Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ναι λίγο πριν το ποστάρω, Fri 3/25/2022 9:39 AM, δεν περίμενα να δουλεύουν σήμερα.

Φαινεται πως η ΔΕΗ δεν τηρει με την σειρα τις αιτησεις,αλλα αντιστροφα!!!

Ο γιος μου εχει κανει απο περισυ το Σεπτεμβρη αιτημα μεσω ebill και ακομη σε αναμονη τον εχουν παρα τα "διαβηματα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίταξα το λογαριασμό για το σπίτι στο χωριό μήπως βάλω και εκεί κάποιο πρόγραμμα (αν και δεν μου δείχνει τα Enter/Enter+ στο ebill) αλλά αν δεν κάνω λάθος η κατανάλωση είναι μέσα στα όρια που λέμε εάν αξίζει ή όχι να μπει κάποιος σε σταθερό.

Βγήκε περίπου 0,14€ η κιλοβατώρα ή κάνω λάθος;

Spoiler

ZS8DzUT.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κοίταξα το λογαριασμό για το σπίτι στο χωριό μήπως βάλω και εκεί κάποιο πρόγραμμα (αν και δεν μου δείχνει τα Enter/Enter+ στο ebill) αλλά αν δεν κάνω λάθος η κατανάλωση είναι μέσα στα όρια που λέμε εάν αξίζει ή όχι να μπει κάποιος σε σταθερό.

Βγήκε περίπου 0,14€ η κιλοβατώρα ή κάνω λάθος;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ZS8DzUT.png

 

Με τις σημερινές επιδοτήσεις εκεί είσαι 14 λεπτά περ. Μείνε όπως είσαι αλλά κάνε αίτηση για νυκτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Με τις σημερινές επιδοτήσεις εκεί είσαι 14 λεπτά περ. Μείνε όπως είσαι αλλά κάνε αίτηση για νυκτερινό.

Ωραία, οπότε σωστά έβγαλα την τιμή. 😛

Ναι δεν νομίζω να βάλω πρόγραμμα στη συγκεκριμένη παροχή και ναι θα βάλω νυχτερινό.

Το νυχτερινό θα μπει σίγουρα ποιο γρήγορα εκεί (επαρχία) παρά εδώ (Αττική)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κοίταξα το λογαριασμό για το σπίτι στο χωριό μήπως βάλω και εκεί κάποιο πρόγραμμα (αν και δεν μου δείχνει τα Enter/Enter+ στο ebill) αλλά αν δεν κάνω λάθος η κατανάλωση είναι μέσα στα όρια που λέμε εάν αξίζει ή όχι να μπει κάποιος σε σταθερό.

Βγήκε περίπου 0,14€ η κιλοβατώρα ή κάνω λάθος;

Κάνεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ, δεν βγαίνει 14 λεπτά. Με έναν εντελώς πρόχειρο και χοντροκομμένο υπολογισμό οι 1.229 KWh σου κόστισαν 178,51€ σε ενέργεια, 64,32€ σε ρυθμιζόμενες χρεώσεις, 5,74€ σε ΦΠΑ, οπότε σύνολο 248,57€ άρα ~,020€/KWh.

Από περιέργεια, το 0,14 πως το υπολόγισες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Από περιέργεια, το 0,14 πως το υπολόγισες?

απο της ενέργειας μόνο και που είναι το σωστό

ελπίζω στο online να μην κατάλαβες λανθασμένα οτι οι τιμές κιλοβατώρας είναι με ρυθμιζόμενες και ΦΠΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

απο της ενέργειας μόνο και που είναι το σωστό

Για μένα το σωστό είναι να υπολογίζω κάθε χρέωση που επηρεάζεται από το ύψος της κατανάλωσης. Πχ άναψα τον θερμοσίφωνα (4.000watt) για μισή ώρα και κατανάλωσε 2KWh οι οποίες μου κόστισαν 0,40€, αν δεν τον είχα ανάψει ο λογαριασμός μου θα ήταν μειωμένος 0,40€ και όχι κατά 0,28€.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ελπίζω στο online να μην κατάλαβες λανθασμένα οτι οι τιμές κιλοβατώρας είναι με ρυθμιζόμενες και ΦΠΑ

Φυσικά και δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο, τα 0,17 ημέρας και 0,13 νύχτας αφορούν μόνο ενέργεια, δεν αφορούν ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για μένα το σωστό είναι να υπολογίζω κάθε χρέωση που επηρεάζεται από το ύψος της κατανάλωσης.

εννοείται , απλά στο άλλο παράδειγμα ο υπολογισμός έγινε φυσικά για να συγκρίνει με τα σταθερά , όχι για να βγάλει το κόστος του ρεύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για μένα το σωστό είναι να υπολογίζω κάθε χρέωση που επηρεάζεται από το ύψος της κατανάλωσης. Πχ άναψα τον θερμοσίφωνα (4.000watt) για μισή ώρα και κατανάλωσε 2KWh οι οποίες μου κόστισαν 0,40€, αν δεν τον είχα ανάψει ο λογαριασμός μου θα ήταν μειωμένος 0,40€ και όχι κατά 0,28€.

Φυσικά και δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο, τα 0,17 ημέρας και 0,13 νύχτας αφορούν μόνο ενέργεια, δεν αφορούν ρυθμιζόμενες χρεώσεις και ΦΠΑ.

..."το σωστό",,,είναι σχετική έννοια (εδώ έστω). Εσύ εννοείς πόσο σου κοστίζει η κατανάλωση εσένα συγκεκριμένα (ή του καθένα συγκεκριμένα). Άλλο όμως αυτό, κι άλλο το να έχουμε μέτρο σύγκρισης χρεώσεων προμήθειας (πόσο μάλλον όταν στις υπόλοιπες χρεώσεις υπάρχουν εξατομικευμένες διαφορές, πχ στα τέλη των δήμων).

χμ με πρόλαβε ο αποπάνω

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Ωραία, οπότε σωστά έβγαλα την τιμή. 😛

παίζει πάντως να έχεις αναδρομικές επιδοτήσεις μιας και βλέπω 7 πιστώσεις ΤΕΜ , γιαυτό σου βγήκε τόσο χαμηλά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Κοίταξα το λογαριασμό για το σπίτι στο χωριό μήπως βάλω και εκεί κάποιο πρόγραμμα (αν και δεν μου δείχνει τα Enter/Enter+ στο ebill) αλλά αν δεν κάνω λάθος η κατανάλωση είναι μέσα στα όρια που λέμε εάν αξίζει ή όχι να μπει κάποιος σε σταθερό.

Βγήκε περίπου 0,14€ η κιλοβατώρα ή κάνω λάθος;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ZS8DzUT.png

 

...το λάθος που κάνεις είναι που υπολογίζεις για το,,,μέλλον, με παρελθοντικές τιμές (αναπροσαρμογής).

Κατά τ' άλλα, ακόμη και οι 29 παραπάνω κιλοβατώρες που κατανάλωσες (μετά το "όριο" των 1.200), είναι χασούρα, καθώς δεν επιδοτούνται. Βέβαια δεν είναι πολύ, αλλά το θέμα είναι εάν θα καταφέρνεις να μένεις μέχρι τις 1.200, και να μην τις ξεπερνάς κατά πολύ. ΑΝ το κάνεις, τότε πάσο. όποτε όμως θα ξεφεύγεις πάνω από πες 100 κιλοβατώρες, θα "σου κοστίζει"... Τέλος, το αντιστάθμισμα ακόμη και σε αυτό, είναι βέβαια το ότι δεν είσαι δεσμευμένος με συγκεκριμένη χρονική παραμονή (....μόνο μην ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να πας το επόμενο διάστημα σε σταθερό, λόγω τυχόν περισσότερης κατανάλωσης από όσο υπολόγιζες, γιατί ναι μεν θα μπορείς να πας σε σταθερό χωρίς να πληρώσεις ποινή,,,,αλλά ποιος ξέρει τί ΤΙΜΕΣ θα έχουν, σε κάποιους μήνες από τώρα....Για να μην πούμε περί επιδοτήσεων αν θα συνεχίσουν να υπάρχουν και σε τί ύψος και με τί κριτηρια...).

Γι' αυτό, για 'μένα, όταν είσαι "οριακά", τις μέρες που διανύουμε, καλύτερα στο σταθερό (...που μάλλον θ' αλλάξει τιμή για νέες ενεργοποιήσεις από 4/4...). Αν πχ δεν υπήρχε περίπτωση να ξεπεράσεις τις, πες, 600-800 κιλοβατώρες το 4μηνο, ναι, θα ήσουν πιο χαλαρά παραμένοντας στο Γ1...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηγα τους γονεις μου σε σταθερο, γιατι το καλοκαιρι στο χωριο το περνανε και καινε 2-3mwh με ΚΟΤΒ οπως το υπολογισα με παρελθοντικη ρητρα τους εβγαινε 0.215/kwh και με το myhomeonline 0.17-0.045=0.125/kwh μερας. Στη χειροτερη θα πληρωνουμε λιγα παραπανω χρηματα το καλοκαιρι. Εχει κουρασει το να μην ξερεις τι εχεις να πληρωσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

..."το σωστό",,,είναι σχετική έννοια (εδώ έστω). Εσύ εννοείς πόσο σου κοστίζει η κατανάλωση εσένα συγκεκριμένα (ή του καθένα συγκεκριμένα). Άλλο όμως αυτό, κι άλλο το να έχουμε μέτρο σύγκρισης χρεώσεων προμήθειας (πόσο μάλλον όταν στις υπόλοιπες χρεώσεις υπάρχουν εξατομικευμένες διαφορές, πχ στα τέλη των δήμων).

Μην μπερδεύεσαι, τα 14 λεπτά που υπολόγισε ο φίλος δεν αφορούσαν μόνο τη χρέωση προμήθειας του παρόχου, αφορούσαν και τις επιδοτήσεις οι οποίες τυγχάνει να μεταβάλλονται ανάλογα με το ύψος της κατανάλωσης, όπως ακριβώς μεταβάλλονται και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Όσο για τα τέλη των Δήμων και την ΕΡΤ δεν τα λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν στο κόστος ρεύματος γιατί δεν επηρεάζονται καθόλου από το ύψος της κατανάλωσης ρεύματος, πχ εγώ πληρώνω για κάθε έτος 1,08€/τμ δημοτικά τέλη, 0,25€/τμ δημοτικό φόρο άσχετα αν κάψω 0 ή 1.600 ή 10.000 KWh/τετράμηνο.

29 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται , απλά στο άλλο παράδειγμα ο υπολογισμός έγινε φυσικά για να συγκρίνει με τα σταθερά , όχι για να βγάλει το κόστος του ρεύματος

Ε εγώ δεν κάνω ξεχωριστούς υπολογισμούς για κάθε περίπτωση, τα βάζω όλα μέσα και όταν υπολογίζω τη διαφορά που θα είχα σε άλλο πρόγραμμα/πάροχο, και όταν υπολογίζω πόσο μου κόστισε το ρεύμα που κατανάλωσε η ηλεκτρική ψηστιέρα για να μου ψήσει την τσιπούρα που έφαγα το μεσημέρι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nermain είπε

Εγω πηγα τους γονεις μου σε σταθερο, γιατι το καλοκαιρι στο χωριο το περνανε και καινε 2-3mwh με ΚΟΤΒ οπως το υπολογισα με παρελθοντικη ρητρα τους εβγαινε 0.215/kwh και με το myhomeonline 0.17-0.045=0.125/kwh μερας. Στη χειροτερη θα πληρωνουμε λιγα παραπανω χρηματα το καλοκαιρι. Εχει κουρασει το να μην ξερεις τι εχεις να πληρωσεις. 

η παρελθοντική ρήτρα είναι παρελθόν φυσικά , αλλά περισσότερο να σταθώ στο οτι λες για χωριό οπότε μπορεί να μην έχουν επιδότηση αν δεν είναι κύρια κατοικία και μετά βάζεις ΚΟΤ και λες 2-3kw τα οποία πρέπει και να είναι κάτω απο το όριο μιας και αν το ξεπεράσουν θα χάσουν τν έκπτωση  (να βάλουν νυχτερινό μιας και δεν μετράνε για το όριο) .

Συνέχεια για το ΚΟΤ (μην κάνεις παράθεση εδώ) στο αντίστοιχο θέμα αν έχεις απορίες

Επεξ/σία από korakios
λινκ για ΚΟΤ και νυχτερινό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε
Spoiler

Μην μπερδεύεσαι, τα 14 λεπτά που υπολόγισε ο φίλος δεν αφορούσαν μόνο τη χρέωση προμήθειας του παρόχου, αφορούσαν και τις επιδοτήσεις οι οποίες τυγχάνει να μεταβάλλονται ανάλογα με το ύψος της κατανάλωσης, όπως ακριβώς μεταβάλλονται και οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Όσο για τα τέλη των Δήμων και την ΕΡΤ δεν τα λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν στο κόστος ρεύματος γιατί δεν επηρεάζονται καθόλου από το ύψος της κατανάλωσης ρεύματος, πχ εγώ πληρώνω για κάθε έτος 1,08€/τμ δημοτικά τέλη, 0,25€/τμ δημοτικό φόρο άσχετα αν κάψω 0 ή 1.600 ή 10.000 KWh/τετράμηνο.

Ε εγώ δεν κάνω ξεχωριστούς υπολογισμούς για κάθε περίπτωση, τα βάζω όλα μέσα και όταν υπολογίζω τη διαφορά που θα είχα σε άλλο πρόγραμμα/πάροχο, και όταν υπολογίζω πόσο μου κόστισε το ρεύμα που κατανάλωσε η ηλεκτρική ψηστιέρα για να μου ψήσει την τσιπούρα που έφαγα το μεσημέρι :)

 

Spoiler

...δεν μπερδεύομαι, ίσα-ίσα προσπαθώ να ξεμπερδέψω ένα πολυ-μπέρδεμα που γίνεται και από τον Grim, και απο εσένα, και από άλλους : ο Grim προσπαθεί αν βγάλει συμπέρασμα έαν τον συμφέρει το ότι δεν έβαλε σταθερό στην συγκεκριμένη παροχή, και κάνει το λάθος να υπολογίζει με βάση παλαιότερα δεδομένα, για μια,,,,κυμαινόμενη κατάσταση που έχει πολλούς παράγοντες και αν κάποιος δεν πάει όπως τώρα, θα,,,πέσει έξω. Και μάλιστα ο τρόπος που το διατυπώνει, αφήνει την αίσθηση ότι "καλύτερα στο ρητροπρόγραμμα", και για άλλους που θα το δουν. Αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς...

Εσύ πάλι, μιλάς για την δική σου οπτική στον τρόπο υπολογισμού του κόστους της κατανάλωσης, ενώ για τον Grim (μιας και σε αυτόν απευθύνθηκες λέγοντας του ότι κάνει λάθος) το θέμα που τον απασχολεί είναι εάν καλά έκανε που έμεινε κυμαινόμενο vs να πήγαινε σταθερό, και το να του λες πόσο συνολικά του κοστίζει η χρήση ηλεκτρικού, δεν τον βοηθάει επί του συγκεκριμένου (για την ακρίβεια, παίζει να τον μπερδεύει, όπως και όσους παρακολουθούν, αν μείνουν με την εντύπωση "α τελικά στα κυμαινόμενα τόσο πληρώνεις"). Και τέλος (και για αυτούς το ανέφερα περισσότερο), το "ανακάτεμα" των χρεώσεων προμήθειας (όχι πόσο το διαφημίζει ο πάροχος, αλλά πόσο πραγματικά βγαίνει μετά τον υπολογισμό τυχόν επιδότησης - συνθήκη που ΙΣΧΥΕΙ εν τω μεταξύ για την πλειονότητα) με τις "ρυθμιζόμενες" ή ακόμη χειρότερα τα τέλη δήμων και ΕΡΤ (πράγμα που κάνουν πολλοί) κι αν ειναι "το μεγάλο μπέρδεμα"...

Όλα ξεκινάνε από την βάση για την οποία μιλάμε : αν λοιπόν ενδιαφέρει η σύγκριση "συμφέροντος" μεταξύ προγραμμάτων ή και παρόχων, το ορθό είναι να μένει κανείς ΑΥΣΤΗΡΑ σε αυτό το κομμάτι, καθώς η όποια σύγκριση θα συναντήσει (μέσω ενημέρωσης για άλλα προγρλαμματα/παρόχους) ΔΕΝ θα εμπεριέχει κάτι άλλο από το "κόστος προμήθειας ρεύματος" (την επιδότηση ούτως ή άλλως όπου και να βρίσκεται, είτε θα την έχει, είτε όχι, οπότε κακώς την αναφέρεις ως "μη συσχετιζόμενης με την προμήθεια, όντας και αυτή κυμαινόμενη"). Ήδη το πράγμα είναι μπερδεμένο από μόνο του, καθώς ο κάθε πάροχος αναφέρει τιμές που επιδέχονται έκπτωσης (και μάλιστα υπό προϋποθέσεις, πχ "συνέπεια"), ή έχουν και "κρυφές χρεώσεις" (τύπου ειδική συνδρομή) κτλκτλ....Και α ναι, υπάρχουν ΚΑΙ τα πάγια, τα οποία ενώ δεν προσμετρούνται συνήθως, είναι ένας στάνταρ σημαντικός παράγοντας που καθορίζει το τελικό "κόστος της κιλοβατώρας"...Ε όταν οι "ρυθμιζόμενες" ΔΕΝ έχουν να κάνουν με τον πάροχο, καλό είναι να μένουν έξω από την ήδη επιβαρυμένη με συντελεστές, συγκεκριμένη εξίσωση...

Το να θες να δεις ΚΑΙ το συνολικό κόστος (της,,,τσιπούρας), ορθό ναι μεν για την τσέπη σου - αλλά άλλο κεφάλαιο...

 

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...