Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Giannis Vs είπε

Μπήκα στη σελίδα τους. Δεν λειτουργεί κάν σ'το δικό μου. Θα πάω αύριο στο κατάστημα της Λάρισας και θα στηθώ απ' τις 7 να πάρω σειρά... 😄

Το excel τουλαχιστον το καταλαβες πως δουλευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, go1971 είπε

Σήμερα πήγα και υπέγραψα συμβόλαιο για το πρόγραμμα enter +. Έφτασα σπίτι και συνειδητοποίησα ότι η υπάλληλος  δε μου ζήτησε τις κιλοβατώρες που είχα βγάλει φωτογραφία από το μετρητή και εγώ ξέχασα να της το πω. Να παω αύριο να την ενημερώσω ή υπάρχει άλλη διαδικασία για τη μέτρηση? 

Η ένδειξη του μετρητή σε φωτογραφία προβλέπεται μόνο στην περίπτωση που ήσουν σε άλλο προμηθευτή και πας στη ΔΕΗ, αν η παροχή ήταν ήδη στη ΔΕΗ τότε δεν προβλέπεται να δώσεις ένδειξη.

Το λέει και στο site της άλλωστε:

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-ilektrodotisis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Η ένδειξη του μετρητή σε φωτογραφία προβλέπεται μόνο στην περίπτωση που ήσουν σε άλλο προμηθευτή και πας στη ΔΕΗ, αν η παροχή ήταν ήδη στη ΔΕΗ τότε δεν προβλέπεται να δώσεις ένδειξη.

Το λέει και στο site της άλλωστε:

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-ilektrodotisis/

Σε άλλο προμηθευτή ήμουν! Από elpedison έφυγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, go1971 είπε

Σε άλλο προμηθευτή ήμουν! Από elpedison έφυγα!

Τότε έπρεπε να στη ζητήσει. Τώρα λογικά θα ζητηθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ να πάρει την τελική ένδειξη, οπότε πιστεύω πως καλό θα ήταν να ξαναπάς αύριο μήπως και γλιτώσεις την καθυστέρηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios αδερφέ μια βοήθεια γιατί θα πάω από εγκεφαλικό δεν το γλυτώνω.. Μέτα την 727 άρα που μου ήρθε εκκαθαριστικό τέλος Ιανουαρίου και διαβάζοντας το thread άλλαξα από Γ1 σε enter στης 8/2 Έβαλα προχτές και την μέτρηση στο δεδδηε και μου βγήκε εκκαθαρστκος 51 ημερών 330 ευρώ. Έχω απελπιστεί. Κοιτώντας τις χρεώσεις  δεν βγάζω άκρη σε σχέση με τις καταναλώσεις ημερήσιου νυχτερινού. Είναι ιδέα μου ή τα έχουν χρέωση ανάποδα? Προσπάθησα να μιλήσω και με δεη για να μου πουν και με παρεπεμψαν στο δεδδηε για το θέμα λάθος λογαριασμού.. Δεν το σήκωσε κανένας. Δεν ξέρω τι να πω παιδιά στου Ιανουαρίου μου βγήκε 5.5 ευρω η μέρα και σε αυτόν 6.5...απο εκεί που περίμενα καλύτερα πήγαμε στα χειρότερα. 

Screenshot_2022-03-30-21-24-28-62_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

Screenshot_2022-03-30-21-24-56-42_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg

IMG_20220330_214641.jpg

Επεξ/σία από ison
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ison είπε

@korakios αδερφέ μια βοήθεια γιατί θα πάω από εγκεφαλικό δεν το γλυτώνω.. Μέτα την 727 άρα που μου ήρθε εκκαθαριστικό τέλος Ιανουαρίου και διαβάζοντας το thread άλλαξα από Γ1 σε enter στης 8/2 Έβαλα προχτές και την μέτρηση στο δεδδηε και μου βγήκε εκκαθαρστκος 51 ημερών 330 ευρώ. Έχω απελπιστεί. Κοιτώντας τις χρεώσεις  δεν βγάζω άκρη σε σχέση με τις καταναλώσεις ημερήσιου νυχτερινού. Είναι ιδέα μου ή τα έχουν χρέωση ανάποδα? Προσπάθησα να μιλήσω και με δεη για να μου πουν και με παρεπεμψαν στο δεδδηε για το θέμα λάθος λογαριασμού.. Δεν το σήκωσε κανένας. Δεν ξέρω τι να πω παιδιά στου Ιανουαρίου μου βγήκε 5.5 ευρω η μέρα και σε αυτόν 6.5...απο εκεί που περίμενα καλύτερα πήγαμε στα χειρότερα. 

Αν έχει γίνει λάθος στις μετρήσεις τότε το έχεις κάνει εσύ μια και εσύ έδωσες τις ενδείξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αν έχει γίνει λάθος στις μετρήσεις τότε το έχεις κάνει εσύ μια και εσύ έδωσες τις ενδείξεις...

Σαν νούμερα είναι σωστά. Αυτό που λέω είναι ότι μου έχουν χρέωση το νυχτερινό ως ημερήσιο και τούμπαλιν. Προσθέτω ότι έχω και κοτ. Επίσης πως στο κόρακα ξέρουν τι κατανάλωση είχα για το 8ημερο που ήμουν σε Γ1. (μέχρι να αλλάξω στο enter) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ison είπε

Σαν νούμερα είναι σωστά. Αυτό που λέω είναι ότι μου έχουν χρέωση το νυχτερινό ως ημερήσιο και τούμπαλιν. Προσθέτω ότι έχω και κοτ.

Sorry αλλά δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις, εφόσον η προηγούμενη ένδειξη ημέρας ήταν 95.347 και αυτή που έδωσες εσύ 95.748 (άρα 401 διαφορά) και σε έχουν χρεώσει νύχτας 401, πως γίνεται να σε χρέωσαν το ημέρας για νύχτας? Άσχετα αν έχεις ή δεν έχεις ΚΟΤ.

7 λεπτά πριν, ison είπε

Επίσης πως στο κόρακα ξέρουν τι κατανάλωση είχα για το 8ημερο που ήμουν σε Γ1. (μέχρι να αλλάξω στο enter) 

Αν δεν έγινε μέτρηση την ημέρα της αλλαγής, τότε προφανώς τα μοίρασαν κατά προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Κατ`αρχάς θερμές ευχαριστίες σε όσους έχουν συμβάλει στην ενημέρωση μας στο παρόν νήμα. Ιδιαιτερη αναφορά σε κοράκιο,washcloud, ekrepali. Να είσθε καλά παίδες!

Έχει κανείς άλλος την ένδειξη στον λογαριασμό του στο ε-μπιλ ότι τα 30 ευρώ στο ονλαιν ισχυαν μέχρι 28/2/22 (από τα συμφραζόμενα φαίνεται να είναι λάθος αλλά ποτέ δεν ξερεις με δαυτους); Συγκεκριμενα αναφέρει:

Το ΔΕΗ myHome Online το ολοκληρωμένο ψηφιακό προϊόν της ΔΕΗ που σου προσφέρει:

 

  • Έκπτωση 30€ στον 1ο λογαριασμό
  • Σταθερότητα στις χρεώσεις ενέργειας
  • Μηδενική εγγύηση για νέους πελάτες ΔΕΗ
  • Ηλεκτρονικός και μηνιαίος λογαριασμός
  • Ευελιξία με 12μηνη διάρκεια σύμβασης
  • Τη χαμηλότερη χρέωση ενέργειας των προϊόντων ΔΕΗ

Επιπλέον, θα λαμβάνεις τον λογαριασμό σου ηλεκτρονικά κάθε μήνα και θα τον εξοφλείς εύκολα, με πάγια εντολή στην χρεωστική ή πιστωτική σου κάρτα

Η προωθητική των 30€ στον 1ο λογαριασμό ισχύει μέχρι 28/02/2022

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Έχει κανείς άλλος την ένδειξη στον λογαριασμό του στο ε-μπιλ ότι τα 30 ευρώ στο ονλαιν ισχυαν μέχρι 28/2/22 (από τα συμφραζόμενα φαίνεται να είναι λάθος αλλά ποτέ δεν ξερεις με δαυτους);

Όλοι έχουμε την ίδια ένδειξη στο ebill μας.

Spoiler

image.png.16cc952ef040cdc640b6e010b9ff9c68.png

 

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν έχει γίνει λάθος στις μετρήσεις τότε το έχεις κάνει εσύ μια και εσύ έδωσες τις ενδείξεις...

Στην αναλυτική χρέωση φαίνεται ότι χρέωσαν 143+665=808 kwh ημερήσιο και 139+650=789kwh νυχτερινό, στις ενδείξεις μετρητή γράφουν αλλά αντί άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ joshua21. Συνεπώς οι αιτήσεις από 1/3/22 δεν ενέχουν την έκπτωση των 30 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό ή είναι "τυπογραφικό λάθος" της ΔΕΗ;  Μάλλον δεν θα έχει λάβει καποιος ακόμα τον πρωτο λογαριασμό για να μας πει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ison είπε

Προσθέτω ότι έχω και κοτ.

0,18-0,045= 0,135 kwh η τιμή του ημερήσιου με κοτ β . Το νυχτερινό βγαίνει πιο φθηνά από κοτ β 0,13

26 λεπτά πριν, ison είπε

Σαν νούμερα είναι σωστά. Αυτό που λέω είναι ότι μου έχουν χρέωση το νυχτερινό ως ημερήσιο και τούμπαλιν.

Περίπου ίδια θα πληρωμές και να μην γινόταν το μπέρδεμα.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις, εφόσον η προηγούμενη ένδειξη ημέρας ήταν 95.347 και αυτή που έδωσες εσύ 95.748 (άρα 401 διαφορά) και σε έχουν χρεώσει νύχτας 401, πως γίνεται να σε χρέωσαν το ημέρας για νύχτας? Άσχετα αν έχεις ή δεν έχεις ΚΟΤ.

Αν δεν έγινε μέτρηση την ημέρα της αλλαγής, τότε προφανώς τα μοίρασαν κατά προσέγγιση.

Αν δεις τις χρεώσεις χοντρικά δεν θα έπρεπε το 0.13 να αντίστοιχουσε στις πολλές κιλοβατωρες του νυχτερινού και το 0.18 στις λίγες του ημερήσιου (τιμές εντερ).. Λόγο Γ1 και κοτ δεν βγάζω άκρη πως ακριβώς γίνονται οι χρεώσεις. Αυτό που καταλαβαίνω ότι τα πολλά θα έπρεπε να ήταν το νυχτερινό και τα λίγα το ημερήσιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...