Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vali είπε

Στην αναλυτική χρέωση φαίνεται ότι χρέωσαν 143+665=808 kwh ημερήσιο και 139+650=789kwh νυχτερινό, στις ενδείξεις μετρητή γράφουν αλλά αντί άλλων.

Έχεις δίκιο, εγώ απλά πρόσθεσα τα 143 + 665 + 139 + 650 = 1.597 το οποίο το επαλήθευσα με το σύνολο ημερήσιας και νυχτερινής κατανάλωσης που είναι το ίδιο ακριβώς 401 + 1.196 = 1.597

Τελικά ούτε εγώ μπορώ να βγάλω άκρη.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έχεις δίκιο, εγώ απλά πρόσθεσα τα 143 + 665 + 139 + 650 = 1.597 το οποίο το επαλήθευσα με το σύνολο ημερήσιας και νυχτερινής κατανάλωσης που είναι το ίδιο ακριβώς 401-1.196 = 1.597

Τελικά ούτε εγώ μπορώ να βγάλω άκρη.

Μάλλον κατάλαβα τι γίνεται.. Έχω κοινωνικό οπότε 1900 kwh δια το τετράμηνο (120 μέρες)  επί τις 51 μέρες του λογαριασμού αυτού βγαίνει 808 που είναι και η έκπτωση...αλλά και το άθροισμα των 2 πρώτων... Προφανώς η έκπτωση μπαίνει στο ημερήσιο (?) οπότε μετατρέπουν μέρος του νυχτερινού σε ημερήσιο για να μπει η έκπτωση.. Ή απλά λέω μαλακιες και το έχω πάθει ήδη το εγκεφαλικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ison είπε

Αν δεις τις χρεώσεις χοντρικά δεν θα έπρεπε το 0.13 να αντίστοιχουσε στις πολλές κιλοβατωρες του νυχτερινού και το 0.18 στις λίγες του ημερήσιου (τιμές εντερ).. Λόγο Γ1 και κοτ δεν βγάζω άκρη πως ακριβώς γίνονται οι χρεώσεις. Αυτό που καταλαβαίνω ότι τα πολλά θα έπρεπε να ήταν το νυχτερινό και τα λίγα το ημερήσιο.. 

Από ότι έχω καταλάβει από τα λεγόμενά σου , έχουν ανάποδα τις χρεώσεις νυχτερινού και ημερησίου. Να τους στείλεις ένα παράπονο / αίτημα και να ζητήσεις έκδοση νέου λογαριασμού με τις σωστές χρεώσεις.
https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-revma/
Πας κάτω κάτω στις ερωτήσεις και πατάς εκεί που λέει "Χρειάζεστε Βοήθεια" το μπλε σκούρο κουτάκι.

Γράφεις αυτά που έχεις να πεις , ανέβασε και τον λογαριασμό και αναμονή.

Εφόσον όντως έτσι είναι , θα σου βρουν αυτοί την λύση.
Επίσης αν πιστεύεις ότι η κατανάλωση των 8 ημερών Γ1 είναι υπερβολική , γράψτο και αυτό τεκμηριωμένα , αν και πιστεύω έχουν βγάλει τον μέσο όρο και σε έχουν χρεώσει σωστά..

7 λεπτά πριν, ison είπε

Μάλλον κατάλαβα τι γίνεται.. Έχω κοινωνικό οπότε 1900 kwh δια το τετράμηνο (120 μέρες)  επί τις 51 μέρες του λογαριασμού αυτού βγαίνει 808 που είναι και η έκπτωση...αλλά και το άθροισμα των 2 πρώτων... Προφανώς η έκπτωση μπαίνει στο ημερήσιο (?) οπότε μετατρέπουν μέρος του νυχτερινού σε ημερήσιο για να μπει η έκπτωση.. Ή απλά λέω μαλακιες και το έχω πάθει ήδη το εγκεφαλικό. 

Επίσης , από το να ορίεσαι εδώ στο τσατ ζητώντας άλλους να διαβάσουν αυτά που θα έπρεπε εσύ να διαβάσεις , 
https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/ 
Ορίστε και τι συμβαίνει για το ΚΟΤ , από λίγο που το είδα , τα γράφει αρκετά αναλυτικά.
Αν προκύψουν και άλλα ερωτήματα , ας σου απαντήσουν αυτοί που έχουν ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ison είπε

Κοιτώντας τις χρεώσεις  δεν βγάζω άκρη σε σχέση με τις καταναλώσεις ημερήσιου νυχτερινού.

έχεις ΚΟΤ οι  υπόλοιπες νυχτερινές  μετράνε σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

συνέχεια στο άλλο θέμα για κοινωνικό τιμολόγιο μόνο . (δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια στην παρεα.Με myhome online απο Νοεμβριο 21 (παλιες χρεωσεις ).Προσπαθω απο το πρωτο λογαργιασμο να παρω την επιστροφη των 30  € .Στιν γραπτη επικεινωνια πο πανε απο λογαργιασμο σε λογαργιασμο.Ηρθαν 3 τιποτα στελνω μηνυμα γιατι δεν εγινε η αφαιρεση των 30€ κι με στελνουν 4ο που οχι δεν εχει την αφαιρεση των 30€ αλλα να πληρωσω +9 € απο τον τελευταιο λογαργιασμο .Τρελα .

Πως κανω καταγγελια στη ΡΑΕ ?

Κι πως κλεινω ραντεβου στα γραφεια αφου συνεχως μιλαει το 8009001000 ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , πρέπει να βάλεις πάγια για να επιστραφεί

Καλημερα κορακιε, αρα μπορει καποιος να βαλει παγια να επιστραφουν τα 100 κ μετα να την βγαλει; Ή δε ξαναβγαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

O γιος μου φοιτητης σε γκαρσονιερα ισογειου. Υπαρχουν άλλες 2 που νοικιάζονται και αυτές.

Υπαρχει 1 ρολοι για ολο το ισόγειο στο όνομα του ιδιοκτήτη (που το εχει το ακίνητο 50-50 με την σύζυγο του) . Υπάρχουν  3 ρολογια εσωτερικά εμποριου για να βλέπουν τι κατανάλωση εχει ο καθένας. Το προγραμμα εδώ και πολλά χρόνια Γ1 της ΔΕΗ.

Το ενοικιαστήριο εχει γινει μεταξύ των 2 ιδιοκτητών(του ανδρόγυνου) και εμού ως ενοικιαστή

 

Μόλις διάβασα το εξής :  

Υπενθυμίζουμε επίσης ότι το Έντυπο Ε1  επικαιροποιήθηκε με την  απόφαση Α.1042/2022
Προστέθηκε νέα στήλη του πίνακα της περ. 12 με τίτλο ''Αριθμός παροχής ρεύματος'' στην οποία συμπληρώνεται ο αριθμός της παροχής ρεύματος της μισθωμένης κατοικίας των εξαρτώμενων τέκνων που σπουδάζουν στο εσωτερικό.

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ειναι όταν  περάσω στην δήλωση μου την παροχή της ΔΕΗ (αφου ετσι και αλλιώς υποχρεωτικά περνάς για παιδί που σπουδάζει  όνομα ιδιοκτητη, αφμ ιδιοκτητη, αριθμό μισθωτηρίου και αριθμό παροχής)  αν θα επιδοτείται για την κατανάλωση ρευματος αφου μιλάμε για κυμαινόμενο Γ1 της ΔΕΗ.

Η θα μπλοκάρει επειδή η παροχή ειναι στο ονομα του ιδιοκτήτη ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, power_1 είπε

Πως κανω καταγγελια στη ΡΑΕ ?

Τα λέει όλα αναλυτικά στο παρακάτω link:

https://www.rae.gr/xrisimes-symvoules/677/

2 ώρες πριν, power_1 είπε

Κι πως κλεινω ραντεβου στα γραφεια αφου συνεχως μιλαει το 8009001000 ?

Με λίγο υπομονή ή το κλείνεις ηλεκτρονικά:

https://appointment.dei.gr/

Επίσης εξυπηρετούν και χωρίς ραντεβού με σειρά προτεραιότητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, booogieman είπε

Καλημερα κορακιε, αρα μπορει καποιος να βαλει παγια να επιστραφουν τα 100 κ μετα να την βγαλει; Ή δε ξαναβγαινει;

Την βάζεις τα παίρνεις, την βγαζεις τους τα ξαναδινεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Την βάζεις τα παίρνεις, την βγαζεις τους τα ξαναδινεις…

Αρα παει αυτο το 100... εγγυηση για οταν φυγουμε απο δεη δλδ ποτέ..θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, peragialos είπε

Η έκπτωση της πάγιας ισχύει και σε Γ1 ;

Υπαρχει αντιστοιχη εκπτωση συνεπειας 5% (αν πληρωσεις πριν τη ληξη το λογαριασμο, με οποιοδηποτε τροπο πληρωμης).

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/pronomia-ekptoseis-revma/

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

έχεις ΚΟΤ οι  υπόλοιπες νυχτερινές  μετράνε σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

συνέχεια στο άλλο θέμα για κοινωνικό τιμολόγιο μόνο . (δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα)

ευχαριστω..σου ειναι ευκολο να μου δωσεις το Link για το thread αυτο γιατι δεν βρισκω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν από αύριο κοπεί το 50αρικο στο Enter+ υπάρχει λόγος να μην πας στο Enter που έχει μικρότερο πάγιο και δεν πληρώνεις και το Green? (αύριο έχω ραντεβού) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...