Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, harrysvr είπε

προγραμμα αφηνω το ιδιο?

 

Δεν ξερω τι ετησιες καταναλωσεις εχεις για να σου απαντησω.

Βαλε τις καταβαλωσεις σου στο excel του korakiou και θα δεις τι σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, depmode είπε

Είμαι περίπου στην ίδια κατάσταση. Υπογραφή συμβολαίου σε καταστημα για enter+ στις 16/03. Πολλά μπερδέματα και αποστολή τελικά του αιτήματος από ΔΕΗ σε ΔΕΔΗΕ στις 23/03. Στο e-bill μου έβγαλε από την πρώτη μέρα ενεργό το συμβόλαιο μέχρι 15/03/23.

Από ΔΕΔΗΕ σήμερα μου είπαν ότι έχει ολοκληρωθεί το αίτημα, στις 24/03, παρόλα αυτά στο myelpedison (προηγούμενος πάροχος) μου βγάζει ακόμα ενεργή την παροχή και στο e-bill μου βγάζει το ίδιο μήνυμα με εσένα (Δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του Μηνιαίου Λογαριασμού. Για το υπόψη ακίνητο δεν υπάρχει ενεργή Σύμβαση Προμήθειας με τη ΔΕΗ, διότι έχει καταγγελθεί ή δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί) όταν προσπαθώ να ενεργοποιήσω τον μηνιαίο λογαριασμό. Έχω περάσει ώρες στα τηλέφωνα μεταξύ ΔΕΗ και ΔΕΔΗΕ και κανένας δεν ξέρει τι γίνεται ακριβώς...

Και να φανταστεί κανείς ότι πήγα σε κατάστημα για να γίνει γρήγορα η δουλειά μου και να αποφύγω τέτοια θέματα...

Πως κατάλαβες ότι ολοκληρώθηκε η μεταφορά; Έρχεται κάποιο email από ΔΕΗ;

Είμαι στην ίδια κατάσταση. Αίτηση σε κατάστημα για το Enter+ Στις 17/3. Την επόμενη ημέρα ενεργοποείται το ebill και λέει ότι το πρόγραμμα είναι ενεργό έως 16/3/2023. 
Απο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει περάσει κανείς όλες αυτές τις μέρες. Επίσης από την σελίδα του υδε που παρακολουθείς το τελευταίο ψηφίο της παροχής αν έχει αλλάξει για να περάσεις στον άλλο πάροχο, δεν έχει γίνει καμία αλλαγη. Ακόμα έχω τον παλιό αριθμό. 
Κάλεσα εχθες τον δεδδηε να μου πουν τι γίνεται. Ναι μου λέει βλέπω το αίτημα από τις 17/3. Λέω να κλείσω ένα ραντεβού ποτέ θα έρθει ο Τεχνικος; Μου λέει δεν χρειάζεται. Θα αλλάξει από το σύστημα. Μα λέω δεν θα μετρήσετε; Μου απαντάει ότι είχα δώσει ενδείξεις και θα πάνε με αυτές, όταν είχα κάνει την αίτηση στις 17/3 όμως στις 22/3 έκανε καταμέτρηση ο δεδδηε για εκκαθαριστικό λογαριασμό. Τους το ανέφερα και μου είπαν θα βγει τελικός από τον παλιό πάροχο και θα αναλογιστεί…

Τι να πω; Γίνεται να μην περάσουν και να πάνε με τη μέτρηση που έδωσα; Οκ και να πάνε, τόσες μέρες γιατί; Για να τρώμε την ρήτρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Είμαι στην ίδια κατάσταση. Αίτηση σε κατάστημα για το Enter+ Στις 17/3. Την επόμενη ημέρα ενεργοποείται το ebill και λέει ότι το πρόγραμμα είναι ενεργό έως 16/3/2023. 
Απο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει περάσει κανείς όλες αυτές τις μέρες. Επίσης από την σελίδα του υδε που παρακολουθείς το τελευταίο ψηφίο της παροχής αν έχει αλλάξει για να περάσεις στον άλλο πάροχο, δεν έχει γίνει καμία αλλαγη. Ακόμα έχω τον παλιό αριθμό. 
Κάλεσα εχθες τον δεδδηε να μου πουν τι γίνεται. Ναι μου λέει βλέπω το αίτημα από τις 17/3. Λέω να κλείσω ένα ραντεβού ποτέ θα έρθει ο Τεχνικος; Μου λέει δεν χρειάζεται. Θα αλλάξει από το σύστημα. Μα λέω δεν θα μετρήσετε; Μου απαντάει ότι είχα δώσει ενδείξεις και θα πάνε με αυτές, όταν είχα κάνει την αίτηση στις 17/3 όμως στις 22/3 έκανε καταμέτρηση ο δεδδηε για εκκαθαριστικό λογαριασμό. Τους το ανέφερα και μου είπαν θα βγει τελικός από τον παλιό πάροχο και θα αναλογιστεί…

Τι να πω; Γίνεται να μην περάσουν και να πάνε με τη μέτρηση που έδωσα; Οκ και να πάνε, τόσες μέρες γιατί; Για να τρώμε την ρήτρα;

Καλησπέρα.. Σε ποια περιοχη είσαι; Που μένεις; Είναι ανάλογα την περιοχη του Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Σε ποια περιοχη είσαι; Που μένεις; Είναι ανάλογα την περιοχη του Δεδδηε.. 

Πειραιά είμαι φίλε μου… Έχω κάνει και άλλες αιτήσεις για οικογένεια, Ηλεκτρονικα βέβαια, μόνο 1 μου καθυστέρησε περίπου 1,5 εβδομάδα. Οι άλλες πέρασαν σε 2-3 μέρες για έλεγχο και σε 1 την επόμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Πειραιά είμαι φίλε μου… Έχω κάνει και άλλες αιτήσεις για οικογένεια, Ηλεκτρονικα βέβαια, μόνο 1 μου καθυστέρησε περίπου 1,5 εβδομάδα. Οι άλλες πέρασαν σε 2-3 μέρες για έλεγχο και σε 1 την επόμενη..

Θα περασουν από τον Δεδδηε για να μετρήσουν.. Έτσι γινεται για την αλλαγή παροχου στον Πειραιά.. Και σε όλη την Αττική..Τι σου απάντησαν από τον Δεδδηε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, what30 είπε

Θα σου απαντήσω εγώ που ρώτησα ακριβώς το ίδιο 2 μέρες πριν για να μην σε "μαλώσουν" οι υπόλοιποι.Θα κάνω ακριβώς το ίδιο.Απλά πάρε τηλεφώνο στη ΔΕΗ να κάνεις την αίτηση εως και αύριο 31/03 για να προλάβεις τις τιμές που ισχύουν τώρα.

Το Home Enter Plus +

Ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά , μόλις μίλησα τηλεφωνικώς μαζί τους .
Με προέτρεψαν να κάνω αίτηση στο my home on line , ίδιες τιμές με το enter + , ίδιοι όροι  αλλά χωρίς χρέωση σύνδεσης . Είπαν από τη στιγμή που θα κάνω την αίτηση ισχύουν οι τιμές της μέρας που θα κάνω την αίτηση αν και όπως ισχυρίστηκε ο υπάλληλος  δεν πρόκειται να αλλάξουν σύντομα αυτές οι τιμές . Κρύβει παγίδες το online ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέχρι σήμερα το πρωι είχα αποφασίσει να μείνω σε Γ1 δεδομένου ότι έχω ΚΟΤΒ, την επιδότηση του κράτους, χαμηλή κατανάλωση κάτω από τα όρια του ΚΟΤΒ και το καλοκαίρι προβλεπεται για 3 μήνες η κατανάλωση να είναι ελάχιστη. Διαβάζω λοιπόν ότι γίνεται έκτακτη σύγκλιση στην κυβέρνηση λόγω της απαίτησης της Ρωσίας για πληρωμή σε ρούβλια ότι η Γερμανία για τον ίδιο λόγο ενεργοποίησε σχέδιο έκτακτης ανάγκης για φυσικό αέριο κ.λ.π.

Δεν πάει άλλο θα το πατήσω το κουμπί πριν το κάνει ο Πούτιν για να κλείσω ραντεβού να το γυρίσω σε ENTER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Πειραιά είμαι φίλε μου… Έχω κάνει και άλλες αιτήσεις για οικογένεια, Ηλεκτρονικα βέβαια, μόνο 1 μου καθυστέρησε περίπου 1,5 εβδομάδα. Οι άλλες πέρασαν σε 2-3 μέρες για έλεγχο και σε 1 την επόμενη..

σε μενα να ξερεις που εκανα αιτηση στην ΔΕΗ , Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν περασε ποτε απο το σπιτι μου και εδωσε στον παλαιο μου φορεα την τελευταια εκκαθαριστικη ενδειξη που ειχαν παρει πριν 20 μερες.αν το κανουν αυτο και σε σενα,εν μερει σε συμφερει γιατι ενω εκανες οποτε ειπες αιτηση για την ΔΕΗ,στην ουσια θα ειναι σα να μπηκες νωριτερα.μην παραξενευτεις αν δεις μηδενικο,μειωμενο το τελικο σου απο την προηγουμενεη εταιρεια...δλδ μπορει η τελικη ενδειξη που θα εχεις να ειναι η τελευταια εκκαθαριστικη που ειχες,δλδ 0.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Θα περασουν από τον Δεδδηε για να μετρήσουν.. Έτσι γινεται για την αλλαγή παροχου στον Πειραιά.. Και σε όλη την Αττική..Τι σου απάντησαν από τον Δεδδηε;;

Ρώτησα αν μπορώ να κλείσω κάποιο ραντεβού να περάσει ο Τεχνικος για καταμέτρηση, γιατί η ΔΕΗ έχει στείλει το αίτημα μου είπε από τις 17/3 κι έχει καθυστερήσει. Έκανε επιβεβαίωση των στοιχείων και μου λέει δεν χρειάζεται. Τις επόμενες ημέρες θα αλλάξει. Λέω δεν θα περάσει κανείς; Μου λέει όχι θα γίνει Ηλεκτρονικα η αλλαγη. Λέω χρειάζεται να κατέβω τώρα στο ρολόι να σας στείλω ενδείξεις; Μου λέει βλέπω ειχατε δώσει. Ναι της λέω αλλά αυτές ήταν από τις 17/3 και 22/3 μετρήσατε για 4μηνια. Δεν πειράζει μου λέει με τη μέτρηση που δώσατε θα πάει. Οκ λέω κ τελείωσε εκεί. Αυτό εχθες τέτοια ώρα. Σήμερα κοιτάω πάλι στην υδε τίποτα…

1 λεπτό πριν, lacta13 είπε

σε μενα να ξερεις που εκανα αιτηση στην ΔΕΗ , Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν περασε ποτε απο το σπιτι μου και εδωσε στον παλαιο μου φορεα την τελευταια εκκαθαριστικη ενδειξη που ειχαν παρει πριν 20 μερες.αν το κανουν αυτο και σε σενα,εν μερει σε συμφερει γιατι ενω εκανες οποτε ειπες αιτηση για την ΔΕΗ,στην ουσια θα ειναι σα να μπηκες νωριτερα.μην παραξενευτεις αν δεις μηδενικο,μειωμενο το τελικο σου απο την προηγουμενεη εταιρεια...δλδ μπορει η τελικη ενδειξη που θα εχεις να ειναι η τελευταια εκκαθαριστικη που ειχες,δλδ 0.

 

Ναι πάνω κάτω αυτό μου είπε. Ότι θα βγει ο τελικός αλλά με ημερομηνία αίτησης την 17/3. Με συμφέρει βέβαια γιατί μπήκα στη ρήτρα στις 15/3 και μέχρι 22/3 έβγαλαν 50€ ρήτρα. 
Μακαρι να είναι έτσι, και σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει το home online με πάγια εντολή.χτες έληγε ο λογαριασμός κ η γυναίκα μ σήκωσε όλα τα λεφτά.τωρα τ πληρώνω κανονικά η περιμένω τον άλλο μήνα ν τ τραβήξει?

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Ρώτησα αν μπορώ να κλείσω κάποιο ραντεβού να περάσει ο Τεχνικος για καταμέτρηση, γιατί η ΔΕΗ έχει στείλει το αίτημα μου είπε από τις 17/3 κι έχει καθυστερήσει. Έκανε επιβεβαίωση των στοιχείων και μου λέει δεν χρειάζεται. Τις επόμενες ημέρες θα αλλάξει. Λέω δεν θα περάσει κανείς; Μου λέει όχι θα γίνει Ηλεκτρονικα η αλλαγη. Λέω χρειάζεται να κατέβω τώρα στο ρολόι να σας στείλω ενδείξεις; Μου λέει βλέπω ειχατε δώσει. Ναι της λέω αλλά αυτές ήταν από τις 17/3 και 22/3 μετρήσατε για 4μηνια. Δεν πειράζει μου λέει με τη μέτρηση που δώσατε θα πάει. Οκ λέω κ τελείωσε εκεί. Αυτό εχθες τέτοια ώρα. Σήμερα κοιτάω πάλι στην υδε τίποτα…

Δεν κλείνεις ραντεβού για περασει ο Δεδδηε... Στο τηλεφωνικό κέντρο που πηρες δεν ανήκει σε άτομα του Δεδδηε.. Είναι εταιρεία που κάνει αυτό το πραγμα.. Απλά μάλλον δεν έχουν περασει.. Στείλε email με το νουμερο της παροχης [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, diver86 είπε

Έχω κάνει το home online με πάγια εντολή.χτες έληγε ο λογαριασμός και η γυναίκα μου σήκωσε όλα τα λεφτά.τωρα τον πληρώνω κανονικά ή περιμένω τον άλλο μήνα να τα τραβήξει?

Μου έχει συμβεί και εμένα και έχω κάνει και τα δύο που περιγράφεις. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Δεν κλείνεις ραντεβού για περασει ο Δεδδηε... Στο τηλεφωνικό κέντρο που πηρες δεν ανήκει σε άτομα του Δεδδηε.. Είναι εταιρεία που κάνει αυτό το πραγμα.. Απλά μάλλον δεν έχουν περασει.. Στείλε email με το νουμερο της παροχης [email protected]

Δεν τους στέλνω τπτ άλλο φίλε. Έχω αρρωστήσει να περιμένω κάθε μέρα. Εχθες πήρα δεδδηε και προχθές ΔΕΗ όπου και αυτοί κάτι έστειλαν και μου είπε σε 2-3 εργάσιμες θα ολοκληρωθεί. Το θέμα είναι που λέμε για τις καθυστερήσεις σε econtract. Εμένα η τύχη μου είναι να καθυστερεί και από κατάστημα. Η γκαντεμιά προσωποποιημένη είμαι. 

10 λεπτά πριν, diver86 είπε

Έχω κάνει το home online με πάγια εντολή.χτες έληγε ο λογαριασμός κ η γυναίκα μ σήκωσε όλα τα λεφτά.τωρα τ πληρώνω κανονικά η περιμένω τον άλλο μήνα ν τ τραβήξει?

Νομίζω πως αν βάλεις τώρα τα χρήματα στη κάρτα θα τα τραβήξει κάποια στιγμή σήμερα η αύριο. Νομίζω ξανά προσπαθεί η πάγια αν δεν βρει λεφτά τις επόμενες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα σε ολους.
Σημερα καταφερα να  πιασω την  υπηρεσια  της Δεη για  τα νέα συμβολαια(Δεν υπηρχε διαθεσιμο  ραντεβου  στο  καταστημα  της  περιοχης  μου).Με καλέσαν απο το 21300955660
Κάποια  πράγματα που μου  ανεφεραν  ειναι  οτι  εαν  το  εκανω τηλεφωνικα  γλυτώνω τα 130 ευρω της  εγγυησης.
60 ευρω ειναι  η  ρήτρα αποδεσμευσης.
Δεν παιζει  ρολο  εαν  το  κανεις  σε καταστημα  ή τηλεφωνικα,η μερα που  τους στελνεις τα δικαιολογητικα κλειδωνει  και  τις τιμες του  προγράματος.
Δεν μπορούν να  μου  πουν το ποσοστο  του  ΦΠΑ  στο  0,18 και  0,13(Εαν  κρινω  απο την  προτέργια  λογικα  θα  ειναι  6%)
Επισεις  μου  ειπε  και  για  μια  επιπλέον εκπτωση  εαν  ολα  γινουν  μεσω e-mail.Δεν το  συγκράτησα.
Αυριο θα  με  καλέσουν  για  το  τελικο ΟΚ.


Ερώτηση  αν και  ακουγεται  χαζη,το  Enter + έως ποιο αριθμο κατανάλωσης KWh(μηνιαιως -τετραμηνιαίως) κρίνεται  συμφέρον γενικως; Δηλαδη κρινεται ικανοποιητικο για  εκείνους που  χαρακτιριζονται  απο μια χαμηλη - μέτρια κατανάλωση;Προέρχομαι  απο  Προτεργια  Οικιακο Ν, ειμαστε 2 ατομα  στο  σπιτι  και  εχω δει την  κατανάλωση  να  εκτοξεύεται.Και  πολυ  φοβαμαι  οτι  ο λογαριασμος  που  θα  σκάσει  απο  την  προτεργια  θα  με πιασει  σιγουρα η ψυχη  μου.
 

1 ώρα πριν, venomawakens7 είπε

Καλησπέρα , προς το παρόν έχω συμβόλαιο με τον Ηρων  24/7 νυχτερινό .
Πλέον με τις χρεώσεις αναπροσαρμογής εκκαθάρισης αγοράς πληρώνω την kw/h πάνω από 35 λεπτά . 
Σκέφτομαι να κάνω αίτηση στη ΔΕΗ στο πρόγραμμα που δίνει με 0,18 / 0,11 για 12 μήνες  . Οι τιμές αυτές θα  είναι σταθερές για όλο το 12 μηνο ;
Υπάρχει περίπτωση να μου εμφανίσουν μετά το πρώτο τετράμηνο ας πούμε έξτρα χρεώσεις τύπου σαν αυτές που πληρώνω τώρα με τον Ήρων; 
Καταναλώνω πάνω κάτω άπο 350-500 kw/h το μήνα . Ποιο πρόγραμμα με συμφέρει να κάνω στη ΔΕΗ ; 
 

Οτι ειπα και στον @Fuel7 και στο αλλο νημα. Χοντρικα πανω απο 300kwh τον μηνα πας Enter+ . Στανταρ το 6μηνο με τις χρεωσεις αυτες, μετα ολοι οι παροχοι μπορυν να τις αλλαξουν βασει νομοθεσιας, ασχετα που η ΔΕΗ ακομα δεν εχει προβει στην χρηση αυτης της νομοθεσιας.

1 ώρα πριν, what30 είπε

Θα σου απαντήσω εγώ που ρώτησα ακριβώς το ίδιο 2 μέρες πριν για να μην σε "μαλώσουν" οι υπόλοιποι.Θα κάνω ακριβώς το ίδιο.Απλά πάρε τηλεφώνο στη ΔΕΗ να κάνεις την αίτηση εως και αύριο 31/03 για να προλάβεις τις τιμές που ισχύουν τώρα.

Το Home Enter Plus +

16 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Δεν τους στέλνω τπτ άλλο φίλε. Έχω αρρωστήσει να περιμένω κάθε μέρα. Εχθες πήρα δεδδηε και προχθές ΔΕΗ όπου και αυτοί κάτι έστειλαν και μου είπε σε 2-3 εργάσιμες θα ολοκληρωθεί. Το θέμα είναι που λέμε για τις καθυστερήσεις σε econtract. Εμένα η τύχη μου είναι να καθυστερεί και από κατάστημα. Η γκαντεμιά προσωποποιημένη είμαι. 

Νομίζω πως αν βάλεις τώρα τα χρήματα στη κάρτα θα τα τραβήξει κάποια στιγμή σήμερα η αύριο. Νομίζω ξανά προσπαθεί η πάγια αν δεν βρει λεφτά τις επόμενες μέρες. 

Γενικα προτεινουμε το καταστημα, γιατι πρακτικα πανω στο συμβολαιο που θα κανετε υπαρχει ημερομηνια συμβολαιου, τιμοκαταλογος και υπογραφες , και ετσι σας κατοχυρωνουν, και ποτε να μην περασουν, αν γινει οτιδηποτε και προχωρησετε σε αμφισβητηση πχ σε ΡΑΕ, θα βρειτε το δικιο σας. Με το να περιμενετε το κουριερ και το econtract, πρακτικα μπαινουν εξτρα παραγοντες στην εξισωση με τις αντιστοιχες συνεπειες αν παει κατι στραβα (καθυστερησεις, να σας φερουν/στειλουν Γ1 συμβολαιο κλπ)

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

 

Βαλε τις καταβαλωσεις σου στο excel του korakiou και θα δεις τι σε συμφερει.

Μπήκα στο Ecxel, αλλά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Μπορεί να βοηθήσει κοιτώντας τα νούμερα;

Ρεύμα.bmp

Επεξ/σία από Giannis Vs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...