Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

αν πέσει ατομική βόμβα δεν νομίζω ότι το βασικό μας μέλημα θα είναι το dei enter ή το γ1.

...δε χρειάζεται πάντως να πέσει ατομοβόμβα. Μια απλή κλασσική να πέσει,,,,κατά λάθος (όποιος θέλει βάζει ΚΑΙ εισγωγικά) σε έναν από τους καμμιά 15αριά πυρηνοσταθμούς της Ουκραΐνας, τον ήπιαμε με χάρτινο καλαμάκι ακόμη στην Ελλαδίτσα, κι ας μην γίνουμε παρανάλωμα όπως οι πέριξ του Χ εργοστσασίου. Και ναι θα ΕΙΝΑΙ βασικό μέλημα πόσο θα πληρώνουμε, ακόμη και αν γύρω μας δηλητηριάζεται, έστω "διακριτικά" και σταδιακά, η ατμόσφαιρα, το έδαφος, το νερό. Διότι δεν νομίζω ότι για κάποιον μαγικό λόγο θα σταματήσουν ξαφνικά οι χρεώσεις, οι λογαριασμοί, τα συγκεκριμένα προγράμματα - και ούτε κι εμείς θα είμαστε σε φάση "μάζεψε τα απαραίτητα, φεύγουμε γι' Αυστραλία" σαν την καλύτερη λύση σε αυτά όλα.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν πως θα γίνει απαραίτητα ατύχημα, ούτε ότι στο τέλος της χρονιάς θα ζεσταινόμαστε με το χνώτο μας και μόνο, αλλά ότι τα πράγματα μόνο "προς στρώσιμο" δεν πάνε και στην καλύτερη θα περάσουμε ζόρικα ( = τα πάντα πανάκριβα). Ε σε μια τέτοια προοπτική, ναι, ακόμη και το "σταθερό vs κυμαινόμενο" μας νοιάζει και μας παρανοιάζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε ναι κανονικα,
"θα την πιουμε" εαν γινει "ατυχημα" οπως εγινε με το Τσερνομπιλ που ελεγαν δε θα ερθει τιποτε Ελλαδα, οπως μας ελεγαν οτι δε τρεχει τιποτε απο τους βομβαρδισμους στη Σερβια και τα ποταμια, βροχες κλπ εχουν κατεβασει στη βορειο Ελλαδα τουλαχιστο και στο Θερμαικο τονους καρκινογονα δηλητηρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, korakios είπε

δεν υπολόγισα καθόλου περίπτωση νυχτερινού μιας και η αναλογία μεταβάλλεται ανάλογα τη χρήση του καθενός (και βαριέμαι να υπολογίσω 😛)

αν έχεις νυχτερινό κράτα σα σύνολο ή κάνε τις πράξεις μόνος σου να δεις

(στο ημερήσιο έκανα μια εξίσωση ,δεν ξέρω αν εφαρμόζει για νυχτερινό)

έστω Ψ οι παραπάνω απο το όριο κιλοβατώρες έχεις

0,35*(300+Ψ) - ( 0,27*150+0,21*150) <= (300+Ψ)*0,18

ή για ΚΟΤ 0,35*(300+Ψ) - ( 0,29*300) <= (300+Ψ)*0,18

και λύνεις ως προς Ψ

Στο online νομιζω βγαινει στις 400kwh το κερδος+ με 0.17

Εγω ειμαισ τις 2000 το καλοκαιρι αλλα θα δειξει. Νομιζω οριακα με συμφερει.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα που δεν υπάρχει το 50αρικο.

Την ασφάλεια που δίνει το enter+ (Για 5 τεχνικούς).

πρακτικά την πληρώνεις από τη διαφορά στα πάγια/green με το απλό enter +20,7e 

 

σωστά?  σε 40 λεπτά εχω ραντεβού, οπότε με βλέπω για το απλό enter

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στο online νομιζω βγαινει στις 400kwh το κερδος+ με 0.17

Εγω ειμαισ τις 2000 το καλοκαιρι αλλα θα δειξει. Νομιζω οριακα με συμφερει.

όποιος είναι κοντά στο όριο κλείνει σταθερό να ξεμπερδεύει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση εύλογη για μένα ..κάτι που με απασχολεί και μόνο αν κάποιος άλλος που ήρθε στην ίδια θέση θα το ξέρει και φυσικά η ίδια η ΔΕΗ αν πάω από εκεί θα μου πουν....

Πριν από δέκα χρόνια και βάλε είναι η τελευταία φορά που είχα ρεύμα στο όνομα μου στη ΔΕΗ .στο φοιτητικό μου σπίτι. Έκοψα το ρεύμα ΔΕΝ μου επέστρεψαν την εγγύηση της ΔΕΗ 50 ευρώ τότε . Επί λέξει η υπάλληλος μου είπε ότι θα σας επιστραφούν όταν ξανακάνετε σύνδεση στο όνομα σας στη ΔΕΗ. Έκτοτε έμεινα στους γονείς μου και μετά σε σπίτι που το ρεύμα ήταν στο όνομα του σπίτονυκοκυρη. Καλός άνθρωπος σωστός δεν χρειάστηκε ρεύμα στο όνομα μου γιατί έτσι και αλλιώς δεν αξιώνα επίδομα ενοικίου βάσει κριτηρίων...

Τώρα το ερώτημα που θα κάνω στο νέο μου σπίτι home online η enter...ακόμα δεν έχω καταλήξει αυτά τα 50 ευρώ θα φανούν κάπου.?αν αργότερα τα αξιωσω...αν δεν τα έχει εξαφανίσει φυσικά ο χρόνος...τέλος πάντων έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?ευχαριστώ!

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SpirtouLisS είπε

Παιδιά μια ερώτηση εύλογη για μένα ..κάτι που με απασχολεί και μόνο αν κάποιος άλλος που ήρθε στην ίδια θέση θα το ξέρει και φυσικά η ίδια η ΔΕΗ αν πάω από εκεί θα μου πουν....

Πριν από δέκα χρόνια και βάλε είναι η τελευταία φορά που είχα ρεύμα στο όνομα μου στη ΔΕΗ .στο φοιτητικό μου σπίτι. Έκοψα το ρεύμα ΔΕΝ μου επέστρεψαν την εγγύηση της ΔΕΗ 50 ευρώ τότε . Επί λέξει η υπάλληλος μου είπε ότι θα σας επιστραφούν όταν ξανακάνετε σύνδεση στο όνομα σας στη ΔΕΗ. Έκτοτε έμεινα στους γονείς μου και μετά σε σπίτι που το ρεύμα ήταν στο όνομα του σπίτονυκοκυρη. Καλός άνθρωπος σωστός δεν χρειάστηκε ρεύμα στο όνομα μου γιατί έτσι και αλλιώς δεν αξιώνα επίδομα ενοικίου βάσει κριτηρίων...

Τώρα το ερώτημα που θα κάνω στο νέο μου σπίτι home online η enter...ακόμα το δεν έχω καταλήξει αυτά τα 50 ευρώ θα φανούν κάπου.?αν αργότερα τα αξιωσω...αν δεν τα έχει εξαφανίσει φυσικά ο χρόνος...τέλος πάντων έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?ευχαριστώ!

έπρεπε τότε να τα πάρετε

μέχρι 2 χρόνια ορίζει η νομοθεσία τυχών διόρθωση , αν τα πάρεις τα πήρες αλλιώς μετά απο 10 χρόνια δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SpirtouLisS said:

Παιδιά μια ερώτηση εύλογη για μένα ..κάτι που με απασχολεί και μόνο αν κάποιος άλλος που ήρθε στην ίδια θέση θα το ξέρει και φυσικά η ίδια η ΔΕΗ αν πάω από εκεί θα μου πουν....

Πριν από δέκα χρόνια και βάλε είναι η τελευταία φορά που είχα ρεύμα στο όνομα μου στη ΔΕΗ .στο φοιτητικό μου σπίτι. Έκοψα το ρεύμα ΔΕΝ μου επέστρεψαν την εγγύηση της ΔΕΗ 50 ευρώ τότε . Επί λέξει η υπάλληλος μου είπε ότι θα σας επιστραφούν όταν ξανακάνετε σύνδεση στο όνομα σας στη ΔΕΗ. Έκτοτε έμεινα στους γονείς μου και μετά σε σπίτι που το ρεύμα ήταν στο όνομα του σπίτονυκοκυρη. Καλός άνθρωπος σωστός δεν χρειάστηκε ρεύμα στο όνομα μου γιατί έτσι και αλλιώς δεν αξιώνα επίδομα ενοικίου βάσει κριτηρίων...

Τώρα το ερώτημα που θα κάνω στο νέο μου σπίτι home online η enter...ακόμα δεν έχω καταλήξει αυτά τα 50 ευρώ θα φανούν κάπου.?αν αργότερα τα αξιωσω...αν δεν τα έχει εξαφανίσει φυσικά ο χρόνος...τέλος πάντων έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?ευχαριστώ!

ενδέχεται αυτή η εγγύηση να μπήκε τότε στον τελικό λογαριασμό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marmagia είπε

ενδέχεται αυτή η εγγύηση να μπήκε τότε στον τελικό λογαριασμό 

Όχι σε καμία περίπτωση δεν συμψιφηστηκε. Τέλος πάντων ευχαριστώ...τι ψάχνω και εγώ μετά από τόσα χρόνια...μάλλον χάθηκαν. Αυτό που μου έχει μείνει σίγουρα είναι τα λόγια της υπαλλήλου. Που με ενημέρωνε ότι θα τα πάρω πίσω στην επόμενη νέα σύνδεση βάσει αφμ μου...αλλά όπως λένε και οι Άγγλοι μάλλον...little did she know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

έπρεπε τότε να τα πάρετε

μέχρι 2 χρόνια ορίζει η νομοθεσία τυχών διόρθωση , αν τα πάρεις τα πήρες αλλιώς μετά απο 10 χρόνια δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι

...πάντως εμείς που αλλάξαμε σπίτι αρχές '17 και υπήρχε ένα πιστωτικό υπόλοιπο ~25€ στον τελικό ΔΕΗ, ζητώντας το πέρσι (ενώ μέχρι τότε μας λέγανε ότι έπρεπε να πάμε στο συγκεκριμένο κατάστημα σε συγκεκριμένο μάλιστα γραφείο του, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ για να το πάρουμε πίσω,,,,,,) μέσω μέιλ, όχι μόνο συνέχιζε να υφίστατο ως πιστωτικό υπόλοιπο (μετά από 4 χρόνια), αλλά μου ζητήσανε IBAN και μας το καταβάλανε....(Νομίζω πάντως πως κάτι μου είχαν πει πως είχε να κάνει και με covid και τις "ευκολίες" που έχουν προκύψει έκτοτε, ώστε να μην πλακώνει ο κόσμος στα καταστήματα κτλ...).

Άρα, φίλε Σπιρτούλη, απλά επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση πελατών, δώσε τους στοιχεία, και ό,τι βρέξει θα κατεβάσει.....

5 λεπτά πριν, SpirtouLisS είπε

τι ψάχνω και εγώ μετά από τόσα χρόνια...μάλλον χάθηκαν.

...όχι ρε φίλε, γιατί; (το βλέπεις έτσι).

ΑΙΤΗΣΟΥ το εσύ,,,,,,,και ίδωμεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...πάντως εμείς που αλλάξαμε σπίτι αρχές '17 και υπήρχε ένα πιστωτικό υπόλοιπο ~25€ στον τελικό ΔΕΗ, ζητώντας το πέρσι (ενώ μέχρι τότε μας λέγανε ότι έπρεπε να πάμε στο συγκεκριμένο κατάστημα σε συγκεκριμένο μάλιστα γραφείο του, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΩΡΕΣ για να το πάρουμε πίσω,,,,,,) μέσω μέιλ, όχι μόνο συνέχιζε να υφίστατο ως πιστωτικό υπόλοιπο (μετά από 4 χρόνια), αλλά μου ζητήσανε IBAN και μας το καταβάλανε....(Νομίζω πάντως πως κάτι μου είχαν πει πως είχε να κάνει και με covid και τις "ευκολίες" που έχουν προκύψει έκτοτε, ώστε να μην πλακώνει ο κόσμος στα καταστήματα κτλ...).

Άρα, φίλε Σπιρτούλη, απλά επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση πελατών, δώσε τους στοιχεία, και ό,τι βρέξει θα κατεβάσει.....

...όχι ρε φίλε, γιατί; (το βλέπεις έτσι).

ΑΙΤΗΣΟΥ το εσύ,,,,,,,και ίδωμεν.

Θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην τότε ΔΕΗ Χανίων αν έχουν κάποια πληροφορία. Γιατί τώρα έχω αλλάξει δέκα πόλεις και είμαι χιλιόμετρα μακρυά...πάντως αν βγάλω άκρη θα ενημερώσω εδώ...ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SpirtouLisS είπε

Θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην τότε ΔΕΗ Χανίων αν έχουν κάποια πληροφορία. Γιατί τώρα έχω αλλάξει δέκα πόλεις και είμαι χιλιόμετρα μακρυά...πάντως αν βγάλω άκρη θα ενημερώσω εδώ...ευχαριστώ και πάλι!

πάλι θες να μιλήσεις με υπάλληλο , τα θες και τα παθαίνεις 😁

στείλε αίτημα στο customercare

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2022 στις 7:11 ΠΜ, power_1 είπε

Γεια στην παρεα.Με myhome online απο Νοεμβριο 21 (παλιες χρεωσεις ).Προσπαθω απο το πρωτο λογαργιασμο να παρω την επιστροφη των 30  € .Στιν γραπτη επικεινωνια πο πανε απο λογαργιασμο σε λογαργιασμο.Ηρθαν 3 τιποτα στελνω μηνυμα γιατι δεν εγινε η αφαιρεση των 30€ κι με στελνουν 4ο που οχι δεν εχει την αφαιρεση των 30€ αλλα να πληρωσω +9 € απο τον τελευταιο λογαργιασμο .Τρελα .

Πως κανω καταγγελια στη ΡΑΕ ?

Κι πως κλεινω ραντεβου στα γραφεια αφου συνεχως μιλαει το 8009001000 ?

 

 

Σε συνεχεια της υποθεσης .... εργασιας .

Πηγα στη ΔΕΗ οπου ενω στην αρχη μου ανεφεραν οτι δεν δικαιουμαι τα 30€ επιστροφη αφου δεν μου ερχονται καθε μηνα λογαργιασμοι !!!!!!! (κατι που οφειλεται σε δικη τους υπαιτιοτητα αφου εχω χρεωσεις myhome online (χωρις ρητρα) εχω τσεκαρισμενο το κουτακι της μηνιαιας χρεωσης  με τικ  και πληρωνω με παγια εντολη)

Στη συνεχεια με επεκρινε γιατι εστειλα την ενδειξη του μετρητη που ζητησε η ΔΕΗ με αποτελεσμα να ερθουν δυο λογαργιασμοι ενας με την δικη μου ενδειξη κι ενας εκαθαριστικος δυο μερες μετα.!!!!!!!!!!!(παλι υπαιτιοτητα της ΔΕΗ γιατι θα επρεπε να απενεργοποιει τη δυνατοτητα καταγραφης απο εμας της ενδειξης του μετρητη οταν θα δυναιτε ενδειξη απο την ΔΕΔΔΥΕ )

Στο τελος (μετα απο εντονη  συζητηση που κρατησε αρκετα) εξεφρασε την απορια της γιατι δεν ερχετε μηνιαιος λογαργιασμος κι γιατι δεν επιστραφησαν τα 30 € στο 1ο εκαθαριστικο λογαργιασμο(πραγμα για το οποιο πηγα να παραπονεθω κι εγω ) .

Μου ζητησε να κανω μια αναφορα για το προβλημα γραπτη(ειχα κανει ιδη αλλες 3 διαδικτιακες στους 3 τελευταιους μηνες ) και να ελπιζω οτι το προβλημα θα ληθει .

Κι ολη αυτη η φασαρια για το αυτονοητο .

Ειδομεν ...(θα δουμε η θα συνεχειση η ΔΕΗ να μας εχει στο ...σκοταδι ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...