Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α είναι ΚΑΙ η φάση με όσους είναι σε ΚΟΤ, όπου υπάρχει μια ασάφεια, αν το Ονλάιν ΔΕΧΕΤΑΙ τελικά ΚΟΤ. Άρα ένας παραπάνω λόγος για να επιλέξει κανείς Εντερ(+) , είτε είναι από άλλο πάροχο (άρα πάει σε κατάστημα), είτε είναι στο Γ1 (όπου δεν υπάρχει θέμα να ενεργοποιήσει από εκεί το Εντερ+).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Δεν υπάρχει κανείς με  online να μας πει αν παίρνει κοτ ή όχι;

έχουν ποστάρει 2 άτομα οτι πήραν απάντηση απο ΔΕΗ οτι παίρνει ΚΟΤ

(edit για το νέο online αναφερόμαστε)

φυσικά το ίδιο πρέπει να κάνεις και εσύ στέλνοντας γραπτό ερώτημα

όχι οτι σε εξασφαλίζει μιας και δεν αναγράφεται κάπου στους όρους , αλλά βοηθά σε περίπτωση στραβής

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Απο το απλο Γ1Ν που ειμαι τωρα και ερχεται ρητρα αναπροσαρμογης, σε ποιο συμφερει να παω μεχρι να κλεισει ο μηνας? Home online, Home enter ή Home enter+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Καλησπερα παιδια,

Απο το απλο Γ1Ν που ειμαι τωρα και ερχεται ρητρα αναπροσαρμογης, σε ποιο συμφερει να παω μεχρι να κλεισει ο μηνας? Home online, Home enter ή Home enter+?

σε όποιο θες , πάνω κάτω τα ίδια είναι , στο site βλέπεις τις διαφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σε όποιο θες , πάνω κάτω τα ίδια είναι , στο site βλέπεις τις διαφορές

Απλα οντως μου φαινονται παρομοια και επειδη θα στειλω τον πατερα μου φοβαμαι μην τον βαλουν σε καποιο που δεν πρεπει. Ειναι ολα διαθεσιμα ή εχουν ληξει καποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Απλα οντως μου φαινονται παρομοια και επειδη θα στειλω τον πατερα μου φοβαμαι μην τον βαλουν σε καποιο που δεν πρεπει. Ειναι ολα διαθεσιμα ή εχουν ληξει καποια?

διαθέσιμα , το online μόνο ηλεκτρονικά γίνεται , διάβασε προηγούμενες σελίδες

σε κατάστημα ας υπογράψει το enter

αν υπάρχει ebill μπορεί να κάνει/κάνεις απο εκεί (διάβασε προηγούμενες σελίδες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgav είπε

Απλα οντως μου φαινονται παρομοια και επειδη θα στειλω τον πατερα μου φοβαμαι μην τον βαλουν σε καποιο που δεν πρεπει. Ειναι ολα διαθεσιμα ή εχουν ληξει καποια?

Λίγο δύσκολο να τον βάλουν σε λάθος πρόγραμμα (σε Γ1 ήδη είναι, το Ονλάιν δεν μπαίνει σε κατάστημα, τα 2 νέα τους προγράμματα για όσους έχουν/θα βάλουν αντλία θερμότητας δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, και το Έντερ το απλό είναι το μόνο "λάθος" που μπορεί να τον βάλουν, που σημαίνει ότι απλά θα χάσει 36€ σύνολο για το 12μηνο που θα διαρκέσει το πρόγραμμα, άρα και να γίνει αυτό το λάθος, δεν τρέχει και τίποτα. Ας φροντίσει παρ' ολ' αυτά να δει ότι γράφει "Εντερ+" εκεί που θα υπογράψει, κι όλα καλά.

5 ώρες πριν, greengr21 είπε

ευχαριστω,ουτως η αλλως με μηνιαια καταναλωση κοντα στα 300kwh μονιμα δεν το κουναω απο το ΓΝ1 εφοσον δινουν επιδοτηση,την πατησα που δεν εκανα το Home Enter και στο σπιτι οταν δινανε την επιδοτηση με το 100αρικο...

...400kWh περισσότερες από το όριο της επιδότησης πάντως, σημαίνει ότι θα χάσεις  γύρω στο κατοστάρι τον χρόνο (αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα). Αν ερχόταν δηλαδή τέλος Μάρτη 2023 και σου έδινε κάποιος ένα κατοστάρικο, θα το έκανες "γιάμα" (αν ξέρεις τί θα πει) ; Επίσης, πού ξέρεις ότι θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις για τον επόμενο χρόνο; Ή που ξέρεις ότι η χονδρική δεν θ' ανέβει κι άλλο; Γενικά το "ρίσκο" της παραμονής στο Γ1, έχει νόημα αν είσαι κάτω από 3.600 τον χρόνο (για την ακρίβεια, είναι "στανταράκι" μόνο όταν μιλάμε για κάτω από, πες, από 2Κ).

Σούμα : μεγάλη ζημιά δεν θα πάθεις αν μείνεις Γ1, αλλά καλύτερο θα ήταν να επέλεγες την ασφάλεια του Εντερ+, κι ας μην είναι (πια) 0,10 η κιλοβατώρα του....

(Το πάγιό του είναι 3.5€ παραπάνω τον μήνα πάντως, από του Γ1. Το λέω διότι "σε τρομάζουν τα πάγια". Και δίνει κι ένα 50άρι δώρο, το λέω για να υπολογίσεις ότι 3.5χ12=42, άρα ακόμη κι έτσι, ΠΑΛΙ δεν χάνεις...ΑΝ υπάρχει ΚΑΤΙ να "χάσεις", είναι η περίπτωση τους επόμενους 3 μήνες να κατέβει η χονδρική στα τάρταρα...Δεν ξέρω, εσύ τί βλέπεις; Θα κατέβει; )

Τεσπα, και Γ1 να μείνεις, δεν θα πάθεις δα μεγάλη ζημιά (μπορεί και ελάχιστη, ειδικά αν μαζέψεις και λίγο την κατανάλωση). Ψυχολογικό είναι το θέμα - εσύ θες Γ1 "διότι φοβάσαι τη δέσμευση" - εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Εντερ+ επειδή "θα αισθανόμουν περισσότερη ασφάλεια"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...400kWh περισσότερες από το όριο της επιδότησης πάντως, σημαίνει ότι θα χάσεις  γύρω στο κατοστάρι τον χρόνο (αν συνεχίσουν έτσι τα πράγματα). Αν ερχόταν δηλαδή τέλος Μάρτη 2023 και σου έδινε κάποιος ένα κατοστάρικο, θα το έκανες "γιάμα" (αν ξέρεις τί θα πει) ; Επίσης, πού ξέρεις ότι θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις για τον επόμενο χρόνο; Ή που ξέρεις ότι η χονδρική δεν θ' ανέβει κι άλλο; Γενικά το "ρίσκο" της παραμονής στο Γ1, έχει νόημα αν είσαι κάτω από 3.600 τον χρόνο (για την ακρίβεια, είναι "στανταράκι" μόνο όταν μιλάμε για κάτω από, πες, από 2Κ).

Σούμα : μεγάλη ζημιά δεν θα πάθεις αν μείνεις Γ1, αλλά καλύτερο θα ήταν να επέλεγες την ασφάλεια του Εντερ+, κι ας μην είναι (πια) 0,10 η κιλοβατώρα του....

(Το πάγιό του είναι 3.5€ παραπάνω τον μήνα πάντως, από του Γ1. Το λέω διότι "σε τρομάζουν τα πάγια". Και δίνει κι ένα 50άρι δώρο, το λέω για να υπολογίσεις ότι 3.5χ12=42, άρα ακόμη κι έτσι, ΠΑΛΙ δεν χάνεις...ΑΝ υπάρχει ΚΑΤΙ να "χάσεις", είναι η περίπτωση τους επόμενους 3 μήνες να κατέβει η χονδρική στα τάρταρα...Δεν ξέρω, εσύ τί βλέπεις; Θα κατέβει; )

Τεσπα, και Γ1 να μείνεις, δεν θα πάθεις δα μεγάλη ζημιά (μπορεί και ελάχιστη, ειδικά αν μαζέψεις και λίγο την κατανάλωση). Ψυχολογικό είναι το θέμα - εσύ θες Γ1 "διότι φοβάσαι τη δέσμευση" - εγώ στη θέση σου θα πήγαινα Εντερ+ επειδή "θα αισθανόμουν περισσότερη ασφάλεια"...

Tα εχω υπολογισει σε σχεση με το Home Enter+,η διαφορα με την καταναλωση μου ειναι διψηφιο κερδος αμα παω εκει,το θεμα ειναι τετοια διαφορα δεν αξιζει να δεσμευτω,ηδη εχουν συμβει κουβεντες για πλαφον στις τιμες στην ΕΕ κτλπ,αμα ειχα μεγαλυτερη καταναλωση θα πηγαινα καρφι εκει.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greengr21 είπε

ηδη εχουν συμβει κουβεντες για πλαφον στις τιμες στην ΕΕ

Είσαι σίγουρος ότι η τιμή πλαφόν θα είναι αρκετά χαμηλή ? Εάν τελικά υπάρξει πλαφόν θα συνεχίσει να υπάρχει επιδότηση στα κυμαινόμενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Αν και ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα , για αυτό το βάζω σε spoiler , προσωπικά θα έκλεινα τα πάντα στα σταθερά της ΔΕΗ , είτε εποφελούμαι από επιδότηση είτε όχι γιατί θεωρώ ότι κάποια στιγμή οι επιδοτήσεις θα σταματήσουν να υπάρχουν ή θα με περιορίζουν ακόμα περισσότερο στις καταναλώσεις.

Ήδη τα 300kw/h / μήνα είναι πολύ λίγα για πολλά σπίτια και έρχεται καλοκαίρι , a/c ανοιχτό , που και 400 να το πάνε , πάλι δεν καλύβονται όλες οι kw/h... Ειδικά με τωρινή τιμή 0.40++ οτιδήποτε ξεφεύγει της επιδότησης είναι μαρτύριο.

Τέλος , δυστυχώς , η νέα πραγματικότητα δείχνει πως το ρεύμα θα σταθεροποιηθεί στα 0.18++ , μακάρι να μείνει και εκεί και μην δούμε και αύξηση από 1/4/2022 και στα προγράμματα της ΔΕΗ. 

Από ότι έχει φανεί , μόνο  η ΔΕΗ δεν έχει εκμεταλλευτεί μέχρι τώρα το 6μηνο ελάχιστης διάρκειας σύμβασης , όλες οι άλλες εταιρίες το κάνουν , οπότε προσωπικά προτρέπω όλους όσους έχουν ενεργή ειδοποίηση για αλλαγή όρων ή ελεύθερο πρόγραμμα  , να κλείσουν στα σταθερά της γρήγορα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν ξέρω τί έπαιζε πριν το φθινόπωρο του '21, αλλά τότε τουλάχιστον τα σταθερά τους ήταν 2ετίας.

Ξέρεις εσύ δηλαδή τα της εποχής Δεκεμβρίου '20 να ήταν μονοετούς διάρκειας;

Για να απαντησω, ειχα βαλει στους δικους μου τελη 12/2020 το απλο Home enter για 2 χρονια, εδινε σαν bonus ενα 100ρικο εκπτωση στον 1ο λογαριασμο, δεν ειχε εγγυηση (ερχοντουσαν απο Γ1Ν), και ακομα και σημερα ειναι στο ιδιο τιμολογιο, και τσεκαρω τακτικα τους λογαριασμους τους. Στους ορους λεει οτι οταν ληξει, θα συνεχισει με το home enter που θα παιζει την εκαστοτε περιοδο, σαν αοριστου.

Αυτο που σκεφτομαι αν εχει νοημα, ειναι αν τυχων αυξηθουν οι τιμες τι θα ηταν καλυτερο? Να το σπασω καπως και να τους βαλω στο 0.18/0.13 ή να μπουν απο τελη 12/2022 στο εντερ που θα ισχυει τοτε, ειτε ειναι 0.18/0.13 είτε ειναι πχ 0.25/0.18 --> τυχαια νουμερα, αγνοηστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίμη νομίζω ότι καθοριστικό είναι πόση κατανάλωση έχουν αλλά και (κυρίως) αν έχουν αρκετή και χειμώνα (θέρμανση με ηλεκτρισμό) ή/και καλοκαίρι (κλιματιστικό). Αν πχ θα έχουν μπόλικη το καλοκαίρι και λιγότερη το χειμώνα, βαλ' τα κάτω και δες τη διαφορά στους μήνες...

2 ώρες πριν, greengr21 είπε

τετοια διαφορα δεν αξιζει να δεσμευτω

....ντάξει βρε, δεν σε προξενέψαμε κι όλας... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...