Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, nermain είπε

 Καλα αν δεν μετραει το νυχτερινο δεν τα ξεπερνανε τα 1800kwh το τετραμηνο το καλοκαιρι(για φετος). Απλα ερχεται αρκετα φουσκωμενος για 10 μερες που πηγανε τα χριστουγεννα + τωρα κανενα 20μερο το πασχα. Ειναι δυνατον 62ε ρευμα 85ε ρητρα. Στην θεια μου που εχουν και εκεινοι κοτβ αλλα ειναι 5-6 ατομα στην ιδια περιοχη ηρθε 870ε λογαριασμος και τα 500 ηταν ρητρα. Ποσο καιρο κανουν να σου αλλαξουν μετρητη; Εγω σε εμενα εχω παλιο και εκανα αιτηση Ιανουαριο, τον Φεβρουαριο πηρα τηλ με συνδεσανε με δεδδηε μιλησα με εναν απο εκει και μου λεει θα γινει ερευνα, και καποια στιγμη θα σου ερθει sms και email με κωδικο πληρωμης (ακομη δεν ηρθε). 

Spoiler

...τί εννοείς "είναι δυνατόν"...; Τί νομίζεις πως είναι η "ρήτρα" δηλαδή; Γιατί αν νομίζεις πως είναι "φόρος" (ή,,,"τιμωρία" ίσως ξερωγώ...; ), δεν είναι παρά η εκ των υστέρων αναπροσαρμογή της τιμής με την οποία ξεκίνησες στο πρόγραμμά σου. Ή αλλιώς, είναι (ας το πούμε απλώς έτσι για πιο πρακτικά) το κόστος της αγοράς της ενέργειας (που μεταπωλήθηκε σε εσένα) που κατανάλωσες. Σίγουρα στο λέω πολύ απλοϊκά (και παίζουν και διάφορα άλλα από πίσω, από νομικής μέχρι και ηθικής φύσεως που σηκώνουν συζήτηση), αλλά ΑΥΤΟ ειναι...Και είναι και οφτόπικ (διότι ανοίγεις κουβέντα ολόκληρη) κι από πάνω.

Καλά, το ότι ο άνθρωπος σου τονίζει "μην κάνεις παράθεση εδώ και για συνέχεια στο σχετικό θέμα για ΚΟΤ" και είτε στο 'πε, είτε όχι,,,,,,,,ασχολίαστο......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

...δεν μπερδεύομαι, ίσα-ίσα προσπαθώ να ξεμπερδέψω ένα πολυ-μπέρδεμα που γίνεται και από τον Grim, και απο εσένα, και από άλλους : ο Grim προσπαθεί αν βγάλει συμπέρασμα έαν τον συμφέρει το ότι δεν έβαλε σταθερό στην συγκεκριμένη παροχή, και κάνει το λάθος να υπολογίζει με βάση παλαιότερα δεδομένα, για μια,,,,κυμαινόμενη κατάσταση που έχει πολλούς παράγοντες και αν κάποιος δεν πάει όπως τώρα, θα,,,πέσει έξω. Και μάλιστα ο τρόπος που το διατυπώνει, αφήνει την αίσθηση ότι "καλύτερα στο ρητροπρόγραμμα", και για άλλους που θα το δουν. Αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς...

Εσύ πάλι, μιλάς για την δική σου οπτική στον τρόπο υπολογισμού του κόστους της κατανάλωσης, ενώ για τον Grim (μιας και σε αυτόν απευθύνθηκες λέγοντας του ότι κάνει λάθος) το θέμα που τον απασχολεί είναι εάν καλά έκανε που έμεινε κυμαινόμενο vs να πήγαινε σταθερό, και το να του λες πόσο συνολικά του κοστίζει η χρήση ηλεκτρικού, δεν τον βοηθάει επί του συγκεκριμένου (για την ακρίβεια, παίζει να τον μπερδεύει, όπως και όσους παρακολουθούν, αν μείνουν με την εντύπωση "α τελικά στα κυμαινόμενα τόσο πληρώνεις"). Και τέλος (και για αυτούς το ανέφερα περισσότερο), το "ανακάτεμα" των χρεώσεων προμήθειας (όχι πόσο το διαφημίζει ο πάροχος, αλλά πόσο πραγματικά βγαίνει μετά τον υπολογισμό τυχόν επιδότησης - συνθήκη που ΙΣΧΥΕΙ εν τω μεταξύ για την πλειονότητα) με τις "ρυθμιζόμενες" ή ακόμη χειρότερα τα τέλη δήμων και ΕΡΤ (πράγμα που κάνουν πολλοί) κι αν ειναι "το μεγάλο μπέρδεμα"...

Όλα ξεκινάνε από την βάση για την οποία μιλάμε : αν λοιπόν ενδιαφέρει η σύγκριση "συμφέροντος" μεταξύ προγραμμάτων ή και παρόχων, το ορθό είναι να μένει κανείς ΑΥΣΤΗΡΑ σε αυτό το κομμάτι, καθώς η όποια σύγκριση θα συναντήσει (μέσω ενημέρωσης για άλλα προγρλαμματα/παρόχους) ΔΕΝ θα εμπεριέχει κάτι άλλο από το "κόστος προμήθειας ρεύματος" (την επιδότηση ούτως ή άλλως όπου και να βρίσκεται, είτε θα την έχει, είτε όχι, οπότε κακώς την αναφέρεις ως "μη συσχετιζόμενης με την προμήθεια, όντας και αυτή κυμαινόμενη"). Ήδη το πράγμα είναι μπερδεμένο από μόνο του, καθώς ο κάθε πάροχος αναφέρει τιμές που επιδέχονται έκπτωσης (και μάλιστα υπό προϋποθέσεις, πχ "συνέπεια"), ή έχουν και "κρυφές χρεώσεις" (τύπου ειδική συνδρομή) κτλκτλ....Και α ναι, υπάρχουν ΚΑΙ τα πάγια, τα οποία ενώ δεν προσμετρούνται συνήθως, είναι ένας στάνταρ σημαντικός παράγοντας που καθορίζει το τελικό "κόστος της κιλοβατώρας"...Ε όταν οι "ρυθμιζόμενες" ΔΕΝ έχουν να κάνουν με τον πάροχο, καλό είναι να μένουν έξω από την ήδη επιβαρυμένη με συντελεστές, συγκεκριμένη εξίσωση...

Το να θες να δεις ΚΑΙ το συνολικό κόστος (της,,,τσιπούρας), ορθό ναι μεν για την τσέπη σου - αλλά άλλο κεφάλαιο...

 

Spoiler

Πέρα από το τι θεωρεί ο καθένας μας σωστό ο φίλος ρώτησε πόσο του κόστισε η κάθε κιλοβατώρα, και όχι πόσο του κόστισε μόνο η χρέωση προμήθειας της κάθε κιλοβατώρας.

Πάντως και εγώ πρόσφατα βρέθηκα στη θέση του φίλου, στον τελευταίο λογαριασμό στο Γ1 που ήμουν πλήρωσα κάπου 0,24€/KWh όλα μέσα (χρέωση προμήθειας, έκπτωση ενέργειας, έκπτωση συνέπειας, ρήτρα, πιστώσεις ΤΕΜ, ρυθμιζόμενες, ΦΠΑ, πάγιο κτλ), ενώ αν ήμουν στο enter θα πλήρωνα 0,235€/KWh επίσης όλα μέσα, βλέπεις κάποιο λάθος στον τρόπο μου? Ίσα ίσα που έτσι μπόρεσα πανεύκολα να υπολογίσω ΚΑΙ το συνολικό κόστος (της τσιπούρας :P ), ενώ με τον δικό σου τρόπο δεν θα μπορούσα, θα έπρεπε να κάνω πάλι πράξεις από την αρχή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, washcloud είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

...τί εννοείς "είναι δυνατόν"...; Τί νομίζεις πως είναι η "ρήτρα" δηλαδή; Γιατί αν νομίζεις πως είναι "φόρος" (ή,,,"τιμωρία" ίσως ξερωγώ...; ), δεν είναι παρά η εκ των υστέρων αναπροσαρμογή της τιμής με την οποία ξεκίνησες στο πρόγραμμά σου. Ή αλλιώς, είναι (ας το πούμε απλώς έτσι για πιο πρακτικά) το κόστος της αγοράς της ενέργειας (που μεταπωλήθηκε σε εσένα) που κατανάλωσες. Σίγουρα στο λέω πολύ απλοϊκά (και παίζουν και διάφορα άλλα από πίσω, από νομικής μέχρι και ηθικής φύσεως που σηκώνουν συζήτηση), αλλά ΑΥΤΟ ειναι...Και είναι και οφτόπικ (διότι ανοίγεις κουβέντα ολόκληρη) κι από πάνω.

Καλά, το ότι ο άνθρωπος σου τονίζει "μην κάνεις παράθεση εδώ και για συνέχεια στο σχετικό θέμα για ΚΟΤ" και είτε στο 'πε, είτε όχι,,,,,,,,ασχολίαστο......

 

Οταν ειχα παει τον Νοεμβριο στην ΔΕΗ για να αλλαξω την παροχη στο ονομα μου, μου ειπαν οτι απο το καλοκαιρι θα μπει ενας νεος φορος - η ρητρα αναπροσαρμογης- επι λέξη και οτι με συμφερει να κανω το enter+gas. Τωρα δεν ξερω τι ειναι, και εαν εχει δικιο ο γεροντας στη ΔΕΗ, εσυ η απλα ηθελε να πουλησει αλλα οπως λες ειναι εκτος θεματος, το "ειναι δυνατον" παει στο οτι πληρωνουμε ρευμα 0.215ε/kwh σχεδον τα διπλασια φετος. Για το ΚΟΤ εφοσον συνδυαζεται με το homeonline δεν καταλαβαινω γιατι να μην λεμε ουτε ενα σχολιο εδω περα(δεν ειχε βαλει και στην αρχη το link για νυχτερινο ο κορακιος,τον οποιο ευχαριστω καθως δεν ξερω πολυ απο insomnia τελευταια μπαινω μονο). Τελος παντων θα σβησω το παραπανω σχολιο αφου σε ενοχλησε τοσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ κακώς έμεινες με την εντύπωση ότι "με ενόχλησε". Δεν είναι καν θέμα δικό μου - είναι ότι ως οφτόπικ κουβέντες, διακυβεύεται η ύπαρξη του thread (κλείδωμα).

Δεν ξέρω πόσο γνωρίζεις από την ορθή λειτουργία των φόρουμ, αλλά σε γενικές γραμμές : φροντίζουμε να μιλάμε για το ζήτημά μας στα ΑΝΑΛΟΓΑ thread. Διαβάζουμε τους κανόνες λειτουργίας και τσεκάρουμε μέσω της "αναζήτησης' (πάνω δεξιά) εάν τυχόν αυτό που μας ενδιαφέρει έχει ήδη συζητηθεί/απαντηθεί. Και τέλος, καλό είναι να διαβάζουμε, έστω "στα πεταχτά", κάποιες σελίδες από όσες έχουν γραφτεί : και για να μπαίνουμε στο νόημα αλλά και για να (ίσως) βρίσκουμε απαντήσεις, αν δεν βοήθησε η "αναζήτηση"...

Για την "ρήτρα αναπροσαρμογής" και πληροφορίες τί είναι και τί δεν είναι, υπάρχει σχετικό thread. <-οι μπλε χρωματισμένες λέξεις είναι λινκ που οδηγούν εκεί, για διάβασμα/ενημέρωση, απορίες, σχόλια κλπ

Όσο για το ΚΟΤ, με την ίδια λογική θα μπορούσες να πεις στο δικό του θρεντ "γιατί να μην μιλάμε για το Ονλάιν εδώ, αφού συνδυάζονται" (δεν ξέρω αν βλέπεις το λάθος σε αυτήν την λογική...). Και πάνω απ' όλα, το πρόβληαμ ξεκινάει όταν ΚΥΡΙΟ θέμα γίνεται το δευτερεύον... (Τεσπα, μιας και το είπες, δεν είναι 100% σίγουρο ότι το MyHome Online, συνδυάζεται με ΚΟΤ. Όχι για τα συμβόλαια μετά τις 3/12/21 έστω. Έχε το υπ' όψιν.)

Τα παραπάνω, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με καλή προαίρεση στα λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

...το λάθος που κάνεις είναι που υπολογίζεις για το,,,μέλλον, με παρελθοντικές τιμές (αναπροσαρμογής).

Κατά τ' άλλα, ακόμη και οι 29 παραπάνω κιλοβατώρες που κατανάλωσες (μετά το "όριο" των 1.200), είναι χασούρα, καθώς δεν επιδοτούνται. Βέβαια δεν είναι πολύ, αλλά το θέμα είναι εάν θα καταφέρνεις να μένεις μέχρι τις 1.200, και να μην τις ξεπερνάς κατά πολύ. ΑΝ το κάνεις, τότε πάσο. όποτε όμως θα ξεφεύγεις πάνω από πες 100 κιλοβατώρες, θα "σου κοστίζει"... Τέλος, το αντιστάθμισμα ακόμη και σε αυτό, είναι βέβαια το ότι δεν είσαι δεσμευμένος με συγκεκριμένη χρονική παραμονή (....μόνο μην ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να πας το επόμενο διάστημα σε σταθερό, λόγω τυχόν περισσότερης κατανάλωσης από όσο υπολόγιζες, γιατί ναι μεν θα μπορείς να πας σε σταθερό χωρίς να πληρώσεις ποινή,,,,αλλά ποιος ξέρει τί ΤΙΜΕΣ θα έχουν, σε κάποιους μήνες από τώρα....Για να μην πούμε περί επιδοτήσεων αν θα συνεχίσουν να υπάρχουν και σε τί ύψος και με τί κριτηρια...).

Γι' αυτό, για 'μένα, όταν είσαι "οριακά", τις μέρες που διανύουμε, καλύτερα στο σταθερό (...που μάλλον θ' αλλάξει τιμή για νέες ενεργοποιήσεις από 4/4...). Αν πχ δεν υπήρχε περίπτωση να ξεπεράσεις τις, πες, 600-800 κιλοβατώρες το 4μηνο, ναι, θα ήσουν πιο χαλαρά παραμένοντας στο Γ1...

Μιας και δεν μου εμφανίζει τα Enter/Enter+ στο ebill η μόνη λύση είναι μέσω καταστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκίμασες και μέσω άλλου μπράουζερ/υπολογιστή/ΙΡ/κτλκτλ και δεν (άρα δεν είναι θέμα "κολλήματος"), τότε ναι, κατάστημα.

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

βλέπεις κάποιο λάθος στον τρόπο μου?

 

Spoiler

...όχι - τουλάχιστον όπως εννοείς εσύ το λάθος (το οποίο είναι αναλόγως σχετικό, όπως είναι και "το σωστό" που λέγαμε πριν). "Τεχνικά" δεν έχεις πέσει έξω, πράγματι τόσα σου κοστίζουν - κι εφ' όσον δουλεύει το σύστημα για 'σένα, και ικανοποιείς το δικό σου ζητούμενο όλα κομπλέ.

...ΑΝ διακρίνω ένα λάθος, είναι το ότι σήμερα ήταν μέρα για μπακαλιάρο ;ρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι στη Volterra και ήρθε ο πρώτος λογαριασμός  240€ (ρήτρα προσαρμογής 145) για χρήση ένα μήνα. Σκέφτομαι να αλλάξω στο myHome Enter. Εχει νόημα να το κάνω;

 

Volterra.png

Επεξ/σία από marypro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, marypro είπε

Καλησπέρα, είμαι στη Volterra και ήρθε ο πρώτος λογαριασμός  240€ (ρήτρα προσαρμογής 145) για χρήση ένα μήνα. Σκέφτομαι να αλλάξω στο myHome Enter. Εχει νόημα να το κάνω;

 

Volterra.png

500 κιλοβατώρες τον μήνα;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marypro είπε

ο πρώτος λογαριασμός  240€

Ο λογαριασμός περιλαμβάνει την εγγύηση 40 ευρώ, που δεν θα σου την ξαναχρεωσούν, επίσης βλέπω δεν σου έχουν πιστώσει τις επιδοτήσεις που δίνει το κράτος, δεν ξέρω αν το έκαναν γιατί είναι ο πρώτος λογαριασμός και δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα τους, οπότε και θα σου τα πιστώσουν αναδρομικά ή μήπως το σπίτι δεν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία και δεν δικαιούσαι επιδότηση. 

Στον συγκεκριμένο λογαριασμό για ρεύμα έδωσες 16,44+12,25+145,61=174,30 

Αν ήσουν σε σταθερό της ΔΕΗ θα έδινες 51,48+27,69=79,17

Ακόμη και αν δικαιούσαι την επιδότηση για της 290 πρώτες kwh, η ΔΕΗ πάλι θα ήταν πιο συμφέρουσα. Κατά την γνώμη μου κλείσε άμεσα ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ και βάλε το home enter+. Να ξέρεις ότι πιθανόν η voltera θα σου χρεώσει ρήτρα αποχώρησης, δες το συμβόλαιό σου να δεις πόσο χρεώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι σε προγραμμα ΔΕΗ HOME ONLINE εδω σε λιγο καιρο τον Αυγουστο ληγει Θελω να παραμεινω στο προγραμμα .Πιστευω πως θα γνει αοριστου διαρκειας το συμβολαιο.Κι ετσι να μην αιτηθω ουτε καν επεκταση του ηδη υπαρχοντος συμβολαιου.Το καλοκαιρι που μας ερχεται ληγει και δεν εκδηλωσα ταση να το αλλαξω ουτε το συμβολαιο στον τυπο του ουτε την εταιρια ενεργειας! Η μηπως πριν ληξει να επισκεφτω κι εγω τα γραφεια τους η μεσω υπολογιστη?Οταν πρωτοβγηκαν τα προγραμματα τα εκαναστο βροντο μεσω υπολογιστη αφου ετσι κι αλοιως δεν φευγω ποτε απο τον παροχο την ιδια ΔΕΗ Οταν το εκανες με τις τηλεπικοινωνιες και ξαναγυρισες στον οτε παλι κατι ειδες και ξερεις.😛

 

Επεξ/σία από radiotileorasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kirileman είπε

500 κιλοβατώρες τον μήνα;;;

 

Πολλά ή λίγα; 

3 ώρες πριν, vali είπε

Ο λογαριασμός περιλαμβάνει την εγγύηση 40 ευρώ, που δεν θα σου την ξαναχρεωσούν, επίσης βλέπω δεν σου έχουν πιστώσει τις επιδοτήσεις που δίνει το κράτος, δεν ξέρω αν το έκαναν γιατί είναι ο πρώτος λογαριασμός και δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα τους, οπότε και θα σου τα πιστώσουν αναδρομικά ή μήπως το σπίτι δεν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία και δεν δικαιούσαι επιδότηση. 

Στον συγκεκριμένο λογαριασμό για ρεύμα έδωσες 16,44+12,25+145,61=174,30 

Αν ήσουν σε σταθερό της ΔΕΗ θα έδινες 51,48+27,69=79,17

Ακόμη και αν δικαιούσαι την επιδότηση για της 290 πρώτες kwh, η ΔΕΗ πάλι θα ήταν πιο συμφέρουσα. Κατά την γνώμη μου κλείσε άμεσα ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ και βάλε το home enter+. Να ξέρεις ότι πιθανόν η voltera θα σου χρεώσει ρήτρα αποχώρησης, δες το συμβόλαιό σου να δεις πόσο χρεώνουν

Ευχαριστώ για την απάντηση! 280 ήρθε αλλά έβγαλα την εγγύησή (έγραψες το γιατί). Μένω με νοίκι και δεν κατέχω  ακίνητη περιουσία. Μάλλον καθυστέρησε η ενημέρωση υποθέτω κι εγώ. 

Εκανα χθες το βράδυ απο τη σελίδα της ΔΕΗ αίτηση για αλλαγή προμηθευτή. Περιμένω να με ενημερώσουν. 

Με τη Volterra δεν έχω κάποια δέσμευση.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotileorasi είπε

Ειμαι σε προγραμμα ΔΕΗ HOME ONLINE εδω σε λιγο καιρο τον Αυγουστο ληγει Θελω να παραμεινω στο προγραμμα .Πιστευω πως θα γνει αοριστου διαρκειας το συμβολαιο.Κι ετσι να μην αιτηθω ουτε καν επεκταση του ηδη υπαρχοντος συμβολαιου.Το καλοκαιρι που μας ερχεται ληγει και δεν εκδηλωσα ταση να το αλλαξω ουτε το συμβολαιο στον τυπο του ουτε την εταιρια ενεργειας! Η μηπως πριν ληξει να επισκεφτω κι εγω τα γραφεια τους η μεσω υπολογιστη?

Δεν ξέρω πότε ακριβώς ξεκίνησαν τα συγκεκριμένα προγράμματα, αλλά κρίνοντας από το πρώτο ποστ εδώ, μάλλον κατά το καλοκαίρι του '20 (αν και κάτι σαν να θυμάμαι κάποιος να λέει πριν καιρό, ότι είχε μπει τον Απρίλη του '20). Άρα δεν ξέρουμε ακόμα τί ακριβώς ΘΑ κάνει η ΔΕΗ με αυτά. Λογικά (θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος με τέτοιο πρόγραμμα, αν είχε υπογράψει σύμβαση με τους γενικούς όρους) όμως είθισται να διατηρεί το δικαίωμα ο πάροχος, με την λήξη ισχύος ενός προγράμματος, να γυρίσει τον πελάτη στο βασικό του τιμολόγιο, δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση, το Γ1 (εκτός κι αν προηγηθεί συνεννόηση μέσα στον τελευταίο μήνα πριν την λήξη, με τον πελάτη, για το τί ακριβώς θα γίνει στη συνέχεια). Πράγμα που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει ακριβώς σημασία, καθώς το Γ1 δεν έχει χρονική δέσμευση, οπότε δεν "χρειάζεται" να προσυνεννοηθεί κανείς : αν πχ σε βάλουν όντως σε Γ1 μετά τον Αύγουστο, κοιτάς να μπεις άμεσα στα σταθερά που θα υπάρχουν εκείνη την στιγμή. ΒΕΒΑΙΑ, πoιος ξέρει με τί τιμές και όρους θα είναι τότε (ενώ πχ σήμερα, είναι με 0,17/kWh). Aν γενικά έχεις (και ειδικά αν ΘΑ έχεις το διάστημα που θ' ακολουθήσει, πχ με κλιματιστικό/α το καλοκαίρι ή/και τον χειμώνα) αρκετή κατανάλωση, μια λογική είναι να αλλάξεις από τώρα (χάνοντας 4+ μήνες την τιμή του 0,10 που έχεις τώρα), για να μη τυχόν πληρώσεις πολλά για το υπόλοιπο του '22 (μετά τον Αύγουστο) και το '23. Η ΑΛΛΗ λογική λέει "κάτσε εκεί που είσαι, εξάντλησε το 0,10, κι όταν έρθει ο Αύγουστος, βλέπεις τί θα κάνεις", ανάλογα αν όντως θα σε γυρίσουν (και πότε) στο Γ1.

Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, πιθανότερο θεωρώ εγώ όντως να σε γυρίσουν στο Γ1. Αλλά δεν το ξέρεις κι όλας. Άρα ζαριά θα είναι, ό,τι και να κάνεις. Αν ήμουν στην θέση σου (δεν ξέρω βέβαια τις καταναλώσεις σου, αλλά και πάλι), μάλλον θα έμενα ως έχει και θα περίμενα εξελίξεις. Πάντως μην πολυβασίζεσαι στο ότι θα συνεχίσεις με τις ίδιες τιμές, μετά τον Αύγουστο. Μακάρι απλώς να μην είναι τόσο ζόρικα τα πράγματα τότε, και "χτυπάς το κεφάλι σου" που δεν άλλαξες από Μάρτη...  

(...για την ακρίβεια, μια πολύ καλή πιθανότητα δίνω να πάνε τα σταθερά τους από Απρίλη, στα ~0,25. Πράγμα που σημαίνει ότι ΑΝ τελικά σε γυρίσουν από Αύγουστο στο Γ1, θα πληρώνεις - αν όντως πάνε τόσο - ~+0,07 επιπλέον, από ότι αν άλλαζες τώρα στα σημερινά σταθερά, για ένα έτος. Ενώ αντίστοιχα θα χάσεις 0,07 αν πας από τώρα στα υπάρχοντα σταθερά, "μόνο" για ένα τετράμηνο+...Δηλαδή ένα κάρο "αν" και "τότε θα", και παράγοντες που δεν μπορούν να υπολογιστούν από τώρα...

Και τέλος, αν τυχόν έχεις λιγότερες από 1.200kWh/τετράμηνο, και σε Γ1 να σε γυρίσουν, αν θα υπάρχουν τότε επιδοτήσεις και η τιμή αναπροσαρμογής θα είναι ακόμα ψηλά, δεν θα σε πολυχαλάσει και να ΜΕΙΝΕΙΣ στο Γ1...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...