Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mitspa είπε

Αρα από ότι καταλαβαίνω αν συνεχίσει η επιδότηση δεν αξίζει η μετάβαση στο enter, μιας και η μηνιαία κατανάλωση μου είναι κοντά στις 350kwh.

  

Στις 31/3/2022 στις 9:39 ΜΜ, korakios είπε

Τα παραπάνω όρια ισχύουν για τον τρέχων μηνα (απο 300kw του προηγούμενου) και φυσικά όποιος είναι κοντά στα όρια ,δεν κάθεται σε κυμαινόμενο αλλά βάζει σταθερό να ξεμπερδεύει

 

τον προηγούμενο μήνα πχ δε σε κάλυψε

επίσης προϋποθέτει οτι παρακολοθείς καθημερινά τι σταθερό παίζει , ποια η χοντρική και ποιες οι επιδοτήσεις

όπως και τις διεθνείς εξελίξεις που επηρεάζουν τον τομέα ενέργειας

αν το κάνεις όντως , πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, freestyoler93 είπε

μπες εδω ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε. - ΥΔΕ (deddie.gr) και βαλε τον αριθμο παροχης σου.Οταν τα 2 τελευταια ψηφια θα ειναι διαφορετικα σημαινει οτι θα εισαι στη ΔΕΗ.

Σε αλλα νεα προς το παρων καμια αλλαγη σε τιμη στα σταθερα της ΔΕΗ.Αν και βεβαια δεν εχουν ανοιξει ακομα τα myhome heatpump προγραμματα οποτε παιζει να γινει καποια αλλαγη συντομα..

Δεν άλλαξα πάροχο, πρόγραμμα άλλαξα από Γ1 σε MyhomeEnter.

2 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Δεν λαμβάνεις μήνυμα ότι θα περασει ο Δεδδηε... Έτσι γίνεται... 

Αυτό μου ήρθε σε mail

[quote]

Αγαπητέ πελάτη,
 
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ στο 8004004000.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας.
[/quote]
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 

 

Για να φύγω τώρα με τις νέες χρεώσεις γίνεται χωρίς να πληρώσω  κάτι ή ισχύει κανονικά ό, τι αναγράφεται στο συμβόλαιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Grim Ripper said:

Δεν άλλαξα πάροχο, πρόγραμμα άλλαξα από Γ1 σε MyhomeEnter.

Αυτό μου ήρθε σε mail

[quote]

Αγαπητέ πελάτη,
 
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ολοκληρωθεί επιτυχώς ο έλεγχος των εγγράφων σας και προωθήθηκε εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ, η οποία εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί εντός 2 εργάσιμων ημερών. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στην Εξυπηρέτηση πελατών του ΔΕΔΔΗΕ στο 8004004000.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας.
[/quote]

Παρε τοτε τηλεφωνο στον Δεδδηε να ρωτησεις να δεις...

 

3 hours ago, Makislolo said:

Για να φύγω τώρα με τις νέες χρεώσεις γίνεται χωρίς να πληρώσω  κάτι ή ισχύει κανονικά ό, τι αναγράφεται στο συμβόλαιο? 

Αν δεν πληρωσεις υπαρχει η περιπτωση να δοθει εντολη να κοπει το ρευμα... Θελει πολυ προσοχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, takoulou said:

Παρε τοτε τηλεφωνο στον Δεδδηε να ρωτησεις να δεις...

 

Αν δεν πληρωσεις υπαρχει η περιπτωση να δοθει εντολη να κοπει το ρευμα... Θελει πολυ προσοχη...

Για να μην υπάρχει μπέρδεμα εννοώ όχι να μη πληρώσω λογαριασμό, αλλα το πέναλτι αποχώρησης που έχει το συμβόλαιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 hours ago, Makislolo said:

Για να φύγω τώρα με τις νέες χρεώσεις γίνεται χωρίς να πληρώσω  κάτι ή ισχύει κανονικά ό, τι αναγράφεται στο συμβόλαιο? 

ότι αναγράφεται

δες και εσύ το άλλο θέμα και διάβασε αυτό πρώτα

3 hours ago, Makislolo said:

Για να μην υπάρχει μπέρδεμα εννοώ όχι να μη πληρώσω λογαριασμό, αλλα το πέναλτι αποχώρησης που έχει το συμβόλαιο. 

συνέχεια εκεί

3 hours ago, gtok34 said:

Καθως εκανα ηδη αιτηση για να παω ΔΕΗ enter plus.

γιατί στο plus ? σκοπεύεις να αξιοποιήσεις την ασφάλεια σπιτιού ? Αλλιώς δεν έχει νόημα μιας και είναι ακριβότερο τoυ enter , εκτός αν πρόλαβες το 50ρικο δώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η μόνη αλλαγή που κάνανε στα σταθερά προγράμματα τους ήταν το 50αρικο που αφαιρεσανε απο το enter+.  Απο οτι φαίνεται τουλάχιστον μέχρι 30.4 δεν θα αλλάξει κάτι. Το 30.4 το λέω γιατι my home online και my home enter+ μιλάνε για αιτήσεις ως τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Το 30.4 το λέω γιατι my home online και my home enter+ μιλάνε για αιτήσεις ως τότε..

έτσι γράφανε και την προηγούμενη φορά που αλλάξανε τιμές , δε λέει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα.Ειμαι καινουριος στο φορουμ και ο λογος που γραφτηκα ηταν τι αλλο απο τις χρεωσεις της ΔΕΗ.Θα ηθελα να ρωτησω αν συμφερει να μπω στο my home enter η οχι?Ειμαι στο Γ1Ν τιμολογιο με οικιακο φωτοβολταικο.Η καταναλωσεις στο 4μηνο το χειμωνα ειναι περιπου στις 3000-3200 kwh και το καλοκαιρι περιπου 2500.Ο τελευταιος λογαριασμος ηταν πριν λιγες μερες 1150 ευρω και 3150 κwh για το 4μηνο.Η ρητρα αναπροσαρμογης ηταν 690 ευρω και η εκπτωση ηταν 285 ευρω.Σε σχεση με περσινη καταναλωση ειναι αυξημενος περιπου 45%.Αξιζει να κανω το my home enter η οχι?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anazog είπε

Kαλησπερα.Ειμαι καινουριος στο φορουμ και ο λογος που γραφτηκα ηταν τι αλλο απο τις χρεωσεις της ΔΕΗ.Θα ηθελα να ρωτησω αν συμφερει να μπω στο my home enter η οχι?Ειμαι στο Γ1Ν τιμολογιο με οικιακο φωτοβολταικο.Η καταναλωσεις στο 4μηνο το χειμωνα ειναι περιπου στις 3000-3200 kwh και το καλοκαιρι περιπου 2500.Ο τελευταιος λογαριασμος ηταν πριν λιγες μερες 1150 ευρω και 3150 κwh για το 4μηνο.Η ρητρα αναπροσαρμογης ηταν 690 ευρω και η εκπτωση ηταν 285 ευρω.Σε σχεση με περσινη καταναλωση ειναι αυξημενος περιπου 45%.Αξιζει να κανω το my home enter η οχι?Ευχαριστω.

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gtok34 είπε

Ερωτηση ειχα το nrg fixed και πληρωνα 9.90 τον μηνα για να μην εχω αναπροσαρμογή. Καπου ειδα εδω οτι μπορω να καταγγείλω την εταιρεία η στην ΡΑΕ η στο ΣτΚ  για την μονομερη αρση του πακετου fixed απο τη 15 Μαρτιου του 22 και την μη ενημερωση μου. Το εγραφε μονο σε εναν λογαριασμο εναντι του Νοεμβρίου τον οποιο τον βρηκα και γραφει αυτο που βαζω στην εικονα με πολυ ψιλα γραμματα κατω κατω. Αντε να το προσεξεις. Μπορω να προσβαλλω την αναπροσαρμογή που μου βαλανε απο 15 Μαρτιου εως 28 Μαρτίου και ολες τις ημερες που θα προκύψουν ακομα εως την αποχωρηση μου? Καθως εκανα ηδη αιτηση για να παω ΔΕΗ enter plus. Καπου ειδα οτι εγραψε καποιος οτι πρεπει να σου στειλουν επιστολή η καποια αλλη ειδοποιηση mail sms κατι τελος παντων. Ισχυει?

 

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Τά ίδια ακριβώς με w&v

ό συνήγορος δεν είναι αρμόδιος βάλανε την υπόθεση αρχείο κ με στέλνουν ΡΑΕ κ από εκεί τίποτα κοιμούνται μην τους ενοχλούμε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, anazog είπε

3000-3200 kwh και το καλοκαιρι περιπου 2500

Πας ''πετώντας'', σερφάροντας ακριβέστερα από το ebill.
Καλύτερα με ραντεβού στο κατάστημα
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59135570

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει "ενόχληση" λόγω πάγιας εντολής..αξίζει εν τέλη το Online έναντι του Enter?

Χάθηκα με τις τόσες απαντήσεις στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, THANOSJ3 είπε

Αν δεν υπάρχει "ενόχληση" λόγω πάγιας εντολής..αξίζει εν τέλη το Online έναντι του Enter?

Σαφώς και αξίζει, σου έρχεται (κατά 5,55% +πάγιο) φθηνότερα, αρκεί να ''το 'χεις'' με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές και πάγιες εντολές.

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...