Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω τον @korakios και όποιον άλλο γνωρίζει σίγουρα και έχει τα σταθερά προγράμματα (Enter, Enter+) της ΔΕΗ, τα παρακάτω:

  1. Οι λογαριασμοί μέσω e-bill έρχονται συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα; (π.χ Είμαι στην efa και κάθε μήνα ο λογαριασμός έρχεται στις 4 ή 5 του μήνα.)

 Ή όποτε τύχει (πχ μέσα στο πρώτο δεκαήμερο;)

  1. Δίνει η ΔΕΗ αρκετές ημέρες πάντα για την αποπληρωμή του λογαριασμού; (Εμένα τώρα στην efa δίνει πάντα σχεδόν 20-21 ημέρες, δηλαδή λήγουν στις 24 του μήνα).

Αν ναι, τότε οι ημέρες αυτές είναι πάντα ίδιες πχ 20 μέρες; (π.χ Δεν θέλω να έρθει σήμερα ο λογαριασμός και να λήγει σε 5-10 ημέρες)

  1. Όταν περνάει το 6μηνο, έστειλε η ΔΕΗ ειδοποίηση σε κάποιον ότι θα του μεταβάλλει τις τιμές,  σύμφωνα με τα ισχύοντα τιμολόγια;
  2. Ζητούν επικαιροποίηση του πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου αν προέρχεσαι από ιδιώτη πάροχο, ή αρκεί να μην έχει λήξει;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, heavygamer είπε

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω τον @korakios και όποιον άλλο γνωρίζει σίγουρα και έχει τα σταθερά προγράμματα (Enter, Enter+) της ΔΕΗ, τα παρακάτω:

  1. Οι λογαριασμοί μέσω e-bill έρχονται συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα; (π.χ Είμαι στην efa και κάθε μήνα ο λογαριασμός έρχεται στις 4 ή 5 του μήνα.)

 Ή όποτε τύχει (πχ μέσα στο πρώτο δεκαήμερο;)

  1. Δίνει η ΔΕΗ αρκετές ημέρες πάντα για την αποπληρωμή του λογαριασμού; (Εμένα τώρα στην efa δίνει πάντα σχεδόν 20-21 ημέρες, δηλαδή λήγουν στις 24 του μήνα).

Αν ναι, τότε οι ημέρες αυτές είναι πάντα ίδιες πχ 20 μέρες; (π.χ Δεν θέλω να έρθει σήμερα ο λογαριασμός και να λήγει σε 5-10 ημέρες)

  1. Όταν περνάει το 6μηνο, έστειλε η ΔΕΗ ειδοποίηση σε κάποιον ότι θα του μεταβάλλει τις τιμές,  σύμφωνα με τα ισχύοντα τιμολόγια;
  2. Ζητούν επικαιροποίηση του πιστοποιητικού ηλεκτρολόγου αν προέρχεσαι από ιδιώτη πάροχο, ή αρκεί να μην έχει λήξει;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας!

1. μηναιος = χοντρικα +30 μερες, πχ αν βγει 14, θα σου ερθει ο επομενος μεταξυ 14-16
2. ναι
3. οχι, απο 12/2020 ειναι οι δικοι μου ειναι στο παλιο εντερ, ακομα ειναι με 0,105/0,078, αν και μπορει να το κανει οποτε θελει βαση νομοθεσιας μετα το 6μηνο
4. Η ΥΔΕ διαρκει 14 χρονια, αν εχει ληξει, ολοι θεωρητικα οι παροχοι θα  επρεπε να σου ζητησουν, δεν σε σταματαει αν εχει ληξει, απλα θα σου δωσουν προθεσμια αφου ενεργοποιηθεις περιπου 6μηνες να καταθεσεις νεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον οι ΥΔΕ είναι για 10 χρόνια.. 

Ζητείται μόνο εφόσον έχει λήξει.. Από τον Δεδδηε.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

1. μηναιος = χοντρικα +30 μερες, πχ αν βγει 14, θα σου ερθει ο επομενος μεταξυ 14-16
2. ναι
3. οχι, απο 12/2020 ειναι οι δικοι μου ειναι στο παλιο εντερ, ακομα ειναι με 0,105/0,078, αν και μπορει να το κανει οποτε θελει βαση νομοθεσιας μετα το 6μηνο
4. Η ΥΔΕ διαρκει 14 χρονια, αν εχει ληξει, ολοι θεωρητικα οι παροχοι θα  επρεπε να σου ζητησουν, δεν σε σταματαει αν εχει ληξει, απλα θα σου δωσουν προθεσμια αφου ενεργοποιηθεις περιπου 6μηνες να καταθεσεις νεα.

@jimakos234 Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις μου! Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τις ημέρες αποπληρωμής του λογαριασμού:

1) Δίνει πάντα 15-20 μέρες αφού έρθει ο λογαριασμός για αποπληρωμή ή σου έχει τύχει να έρθει π.χ σήμερα και να λήγει σε 5 ημέρες;

2) Απο ότι κατάλαβα απο την απάντησή σου, οι λογαριασμοί έρχονται στάνταρ κάθε 30+ ημέρες. Εκδίδονται σε διαφορετικές ημερομηνίες για κάθε πελάτη (πχ. εσένα μπορεί να εκδίδεται στις 15 του μήνα και σε εμένα στις 5 του μήνα);

3)Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να αποπληρώσω το λογαρισμό στο 2ο μισό του μήνα. Έχω αυτή τη δυνατότητα;

21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Πλέον οι ΥΔΕ είναι για 10 χρόνια.. 

Ζητείται μόνο εφόσον έχει λήξει.. Από τον Δεδδηε.. 

@takoulouΣε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, heavygamer said:

@jimakos234 Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις μου! Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τις ημέρες αποπληρωμής του λογαριασμού:

1) Δίνει πάντα 15-20 μέρες αφού έρθει ο λογαριασμός για αποπληρωμή ή σου έχει τύχει να έρθει π.χ σήμερα και να λήγει σε 5 ημέρες;

2) Απο ότι κατάλαβα απο την απάντησή σου, οι λογαριασμοί έρχονται στάνταρ κάθε 30+ ημέρες. Εκδίδονται σε διαφορετικές ημερομηνίες για κάθε πελάτη (πχ. εσένα μπορεί να εκδίδεται στις 15 του μήνα και σε εμένα στις 5 του μήνα);

3)Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να αποπληρώσω το λογαρισμό στο 2ο μισό του μήνα. Έχω αυτή τη δυνατότητα;

@takoulouΣε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Δεν ξέρω αν είναι ίδια ημερομηνίες έκδοσης λογαριασμών σε όλους τους πελάτες. Εμείς δυο σπίτια στην ίδια τριπλό κατοικία έχουμε ίδια ημερομηνία έκδοσης. Εκδίδεται κάθε 21 η 23 του μήνα και το περιθώριο πληρωμής είναι ως τις 13/14 του επόμενου μήνα. Άρα ουσιαστικά δίνουν περιθώριο πληρωμής 20-23 μέρες. Δεν μπορείς να επιλέξεις το ποτέ θα εκδοθεί σε σενα ο λογαριασμός και άρα το ποτέ θα πληρώνεις (πρώτο η δεύτερο μισό του μήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, heavygamer είπε

@jimakos234 Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις μου! Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τις ημέρες αποπληρωμής του λογαριασμού:

1) Δίνει πάντα 15-20 μέρες αφού έρθει ο λογαριασμός για αποπληρωμή ή σου έχει τύχει να έρθει π.χ σήμερα και να λήγει σε 5 ημέρες;

2) Απο ότι κατάλαβα απο την απάντησή σου, οι λογαριασμοί έρχονται στάνταρ κάθε 30+ ημέρες. Εκδίδονται σε διαφορετικές ημερομηνίες για κάθε πελάτη (πχ. εσένα μπορεί να εκδίδεται στις 15 του μήνα και σε εμένα στις 5 του μήνα);

3)Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να αποπληρώσω το λογαρισμό στο 2ο μισό του μήνα. Έχω αυτή τη δυνατότητα;

Εμενα εκδιδεται καθε 3 του μηνα, και αποπληρωνεται στο τελος, την τελευταια ημερα που αναγραφει ο λογαριασμος που ειναι στις 28 (25μερες)  τωρα αυτον τον μηνα (εχω παγια εντολη και γινεται αυτοματα). Στους δικους μου νομιζω εκδιδεται καπου στις 21. Δεν ειναι στανταρ, νομιζω εξαρταται λιγο και απο το ποτε ενργοποιηθηκες στο προγραμμα αντιστοιχα. Δεν νομιζω να εχεις θεμα με αυτο, στην τελικη αν πεσουν καπως οι ημερομηνιες και δεν βολευουν, μπορεις να επικοινωνησεις με το ebill support μηπως στο μετακυλισουν λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Πλέον οι ΥΔΕ είναι για 10 χρόνια.. 

Ζητείται μόνο εφόσον έχει λήξει.. Από τον Δεδδηε.. 

Όχι ακριβώς, για να στην ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ δεν αρκεί να έχει λήξει, για να ελέγξει τη λήξη της θα πρέπει να έχεις κάνει αλλαγή ονόματος ή παρόχου.

36 λεπτά πριν, heavygamer είπε

1) Δίνει πάντα 15-20 μέρες αφού έρθει ο λογαριασμός για αποπληρωμή ή σου έχει τύχει να έρθει π.χ σήμερα και να λήγει σε 5 ημέρες;

2) Απο ότι κατάλαβα απο την απάντησή σου, οι λογαριασμοί έρχονται στάνταρ κάθε 30+ ημέρες. Εκδίδονται σε διαφορετικές ημερομηνίες για κάθε πελάτη (πχ. εσένα μπορεί να εκδίδεται στις 15 του μήνα και σε εμένα στις 5 του μήνα);

3)Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να αποπληρώσω το λογαρισμό στο 2ο μισό του μήνα. Έχω αυτή τη δυνατότητα;

1) Η προθεσμία εξόφλησης είναι κάπου 24-26 ημέρες από την ημερομηνία έκδοσης.

2) Δεν έρχονται κάθε 30+ ημέρες, έρχονται κάθε ~30 ημέρες. Και ναι, εκδίδονται σε διαφορετικές ημερομηνίες για κάθε πελάτη, όπως είπες και εσύ μπορεί στον έναν να εκδίδεται στις 5, σε άλλον στις 10, και σε άλλον στις 7. Κατά βά

3) Με δεδομένο πως έχεις περιθώριο 24-26 ημερών από την έκδοση του, μια χαρά μπορείς να τον πληρώσεις στο 2 μισό του μήνα.

1 λεπτό πριν, jimakos234 είπε

νομιζω εξαρταται λιγο και απο το ποτε ενργοποιηθηκες στο προγραμμα αντιστοιχα.

Βασικά εξαρτάται από το πότε ακριβώς έχει ο ΔΕΔΔΗΕ προγραμματισμένη καταμέτρηση για την παροχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όντως, τώρα που το λες έπρεπε στην πάγια εντολή να μη μου έδινε την επιλογή ακύρωσης και επίσης μου έχει απενεργοποιήσει τον μηνιαίο λογαριασμό, και τα δύο αυτά είναι προϋποθέσεις για το online.

Έστειλα αίτημα στην τεχνική υποστήριξη ebill, για να δούμε τι θα μου πουν.

Ε ναι,  έτσι ακριβώς όπως το γράφεις. Δεν νοείται να σου δίνει το δικαίωμα να ακυρώσεις την πάγια εντολή εάν είσαι στο Online πρόγραμμα. Σ' εμένα π.χ. δίνει μόνο το δικαίωμα αλλαγής κάρτας.

Επίσης, κάτω - κάτω στο self metering πλέον έχουν αλλάξει οι ημερομηνίες επόμενης καταχώρησης και έχουν οριστεί για το τέλος του μήνα, δηλαδή άλλη μία απόδειξη ότι έχει γίνει μηνιαίος ο λογαριασμός μου. Φαντάζομαι σ' εσένα δεν θα ισχύει κάτι τέτοιο.

Άρα, δύο πράγματα ισχύουν. Είτε δεν σου ενεργοποιήθηκε τελικά το Online, είτε έχει μεν ενεργοποιηθεί, αλλά η ηλεκτρονική σου καρτέλα πελάτη που συνδέεται με το ebill δεν έχει γίνει σωστά update στο σύστημα και σου δείχνει άλλα από τα ισχύοντα. Ευελπιστώ το δεύτερο, για να μην χάνεις μέρες εκτός προγράμματος (αν και η έναρξη φαίνεται να ισχύει από την αίτηση) και εύχομαι σύντομα να βγάλεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, antikinsor είπε

Ε ναι,  έτσι ακριβώς όπως το γράφεις. Δεν νοείται να σου δίνει το δικαίωμα να ακυρώσεις την πάγια εντολή εάν είσαι στο Online πρόγραμμα. Σ' εμένα π.χ. δίνει μόνο το δικαίωμα αλλαγής κάρτας.

Επίσης, κάτω - κάτω στο self metering πλέον έχουν αλλάξει οι ημερομηνίες επόμενης καταχώρησης και έχουν οριστεί για το τέλος του μήνα, δηλαδή άλλη μία απόδειξη ότι έχει γίνει μηνιαίος ο λογαριασμός μου. Φαντάζομαι σ' εσένα δεν θα ισχύει κάτι τέτοιο.

Άρα, δύο πράγματα ισχύουν. Είτε δεν σου ενεργοποιήθηκε τελικά το Online, είτε έχει μεν ενεργοποιηθεί, αλλά η ηλεκτρονική σου καρτέλα πελάτη που συνδέεται με το ebill δεν έχει γίνει σωστά update στο σύστημα και σου δείχνει άλλα από τα ισχύοντα. Ευελπιστώ το δεύτερο, για να μην χάνεις μέρες εκτός προγράμματος (αν και η έναρξη φαίνεται να ισχύει από την αίτηση) και εύχομαι σύντομα να βγάλεις άκρη.

Σε μένα δεν άλλαξε το διάστημα επόμενης καταχώρησης, αλλά δεν λέει κάτι γιατί ούτως ή άλλως 15/04 είναι η προγραμματισμένη ημερομηνία της επόμενης καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Οι ημερομηνίες που μπορείτε να καταχωρήσετε την επόμενη ένδειξή σας είναι από 11/04/2022 11:00 εως 14/04/2022

Αυτό που με ανησυχεί πάντως δεν είναι το να μη χάσω μέρες εκτός προγράμματος, αλλά μήπως αλλάξουν τιμοκατάλογο στις 04/04 πχ και δεν έχω μπει στο online μέχρι τότε, αποδεικτικό για την αίτηση δεν έχω μια και την έκανα μέσω ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, agejon είπε

σε καταναλώσεις κάτω απο 200 kwh το μήνα τι συμφέρει περισσότερο, online ή enter+ ή κάτι άλλο?

Προς το παρων συμφερουν τα κυμαινομενα προγραμματα με ρητρα χωρις ποινη αποχωρησης για τετοιες καταναλωσεις αλλα κατεβασε το excel του κορακιου και συγκρινε για να εισαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε μένα δεν άλλαξε το διάστημα επόμενης καταχώρησης, αλλά δεν λέει κάτι γιατί ούτως ή άλλως 15/04 είναι η προγραμματισμένη ημερομηνία της επόμενης καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Οι ημερομηνίες που μπορείτε να καταχωρήσετε την επόμενη ένδειξή σας είναι από 11/04/2022 11:00 εως 14/04/2022

Αυτό που με ανησυχεί πάντως δεν είναι το να μη χάσω μέρες εκτός προγράμματος, αλλά μήπως αλλάξουν τιμοκατάλογο στις 04/04 πχ και δεν έχω μπει στο online μέχρι τότε, αποδεικτικό για την αίτηση δεν έχω μια και την έκανα μέσω ebill.

Αν πατήσεις το "Ιστορικό επιλογών μου" θα σου εμφανίσει την ημερομηνία που έκανες online καταχώρηση στο ebill, που ουσιαστικά είναι και η ημερομηνία/ώρα αίτησης. Σ' εμένα εμφανίζεται κανονικά και το συμβόλαιό μου φαίνεται να ενεργοποιήθηκε με βάση αυτή την ημερομηνία, αφού 19/3/22 έκανα την online καταχώρηση, 22/3/22 οριστικοποιήθηκαν οι αλλαγές και το συμβόλαιο λήγει στις 20/3/23.

Spoiler

DEH-ebill1.png.8afba96739f3fca8c0a4bf8a793aeacc.png

DEH-ebill2.png.8ce86ee73989d0912b15397c87d1de82.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλειπα και πέρασε η προσθεσμία για καταχώρηση kwh και ήρθε έναντι +1400kwh αντί για +600kwh πραγματικό από την τελευταία μέτρηση που είχα στο ρολόι. Μπορώ να τις δώσω κάπως τώρα για να μην πληρώσω τα παραπάνω ή περιμένω εκκαθαριστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, antikinsor είπε

Αν πατήσεις το "Ιστορικό επιλογών μου" θα σου εμφανίσει την ημερομηνία που έκανες online καταχώρηση στο ebill, που ουσιαστικά είναι και η ημερομηνία/ώρα αίτησης.

Αμ δε! Σε μένα τα παλιότερα από το ιστορικό έχουν εξαφανιστεί λες και το έκανε κάποιος επίτηδες, και το αίτημα για online, και την καταχώρηση της πάγιας εντολής που τα έκανα και τα δύο στις 09/03, έχουν μείνει μόνο οι καταχωρήσεις από 15/03 και μετά:

image.png.d1631e54b79905d3f7c20abacbb638d3.png

E-mail δεν μου έχει έρθει κανένα για τις αλλαγές αυτές, ούτε φαντάστηκα ότι θα γινόταν κάτι τέτοιο ώστε να κρατήσω screenshoot, μόνο η ειδοποίηση για τη χρέωση της κάρτας μου έχει μείνει στο viber:

 

276980549_1347430982438565_5823823509518054372_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.ειχα κρατήσει από Νοέμβριο όπως πρότειναν τα παιδιά τότε το my home enter με τις παλιές τιμές.συνεβη το εξής στην μια παροχή:το έναντι του Γενάρη ήταν 68€.Στον εκκαθαριστικό του Μαρτίου η αφαίρεση του έναντι ήταν 43€.σε ερώτηση τηλεφωνική από συγγενικό μέλος η απάντηση ήταν ότι το έναντι είναι κατά προσέγγιση όπως και τα δημοτικά τέλη και οι χρεώσεις μεταφοράς κτλ και ακολουθώντας τον κανόνα της προσέγγισης τα 25€ αφαιρέθηκαν για να ισοσταθμισουν τις αυξήσεις σε δημο-λοιπες χρεώσεις κτλ.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...