Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, power_1 είπε

Στη συνεχεια με επεκρινε γιατι εστειλα την ενδειξη του μετρητη που ζητησε η ΔΕΗ με αποτελεσμα να ερθουν δυο λογαργιασμοι ενας με την δικη μου ενδειξη κι ενας εκαθαριστικος δυο μερες μετα.!!!!!!!!!!!

Πρέπει να το διευκρινίσουμε - εγώ το έχω γράψει 100 φορές στο παρόν θέμα - ότι δεν έχει νόημα να δίνουμε ενδείξεις στο ebill της ΔΕΗ.. Δεν κερδίζουμε και τίποτα.. Αντιθέτως έχει νόημα να δίνουμε στον ΔΕΔΔΗΕ και μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Το αναφέρω γιατί είδα ότι γράφτηκε σε προηγούμενα posts ως συμβουλή να δίνουμε όπου βρούμε. Όχι, μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Αγνοούμε τις προτάσεις της ΔΕΗ και ό,τι ημερομηνίες γράφει επάνω ο λογαριασμός. Τα έχουνε μπλέξει. Μόνο από το site του ΔΕΔΔΗΕ βλέπουμε τις σωστές ημερομηνίες για καταχώρηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, power_1 είπε

Σε συνεχεια της υποθεσης .... εργασιας .

μόνο μέσω email και μετά απο 10 εργάσιμες ΡΑΕ

2 λεπτά πριν, Philippe είπε

Μόνο από το site του ΔΕΔΔΗΕ βλέπουμε τις σωστές ημερομηνίες για καταχώρηση.

ναι αλλά είναι ανα δίμηνο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Philippe είπε

Πρέπει να το διευκρινίσουμε - εγώ το έχω γράψει 100 φορές στο παρόν θέμα - ότι δεν έχει νόημα να δίνουμε ενδείξεις στο ebill της ΔΕΗ.. Δεν κερδίζουμε και τίποτα.. Αντιθέτως έχει νόημα να δίνουμε στον ΔΕΔΔΗΕ και μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Το αναφέρω γιατί είδα ότι γράφτηκε σε προηγούμενα posts ως συμβουλή να δίνουμε όπου βρούμε. Όχι, μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Αγνοούμε τις προτάσεις της ΔΕΗ και ό,τι ημερομηνίες γράφει επάνω ο λογαριασμός. Τα έχουνε μπλέξει. Μόνο από το site του ΔΕΔΔΗΕ βλέπουμε τις σωστές ημερομηνίες για καταχώρηση.

Παντως 2 φορες που εχω δωσει τα πηγαν αρκετα καλα τα παιδια.

Εννοειται οτι καλυτερα μεσω ΔΕΔΔΗΕ.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

μόνο μέσω email και μετά απο 10 εργάσιμες ΡΑΕ

ναι αλλά είναι ανα δίμηνο

Δινεις εναν μηνα μεσω ebill τον αλλον μηνα μεσω ΔΕΔΔΗΕ τον επομενο μεσω ebill και τον αλλον ερχεται ο ΔΕΔΔΗΕ.;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε

Παιδιά μια ερώτηση εύλογη για μένα ..κάτι που με απασχολεί και μόνο αν κάποιος άλλος που ήρθε στην ίδια θέση θα το ξέρει και φυσικά η ίδια η ΔΕΗ αν πάω από εκεί θα μου πουν....

Πριν από δέκα χρόνια και βάλε είναι η τελευταία φορά που είχα ρεύμα στο όνομα μου στη ΔΕΗ .στο φοιτητικό μου σπίτι. Έκοψα το ρεύμα ΔΕΝ μου επέστρεψαν την εγγύηση της ΔΕΗ 50 ευρώ τότε . Επί λέξει η υπάλληλος μου είπε ότι θα σας επιστραφούν όταν ξανακάνετε σύνδεση στο όνομα σας στη ΔΕΗ. Έκτοτε έμεινα στους γονείς μου και μετά σε σπίτι που το ρεύμα ήταν στο όνομα του σπίτονυκοκυρη. Καλός άνθρωπος σωστός δεν χρειάστηκε ρεύμα στο όνομα μου γιατί έτσι και αλλιώς δεν αξιώνα επίδομα ενοικίου βάσει κριτηρίων...

Τώρα το ερώτημα που θα κάνω στο νέο μου σπίτι home online η enter...ακόμα δεν έχω καταλήξει αυτά τα 50 ευρώ θα φανούν κάπου.?αν αργότερα τα αξιωσω...αν δεν τα έχει εξαφανίσει φυσικά ο χρόνος...τέλος πάντων έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?ευχαριστώ!

Αφησα φοιτητικο σπιτι το 2019. Πριν 15 μερες το θυμηθηκα και μιας και επαιρνα τηλεφωνο για να βαλω το Gas Home Control, ρωταω για την εγγυηση και μου λεει εννοειται δεν χανεται, ειναι δεμενη στο ΑΦΜ. 

Με εστειλε εδω https://ecreditback.dei.gr/el/billing/creditbalanceibanrefund/householdprovisionrequest/ , εκανα την διαδικασια και σε ~7 μερες φανηκαν στον λογαριασμο μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ανά δίμηνο.. Αυτή είναι και η μόνη διευκόλυνση του να δίνει κανείς μέσω ebill, το ενδεχόμενο να πληρώνει μηνιαία εάν το κάνει όπως γράφει από πάνω ο HERTHAN - που εμένα τουλάχιστον δεν με βολεύει καθόλου.. Για αυτό και είχα προτείνει τα Enter (και για το ότι σε πετάει σε Γ1 αν κάνεις μλκ), ήδη από τότε που προτείνατε το online οι περισσότεροι..


Μου έφεραν λογαριασμούς για μια κοινόχρηστη παροχή πολυκατοικίας.. Γράφει επάνω "ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ". Αυτό σημαίνει ότι χρωστούσαν (χρωστούν;) στον προηγούμενο πάροχο και τους ανέλαβε η ΔΕΗ, απ' ό,τι καταλαβαίνω. Γιατί όμως χρεώνει και ΕΡΤ σε κοινόχρηστο, δεν είναι περίεργο; Πάντως ανακάλυψα ότι μέχρι και τον Γενάρη η καθολική υπηρεσία δεν είχε ρήτρα, άρα έβγαινε πιο φθηνή από Γ1!

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Τελικα και με κοινωνικό τιμολόγιο ξεπερνάω 1200 κιλοβατώρες το 4 μηνο και δεν συμφέρει πλέον. Τι διαφορά έχει myhome online με το ender+ που προτείνετε; Online μόνο στο myhome online μου δείχνει ότι μπορώ να παω. Να το κάνω; Α τετράμηνο 2500 Β τετράμηνο 1500 Γ τετράμηνο 1800 με οριο κοινωνικό τιμολόγιο 1700 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Πρέπει να το διευκρινίσουμε - εγώ το έχω γράψει 100 φορές στο παρόν θέμα - ότι δεν έχει νόημα να δίνουμε ενδείξεις στο ebill της ΔΕΗ.. Δεν κερδίζουμε και τίποτα.. Αντιθέτως έχει νόημα να δίνουμε στον ΔΕΔΔΗΕ και μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Το αναφέρω γιατί είδα ότι γράφτηκε σε προηγούμενα posts ως συμβουλή να δίνουμε όπου βρούμε. Όχι, μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ. Αγνοούμε τις προτάσεις της ΔΕΗ και ό,τι ημερομηνίες γράφει επάνω ο λογαριασμός. Τα έχουνε μπλέξει. Μόνο από το site του ΔΕΔΔΗΕ βλέπουμε τις σωστές ημερομηνίες για καταχώρηση.

Σε μένα μέχρι στιγμής συμπίπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Philippe είπε

Ναι, ανά δίμηνο.. Αυτή είναι και η μόνη διευκόλυνση του να δίνει κανείς μέσω ebill, το ενδεχόμενο να πληρώνει μηνιαία εάν το κάνει όπως γράφει από πάνω ο HERTHAN - που εμένα τουλάχιστον δεν με βολεύει καθόλου.. Για αυτό και είχα προτείνει τα Enter (και για το ότι σε πετάει σε Γ1 αν κάνεις μλκ) ήδη από τότε που προτείνατε το online οι περισσότεροι..


Μου έφεραν λογαριασμούς για μια κοινόχρηστη παροχή πολυκατοικίας.. Επισυνάπτω στο spoiler τον τελευταίο εκκαθαριστικό. Γράφει επάνω "ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ". Αυτό σημαίνει ότι ήταν σε άλλο πάροχο που πτώχευσε και τους ανέλαβε η ΔΕΗ ή κάτι τέτοιο; Ερώτηση 1η: Γιατί χρεώνει ΕΡΤ; Ερώτηση 2η; Πρόκειται για οικοδομή του 1970. Βλέπω στο ΤΑΠ άλλαξαν τον συντελεστή παλαιότητας για το 2022 σε 0,60 από 0,65 που ήταν μέχρι πρότινος. Δεν θα έπρεπε να ήταν 0,60 και για τα προηγούμενα χρόνια ή τώρα τελευταία προέκυψε ο συντελεστής 0,60; Ερώτηση 3η: Να τους πάμε σε Γ21; Και πώς/ ποιος θα το κάνει αυτό, ο διαχειριστής; Ευχαριστώ!

  Απόκρυψη περιεχομένων

Capture1_pmg.PNG.4eb0f9241e23a6dff48c6b0f4fcaf153.PNGCapture2.png.afa2d266aaaf275ce4e5671570ada4b3.png

Τώρα που το σκέφτομαι.. Δεν είναι υπερβολική η κατανάλωση για 6όροφη πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα ανά όροφο; Χωρίς κήπο, χωρίς καν φωτισμό εισόδου, ουσιαστικά για 5 led των λίγων watt στους διαδρόμους κάθε ορόφου (δηλ. 30 led ανάβουν ταυτόχρονα με χρονοδιακόπτη 30") συν το ασανσέρ και τίποτα άλλο.

Αφού είσαι σε καθολική υπηρεσία.. Το κόστος ειναι μεγαλυτερο σε χρήματα.. Θα πρεπει να βγείτε από εκεί.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Εκανα και εγω μια αιτηση για το Online φευγοντας από nrg. Πειτε μου λιγο, πρέπει να κάνω και καταγγελια συμβασης στην nrg η αρκεί η αιτηση στη ΔΕΗ και θα προχωρησει κανονικά οπότε δεν ασχολουμαι πάλι με την nrg?

ΑΝ είχες συμβόλαιο και μετέβαλε τιμές η εταιρία πρέπει να κάνεις καταγγελία αλλιώς θα φας πεναλτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

To νέο Heatpump πρόγραμμα τι παίζει; Πανάκριβη τιμή κιλοβατώρας, γιατί να πάει κάποιος;

ίσως να συμφέρουν  απο Δευτέρα 😛

30 λεπτά πριν, Elannik είπε

ΑΝ είχες συμβόλαιο και μετέβαλε τιμές η εταιρία πρέπει να κάνεις καταγγελία αλλιώς θα φας πεναλτι

ποτέ δεν κάνεις καταγγελία , το πολύ ενημερώνεις για ψυχολογικούς λόγους οτι αποχωρείς σε άλλο πάροχο

καταγγελία σύμβασης = ρίσκο διακοπής ρεύματος

την αναλαμβάνει πάντα ο νέος πάροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ίσως να συμφέρουν  απο Δευτέρα 😛

Οτι θα συμφερουν ειναι σιγουρο....θα ειναι Δευτερα θα ειναι Τριτη...παντως θα ειναι το φθηνοτερο καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ίσως να συμφέρουν  απο Δευτέρα 😛

...μπα ρε συ...Μάλλον ό,τι αλλαγές ήταν να κάνουν, τις κάνανε (δλδ απλώς το ψαλίδι στο 50άρι του Enter+). Αφού στο σάιτ ανανεώσανε ισχύ προσφορών έως 30/4...

Εκτός κι αν είναι πρωταπριλιάτικο

Βασικά αφού η κυβέρνηση έδωσε επιδοτήσεις τόσο ψηλά σε σχέση με το πόσο άφτασε η ΤΕΑ Μαρτίου (...αν όπως είπες χθες δεν αλλάξουν κάτι στο ΦΕΚ - που δεν το νομίζω), το ν' ανεβάζανε τον Απρίλη τα σταθερά στη ΔΕΗ, θα ήταν σαν να τ' απαξιώνανε...(αν και θα μου πεις, υπάρχουν και όσοι δεν θα παίρνουν επιδότηση......Χμ).

31 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

To νέο Heatpump πρόγραμμα τι παίζει; Πανάκριβη τιμή κιλοβατώρας, γιατί να πάει κάποιος;

Καλή ερώτηση, από την στιγμή που δεν ανεβάσανε τις τιμές στα άλλα (ή έστω δεν αλλάξανε κάτι στους όρους τους). Μοιάζει αψυχολόγητη κίνηση εμπορικά, εκτός πια κι αν βασίζονται στην ασχετοσύνη του κόσμου. Κι εννοώ το "απλό" Παμπ - διότι το άλλο που επριλαμβάνει ΕΣΤΩ την "επιδότηση" για ΝΕΑ αντλία, ΠΕΣ πως ΕΧΕΙ κάποιο νόημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

...μπα ρε συ...Μάλλον ό,τι αλλαγές ήταν να κάνουν, τις κάνανε (δλδ απλώς το ψαλίδι στο 50άρι του Enter+). Αφού στο σάιτ ανανεώσανε ισχύ προσφορών έως 30/4...

Εκτός κι αν είναι πρωταπριλιάτικο

Βασικά αφού η κυβέρνηση έδωσε επιδοτήσεις τόσο ψηλά σε σχέση με το πόσο άφτασε η ΤΕΑ Μαρτίου (...αν όπως είπες χθες δεν αλλάξουν κάτι στο ΦΕΚ - που δεν το νομίζω), το ν' ανεβάζανε τον Απρίλη τα σταθερά στη ΔΕΗ, θα ήταν σαν να τ' απαξιώνανε...(αν και θα μου πεις, υπάρχουν και όσοι δεν θα παίρνουν επιδότηση......Χμ).

Καλή ερώτηση, από την στιγμή που δεν ανεβάσανε τις τιμές στα άλλα (ή έστω δεν αλλάξανε κάτι στους όρους τους). Μοιάζει αψυχολόγητη κίνηση εμπορικά, εκτός πια κι αν βασίζονται στην ασχετοσύνη του κόσμου. Κι εννοώ το "απλό" Παμπ - διότι το άλλο που επριλαμβάνει ΕΣΤΩ την "επιδότηση" για ΝΕΑ αντλία, ΠΕΣ πως ΕΧΕΙ κάποιο νόημα....

Η δική μου υπόθεση εργασίας εδώ και καιρό είναι ότι τα σταθερά της ΔΕΗ θα διαμορφωθούν έτσι ώστε να καλύπτονται κάπως όσοι καταναλώνουν πραγματικά πολλές kwh το μήνα, δηλαδή βασικά όσοι τους χειμερινούς μήνες στηρίζονται στην αντλία θερμότητας ή στα αιρκοντίσιον. Μιλάω δηλαδή για καταναλώσεις από 800 έως και 1500 kwh το μήνα για ένα τετράμηνο. Το πρόβλημα είναι ότι, αν τα σταθερά φτάσουν στο 0,24 του καινούργιου ΔΕΗ Heat Pump, δεν το λες και κάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, olddognewtricks είπε

Η δική μου υπόθεση εργασίας εδώ και καιρό είναι ότι τα σταθερά της ΔΕΗ θα διαμορφωθούν έτσι ώστε να καλύπτονται κάπως όσοι καταναλώνουν πραγματικά πολλές kwh το μήνα, δηλαδή βασικά όσοι τους χειμερινούς μήνες στηρίζονται στην αντλία θερμότητας ή στα αιρκοντίσιον. Μιλάω δηλαδή για καταναλώσεις από 800 έως και 1500 kwh το μήνα για ένα τετράμηνο. Το πρόβλημα είναι ότι, αν τα σταθερά φτάσουν στο 0,24 του καινούργιου ΔΕΗ Heat Pump, δεν το λες και κάλυψη.

...σωστό σαν "υπόθεση" (το να υπάρξει "διαμόρφωση") - μόνο που δεν,,,την βλέπουμε. Ακόμα έστω, και λογικά δεν θα την δούμε για όλο τον μήνα....

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους - όπως ούτε και πριν, καθώς όταν βγήκε το "Εντερ+", ήταν σαν να "εθαβε" το "απλό Εντερ", και παράλληλα χτύπαγε ΚΑΙ το Ονλάιν...(εν μέρει έστω). Εκτός πια κι αν η ΔΕΗ "δεν είναι ένα πράγμα", αλλά ξεχωριστές ομάδες που ανταγωνίζονται η μία την άλλη ενδοεταιρικά......; Γιατί άλλη λογική εξήγηση, εγώ δεν βλέπω....(Αλλά ακόμη κι αυτό το σενάριο, κολλάει στο ότι με 0,24 τα Παμπ - ειδικά "το απλό" - ΔΕΝ προσφέρει κάτι στον ήδη έχοντα αντλία : καλύτερα προφανώς να μπει στο Εντερ......).

Εκτός πια κι αν είναι εκεί μέσα απλώς ένα τεράστιο μπάχαλο, άλλα σχεδιάζανε, άλλα τους προκύψανε, και ανακοινώνουν ό,τι να 'ναι από προγράμματα...........(Πχ θα είχε νόημα η ύπαρξη των Παμπ, με τις συγκεκριμένες τιμές, αν από 4/4 ταυτόχρονα καταργούσαν - για νέα συμβόλαια - τα υπάρχοντα σταθερά....αλλά όλα δείχνουν πως θα συνεχίσουν έως 30/4 ΚΑΙ αυτά............; ). Μοιάζει δηλαδή λες και τα Παμπ είναι προγράμματα από ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ..........και οποιανού του αρέσουν, ας πάει σε αυτά.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...