Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Αυτό δεν ήξερε να μου το πει η υπάλληλος;; Την ρώτησα επίτηδες και μου λέει δεν επιστρέφεται το 100ρικο, είναι εγγύηση και αν φύγεις θα γίνει συμψηφισμός στον τελευταίο λογαριασμό.

...τί ψάχνεις τώρα....(από υπάλληλο - και δη ΔΕΗ - να σου ανοίξει τα μάτια "τί σε συμφέρει να κάνεις"; Σώθηκες... Άσε που ναι, μπορεί καν να μην ήξερε. Ή να σκεφτόταν παράλληλα τί χρώμα να βάψει τα νύχια και να έριξε εκεί το βάρος της σκέψης...). Τεσπα, βάλε εσύ την αυτόματη εξόφληση - αν θες - και δες αν όντως σου επιστραφεί στον 1ο λογαριασμό (γιατί τελευταία κάτι έχει "κατατεθεί"* εδώ ότι το έχουν σταματήσει....

*...από κόσμο που του το είπε,,,,,,,υπάλληλος....😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, washcloud είπε

...τί ψάχνεις τώρα....(από υπάλληλο - και δη ΔΕΗ - να σου ανοίξει τα μάτια "τί σε συμφέρει να κάνεις"; Σώθηκες... Άσε που ναι, μπορεί καν να μην ήξερε. Ή να σκεφτόταν παράλληλα τί χρώμα να βάψει τα νύχια και να έριξε εκεί το βάρος της σκέψης...). Τεσπα, βάλε εσύ την αυτόματη εξόφληση - αν θες - και δες αν όντως σου επιστραφεί στον 1ο λογαριασμό (γιατί τελευταία κάτι έχει "κατατεθεί"* εδώ ότι το έχουν σταματήσει....

*...από κόσμο που του το είπε,,,,,,,υπάλληλος....😁)

Θα την έβαζα την αυτόματη εξόφληση έτσι κι αλλιώς, αν μου το γυρίσουν το 100ρικο έχει καλως, αλλιώς όταν ξαναφύγω με το καλό. Είναι όμως δυνατόν να μας φαίνεται φυσιολογικό ότι ένας υπάλληλος δεν ξέρει να απαντήσει σωστά; Ελλάς το μεγαλείο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2022 στις 7:16 ΜΜ, Giannis_Io είπε

Τελείωσε το εξάμηνο του μέλιτος στην ΕΦΑ και γύρισα χωρίς καθυστέρηση στη μαμά ΔΕΗ με enter+. Ραντεβού στο κατάστημα και σε 10 λεπτά ήμουν έτοιμος.

Το 100αρι το έδωσα κανονικά και δεν επιστρέφεται στον πρώτο λογαριασμό.

Η ηλεκτρονική εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ έχει άλλη άποψη, σου παραθέτω την απάντηση τους μέσω e-mail:

292822938_.JPG.8616ccb8aec09103fa2b39ed336437cf.JPG

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...μα δεν είπε ότι έβαλε πάγια...(ούτε ότι την ρώτησε συγκεκριμένα την υπάλληλο). 

14 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Είναι όμως δυνατόν να μας φαίνεται φυσιολογικό ότι ένας υπάλληλος δεν ξέρει να απαντήσει σωστά; Ελλάς το μεγαλείο σου.

...δεν είπα ότι μου φαίνεται "φυσιολογικό" - είπα "τί ψάχνεις, όταν την ξέρουμε την κατάσταση". Έχει διαφορά...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...μα δεν είπε ότι έβαλε πάγια...(ούτε ότι την ρώτησε συγκεκριμένα την υπάλληλο). 

...δεν είπα ότι μου φαίνεται "φυσιολογικό" - είπα "τί ψάχνεις, όταν την ξέρουμε την κατάσταση". Έχει διαφορά...

Μην το παίρνεις προσωπικά! Λιγο πολύ κανεις μας δεν τρελαίνεται με την ασχετοσύνη των υπαλλήλων, μας φαίνεται φυσιολογικό να μην πιστεύουμε αυτό που μας λέει ο υπάλληλος της ΔΕΗ επειδή μπορεί να είναι άσχετος! 

Η ερώτηση μου προς την υπάλληλο ήταν ξεκάθαρη: "επιστρέφεται αυτό το ποσό";

Η απάντηση της ήταν επίσης ξεκάθαρη: "όχι δεν επιστρέφεται, το ποσό αυτό είναι η εγγύηση και θα γίνει συμψηφισμός στον τελευταίο λογαριασμό αν κάποια στιγμή φύγετε". Δεν μου είπε ότι στην περίπτωση που μπει πάγια εντολή θα επιστραφεί το ποσό, εκτός αν έπρεπε εγώ να το ρωτήσω και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...δεν το πήρα "προσωπικά" βρε :-)

...τρελαινόμαστε, αλλά και τί να κάνεις; ("...'α κάτσεις 'α μαλώεισ' ;")

Ζαβή μάλλον ήταν - δεν της πέρασε καν απ' το "μυαλό" (...) να σου πει για την περίπτωση που επιστρέφεται...Τεσπα μη δίνεις σημασία και πάνε παρακάτω, γιατί αν "κολλήσεις" με όλα τους τα στραβά (...τί να πουν άλλοι με πολύ σοβαρότερα ζητήματα που έχουν καταθέσει εδώ μέσα...), κάηκες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οριστικοποιήθηκε και η τιμή κιλοβατώρας για Γ1 στα 0,35 και 0,33 μέρας και νύχτας αντίστοιχα (η ΔΕΗ μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα για εφαρμογή στον επόμενο)

οι επιδοτήσεις που ανακοινώθηκαν για Απρίλιο χωρίς όμως να έχει βγει ΦΕΚ είναι

0,27€/kw<150kw/μήνα και 0,21€/kw 150kw έως 300kw , 0,29€/kw για ΚΟΤ

υπόψιν οτι όταν ανακοινώθηκαν η χοντρική είχε ξεφύγει , επομένως άγνωστο αν παραμείνουν οι επιδοτήσεις

με τα προσωρινά δεδομένα πάμε στο οτι συμφέρει κυμαινόμενο με επιδότηση μέχρι 423kw/μήνα  ή 511kw/μήνα για ΚΟΤ (αν καλύπτει το οριο ΚΟΤ στο τετράμηνο φυσικά)

Άγνωστο για τον επόμενο μήνα η χοντρική ,οι επιδοτήσεις και ποιες οι τιμές των σταθερών

Edit : Τα παραπάνω όρια ισχύουν για τον τρέχων μηνα (απο 300kw του προηγούμενου) και φυσικά όποιος είναι κοντά στα όρια ,δεν κάθεται σε κυμαινόμενο αλλά βάζει σταθερό να ξεμπερδεύει

Επίσης οι μετρήσεις αφορούν το Γ1 μιας και η ΔΕΗ μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα . Σε προγράμματα που μετράν τον τρέχων μήνα δε μπορεί να βγει συμπέρασμα . Το μόνο που βγαίνει είναι για τον προηγούμενο μήνα οτι οι επιδοτήσεις Μαρτίου ΔΕΝ κάλυψαν το κόστος (ξαναλέω σε άλλα προγράμματα) και ο Μάρτιος θα έρθει αστρονομικός...

Επεξ/σία από korakios
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και ο πρώτος λογαριασμος του my home enter μετά την αλλαγή απο γ1 που ήταν . 450 ευρώ για 2 μήνες και 1.450 kw. Μερικά γρήγορα συμπεράσματα.

1. Το ποσό ειναι μεγάλο δυστυχώς ( τον Γενάρη με 1400 έδωσα 130 ευρώ λιγότερα), αλλά νομιζω απέφυγα τα χειρότερα. Χαρακτηριστικά για  566 kw που χρέωσαν στις τιμές του γ1 ήρθε ρήτρα 130 ευρώ. Αρα φαντάζομαι οτι αν και οι 1450 ήταν γ1 , τότε η ρήτρα θα ήταν πολύ παραπάνω και φυσικά και ο λογαριασμος μαζι .

2. Είχα κάποιες εκπτώσεις για να ειμαι ειλικρινης οπως  αναφέρει συνολική εκπτωση πανω πανω 50 ευρώ,   (πιστωση τεμ 30, πιστωση ενέργειας 20) και έκπτωση κοτ 20,00 ( αυτο δεν το περίμενα με τίποτα, αλλά λογικά επειδή υπολογισαν αυτές  με το καινούριο πρόγραμμα και ηταν 400 αρα εντος κοτ και κανανε και την τράμπα νυχτερινές σε ημερησιες και τις πολλαπλασιασαν με το 0,045.

3. Ενα πολύ ευχάριστο το οτι δεν με χρέωσαν εγγύηση. Το αναφέρω γιατι είμαι σε διακανονισμο και ειχα διαβασει καπου οτι χρεώνουν κανονικά σε αυτη την περιπτωση. Ισως επειδη ειμαι στο κοτ.

4. Υπάρχει μια μικρή μείωση 4 ευρώ στις ρυθμισμένες παρότι οι kw ειναι περισσότερες απο αυτές του προηγουμενου λογαριασμού.

5. Περιμενω τον επομενο λογαριασμο, οπου εκεί πλεόν θα έχω σαφή εικόνα,  μιας και θα χουν φυγει πια απο την μέση τα γ1 και οι   ρήτρες κλπ.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

οριστικοποιήθηκε και η τιμή κιλοβατώρας για Γ1 στα 0,35 και 0,33 μέρας και νύχτας αντίστοιχα (η ΔΕΗ μετρά χοντρική προηγούμενου μήνα για εφαρμογή στον επόμενο)

οι επιδοτήσεις που ανακοινώθηκαν για Απρίλιο χωρίς όμως να έχει βγει ΦΕΚ είναι

0,27€/kw<150kw/μήνα και 0,21€/kw 150kw έως 300kw , 0,29€/kw για ΚΟΤ

υπόψιν οτι όταν ανακοινώθηκαν η χοντρική είχε ξεφύγει , επομένως άγνωστο αν παραμείνουν οι επιδοτήσεις

με τα προσωρινά δεδομένα πάμε στο οτι συμφέρει κυμαινόμενο με επιδότηση μέχρι 423kw/μήνα  ή 511kw/μήνα για ΚΟΤ (αν καλύπτει το οριο ΚΟΤ στο τετράμηνο φυσικά)

Αρα φαινεται να στρωνει η κατασταση; Μεχρι τωρα συμφερε σταθερο απο 300 κ πανω, τωρα πηγαμε στις 423, συντομα δλδ θα ξαναγυρισουμε ολοι στα κυμαινομενα πληρωνοντας τις ρητρες μας. Παλι κερδισμενη η δεη. Το μελλον θα δειξει.

2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Μην το παίρνεις προσωπικά! Λιγο πολύ κανεις μας δεν τρελαίνεται με την ασχετοσύνη των υπαλλήλων, μας φαίνεται φυσιολογικό να μην πιστεύουμε αυτό που μας λέει ο υπάλληλος της ΔΕΗ επειδή μπορεί να είναι άσχετος! 

Η ερώτηση μου προς την υπάλληλο ήταν ξεκάθαρη: "επιστρέφεται αυτό το ποσό";

Η απάντηση της ήταν επίσης ξεκάθαρη: "όχι δεν επιστρέφεται, το ποσό αυτό είναι η εγγύηση και θα γίνει συμψηφισμός στον τελευταίο λογαριασμό αν κάποια στιγμή φύγετε". Δεν μου είπε ότι στην περίπτωση που μπει πάγια εντολή θα επιστραφεί το ποσό, εκτός αν έπρεπε εγώ να το ρωτήσω και αυτό!

Αν καποιος απο το enter επιστρεψει στο γ1, θα παρει πισω την εγγυηση ή την κρατανε για οταν φυγει απο τη δεη; Το λεω γιατι το online δεν εχει καν τετοια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω μια αιτηση για το Online φευγοντας από nrg. Πειτε μου λιγο, πρέπει να κάνω και καταγγελια συμβασης στην nrg η αρκεί η αιτηση στη ΔΕΗ και θα προχωρησει κανονικά οπότε δεν ασχολουμαι πάλι με την nrg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Πειτε μου λιγο, πρέπει να κάνω και καταγγελια συμβασης στην nrg η αρκεί η αιτηση στη ΔΕΗ και θα προχωρησει κανονικά οπότε δεν ασχολουμαι πάλι με την nrg?

αρκεί η αιτηση στη ΔΕΗ

10 λεπτά πριν, booogieman είπε

Αρα φαινεται να στρωνει η κατασταση;

με 0,35 δε νομίζω , οι επιδοτήσεις δε θα δίνονται αιώνια , ήδη απο 1/1/22 έγιναν περικοπές (1η κατοικία) και τώρα είναι η πιο χαλαρή περίοδος μέχρι να αρχίσουν οι καλοκαιρινές ζέστες και κλιματιστικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, booogieman είπε

Αρα φαινεται να στρωνει η κατασταση; Μεχρι τωρα συμφερε σταθερο απο 300 κ πανω, τωρα πηγαμε στις 423, συντομα δλδ θα ξαναγυρισουμε ολοι στα κυμαινομενα πληρωνοντας τις ρητρες μας. Παλι κερδισμενη η δεη. Το μελλον θα δειξει.

Αν καποιος απο το enter επιστρεψει στο γ1, θα παρει πισω την εγγυηση ή την κρατανε για οταν φυγει απο τη δεη; Το λεω γιατι το online δεν εχει καν τετοια εγγυηση.

Αν καις πάνω από 423 όμως θα είναι αστρονομικό το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

με τα προσωρινά δεδομένα πάμε στο οτι συμφέρει κυμαινόμενο με επιδότηση μέχρι 423kw/μήνα  ή 511kw/μήνα για ΚΟΤ (αν καλύπτει το οριο ΚΟΤ στο τετράμηνο φυσικά)

Oι 423 kw και οι 511 για κοτ  που αναφέρεις είναι ημερήσιες ή συνολικές μαζί με νυχτερινές δηλαδή;;

Μόλις τώρα, booogieman είπε

Αρα φαινεται να στρωνει η κατασταση; Μεχρι τωρα συμφερε σταθερο απο 300 κ πανω, τωρα πηγαμε στις 423, συντομα δλδ θα ξαναγυρισουμε ολοι στα κυμαινομενα πληρωνοντας τις ρητρες μας. Παλι κερδισμενη η δεη. Το μελλον θα δειξει.

 

Ευτυχώς ομως ειναι τουλάχιστον  χαμηλά τα ποσά αυτά , ειδικά μετά τους 3 πρώτους μήνες και τα 60 ευρώ πέφτουμε στα 40 και μετά στα 20..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά στο συγκριτικό η σελίδα της ΔΕΗ γράφει πως το απλό οικιακό είναι πιο φτηνό απο online και Enter στην χρέωση προμήθειας. Τι παίζει και δεν καταλαβαίνω;

1264757284_.png.84d7e28bb59a859ae27eeccd1957c198.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...