Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, konsav είπε

https://www.bankingnews.gr/energeia/articles/617130/to-vn-fernei-sto-fos-tis-anakriveies-kai-ta-pseydi-tou-giorgou-stassi-tis-dei-me-ta-stathera-timologia

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ.

ΕΛΕΟΣ

ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΔΙΑΨΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

Υ.Γ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΗ ΑΛΛΑ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ!!!

 

διάβασα το άθρο ειχαν δημοσιεύσει και παλιά κάτι αντίστοιχο. Απλά ας πουνε ποιά εταιρεία τους πληρώνει για να λένε αυτά. Εγώ είμαι στο πρόγραμμα πάνω από 6 μήνες και δεν υπάρχει καμία επιπλέον χρέωση. Νομίζω είχε ξαναδημοσιευτεί αυτό εδώ μέσα και πριν 2-3 εβδομάδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...προς τί αυτή η μανία σου να ανεβάζεις ΜΙΣΟΥΣ λογαριασμούς, από "όποιον βρεις", ισχυριζόμενος ή αυτός ή εσύ ότι "να, άλλοι δεν έχουν αναπροσαρμογή, άλλοι πληρώνουν λιγότερο από το Εντερ (καλή ώρα σήμερα, και μάλιστα από,,,,,το FB - δηλαδή ήμαρτον)". Προς τί δηλαδή αυτή η τάση να "αποδείξεις" ότι "υπάρχουν και παραθυράκια", την στιγμή που ΔΕΝ υπάρχουν...; Το φόρουμ είναι ΤΙΓΚΑ σε θρεντ και "προτεινόμενες αναρτήσεις", στο εξελόφυλλο του Κοράκιου, και γενικά υπάρχουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΕΣ οδηγίες μέσα από απειρα post για να μπορέσει κάποιος να υπολογίζει πράγματα, με βάση τα δεδoμένα της αγοράς (εν προκειμένω τιμές ΔΕΗ) που ΙΣΧΥΟΥΝ και δεν επιδέχονται,,,αμφισβήτησης.

Θα μπορούσες δηλαδή και μόνος σου, αφού συμμετέχεις τόσο καιρό στο thread, να υπολογίσεις ότι η συγκεκριμένη αναπροσαρμογή βγαίνει γύρω στο 0,12, πράγμα που σημαίνει ότι είναι "από του παππού μου τον καιρό". Και για επιβεβαίωση, να υπολογίσεις τις πιστώσεις ΤΕΜ, που είναι δηλωτικές ότι πρόκειται για περίοδο κατανάλωσης από 1/9/21 έως 5/12/21. Σε κάθε περίπτωση, προκειμένου να κάθεται κανείς και να κάνει τέτοιους υπολογισμούς όταν ο άλλος έχει δώσει ΜΙΣΟ τον λογαριασμό, αντί ολόκληρο με την περίοδο κατανάλωσης μέσα, ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΚΑΝ - μέχρι τουλάχιστον να έχεις όλα τα στοιχεία. Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά είναι στα όρια, για να μην πω "παραπληροφόρησης" που ακούγεται πιο βαρύ, ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΟΣ που γίνεται, το να ποστάρεις "τέτοια πράμματα"...(για να μην πω ότι πρωτίστως είναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ). Θες να συνεισφέρεις στα σχετικά thread και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να βοηθήσεις κόσμο που το ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙ; Πολύ ωραία : ασχολήσου με ΣΟΒΑΡΑ ζητήματα. Όχι με μισούς λογαριασμούς από το FB...

 

...κορόιδο γιατί να πιαστείς; Αν πας σε κατάστημα, ακριβώς θα εξασφαλίσεις ότι ΔΕΝ θα πιαστείς κορόιδο.

Όσο για το "γιατί Εντερ+", μόλις χθες βράδυ πρέπει να γράψαμε τουλάχιστον 4-5 posts που να εξηγούν το "γιατί". Διαβάζετε (έστω "στα γρήγορα") και τί άλλο έχει γραφτεί ρε παιδιά, όχι ΜΟΝΟ τις απαντήσεις προς εσάς...Τεσπα : Εντερ+ διότι είναι αυτό που συμφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή. Τελεία.

 

Δες στο σάιτ της ΔΕΗ για τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Εξουσιοδότηση πάντως δεν χρειάζεσαι, αφού θα κάνεις αλλαγή ονόματος της παροχής. Το μισθωτήριό σου είναι που χρειάζεται και όχι εξουσιοδότηση. ΕΚΤΟΣ κι αν εννοείς ότι θα παραμείνει σε αυτόν η παροχή. 

...αφού θα αυξηθεί η κατανάλωση, οι παραπανίσιες κιλοβατώρες (από τις 300 τον μήνα), δεν θα επιδοτούνται ούτως ή άλλως. Δες περσινούς λογαριασμούς (σε βάθος έτους, δλδ τουλάχιστον 3 εκκαθαριστικούς) , και υπολόγισε (με βάση τις τρέχουσες τιμές αναγκαστικά, καθώς κανείς δεν ξέρει αν θ' ανέβουν ή αν θα πέσουν στο μέλλον) πόσα θα χάσεις για ένα χρόνο, σε σχέση με το να πας στο Εντερ+ όπου (με έγκαιρη εξόφληση) θα σου βγαίνει 0,17 η κιλοβατώρα, και από εκεί αφαίρεσε το 150άρι και βγάλε μόνος σου συμπέρασμα τί πρέπει να κάνεις. Εννοείται ότι μιλάμε για την περίπτωση που τώρα είσαι σε πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής, έτσι; (Δεν μας είπες σε ποιον και σε τί πρόγραμμα είσαι...).

Εχεις πολύ λίγο περιθώριο όμως, Τρίτη είναι, και δεν αποκλείεται και την Παρασκευή η ΔΕΗ να έχει ανεβάσει τιμές στα γνωστά σταθερά της. Κι αν όχι Παρασκευή, ΙΣΩΣ Δευτέρα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σου λέω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ θα τις ανεβάσει - όσα ξέρεις, ξέρω. Μην,,,φωνάζεις μετά δηλαδή, αν τις αφήσει ως έχουν.

Εγώ στην θέση σου πάντως, θα πήγαινα άμεσα σε κατάστημα ΔΕΗ να υπογράψω για το Εντερ+ υπό τον φόβο σε λίγες μέρες από τώρα ν' ανεβάσουν τιμές, αν ήμουν σε "ρητροπρόγραμμα" εναλλακτικού (κι ας πλήρωνα ποινή αποχώρησης). Αν όμως είσαι σε σταθερό και ΔΕΝ έχεις κάποια ενημέρωση από τον παροχό σου ότι θα σου κάνει αλλαγές (τιμών ή να σε βάλει σε ρητροπρόγραμμα), τότε αλλάζει το πράμμα...

Ναι θελω να μεινει σε εκεινον η παροχη. Δε θελω αλλαγη ονοματος. Απλα να παω να κανω αιτηση για το Enter+

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, harkonto είπε

507.

507 +342 τα εναντι=849

kwh εχεις 2735, αρα τιμη kwh χοντρικα 0,31ε

Χοντρικα στο online που ειμαι η 0,30ε τελικα τιμη (αναλογια ημερας/νυκτας ιδια με δικια σου)

Αρα τα ιδια πανω κατω το online μου, και εχεις οχι 300 αλλα περιπου 700kwh

Εγω το εβαλα το online, αλλα πραγματικα σκεφτομαι πλεον αν πρεπει να το προτεινω (αν δεν εχω κατι κατι χοντρο λαθος στους υπολογισμους)

Σαφως για να μη παρω κανεναν στο λαιμο μου, ο καθενας βλεπει ολα τα δεδομενα των πακετων κρινει και αποφασιζει για τον εαυτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tagmas είπε

Ναι θελω να μεινει σε εκεινον η παροχη. Δε θελω αλλαγη ονοματος. Απλα να παω να κανω αιτηση για το Enter+

Τότε ναι εξουσιοδότηση, αν δεν θα πάει ο ίδιος. Εναλλακτικά, αν έχει ebill account, δες από 'κει αν μπορείς να ενεργοποιήσεις κάποιο από τα Εντερ, ή αν δεν δίνει τέτοια επιλογή, δες αν μπορείς να εενργοποιήσεις έστω το Ονλάιν (το οποίο όμως θέλει απαραίτητα "πάγια εντολή αυτόματης εξόφλησης μέσω κάρτας (απλής συνδεδεμένης με λογαριασμό ή και πιστωτικής", συν μηνιαίο λογαριασμό και δη "ηλεκτρονικό"). Μην ξεχάσεις, αν πας κατάστημα, να έχεις πάρει και μια εκτύπωση φωτό των ενδείξεων του μετρητή, εκτός των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, booogieman είπε

507 +342 τα εναντι=849

kwh εχεις 2735, αρα τιμη kwh χοντρικα 0,31ε

Χοντρικα στο online που ειμαι η 0,30ε τελικα τιμη (αναλογια ημερας/νυκτας ιδια με δικια σου)

Αρα τα ιδια πανω κατω το online μου, και εχεις οχι 300 αλλα περιπου 700kwh

Εγω το εβαλα το online, αλλα πραγματικα σκεφτομαι πλεον αν πρεπει να το προτεινω (αν δεν εχω κατι κατι χοντρο λαθος στους υπολογισμους)

Σαφως για να μη παρω κανεναν στο λαιμο μου, ο καθενας βλεπει ολα τα δεδομενα των πακετων κρινει και αποφασιζει για τον εαυτο του.

*αναφερομαι στο τωρινο online, ουτε σε παλιο ουτε σε πιθανο νεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, booogieman είπε

Χοντρικα στο online που ειμαι η 0,30ε τελικα τιμη 

...δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς με το "0,30 στο Ονλάιν η τελική" (ελπίζω να μην εννοείς ότι συνυπολογίζεις,,,"Ρυθμιζόμενες" κτλ - το ΣΥΝΟΛΟ δηλαδή του λογαριασμού), αλλά η χρέωση ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ που αφορά το Ονλάιν, είναι απλώς 0,17/kWh (ούτε κάτω πάει - ούτε πάνω...).

16 λεπτά πριν, booogieman είπε

Εγω το εβαλα το online, αλλα πραγματικα σκεφτομαι πλεον αν πρεπει να το προτεινω

...η μόνη περίπτωση να μην το προτείνεις (με τις σημερινές του τιμές/όρους), είναι να έχει ο ενδιαφερόμενος ΚΟΤ και κατανάλωση μέχρι 300kWh/μήνα. Aλλά και πάλι, πιο πολύ νόημα έχει να "εξασφαλιστεί" για έναν χρόνο, παρά να "ρισκάρει" τί μπορεί να γίνει με τιμές χονδρικής κι επιδοτήσεις μέσα σε αυτόν τον χρόνο...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς με το "0,30 στο Ονλάιν η τελική" (ελπίζω να μην εννοείς ότι συνυπολογίζεις,,,"Ρυθμιζόμενες" κτλ - το ΣΥΝΟΛΟ δηλαδή του λογαριασμού), αλλά η χρέωση ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ που αφορά το Ονλάιν, είναι απλώς 0,17/kWh (ούτε κάτω πάει - ούτε πάνω...).

Ολα μεσα χοντρικα. Ακριβεια μπακαλιστικη, που μπορει να ειναι συν πλην 1-2 λεπτα ευρω αλλα οχι 10 λεπτα. Αλλα ετσι η εικονα ειναι πανω κατω ιδια με το online. Τσεκαρε και εσυ του φιλου με Γ1 βγαινει τελικα με επτωσεις 31 λεπτα τελικη. Μια χαρα δλδ. Το online μου βγαινει 30 λεπτα. Αν κανει κανεις αλλος τις πραξεις ας μου πει αν εκανα καπου λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, washcloud είπε

Τότε ναι εξουσιοδότηση, αν δεν θα πάει ο ίδιος. Εναλλακτικά, αν έχει ebill account, δες από 'κει αν μπορείς να ενεργοποιήσεις κάποιο από τα Εντερ, ή αν δεν δίνει τέτοια επιλογή, δες αν μπορείς να εενργοποιήσεις έστω το Ονλάιν (το οποίο όμως θέλει απαραίτητα "πάγια εντολή αυτόματης εξόφλησης μέσω κάρτας (απλής συνδεδεμένης με λογαριασμό ή και πιστωτικής", συν μηνιαίο λογαριασμό και δη "ηλεκτρονικό"). Μην ξεχάσεις, αν πας κατάστημα, να έχεις πάρει και μια εκτύπωση φωτό των ενδείξεων του μετρητή, εκτός των άλλων.

Σε ευχαριστω πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ολα μεσα χοντρικα. Ακριβεια μπακαλιστικη, που μπορει να ειναι συν πλην 1-2 λεπτα ευρω αλλα οχι 10 λεπτα. Αλλα ετσι η εικονα ειναι πανω κατω ιδια με το online. Τσεκαρε και εσυ του φιλου με Γ1 βγαινει τελικα με επτωσεις 31 λεπτα τελικη. Μια χαρα δλδ. Το online μου βγαινει 30 λεπτα. Αν κανει κανεις αλλος τις πραξεις ας μου πει αν εκανα καπου λαθος.

To μπακαλιστικη, λαθος το εγραψα. Εννοω πως καποιος σε αλλο δημο ισως διαφερει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ολα μεσα χοντρικα. Ακριβεια μπακαλιστικη, που μπορει να ειναι συν πλην 1-2 λεπτα ευρω αλλα οχι 10 λεπτα. Αλλα ετσι η εικονα ειναι πανω κατω ιδια με το online. Τσεκαρε και εσυ του φιλου με Γ1 βγαινει τελικα με επτωσεις 31 λεπτα τελικη. Μια χαρα δλδ. Το online μου βγαινει 30 λεπτα. Αν κανει κανεις αλλος τις πραξεις ας μου πει αν εκανα καπου λαθος.

Η τελευταια εικονα θα γλυτωνε ~200€ με τωρινο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Η τελευταια εικονα θα γλυτωνε ~200€ με τωρινο προγραμμα.

Εμενα με τις πραξεις μου βγηκε το ιδιο πανω κατω οπως εξηγησα παραπανω.

Επειδη θελω να το κανω και σε αλλα ατομα αλλα προβληματιζομαι, αν μπορεις πως κατεληξες στο -200ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, booogieman είπε

Εμενα με τις πραξεις μου βγηκε το ιδιο πανω κατω οπως εξηγησα παραπανω.

Επειδη θελω να το κανω και σε αλλα ατομα αλλα προβληματιζομαι, αν μπορεις πως κατεληξες στο -200ε;

Για να μη μπερδευεσε κοιτας μονο το "Χρεωσεις προμηθειας" που αυτο αλλαζει ουσιαστικα.

Εδωσε 645€

2120 * 0.17 + 615 * 0.13 = 440.35 + 4(περιπου) για παγιο.

Οποτε βγαινει 200€ διαφορα. Δεν εχει συνεπειας κτλ εκτος αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για να μη μπερδευεσε κοιτας μονο το "Χρεωσεις προμηθειας" που αυτο αλλαζει ουσιαστικα.

Εδωσε 645€

2120 * 0.17 + 615 * 0.13 = 440.35 + 4(περιπου) για παγιο.

Οποτε βγαινει 200€ διαφορα. Δεν εχει συνεπειας κτλ εκτος αν κανω λαθος.

507 ηταν ο λαγαριασμος του να πληρωσει ΜΑΖΙ με τις ρυθμιζομενες. Αυτο ρωτησα πιο πισω αν δεις.

Υπολογισα λοιπον το 507 μαζι με τα εναντι νομιζω 342 και εβγαλα τιμη μαζι με ρυθμιζομενες.

Αντιστοιχα εκανα και με το online μου και πανω κατω ειναι τα ιδια, παρα το αρχικο σοκ του Γ1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εδωσε 645€

2120 * 0.17 + 615 * 0.13 = 440.35 + 4(περιπου) για παγιο.

Οποτε βγαινει 200€ διαφορα. Δεν εχει συνεπειας κτλ εκτος αν κανω λαθος.

Πολύ σωστά το κάνεις, περίπου 200 ευρώ θα γλίτωνε με το online ή το enter+.

 

18 λεπτά πριν, booogieman είπε

Εμενα με τις πραξεις μου βγηκε το ιδιο πανω κατω οπως εξηγησα παραπανω.

Έχεις να μας δείξεις εκκαθαριστικό με περίπου ίδιες kwh από online να καταλάβουμε και εμείς πως σου βγαίνει περίπου ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vali είπε

Πολύ σωστά το κάνεις, περίπου 200 ευρώ θα γλίτωνε με το online ή το enter+.

 

Έχεις να μας δείξεις εκκαθαριστικό με περίπου ίδιες kwh από online να καταλάβουμε και εμείς πως σου βγαίνει περίπου ίδιο; 

Για να βγαλουμε τιμη kwh του Γ1 βαζουμε εκκαθαριστικους και εναντι σωστα. Αρα του φιλου οι εναντι και ο εκκαθαριστικος πιο πισω βγαζουν 0.31ε η kwh. Συμφωνουμε μεχρι εδω.

Βαλε στη συνεχεια στο xl του αγαπητου κορακιου τις ιδιες kwh με του φιλου και δες τελικα τιμη με ρυθμιζομενες. Εγω κατεληξα πως ειναι πανω κατω τα ιδια, αν καποιος δε βαριεται και το κανει, ας μου πει αν εκανα καπου λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...