Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, petrakiskap είπε

Oι 423 kw και οι 511 για κοτ  που αναφέρεις είναι ημερήσιες ή συνολικές μαζί με νυχτερινές δηλαδή;;

δεν υπολόγισα καθόλου περίπτωση νυχτερινού μιας και η αναλογία μεταβάλλεται ανάλογα τη χρήση του καθενός (και βαριέμαι να υπολογίσω 😛)

αν έχεις νυχτερινό κράτα σα σύνολο ή κάνε τις πράξεις μόνος σου να δεις

(στο ημερήσιο έκανα μια εξίσωση ,δεν ξέρω αν εφαρμόζει για νυχτερινό)

έστω Ψ οι παραπάνω απο το όριο κιλοβατώρες έχεις

0,35*(300+Ψ) - ( 0,27*150+0,21*150) <= (300+Ψ)*0,18

ή για ΚΟΤ 0,35*(300+Ψ) - ( 0,29*300) <= (300+Ψ)*0,18

και λύνεις ως προς Ψ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, PhoneKiller είπε

ρε παιδιά στο συγκριτικό η σελίδα της ΔΕΗ γράφει πως το απλό οικιακό είναι πιο φτηνό απο online και Enter στην χρέωση προμήθειας. Τι παίζει και δεν καταλαβαίνω;

1264757284_.png.84d7e28bb59a859ae27eeccd1957c198.png

Tα πρώτα 2 ειναι σταθερά αν δεις, ενώ το γ1 κυμαινόμενο, δηλαδή το 0,11 ειναι χωρις την ρήτρα και αλλάζει συνεχώς. Μακάρι να ήταν 0,11 συνολικά μαζί με αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, PhoneKiller said:

ρε παιδιά στο συγκριτικό η σελίδα της ΔΕΗ γράφει πως το απλό οικιακό είναι πιο φτηνό απο online και Enter στην χρέωση προμήθειας. Τι παίζει και δεν καταλαβαίνω;

1264757284_.png.84d7e28bb59a859ae27eeccd1957c198.png

Ρήτρες αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kongous είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμη: Υπάρχει κάποιος αριθμός που να χρειάζομαι ώστε να μπορώ να προχωρήσω το θέμα του MyHomeOnline χωρίς να περιμένω να γίνει επανηλεκτροδότηση πρώτα; Δηλαδή στο ίδιο ραντεβόυ που έχω για αίτηση επαναηλεκτροδότησης. (πχ Κωδικός Εταίρου η κάτι τέτοιο;) Ή αναγκαστικά περιμένω πρώτα να φανεί στο e-bill η παροχή του διαμερίσματος ώστε να προχωρήσω σε πάγια εντολή και μετά MyHomeOnline.

online ΔΕΝ γίνεται στο κατάστημα . Συμβουλή μου είναι να  υπογράψεις enter ή enter+ επιτόπου

Τώρα επειδή λες για επαναηλεκτροδότηση ,δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι , θα σου πει κάποιος άλλος αν είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Tα πρώτα 2 ειναι σταθερά αν δεις, ενώ το γ1 κυμαινόμενο, δηλαδή το 0,11 ειναι χωρις την ρήτρα και αλλάζει συνεχώς. Μακάρι να ήταν 0,11 συνολικά μαζί με αυτην.

...η πλάκα είναι όμως ότι τόσο βγαίνει, μετά την επιδότηση : 0,11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, booogieman είπε

Αρα φαινεται να στρωνει η κατασταση; Μεχρι τωρα συμφερε σταθερο απο 300 κ πανω, τωρα πηγαμε στις 423, συντομα δλδ θα ξαναγυρισουμε ολοι στα κυμαινομενα πληρωνοντας τις ρητρες μας. Παλι κερδισμενη η δεη. Το μελλον θα δειξει.

...χολντ γιορ χόρσιζ. Ποια κατάσταση φαίνεται να στρώνει; Εδώ ενδέχεται να πσοφήσουμε από κρύο ή από πείνα (για να μην πω από ραδιενέργεια...) τον ερχόμενο Δεκέμβρη. Όσο δεν έχουν μπει σε μια σειρά "Τα Ουκρανικά", τίποτε δεν στρώνει. Εδώ βγήκε κοτζαμάν καγκελάριος προχτέ και προειδοποίησε τους συμπολίτες του "για οικονομία" (καταναλώσεων). Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να σου πάει το σκατό στην κάλτσα...Κατά τ' άλλα ο άλλος επίσης ζήτησε να πλερώνεται σε ρούβλια. Γενικά ζούμε μια ανωμαλία εν εξελίξει και δεν είμαι σίγουρος αν το 'χεις καταλάβει...(ΜΙΣΗ στραβή να γίνει, και τα αποθέματα Φ.Α. θα φτάσουν μέχρι τέλος '22). Ο Ηστ Μεντ έχει μείνει στα χαρτιά, το Αιγαίο είναι τίγκα στους υδρογονάνθρακες, αλλά με τέτοιους γείτονες "υδρογονάνθρακες ο θησαυρός" κτλκτλ...Εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο Μπάιντεν θα μας στέλνει δωρεάν LNG και κορνφλέικς...

Κάτσε κάτω από την μπάρα του σταθερού σου και μην το κουνάς για 12 μήνες...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

...χολντ γιορ χόρσιζ. Ποια κατάσταση φαίνεται να στρώνει; Εδώ ενδέχεται να πσοφήσουμε από κρύο ή από πείνα (για να μην πω από ραδιενέργεια...) τον ερχόμενο Δεκέμβρη. Όσο δεν έχουν μπει σε μια σειρά "Τα Ουκρανικά", τίποτε δεν στρώνει. Εδώ βγήκε κοτζαμάν καγκελάριος προχτέ και προειδοποίησε τους συμπολίτες του "για οικονομία" (καταναλώσεων). Από αυτό και μόνο θα έπρεπε να σου πάει το σκατό στην κάλτσα...Κατά τ' άλλα ο άλλος επίσης ζήτησε να πλερώνεται σε ρούβλια. Γενικά ζούμε μια ανωμαλία εν εξελίξει και δεν είμαι σίγουρος αν το 'χεις καταλάβει...(ΜΙΣΗ στραβή να γίνει, και τα αποθέματα Φ.Α. θα φτάσουν μέχρι τέλος '22). Ο Ηστ Μεντ έχει μείνει στα χαρτιά, το Αιγαίο είναι τίγκα στους υδρογονάνθρακες, αλλά με τέτοιους γείτονες "υδρογονάνθρακες ο θησαυρός" κτλκτλ...Εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο Μπάιντεν θα μας στέλνει δωρεάν LNG και κορνφλέικς...

Κάτσε κάτω από την μπάρα του σταθερού σου και μην το κουνάς για 12 μήνες...

Πάντως σας αξίζουν συγχαρητήρια που προσπαθείτε να απαντήσετε χρησιμοποιώντας μια λογική ροή σκέψης βασιζόμενη σε πραγματικά γεγονότα που οδηγούν σε λογικα  σενάρια  αποτελεσμάτων της όλης κατάστασης σε όλα τα ποστ ακόμα και αν αυτα είναι προϊόν ζωηρής φαντασίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ουσία είναι ότι τον Απρίλιο και γενικά τους τελευταίους μηνες συμφέρει το γ1 για μικρες καταναλώσεις και αυτό δεν είναι προϊόν φαντασίας. Αυτό γραφεί και στο εξελ άλλωστε.

Ολα τα υπόλοιπα είναι προσωπική επιλογή του καθενός με το οποίο ρίσκο. Το αν θα τελείωσει ο πόλεμος ή αν θα υπάρχει επάρκεια είναι κάτι που θα φανεί στο μέλλον.

αν πέσει ατομική βόμβα δεν νομίζω ότι το βασικό μας μέλημα θα είναι το dei enter ή το γ1.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, The_Judas είπε

η ουσία είναι ότι τον Απρίλιο και γενικά τους τελευταίους μηνες συμφέρει το γ1 για μικρες καταναλώσεις και αυτό δεν είναι προϊόν φαντασίας. Αυτό γραφεί και στο εξελ άλλωστε.

Ολα τα υπόλοιπα είναι προσωπική επιλογή του καθενός με το οποίο ρίσκο. Το αν θα τελείωσει ο πόλεμος ή αν θα υπάρχει επάρκεια είναι κάτι που θα φανεί στο μέλλον.

αν πέσει ατομική βόμβα δεν νομίζω ότι το βασικό μας μέλημα θα είναι το dei enter ή το γ1.

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , σε μια ώρα θα παω στη ΔΕΗ για να κάνω νέο συμβόλαιο . Ήμουν έτοιμος για enter +  . Άλλαξε κάτι μιας και μπήκαμε σε νέο μήνα συμφέρει μήπως καλύτερα το enter  ή όλα είναι όπως τα ξέρουμε ; Κατανάλωση περίπου από 380- 450kw/h το μήνα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, venomawakens7 είπε

Καλημέρα , σε μια ώρα θα παω στη ΔΕΗ για να κάνω νέο συμβόλαιο . Ήμουν έτοιμος για enter +  . Άλλαξε κάτι μιας και μπήκαμε σε νέο μήνα συμφέρει μήπως καλύτερα το enter  ή όλα είναι όπως τα ξέρουμε ; Κατανάλωση περίπου από 380- 450kw/h το μήνα . 

Πλέον το Enter+ Δεν δίνει τα 50€ δώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, venomawakens7 είπε

Άρα πλέον στην ουσία  είναι το ίδιο enter και enter +?

Όχι, έχουν κι άλλες διαφορές, πχ η υπηρεσία επείγουσας τεχνικής βοήθειας. Κανονικά θα έπρεπε να τα είχες βάλει όλα κάτω πριν αποφασίσεις για enter+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...