Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, JKrow είπε

Κανένα πρόβλημα 😉

2100kw. 

Το ξέρεις ότι διαφοροποιείται ανάλογα τη σύνθεση του νοικοκυριού;

 

το ξέρω, γι αυτό κι η ερώτηση 🙂. Άρα σε καλύπτει για τις 2050, οκ.
(Βέβαια οι 2000Kwh είναι κόκκινη γραμμή και για τις ρυθμιστικές).

Ένα παράδειγμα για κατανάλωση 1600 Kwh το 4μηνο με ΚΟΤΒ κι όριο 1600.
ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο για ΚΟΤΒ:
Enter: 1600 x 0,135 = 216
Γ1: 1600 x 0,30 = 480 - (4x87) = 132 
Σχεδόν τα μισά για 1600Kwh (και δεν υπολογίζω τα πάγια)

1 ώρα πριν, nickvog είπε

1000+ κιλοβατώρες

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enter/
Σε σταθερό (fixed) της ΔΕΗ ''χτες''.
Κλίσε ραντεβού στο τοπικό κατάστημα https://appointment.dei.gr/
κι έχε μαζί σου τα απαραίτητα έγγραφα.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=59135570 

 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, nickvog είπε

Τι είναι ρε παιδιά το Γ1 της ΔΕΗ ? Για οικιακούς καταναλωτές (όπως εγώ) ? Συμφέρει ?Είμαι watt&volt και μου έστειλαν λινκ σε μία ενημερωτική σελίδα που - σε 30 ημέρες - μου πάνε την (fixed) κατανάλωση από 0,199€ στα 0,499€/Kwh. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.

Έχω μηνιαία κατανάλωση (καλώς ή κακώς) πετναμελούς οικογένειας γύρω στις 1000+ κιλοβατώρες.  

Γ1 με τέτοια κατανάλωση δεν το συζητάς, όπως να μείνεις στο πρόγραμμά σου με μισό ευρώ ανά κιλοβατώρα (!!!!!).

Στο Γ1, το βασικό πρόγραμμα της ΔΕΗ (με κυμαινόμενη τιμή), μπαίνει ρήτρα αναπροσαρμογής που πάνω από τις 300kw/μήνα καθιστά εξίσου ασύμφορη την κατάσταση (η τιμή της kw καταλήγει γύρω στα 0,35€/kw).

Για να μην σε ζαλίζω: Το Γ1 της ΔΕΗ δεν το συζητάς λόγω κατανάλωσης (δεν σε πιάνουν οι επιδοτήσεις) οπότε τα σταθερά της ΔΕΗ όπως σου είπε ο άλλος φίλος είναι κάπως μονόδρομος. Εννοεί τα enter/enter+ (πολλοί εδώ στο φόρουμ τείνουν στο δεύτερο).

Σου βγαίνει φθηνότερα, μην απελπίζεσαι, απλά τρέχα να το κάνεις τώρα (στο τόνισε και ο φίλος λέγοντας "αύριο" για να κλειδώσεις τα 0,18€/kw που ισχύουν μέχρι αυτή τη στιγμή). Αν έχεις αντίρηση για τη ΔΕΗ, πες το ελεύθερα, να αλληλοβοηθηθούμε προσπαθούμε σ' αυτό το θέμα που μας προέκυψε ολονών μας. 

Αρκεί να μην χάσεις χρόνο γιατί δεν θα καταφέρεις να ανταπεξέλθεις σε τέτοια εξωφρενική χρέωση, οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου. Φεύγεις τρέχοντας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, foul είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο για ΚΟΤΒ:
Enter: 1600 x 0,135 = 216
Γ1: 1600 x 0,30 = 480 - (4x87) = 132 
Σχεδόν τα μισά για 1600Kwh (και δεν υπολογίζω τα πάγια)

Στα παραθέτω για να μου πεις αν τα μέτρησα και τα μετράω λάθος, αφού έκανα τις ίδιες πράξεις με σένα (απλά αντί για 4x87 υπολόγιζα 1200*0.29 που είναι το ίδιο), αλλά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι όσο πιο κοντά στις 1200kw τόσο μεγαλύτερο το όφελος. Σε μένα βλέπω τα ίδια ακριβώς + ότι έχασα το όποιο "αβαντάζ" διαπίστωσα τον Μάρτιο με τις τότε τιμές/επιδοτήσεις. Γνώμη μου πως αν δεν ανοίξει τρομερά η ψαλίδα προς το Γ1 δεν συμφέρει να πληρώσει την αποχώρηση όποιος μπήκε σ' αυτό φοβούμενος τη ρήτρα (μήνα με το μήνα θα πηγαίνουμε χαχα).

Συγκεκριμένα με τις δικές μου kw (2050) + ΚΟΤΒ

Online: 2050 x 0.125 = 256€ (276 το Enter)

Γ1 με επιδότηση Απριλίου: 2050 x 0.30 = 611 - (4x87) = 263€

Γ1 με επιδότηση Μαρτίου: 2050 x 0.25 = 512 - (4x53) = 301€

Γ1 περσινό χωρίς ρήτρα/επιδοτήσεις 😭: 2050 x  0.075 = 154€

Και με κατανάλωση 1200kw αλλά με το Enter + ΚΟΤΒ

Enter: 1200 x 0.135 = 162€

Γ1: 1200 x 0.30 = 360 - (4x87) = 12€ (!!!)

Γ1 με επιδότηση Μαρτίου: 2050 x 0.25 = 300 - (4x53) = 89€

Γ1 παλιό: 2050 x 0.075 = 90€

Το τέλος της λογικής. Τα λέμε του χρόνου χαχαχα

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Η επιδότηση Απριλίου αφορά την κατανάλωση των όποιων kw εντός του Απριλίου; Δλδ τον Μάρτιο έχουμε άλλη έκπτωση και άλλη θα έχουμε λογικά τον Μάιο; Ή όταν εκδίδεται ο εκκαθαριστικός τρώμε την τιμή και την επιδότηση του μήνα στον οποίο εκδόθηκε; Γτ ο τελευταίος λογαριασμός ήταν ότι πρέπει να κάψεις τα μισά σου κύτταρα. Μπας και βγάλουμε μια σχετική άκρη χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, foul είπε

Ένα παράδειγμα για κατανάλωση 1600 Kwh το 4μηνο με ΚΟΤΒ κι όριο 1600.
ΠΡΟΣΟΧΗ μόνο για ΚΟΤΒ:
Enter: 1600 x 0,135 = 216
Γ1: 1600 x 0,30 = 480 - (4x87) = 132 

Μπορείς να μας εξηγήσεις από που προκύπτει η τιμή 0,30 που βάζεις στο Γ1; Η τιμή που δίνει το Excel του κοράκιου είναι 0,3921. Άρα το σωστό θα ήταν Γ1: 1600x0,3921-1600x0,045-4x87=207,36 

Εγώ ας πούμε που έχω ΚΟΤ Β με όριο 2100kwh, με κατανάλωση 2100 μου βγάζει.

Enter: 2100x0,18-2100x0,045=283,5

Γ1: 2100x0,3921-2100x0,045-4x87=380,91

Συμπέρασμα οι 1650 kwh αν έχεις ΚΟΤ Β και όριο νά τις καλύπτει, είναι το μεταίχμιο. Όσο λιγότερες τόσο συμφέρει το Γ1, όσο περισσότερες τόσο συμφέρει το enter. Αν μάλιστα κάνεις το λάθος και κάψεις παραπάνω και χάσεις το ΚΟΤ, μετά θα είσαι για φυλακή.

Υ.Γ Αν κάποιος νομίζει ότι κάνω κάτι λάθος στους υπολογισμούς, παρακαλώ ας διορθώσει

Επεξ/σία από vali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετακομίζω τις επόμενες μέρες και θα παω στη ΔΕΗ. Επειδη απέχω απο το αθλήμα μπορεί να μου πει κάποιος τι παιζει με τα προγραμματα της ΔΕΗ και τι αξίζει; για νυχτερινο τι πρεπει να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Μετακομίζω τις επόμενες μέρες και θα παω στη ΔΕΗ. Επειδη απέχω απο το αθλήμα μπορεί να μου πει κάποιος τι παιζει με τα προγραμματα της ΔΕΗ και τι αξίζει; για νυχτερινο τι πρεπει να κανω;

Πας σε ένα από τα  fixed home online/enter (0,17-0,18) σαν προγράμματα και βάζεις οπωσδήποτε νυχτερινό. (0,13)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πας σε ένα από τα  fixed home online/enter (0,17-0,18) σαν προγράμματα και βάζεις οπωσδήποτε νυχτερινό. (0,13)

Εχουν καμια διαφορα μεταξυ τους αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχουν καμια διαφορα μεταξυ τους αυτα;

Δεν τα γνωρίζω πολύ καλά. To home online που έκανα (ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί) έχει χρέωση 0,17 + 0,13 νυχτερινό και γίνεται μόνο online. Τα enter και enter+ έχουν 0,18 + 0,13 και δίνουν κάποια bonus. Από ότι λένε εδώ τα παιδιά συμφέρει το enter+. Λογικά κάποιος θα απαντήσει με περισσότερες λεπτομέρειες σύντομα. Επίσης προτείνεται να πας σε κατάστημα για να γίνει γρήγορα η αλλαγή. 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Απάντηση της ΔΕΗ για την καθυστέρηση μεταφοράς από 16/3 αίτηση σε κατάστημα για το Home Enter +. 
 Ο ΔΕΔΔΗΕ σε επικοινωνία στο τηλεφωνικό τους, κατά τα αλλά δεν είχε εκκρεμότητα για την παροχή και δεν περνάει λέει σε αλλαγή παρόχου παρά μόνο σε αλλαγή ονόματος και επανασύνδεση. Ότι να ναι γενικά. 

CCE6DDD9-37CB-4736-A7FB-48AE1DC01244.png

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω ηλεκτρονικα αιτηση για το ονλαιν ΔΕΗ τελικως αλλα στη συμβαση που εστειλαν γραφει Γ1Ν και πουθενα Online και τιμές. Ετσι έχει συμβει και σε οσους κανατε αιτηση ηλεκτρονικά ή τα σαινια της ΔΕΗ κανανε παλι καλα τη δουλεια τους? Σε ενα τηλ που τους έκανα αρχισε να μου λεει ο τυπος ότι ετσι πανε οι συμβασεις και τα προγραμματα μπαινουν πανω από το γ1ν και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Εκανα και εγω ηλεκτρονικα αιτηση για το ονλαιν ΔΕΗ τελικως αλλα στη συμβαση που εστειλαν γραφει Γ1Ν και πουθενα Online και τιμές. Ετσι έχει συμβει και σε οσους κανατε αιτηση ηλεκτρονικά ή τα σαινια της ΔΕΗ κανανε παλι καλα τη δουλεια τους? Σε ενα τηλ που τους έκανα αρχισε να μου λεει ο τυπος ότι ετσι πανε οι συμβασεις και τα προγραμματα μπαινουν πανω από το γ1ν και τετοια.

Σου έστειλαν με mail την σύμβαση και γράφει Γ1 ζητα να στο ξαναστείλουν με την σωστή σύμβαση ,όλα τα έγγραφα που θα λάβεις ηλεκτρονικά πρέπει να είναι με τη σωστή σήμανση 

Την αίτηση την έκανες μέσω e contract έτσι ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σου έστειλαν με mail την σύμβαση και γράφει Γ1 ζητα να στο ξαναστείλουν με την σωστή σύμβαση ,όλα τα έγγραφα που θα λάβεις ηλεκτρονικά πρέπει να είναι με τη σωστή σήμανση 

Αυτό ζητησα αλλα ο τυπος στην εξυπηρετηση επεμενε ότι οι συμβασεις γραφουν Γ1Ν και οτι θα ισχυσει το Online. Καλά ηδη αγοραζω τα ηρεμηστικά γιατι θα τα χρειαστω μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα. Απάντηση της ΔΕΗ για την καθυστέρηση μεταφοράς από 16/3 αίτηση σε κατάστημα για το Home Enter +. 
 Ο ΔΕΔΔΗΕ σε επικοινωνία στο τηλεφωνικό τους, κατά τα αλλά δεν είχε εκκρεμότητα για την παροχή και δεν περνάει λέει σε αλλαγή παρόχου παρά μόνο σε αλλαγή ονόματος και επανασύνδεση. Ότι να ναι γενικά. 

CCE6DDD9-37CB-4736-A7FB-48AE1DC01244.png

Καλησπέρα.. Ποιος σου απάντησε ότι ο Δεδδηε δεν περναει για την αλλαγή παροχου... Αφού αυτό γίνεται... Από εκεί γίνεται η ολοκλήρωση της νέας έναρξης στο παροχο... Μήπως δεν είχε κάποια τέτοια εντολή δοθεί για να την εκτελέσει.... 

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Αυτό ζητησα αλλα ο τυπος στην εξυπηρετηση επεμενε ότι οι συμβασεις γραφουν Γ1Ν και οτι θα ισχυσει το Online. Καλά ηδη αγοραζω τα ηρεμηστικά γιατι θα τα χρειαστω μου φαινεται...

Μήπως να πας στο κατάστημα από εκεί να τελειώσεις σε πεντε λεπτα.. Να μην περιμενεις... Τα άτομα στην εξυπηρέτηση δεν είναι άτομα της ΔΕΗ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Αυτό ζητησα αλλα ο τυπος στην εξυπηρετηση επεμενε ότι οι συμβασεις γραφουν Γ1Ν και οτι θα ισχυσει το Online. Καλά ηδη αγοραζω τα ηρεμηστικά γιατι θα τα χρειαστω μου φαινεται...

Τι να πω εγώ είχα κάνει αίτηση μέσω e contract. για αλλαγή παρόχου να μπω στο online ,το όλο θέμα κράτησε 3 μέρες ούτε γ1 ούτε τίποτα κατευθείαν my home online και είχα προλάβει και τις καλές τιμές 

6 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Αυτό ζητησα αλλα ο τυπος στην εξυπηρετηση

Συγνώμη μιλάς για τηλεφωνική διαδικασία ? Και όχι διαδυκτιακα ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μεσω Econtract εκανα την αιτηση γιατι δεν ειναι εφικτό δυστυχως να παω σε καταστημα. Dim πανω στη συμβαση σου που σου στειλανε μεσω μειλ έγραφε κανονικα Online προγραμμα?

Εστειλα και ενα μειλ να δουμε τι θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...