Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 50άρι είναι αυτό που κάνει την διαφορά (ή και οι έξτρα παροχές αν χρειάζεσαι υδραυλικό ή ηλεκτρολόγο).

Οπως και να έχει δεν ξέρουμε τι θα ισχύει αύριο. Μπορεί να υπάρξει παράταση και στην προσφορά, μπορεί να έχει νεες τιμές και το enter και το enter+.

και εγώ μέχρι τελευταία στιγμή το σκεφτόμουν για enter+ ή online γιατί έχω χαμηλή κατανάλωση αλλά τελικά θα παραμείνω στο Γ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν 2 ώρες έκανα αίτηση για το online και ενώ ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία και κατέβασα το αποδεικτικό με τον αριθμό αίτησης, δεν έχω λάβει ακόμα email επιβεβαίωσης.

Είναι λογικό αυτό? Δεν έρχεται αυτόματα με την ολοκλήρωση της διαδικασίας?

Εννοείται πως έχω δώσει τη σωστή διεύθυνση και οτι έχω κοιτάξει στα spam.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, d300s είπε

ολοκληρώθηκε επιτυχώς

και εγω δεν ειχα λαβει. την επομενη μου εστειλαν ομως κσποια χαρτια να συμπληρωσω.ελπιζω να εισαι τυχερος και να τα στειλουν και σε εσενα γρηγορα. μπορεις να τους καλεσεις για επιβεβαιωση στο 800900100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέγραψα τα χαρτιά on line για το Home on line της ΔΕΗ. Με ενημέρωσαν από δεη ότι έχουν σταλεί δεδηε Παίρνω δεδηε και μου λένε ότι ακόμα δεν έχουνε πάρει εντολή Έστειλα email στη δεδηε για απάντηση Υπόψιν για κάποιους εδώ ότι έκανα αίτηση 28/03/2022 και υπέγραψα on line συμβολαια 29/03 

34 λεπτά πριν, d300s είπε

Πριν 2 ώρες έκανα αίτηση για το online και ενώ ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία και κατέβασα το αποδεικτικό με τον αριθμό αίτησης, δεν έχω λάβει ακόμα email επιβεβαίωσης.

Είναι λογικό αυτό? Δεν έρχεται αυτόματα με την ολοκλήρωση της διαδικασίας?

Εννοείται πως έχω δώσει τη σωστή διεύθυνση και οτι έχω κοιτάξει στα spam.

Ευχαριστώ.

Και σε μένα το ίδιο τους έπρηξα στα τηλέφωνα και όλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, takoulou είπε

Εγώ σου είπα τι κάνεις... Να δεις.. Δεν πειραζει που έγινε η καταμέτρηση.. Θα ξανά περάσουν.. Στείλε email... Σε αυτό που σου έδωσα αλλά παρε τηλέφωνο.. 

Έστειλα email τελικά σήμερα το πρωί στην διεύθυνση που μου έδωσες. Ακόμα καμία ενημέρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΚΟΤΑ σε home online Ν με περσινές τιμές,τους 2 τελευταίους μήνες χωρίς να έχω περάσει το όριο 1400kw δεν μου έχουν βάλει την έκπτωση. Πήρα τηλέφωνο πριν έναν μήνα  να το διορθώσουν αλλά τίποτα. Προχθές βγήκε ο καινούριος λογαριασμός πάλι χωρίς την έκπτωση ΚΟΤΑ. Που..να τα έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elannik είπε

Υπέγραψα τα χαρτιά on line για το Home on line της ΔΕΗ. Με ενημέρωσαν από δεη ότι έχουν σταλεί δεδηε Παίρνω δεδηε και μου λένε ότι ακόμα δεν έχουνε πάρει εντολή Έστειλα email στη δεδηε για απάντηση Υπόψιν για κάποιους εδώ ότι έκανα αίτηση 28/03/2022 και υπέγραψα on line συμβολαια 29/03 

Και σε μένα το ίδιο τους έπρηξα στα τηλέφωνα και όλα καλα

Καλησπέρα! Σου διευκρίνισαν, αν θα έχεις εκπτωση 30 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό; Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ison είπε

@korakios αδερφέ μια βοήθεια γιατί θα πάω από εγκεφαλικό δεν το γλυτώνω.. Μέτα την 727 άρα που μου ήρθε εκκαθαριστικό τέλος Ιανουαρίου και διαβάζοντας το thread άλλαξα από Γ1 σε enter στης 8/2 Έβαλα προχτές και την μέτρηση στο δεδδηε και μου βγήκε εκκαθαρστκος 51 ημερών 330 ευρώ. Έχω απελπιστεί. Κοιτώντας τις χρεώσεις  δεν βγάζω άκρη σε σχέση με τις καταναλώσεις ημερήσιου νυχτερινού. Είναι ιδέα μου ή τα έχουν χρέωση ανάποδα? Προσπάθησα να μιλήσω και με δεη για να μου πουν και με παρεπεμψαν στο δεδδηε για το θέμα λάθος λογαριασμού.. Δεν το σήκωσε κανένας. Δεν ξέρω τι να πω παιδιά στου Ιανουαρίου μου βγήκε 5.5 ευρω η μέρα και σε αυτόν 6.5...απο εκεί που περίμενα καλύτερα πήγαμε στα χειρότερα. 

Screenshot_2022-03-30-21-24-28-62_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

Screenshot_2022-03-30-21-24-56-42_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

IMG_20220330_214641.jpg

Μετα απο αρκετο διαβασμα και με την βοηθεια σας εχω αρχισει να καταλαβαινω τις χρεωσεις

Ο εν λογο λογαριασμος ειναι βεβαια μεταβατικος απο Γ1 ΚΟΤ β 1900 σε enter. Πχ τα 63 ευρω ρητρα για 8 μερες που εκατσα Γ1 πως υπολογιζονται...οπως και πως ξερουν ποσο καταναλωσα εκει την περιοδο...Μπορω να διεκδικησω τπτ εκει ή τσαμπα κοπος?

Επισης ενα πραγμα μου κανει εντυπωση. Απο οσο εχω καταλαβει λογο κοινωνικου εχω μια εκπτωση στο ημερησιο 0,045. Το θεμα ειναι οτι επειδη δεν εχω μεγαλη καταναλωση στο ημερησιο ...μου μετατρεπουν απο το νυχτερινο μια ποσότητα μεχρι να φτασει το πλαφον που δικαιολογειται και εκει γινεται και η εκπτωση.

ΟΜΩΣ (και εδω εχω μια απορια)...εφοσον το νυχτερινο ειναι 0.13 στο εντερ το ημερισιο ειναι 0.18 ...οταν μου κανουν την εκπτωση και μου αλλαζουν τις KWH σε ημερησιες τοτε ουσιαστικα εκει που θα πληρωνα 0.13 ...πληρωνω 0,18-0.045=0,135...αρα εστω και λιγο πληρωνω παραπάνω...ισχυει αυτο που γραφω η το εχω χασει ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d300s είπε

Πριν 2 ώρες έκανα αίτηση για το online και ενώ ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία και κατέβασα το αποδεικτικό με τον αριθμό αίτησης, δεν έχω λάβει ακόμα email επιβεβαίωσης.

Είναι λογικό αυτό? Δεν έρχεται αυτόματα με την ολοκλήρωση της διαδικασίας?

Εννοείται πως έχω δώσει τη σωστή διεύθυνση και οτι έχω κοιτάξει στα spam.

Ευχαριστώ.

 

21 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Καλησπέρα! Σου διευκρίνισαν, αν θα έχεις εκπτωση 30 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό; Ευχαριστω!

Οχι ακόμα αλλά αν ΛΕΙ η σύμβαση που υπογραφές ημερομηνία και είναι ρπξν τις 31/03 τότε συμφώνησες με τους όρους εκείνους και εννοείται ότι θα επιστραφούν τα 30 α και κάτι άλλο όταν κάνεις e bill είσαι στο Γ1Ν και μετά επιλέγεις home on line από την εφαρμογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ison είπε

ΟΜΩΣ (και εδω εχω μια απορια)...εφοσον το νυχτερινο ειναι 0.13 στο εντερ το ημερισιο ειναι 0.18 ...οταν μου κανουν την εκπτωση και μου αλλαζουν τις KWH σε ημερησιες τοτε ουσιαστικα εκει που θα πληρωνα 0.13 ...πληρωνω 0,18-0.045=0,135...αρα εστω και λιγο πληρωνω παραπάνω...ισχυει αυτο που γραφω η το εχω χασει ρε παιδια?

ναι ισχύει αλλά εκτός τις ρυθμιζόμενες που γλυτώνεις ,δε μετράν οι νυχτερινές και στο όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elannik είπε

 

Οχι ακόμα αλλά αν ΛΕΙ η σύμβαση που υπογραφές ημερομηνία και είναι ρπξν τις 31/03 τότε συμφώνησες με τους όρους εκείνους και εννοείται ότι θα επιστραφούν τα 30 α και κάτι άλλο όταν κάνεις e bill είσαι στο Γ1Ν και μετά επιλέγεις home on line από την εφαρμογη

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, προκειται για υπάρχοντα λογαριασμο Γ1 που μεταπηδα σε online, δεν υπάρχει υπογραφή συμβάσεως δηλ. η διαδικασία γίνεται μέσω e-bill. Το πρόβλημα ειναι ότι αλλού (στους όρους πχ) αναφερει 30 ευρω εκπτωσης και αλλου ότι ισχυει (και λέει ισχυει, όχι ίσχυε) μέχρι 28/2/22 (σελ.857 του θέματος για λεπτομέρειες). Ένα ακόμα πρόσκομμα στην διαδικασία του online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή τα έχω παίξει στα τηλέφωνα από το πρωί και στο τέλος θα σκάσω…

Σε εκκρεμότητα αίτηση αλλαγής παρόχου από NRG σε ΔΕΗ Enter Plus σε κατάστημα με αίτηση την 17/3. Μέχρι και σήμερα δεν βλέπω καμία αλλαγή στο τελευταίο νούμερο της ΥΔΕ. 
Εστειλα email στον Δεδδηε της περιοχής μου το πρωί και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. 
Τηλεφωνό τώρα προλ λίγο τον δεδδηε και μου αναφέρουν πάλι ότι δεν χρειάζεται να περάσει Τεχνικος για καταμέτρηση. Αυτό λέει γίνεται συστημικά μέσω παροχών. Μόνο όταν είναι για αλλαγή Ονόματος ή επανασύνδεση λέει περνάνε αυτοί. 
Αν ήταν λέει δίκη μας εκκρεμότητα τόσες μέρες θα είχαμε περάσει..

Τι γίνεται ρε παιδιά τώρα και τελικά τι ισχύει; Μίλησα με ΔΕΗ δεν μπορούν να βγάλουν άκρη λέει επειδή το συμβόλαιο έγινε σε κατάστημα. Αλίμονο πήγα να πω εδώ δεν βγάζετε άκρη με τα econtract με του καταστήματος θα βγάλετε; 
 

Εστειλα και email στην κοπέλα που μου έκανε την Αίτηση στο κατάστημα με ότι μου ειπαν από δεδδηε μήπως κάνει αυτή κάτι ή μήπως τελικά έχει κάνει αυτή καμία πατάτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Σε εκκρεμότητα αίτηση αλλαγής παρόχου από NRG σε ΔΕΗ Enter Plus σε κατάστημα με αίτηση την 17/3. Μέχρι και σήμερα δεν βλέπω καμία αλλαγή στο τελευταίο νούμερο της ΥΔΕ. 

μέχρι 15 μέρες προβλέπεται

Αναφορά σε κείμενο

2.Ο νέος Προμηθευτής υποχρεούται να υποβάλει Δήλωση Εκπροσώπησης του Μετρητή Φορτίου του Πελάτη στον αρμόδιο Διαχειριστή, κατά τα οριζόμενα στις κείμενες διατάξεις, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη σύναψη Σύμβασης Προμήθειας. Ειδικότερα στην περίπτωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας από απόσταση, ο Προμηθευτής προβαίνει στις παραπάνω ενέργειες αποκλειστικά μετά την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας υπαναχώρησης του Πελάτη και το αργότερο εντός τριών (3) ημερών. Σε κάθε περίπτωση, η καταγγελία της Σύμβασης με τον αρχικό Προμηθευτή προηγείται της υποβολής Δήλωσης Εκπροσώπησης Μετρητή Φορτίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

μέχρι 15 μέρες προβλέπεται

 

Δηλαδή ρε φίλε γιατί πάει να σπάσει το κεφάλι μου…μιλάμε για εργάσιμες ημέρες; Αν κατάλαβα καλά σε 15 μέρες θα γίνει η αλλαγη ή υπάρχει περίπτωση να τις ξεπεράσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Δηλαδή ρε φίλε γιατί πάει να σπάσει το κεφάλι μου…μιλάμε για εργάσιμες ημέρες; Αν κατάλαβα καλά σε 15 μέρες θα γίνει η αλλαγη ή υπάρχει περίπτωση να τις ξεπεράσει;

απο τη μία δε γράφει εργάσιμες , απο την άλλη νομίζω οτι θεωρούν εργάσιμες

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να τις ξεπεράσει όπως και έχει ξαναγίνει (με ping-pong ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ)

απλά το ανέφερα για να ξέρεις τα δικαιώματά σου . Στείλε παράπονο στη ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...