παροχή.

Καλά εκεί στο τηλεφωνικό δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Νομίζω ότι ο ρόλος τους είναι απλά για να σηκώνουν την κλήση. Πιο πολλά γνωρίζουμε εμείς εδώ μέσα. 
 

Στο θέμα μας. Καμία υπεύθυνη δήλωση δεν χρειάζεται να υπογράψεις από αυτά που στέλνουν. Το μόνο που υπογράφεις είναι την δήλωση με τα στοιχεία σου που στο κάτω μέρος έχει να βάλεις την μέτρηση. ΜΟΝΟ αυτό χρειάζεται υπογραφή. Όλα τα αλλά εννοούνται υπογεγραμμένα από τη στιγμή που τα στείλεις πίσω μαζί με την υπεύθυνη δήλωση που εκδίδεις μέσω gov. Στην ουσία έναν έλεγχο στοιχείων κανείς στην σύμβαση και σε ότι άλλο έγγραφο περιλαμβάνεται.

Με λιγα λόγια, το ότι δεν την υπέγραψες δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει. Έχει προ συμπληρωμένα τα στοιχεία σου και μαζί με την υπεύθυνη δήλωση μέσω gov νοείται υπογεγραμμένη όπως η σύμβαση προμήθειας. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...