Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν καποιος δε πληρωνει με καρτα, αλλα ουτε στην ωρα του, τον συμφερει να βαλει enter αντι Γ1 (με εβαλαν να ρωτησω..).

Α ρε ρευμα τι μας εκανες, περσυ ουτε ξεραμε ποσο εκανε η kwh... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dis83 είπε

Αν και αισιόδοξος ότι σε βάθος εξαμήνου θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση,

...αυτό το ρημάδι το "6μηνο αισιοδοξίας" πάντως ακούγεται από το περασμένο φθινόπωρο. Κι έκτοτε, μόνο χειρότερα έχουν πάει τα πράμματα. Έχε το υπ' όψη.

Αναφορά σε κείμενο

κυρίως κολλάω σε πολύ πιθανά "μπερδέματα" σε ενδεχόμενη αίτηση για Enter +. Είτε καθυστέρηση, είτε να κοπεί το ΚΟΤ Β, αν και έχω γραπτή απάντησή τους ότι συνδυάζονται. 

Έχω και χαμηλή κατανάλωση. Λέω να περιμένω...

...με τΑ Εντερ τουλάχιστον, δεν παίζει να έχεις μπερδέμετα. Αν ήταν το Ονλάιν, ναι. Το δε ΚΟΤ, όπως σου είπε κι ο Κοράκιος, δεν,,,κόβεται (και ναι συνδυάζεται κανονικά με τα 2 Έντερ). Όπως θέλεις κάνε, δική σου η απόφαση, και μακάρι να σου βγει οκέι - απλά το να πας σε σταθερό τους, δεν είναι (ΑΚΟΜΑ) και φυλακή : στο 3μηνο πάνω, η ποινή αποχώρησης είναι 40. Στο 6μηνο, 20. Οπότε δεν έχεις να χάσεις (κάτι "σοβαρό"). Αντιθέτως, αν πάει πχ στα 0,25 από Απρίλη το ΕΝτερ+ και αν τυχόν πάνε την ποινή αποχώρησης στο ξερωγώ κατοστάρικο, ίσως "στο 6μηνο" να χτυπάς το κεφάλι σου που δεν πήγες νωρίτερα σε σταθερό...

ΔΕΝ προσπαθώ να σε πείσω, ίσως να σου βγει και σε καλό να μείνεις στο Γ1 (δεν είμαστε μελλοντολόγοι άλλωστε) - απλά προσπαθώ να σου τονίσω σημεία που ίσως να μην έχεις δει...Σημαντικό όμως ρόλο παίζει η ψυχολογία σου : αν εσένα σου λέει "καλύτερα να περιμένω στο Γ1", τότε καλύτερα να κάνεις αυτό με το οποίο αισθάνεσαι καλύτερα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, booogieman είπε

Αν καποιος δε πληρωνει με καρτα, αλλα ουτε στην ωρα του, τον συμφερει να βαλει enter αντι Γ1 (με εβαλαν να ρωτησω..).

βάλε τον να διαβασει το 4o φύλλο του excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, booogieman είπε

Αν καποιος δε πληρωνει με καρτα, αλλα ουτε στην ωρα του, τον συμφερει να βαλει enter αντι Γ1 (με εβαλαν να ρωτησω..).

Α ρε ρευμα τι μας εκανες, περσυ ουτε ξεραμε ποσο εκανε η kwh... 

...να τους πεις ότι έχει να κάνει με την κατανάλωσή τους και με την (δηλωμένη στο Τάξις) κύρια κατοικία τους, το αν συμφέρει ποιο (και όχι με το "7%" των εκπτώσεων)...Επίσης να τους πεις, ότι όπως έχουν τα πράγματα, καλύτερα να πάνε στο Εντερ+ όσο προλαβαίνουν τις τρέχουσες τιμές (πχ αύριο κι όλας, σε κατάστημα), παρά να το παρασκαλίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε τον να διαβασει το 4o φύλλο του excel

Βασικα πιο πολυ το ρωταω επειδη θα χασει το 5% συνεπειας και το 2% παγιας εξοφλησης του εντερ, οχι γενικα για vs σταθερο και Γ1.

Επεξ/σία από booogieman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, booogieman είπε

Βασικα πιο πολυ το ρωταω επειδη θα χασει το 5% συνεπειας και το 2% παγιας εξοφλησης του εντερ, οχι γενικα για vs σταθερο και Γ1.

δεν έχει τότε νόημα κανένα η ερώτηση , αν θες αναδιατύπωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, booogieman είπε

Βασικα πιο πολυ το ρωταω επειδη θα χασει το 5% συνεπειας και το 2% παγιας εξοφλησης του εντερ, οχι γενικα για vs σταθερο και Γ1.

...το 5% το χάνει κι απ' το Γ1 πάντως και το 2% είναι κλάιν (αφού μιλάμε για καταναλώσεις <300/μήνα, λογικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν έχει τότε νόημα κανένα η ερώτηση , αν θες αναδιατύπωσε

Σωστη ηταν η ερωτηση (Αν καποιος δε πληρωνει με καρτα (δλδ παγια 2%), αλλα ουτε στην ωρα του (δλδ 5% συνεπειας), τον συμφερει να βαλει enter αντι Γ1 (με εβαλαν να ρωτησω..).)

Το 7% που απαντησε ο washcloud παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, popopo είπε

Σήμερα ολοκληρώθηκε η μεταφορά μου από efa σε enter+ (άλλαξε ο τελευταίος αριθμός στον αριθμό παροχής στην ιστοσελίδα ελέγχου της ΥΔΕ).

Έχω εγγραφεί στο ebill από τη στιγμή της αίτησής μου και σήμερα αφού ολοκληρώθηκε μεταφορά, προσπαθώ να ενεργοποιήσω τη μηνιαία αποστολή λογαριασμού αλλά βγάζει μήνυμα:

Δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του Μηνιαίου Λογαριασμού. Για το υπόψη ακίνητο δεν υπάρχει ενεργή Σύμβαση Προμήθειας με τη ΔΕΗ, διότι έχει καταγγελθεί ή δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί.

Είμαι περίπου στην ίδια κατάσταση. Υπογραφή συμβολαίου σε καταστημα για enter+ στις 16/03. Πολλά μπερδέματα και αποστολή τελικά του αιτήματος από ΔΕΗ σε ΔΕΔΗΕ στις 23/03. Στο e-bill μου έβγαλε από την πρώτη μέρα ενεργό το συμβόλαιο μέχρι 15/03/23.

Από ΔΕΔΗΕ σήμερα μου είπαν ότι έχει ολοκληρωθεί το αίτημα, στις 24/03, παρόλα αυτά στο myelpedison (προηγούμενος πάροχος) μου βγάζει ακόμα ενεργή την παροχή και στο e-bill μου βγάζει το ίδιο μήνυμα με εσένα (Δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του Μηνιαίου Λογαριασμού. Για το υπόψη ακίνητο δεν υπάρχει ενεργή Σύμβαση Προμήθειας με τη ΔΕΗ, διότι έχει καταγγελθεί ή δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί) όταν προσπαθώ να ενεργοποιήσω τον μηνιαίο λογαριασμό. Έχω περάσει ώρες στα τηλέφωνα μεταξύ ΔΕΗ και ΔΕΔΗΕ και κανένας δεν ξέρει τι γίνεται ακριβώς...

Και να φανταστεί κανείς ότι πήγα σε κατάστημα για να γίνει γρήγορα η δουλειά μου και να αποφύγω τέτοια θέματα...

Πως κατάλαβες ότι ολοκληρώθηκε η μεταφορά; Έρχεται κάποιο email από ΔΕΗ;

Επεξ/σία από depmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους!

Επειδή κι εγώ προσπαθώ να βγάλω μια άκρη προσπαθώ να καταλάβω αν όντως τα σταθερά προγράμματα είναι καλύτερα των κυμαινόμενων  Γ1 όπως διαβάζω οτι λέτε οι περισσότεροι.

Ωστόσο με μια πρόχειρη ματιά σε λογαριασμό φίλου με Γ1Ν, έχει για 4μηνο: 

μερα: 2103kw *0.119 =251

νύχτα:496*0,078=39

ρήτρα αναπροσαρμογής: 110

πάγιο:1,69/4μηνο

ΣΥΝΟΛΟ: 401,69

 

----------------------------------------------------------------------

 

Αν είχε πχ Enter+

μερα: 2103kw *0.18 =378

νύχτα:496*0,13=64

ρήτρα αναπροσαρμογής: -

πάγιο:5,5*4=22

ΣΥΝΟΛΟ: 462

----------------------------------------------------------------

Δεν έχω υπολογίσει βέβαια αρχικά οφέλη του Entry+ (6μήνες 50% στο πάγιο δηλαδή -16,5ε) και -50ε έκπτωση στον 1ο λογαριασμό γιατί μας ενδιαφέρουν οι βασικές χρεώσεις.

Δεν βρίσκω λόγο λοιπόν να βάλει κάποιος Entry, Entry+, online,  εκτός του οτι νιώθει περισσότερη ασφάλεια σε ενδεχόμενη αύξηση της ρήτρας.

Υ.Σ. Αλήθεια υπάρχει πραγματικά τρόπος να την υπολογίσει κανείς γιατί εδώ πρέπει να είσαι μαθηματικός... :)

Ποια η γνώμη σας;

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, booogieman είπε

Σωστη ηταν η ερωτηση (Αν καποιος δε πληρωνει με καρτα (δλδ παγια 2%), αλλα ουτε στην ωρα του (δλδ 5% συνεπειας), τον συμφερει να βαλει enter αντι Γ1 (με εβαλαν να ρωτησω..).)

Το 7% που απαντησε ο washcloud παραπανω.

τότε η απάντησή μου παραμένει ίδια μιας και είναι σταθερό VS κυμαινόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

τότε η απάντησή μου παραμένει ίδια μιας και είναι σταθερό VS κυμαινόμενο

Ενταξει κορακιε καταλαβα την απαντηση σου.

6 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

Ωστόσο με μια πρόχειρη ματιά σε λογαριασμό φίλου με Γ1Ν, έχει για 4μηνο: 

μερα: 2103kw *0.119 =251

νύχτα:496*0,078=39

ρήτρα αναπροσαρμογής: 110

ΣΥΝΟΛΟ: 400

----------------------------------------------------------------------

 

Περιοδος καταναλωσης; Πολυ μικρη ρητρα φαινεται, μηπως ειναι πριν κανα 6μηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

Γεια σε όλους!

Επειδή κι εγώ προσπαθώ να βγάλω μια άκρη προσπαθώ να καταλάβω αν όντως τα σταθερά προγράμματα είναι καλύτερα των κυμαινόμενων  Γ1 όπως διαβάζω οτι λέτε οι περισσότεροι.

Ωστόσο με μια πρόχειρη ματιά σε λογαριασμό φίλου με Γ1Ν, έχει για 4μηνο: 

μερα: 2103kw *0.119 =251

νύχτα:496*0,078=39

ρήτρα αναπροσαρμογής: 110

ΣΥΝΟΛΟ: 400

----------------------------------------------------------------------

 

Αν είχε πχ Enter+

μερα: 2103kw *0.18 =378

νύχτα:496*0,13=64

ρήτρα αναπροσαρμογής: -

ΣΥΝΟΛΟ: 442

----------------------------------------------------------------

Δεν έχω υπολογίσει βέβαια αρχικά οφέλη του Entry+ (6μήνες 50% στο πάγιο δηλαδή 16,5ε) και 50ε έκπτωση στον 1ο λογαριασμό γιατί μας ενδιαφέρουν οι βασικές χρεώσεις.

Δεν βρίσκω λόγο λοιπόν να βάλει κάποιος Entry, Entry+, online,  εκτός του οτι νιώθει περισσότερη ασφάλεια σε ενδεχόμενη αύξηση της ρήτρας.

Υ.Σ. Αλήθεια υπάρχει πραγματικά τρόπος να την υπολογίσει κανείς γιατί εδώ πρέπει να είσαι μαθηματικός... :)

Ποια η γνώμη σας;

Αυτά μη βλέπει ο washcloud. 

Ρήτρα 110 είναι λίγα μάλλον είναι παλαιός λογαριασμός.

Η ρήτρα δεν είναι δύσκολο να υπολογιστεί απλά θές πολλές πράξεις εκτός αν τα βάλεις σε excel . Επίσης θες και τις τιμές κάθε μηνα

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αυτά μη βλέπει ο washcloud. 

Ρήτρα 110 είναι λίγα μάλλον είναι παλαιός λογαριασμός.

Η ρήτρα δεν είναι δύσκολο να υπολογιστεί απλά θές πολλές πράξεις εκτός αν τα βάλεις σε excel . Επίσης θες και τις τιμές κάθε μηνα

είναι παλιό Γ1Ν.  δυστυχώς δεν γνωρίζω σε νέους λογαριασμούς ποια είναι η ρήτρα. ωστόσο υπάρχει αισθητή διαφορά...

8 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ενταξει κορακιε καταλαβα την απαντηση σου.

Περιοδος καταναλωσης; Πολυ μικρη ρητρα φαινεται, μηπως ειναι πριν κανα 6μηνο;

ναι φίλε μου. είναι 6ος με 9ο/21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, madrivermadonus είπε

είναι παλιό Γ1Ν.  δυστυχώς δεν γνωρίζω σε νέους λογαριασμούς ποια είναι η ρήτρα. ωστόσο υπάρχει αισθητή διαφορά...

Γενικά έχουν αναλυθεί πολλές αυτά που ρωτάς θέλει λίγο ψάξιμο να δεις τι παίζει και τι σε συμφέρει. Πολλοί μπερδεύονται όμως και καταλήγουν σε  λάθος συμπεράσματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...