Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, marypro είπε

Πολλά ή λίγα; 

Πολλά για να μείνεις σε κυμαινόμενο. Αφού μέχρι 300 τον μήνα επιδοτεί το κράτος, φεύγεις. Κάνε και τους υπολογισμούς στο γνωστό excel και κρίνε μόνος σου.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, washcloud είπε

Κατά τ' άλλα, ακόμη και οι 29 παραπάνω κιλοβατώρες που κατανάλωσες (μετά το "όριο" των 1.200), είναι χασούρα, καθώς δεν επιδοτούνται.

Καλημέρα, σίγουρα επιδοτούνται μόνο οι 1.200 KWh ανά τετράμηνο? Είχα την εντύπωση πως επιδοτούνται 1.600.

Πάντως στο λογαριασμό που ανέβασε ο φίλος έχουν επιδοτηθεί και οι 1.229 που κατανάλωσε, ίσως επειδή το διάστημα τιμολόγησης δεν ήταν 120 αλλά 126 ημέρες οπότε το όριο των επιδοτούμενων αν είναι 1.200 ανέβηκε σε 1.260.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, marypro είπε

Πολλά ή λίγα; 

Ευχαριστώ για την απάντηση! 280 ήρθε αλλά έβγαλα την εγγύησή (έγραψες το γιατί). Μένω με νοίκι και δεν κατέχω  ακίνητη περιουσία. Μάλλον καθυστέρησε η ενημέρωση υποθέτω κι εγώ. 

Εκανα χθες το βράδυ απο τη σελίδα της ΔΕΗ αίτηση για αλλαγή προμηθευτή. Περιμένω να με ενημερώσουν. 

Με τη Volterra δεν έχω κάποια δέσμευση. 

...δεν είναι "τόσες πολλές" οι 500kWh/μήνα - όχι τουλάχιστον για καταναλωτικές συνήθειες προ καλοκαιριού '21. Απλώς έκτοτε, πάνω από 300/μήνα, δεν επιδοτούνται (αν μιλάμε για πρόγραμμα κυμαινόμενης τιμής, όπως το "Ξεγνοιασιά" που είσαι) και η κιλοβατώρα χωρίς επιδότηση, έχει πάει στο θεό (σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι δηλαδή). 

Το "νοίκι" δεν έχει σημασία (ή η ακίνητη περιουσία), ΔΕΝ είναι "εισοδηματικά/περιουσιακά" τα κριτήρια για να παίρνει κανείς επιδότηση - πρέπει απλά να έχει δηλώσει στην περσινή φορολογική (άρα να νοικιάζει ήδη από το '20, καθώς η περσινή αφορά καταστάσεις του προηγούμενου από αυτήν έτος) το σπίτι που ΜΕΝΕΙ (είτε το νοικιάζει είτε του ανήκει) ως την ΚΥΡΙΑ του κατοικία.

Και ναι, λογικά, αφού έχεις μηνιαίους λογαριασμούς, ακόμη κι αν δίνεις η ίδια ενδείξεις καταμέτρησης, στην ουσία είναι ΕΝΑΝΤΙ αυτοί οι λογαριασμοί, και στους έναντι έχουν μια τάση (όχι μόνο η Volterra) να μην βάζουν επιδότηση (είναι και μπέρδεμα, όπως την ανακοινώνει το κράτος). Βέβαια δεν θα έπρεπε να είχες και την αναπροσαρμογή, και να έρθουν όλα μαζί στην εκκαθάριση 4μηνου,,,,αλλά τεσπα, επειδή τα πράγματα είναι γενικώς ένα μπάχαλο στους παρόχους, με όλα όσα συμβαίνουν, μπορεί απλά να σου μπει αναδρομικά η επιδότηση. Αν και, πιθανότερο θεωρώ να νοίκιασες πρόσφατα, εξ' ου και "πρώτος λογαριασμός από Volterra", άρα ναι δεν είναι να σου μπει επιδότηση.

Όπως όμως και να 'χει, αν όντως θα καταναλώνεις πάνω από 300kWh τον μήνα (ως μέσο όρο σε βάθος έτους), τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε σταθερό της ΔΕΗ, και για την ακρίβεια Δευτέρα κι όλας αν μπορέσεις, αυστηρά σε κατάστημα, για να προλάβεις την πιθανή αλλαγή τιμών από τις 4/4 (...ή και νωρίτερα) για νέα συμβόλαια...Δες για ραντεβού στο σάιτ της ΔΕΗ (όπως και τα σχετικά χαρτιά που θα χρειαστείς) : ανάλογα την περιοχή, μπορεί να παίζουν κι απογευματινά. Η "απομακρυσμένη διαδικασία" (μέσω της χθεσινοβραδυνής σου αίτησης, μπορεί, και κατά πάσα πιθανότητα ΘΑ αργήσει, σαν διαδικασία).

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καλημέρα, σίγουρα επιδοτούνται μόνο οι 1.200 KWh ανά τετράμηνο? Είχα την εντύπωση πως επιδοτούνται 1.600.

Πάντως στο λογαριασμό που ανέβασε ο φίλος έχουν επιδοτηθεί και οι 1.229 που κατανάλωσε, ίσως επειδή το διάστημα τιμολόγησης δεν ήταν 120 αλλά 126 ημέρες οπότε το όριο των επιδοτούμενων αν είναι 1.200 ανέβηκε σε 1.260.

Καλημέρα. Ναι είναι "150+150"/μήνα (για την ακρίβεια). Ίσως είχες μπερδευτεί με κάποιο από τα όρια του ΚΟΤ (1.400, 1.600 κ.ο.κ.). Όσο για τον συγκεκριμένο φίλο, κάτι είχε πει ο korakios (δεν το είχα προσέξει εγώ) ότι είχε ΕΦΤΑ "πιστώσεις ΤΕΜ", άρα το πιθανότερο είναι να του είχαν βάλει αναδρομικά κάποιες καθυστερούμενες.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, πιθανότερο θεωρώ εγώ όντως να σε γυρίσουν στο Γ1.

Υπάρχει πρόβλεψη για αυτό στους όρους της ΔΕΗ, δεν σε γυρίζουν στο Γ1, μένεις σε αυτό που είσαι αλλά αναπροσαρμόζουν την τιμή με τον τρέχων τιμοκατάλογο.

"5. Ανανέωση Σύμβασης 5.1 Μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας των δώδεκα (12) μηνών κατ’ εφαρμογή του Άρθρου 5 των Γενικών Όρων Σύμβασης Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, η Σύμβαση θα ανανεώνεται αυτομάτως σε αορίστου χρόνου, θα εφαρμόζεται και θα ισχύειτο εκάστοτε ισχύον δημοσιευμένο τιμολόγιο ΔΕΗ myHome Enter, καθώς και οι δημοσιευμένοι Γενικοί Όροι και Ειδικοί όροι που ισχύουν για το προϊόν αυτό, με εξαίρεση την εφαρμογή τυχόν προωθητικών εκπτώσεων."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...ωραίος - αρκεί να έχει τους ίδιους όρους η δική του σύμβαση (η δική σου είναι πρόσφατη). Που μάλλον τους έχει, αλλά με όσα γίνονται/αλλάζουν...

...και για την ακρίβεια, στην δική του περίπτωση, ίσως τον να μην τον γυρίσουν Γ1, να τον συμφέρει λιγότερο (ανάλογα τί τιμές θα έχει τότε το σταθερό που είναι). Επίσης μιλάς για το Έντερ, αλλά δεν ξέρουμε αν πήγε σε αυτό, ή στο Ονλάιν. Και το Ονλάιν ως "add-on" του Γ1 (δεν θεωρείται "standalone πρόγραμμα"), δεν ξέρω τί προβλέπει.....Τεσπα η ουσία είναι ότι θα τα δει όλα τότε όταν έρθει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, washcloud είπε

Καλημέρα. Ναι είναι "150+150"/μήνα (για την ακρίβεια). Ίσως είχες μπερδευτεί με κάποιο από τα όρια του ΚΟΤ (1.400, 1.600 κ.ο.κ.). Όσο για τον συγκεκριμένο φίλο, κάτι είχε πει ο korakios (δεν το είχα προσέξει εγώ) ότι είχε ΕΦΤΑ "πιστώσεις ΤΕΜ", άρα το πιθανότερο είναι να του είχαν βάλει αναδρομικά κάποιες καθυστερούμενες.

Δεν νομίζω να είναι αυτό που είπε ο korakios, και στον δικό μου λογαριασμό που μόλις τσέκαρα διαπίστωσα αυτό που ανέφερα, δλδ ότι το ύψος των KWh που επιδοτούνται μεταβάλλεται ανάλογα με τις ημέρες τιμολόγησης. Κατανάλωσα 767 KWh σε 49 ημέρες και από αυτές πήρα επιδότηση μόνο για τις 490, με λίγα λόγια επιδοτούνται 10KWh ανά ημέρα. 

Spoiler

image.png.17acdefac2aed041cedb1b54a4857896.png

 

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν νομίζω να είναι αυτό που είπε ο korakios, και στον δικό μου λογαριασμό που μόλις τσέκαρα διαπίστωσα αυτό που ανέφερα, δλδ ότι το ύψος των KWh που επιδοτούνται μεταβάλλεται ανάλογα με τις ημέρες τιμολόγησης. Κατανάλωσα 767 KWh σε 49 ημέρες, και από αυτές πήρα επιδότηση μόνο για τις 490.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.17acdefac2aed041cedb1b54a4857896.png

 

...μπορεί, ναι (στην δικιά σου περιπτωση, σίγουρα τεσπα). Πάντως το όριο επιδότησης πάει ανα μήνα 150+150 ("πρώτες 300 μάξιμουμ"). Αν έχεις μεγαλύτερη περίοδο κατανάλωσης, άλλο καπέλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...ωραίος - αρκεί να έχει τους ίδιους όρους η δική του σύμβαση (η δική σου είναι πρόσφατη). Που μάλλον τους έχει, αλλά με όσα γίνονται/αλλάζουν...

Δεν το είδα από τη δική μου, από τη σελίδα της ΔΕΗ το έκανα c/p, έπρεπε να βάλω και link:

https://www.dei.gr/media/mbiercem/eidikoi-oroi_myhome-online_repriced_20211216.pdf

https://www.dei.gr/media/mpjnssbv/eidikoi-oroi_myhomeenter_repriced_202112.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πιστεύετε ότι θα κάνει αυξήσεις η ΔΕΗ στα online + enter από Απρίλιο? Νομίζω ότι δεν θα κάνει. Βλέπω μια εξομάλυνση τις τελευταίες ημέρες στα 0,23€ και με όλο τον ντόρο που γίνεται δεν πιστεύω ότι ειδικά η ΔΕΗ προκειτε να κάνει αυξήσεις. Επίσης μπαίνουμε και στην καλή εποχή με χαμηλότερη ζήτηση και καταναλώσεις οπότε προσωπικά πιστεύω οτι θα κρατήσει ίδιες τιμές μέχρι και τέλος Μαιου και ανάλογα με το τι θα αποφασίει η επιτροπη της Ευρώπης τέλη Μαιου για ότι ανακοίνωσαν χθες θα κινηθούν ανάλογα. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι προς το παρόν δεν θα υπάρξουν άλλες αυξήσεις και ίσως δούμε και καμία μικρή μείωση από αρχές καλοκαιριου. 

 

 

image.png.41e5f68b0d16aee3f9919fbd78b2b46a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Παιδια καλημερα. 

Ισχύει οτι η ΔΕΗ σε προγραμματα με σταθερη τιμη μετά απο 6 μηνες βάζει ρητρα αναπροσαρμογης; 

κάτι θα είχε ειπωθεί και εδώ και αν και δεν παρακολουθώ το νήμα καθημερινά δεν νομίζω ότι κάποιος έχει αναφέρει κάτι αντίστοιχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Παιδια καλημερα. 

Ισχύει οτι η ΔΕΗ σε προγραμματα με σταθερη τιμη μετά απο 6 μηνες βάζει ρητρα αναπροσαρμογης; 

Πηγη:

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=616450

Δεν ισχύει. Την δυνατότητα την έχει, αλλά δεν το έχει κάνει (το έχουν κάνει οι περισσότεροι "εναλλακτικοί").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Ισχύει οτι η ΔΕΗ σε προγραμματα με σταθερη τιμη μετά απο 6 μηνες βάζει ρητρα αναπροσαρμογης; 

Πηγη:

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=616450

Όχι.

Πηγή:

https://www.dei.gr/media/ecklmst5/deltio_tupou_22032022.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα κι απο μενα.

Ας πω κι εγω την πονεμενη ιστορια μου συνοπτικα...εκανα αιτηση αρχες Νοεμβρη 2021 ηλεκτρονικα για το myhome online διαρκειας 2 ετων(η καλη τιμη τοτε)...η διαδικασια ολοκληρωσης ελεγχου των εγγραφων τελειωσε στις 30/11 οταν και ο ΔΕΔΔΗΕ εκανε υποτιθεται την τελικη καταμετρηση για να τη δωσει στην elpedison και να μπω στη ΔΕΗ... κατεληξα μεχρι αρχες Φλεβαρη να με παιρνει η ΔΕΗ και να με ρωτα γιατι δεν ολοκληρωνεται η διαδικασια κπλ...εχοντας καλεσει απειρες φορες τη ΔΕΔΔΗΕ εντωμεταξυ.....μου ηρθαν αλλοι τρεις λογαριασμοι απο elpedison...κατεληξα να παω σε φυσικο καταστημα της ΔΕΗ οπου μου ειπαν οτι το myhome online 2ετιας εχει καταργηθει ...εχει αλλαξει η τιμη κλπ... μου φτιαχνουν myhome enter και μου λενε να μην πληρωσω τον τελικο της elpedison γιατι ολες οι κιλοβατωρες απο μεσα Δεκεμβρη θα χρεωθουν εκ νεου με το καινουργιο προγραμμα απο τη ΔΕΗ...δεν εδινε εγκριση η elpedison για να μεταβω στη ΔΕΗ...τεσπα λεω... τις τελευταιες 2 βδομαδες παρατηρησα στο e bill της ΔΕΗ οτι το προγραμμα εχει αλλαξει κι εχει γινει myhome online 2ετιας...ληγει 20/12/23...ωστοσο στη σελιδα της δεν υφισταται αυτη τη στιγμη 2ετες,αλλα 1ετες..  μηπως τελικα θα χρεωθω με την καλη τιμη του προγραμματος ??? Πριν την καταργησουν δλδ..συνοπτικα τα ειπα.....υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες..

Επεξ/σία από kostasx.7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα, πιστεύετε ότι θα κάνει αυξήσεις η ΔΕΗ στα online + enter από Απρίλιο? Νομίζω ότι δεν θα κάνει. Βλέπω μια εξομάλυνση τις τελευταίες ημέρες στα 0,23€ και με όλο τον ντόρο που γίνεται δεν πιστεύω ότι ειδικά η ΔΕΗ προκειτε να κάνει αυξήσεις. Επίσης μπαίνουμε και στην καλή εποχή με χαμηλότερη ζήτηση και καταναλώσεις οπότε προσωπικά πιστεύω οτι θα κρατήσει ίδιες τιμές μέχρι και τέλος Μαιου και ανάλογα με το τι θα αποφασίει η επιτροπη της Ευρώπης τέλη Μαιου για ότι ανακοίνωσαν χθες θα κινηθούν ανάλογα. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι προς το παρόν δεν θα υπάρξουν άλλες αυξήσεις και ίσως δούμε και καμία μικρή μείωση από αρχές καλοκαιριου. 

...Κυριακή - κοντή γιορτή. Το αργότερο από 4/4 θα ξέρουμε τί θα κάνει η ΔΕΗ. (...υποθέτω εννοείς

Όσο για την "εξομάλυνση", μην,,,πιστεύεις ό,τι βλέπεις. Απο το καλοκαίρι είναι αυτή η ιστορία, και με το που πέφει κάπως η χονδρική, αρχίζουν οι "αισοδοξίες". Η τελευταία "αισοδοξία", ήταν πριν αρχίσουν τα "ουκρανικά". Τα οποία είναι μια συνεχιζόμενη κατάσταση, και υπ' όψιν ότι η Ευρώπη τα 'χει σπάσει πλέον ενεργιακά με την Ρωσία, πράγμα που σημαίνει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να δούμε "καλύτερες μέρες". Και γενικώς από 24/2 έχουμε γίνει ένα γενικό τουρλουμπούκι, από ένα κάρο απόψεις. Στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία του σήμερα, αρκεί ένα βηχαλάκι για να γίνει αποσταθεροποίηση επί μακρόν (no pun intended). Κι αυτό που ξεκίνησε στην Ουκρανιασκάγια Γκουβέρνια (που θα θα 'λεγε γνωστός σχωρεμένος), ισοδυναμεί με πνευμονία, όσον αφορά τις ισορροπίες. Τις επιπτώσεις του, ακόμη και τώρα να σταματήσει, ακόμη και να γίνει η Ρωσία ο καλύτερος φίλος της Δύσης ταυτόχρονα, θα κάνουμε καιρό ακόμη και να νιώσουμε τις επιπτώσεις του Μάρτη του '22. Είναι φάση σα να εξαφανιστεί στα καλά καθουμενα ο Ήλιος και θα το καταλάβουμε μετά από 8 λεπτά.

Όσο για την ΔΕΗ, η ΔΕΗ πάνω απ' όλα το θέμα τί πολιτική θα διαλέξει να εφαρμόσει. Κι εγώ πιστεύω πως την τάση να μην χειροτερέψει τα ήδη ρημαγμένα πράγματα την έχει (λόγω ιδιότητας ως από φύση "εθνικός πάροχος") - αλλά από την άλλη, είναι και οι άλλοι στην μέση, που τον Νοέμβρη χτυπιόντουσαν που κρατούσε σκοτωμένες τις τιμές και κανανε διαβήματα προς την κυβένρηση για "αθέμιτο ανταγωνισμό" της. Όπως λοιπόν και τότε (εξ)αναγκάστηκε ν' ανεβάσει τιμές προ της ώρας της, πιθανώς να το κάνει και τώρα, όταν οι άλλοι μέχρι και τα 'χουν σταματήσει εντελώς τα σταθερά (ή τα έχουν γύρω στο 0,25 και παραπάνω). Δεν είναι λοιπόν ΜΟΝΟ θέμα "εποχικής μείωσης της ζήτησης για ενέργεια", παίζουν και άλλα. Άσε που, με ό,τι γίνεται Ουκρανία μεριά (μετακινήσεις πληθυσμών, γενική αποσταθεροποίηση), η ζήτηση μόνο για μείωση δεν βλέπω να πηγαίνει. Το ότι βγήκε σχεδόν ο χειμώνας, ήταν συνθήκη της εξίσωσης που ίσχυε μέχρι και για πέρσι. Φέτος ΟΛΑ είναι άλλη φάση (...και κλασσικά, από Ιούνη αρχίζει και ο χορός με τα κλιματιστικά, την ξηρασία, τους καύσωνες, τις πυρκαγιές κι όλα τα ωραία του καλοκαιριού...). Με άλλα λόγια, ειδικά φέτος, κράτα όχι μικρό καλάθι, αλλά,,,,ταπεράκι......

(...την δε "Ευρώπη", την έχουμε μάθει δα πόσο αργοκίνητα κινείται γενικά...)

Εγώ πιστεύω πως (κλασσικά), όσο πιο στην άκρη του ζουρνά είναι κάποιοι (πχ εμείς), τόσο πιο μεγάλο ζόρι θα τραβήξουν. Εκτός κι αν μπούνε φουλ στην διαδικασία τα λιγνιτικά μας, πράγμα που δεν το βλέπω να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...