Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Εχω πρόγραμμα στην Protergia Protergia Οικιακό Ν. Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 950 ευρώ 

 

image.png.411ce5f2c34db268910d37a65f04469b.png

 

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

  • Μπορώ να φύγω απο Protergia χωρίς penalty? 
  • Αξίζει να αλλάξω πάροχο? 

ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, m3fisto είπε

Καλημέρα

Έχω σύμβαση MyhomeEnter  που λήγει 18/10/2022 .Πρόκειται να μετακομίσω τον επόμενο μήνα και δε μπορώ να βρω αν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του προγράμματος στο νέο διαμέρισμα, αν υπάρχει ποινή διακοπής συμβολαίου κτλ.

Έχει κανείς πρόσφατη αντιστοιχη εμπειρία? 

Eσυ ενδεχεται να εισαι στο διετες σμβολαιο, οι οροι που παραθεσες ειναι του νεου. Δες αν εχει 0.105 kwh στον λογαριασμο σου, αν ειναι 0,18 εισαι στο νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ενδιαφέρον... 

Στον τελευταίο λογαριασμό φαίνεται να χρεώνομαι 0.105 

image.png.194cea5c628d2c7b248bdef0e45c214c.png

 

ενω αν πατησω τον τιμοκατάλογο από το ebill.dei.gr. εκεί μου εχει πινακα χρέωσης με 0.18

image.png.31ec789ca1e36d4ea870d19258343926.png

 

τους όρους όντως τους βρήκα από το σάιτ και φαίνονται να ειναι του νέου( όπως και το λινκ τιμοκαταλογου που παιρνω από το ebill.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, m3fisto είπε

Χμμμ ενδιαφέρον... 

Στον τελευταίο λογαριασμό φαίνεται να χρεώνομαι 0.105 

image.png.194cea5c628d2c7b248bdef0e45c214c.png

 

ενω αν πατησω τον τιμοκατάλογο από το ebill.dei.gr. εκεί μου εχει πινακα χρέωσης με 0.18

image.png.31ec789ca1e36d4ea870d19258343926.png

 

τους όρους όντως τους βρήκα από το σάιτ και φαίνονται να ειναι του νέου( όπως και το λινκ τιμοκαταλογου που παιρνω από το ebill.)

ebill έχεις ? Κοίτα εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kmangr79 είπε

Καλημέρα σε όλους. Εχω πρόγραμμα στην Protergia Protergia Οικιακό Ν. Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός 950 ευρώ 

 

image.png.411ce5f2c34db268910d37a65f04469b.png

 

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

  • Μπορώ να φύγω απο Protergia χωρίς penalty? 
  • Αξίζει να αλλάξω πάροχο? 

ευχαριστώ 

 

Αυτό θα το δεις στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει.. Πόσο καιρό είσαι;; Για την ρήτρα σου είχαν αναφέρει; Υπάρχει και κάποιο ποστ διπλανό.. Κοίταξε το έχει και ένα excel εκεί.. Γράφει εναλλακτικο .. 

Εννοείται ότι θα πρεπει να κοιτάξεις για κάτι άλλο.. 

4 λεπτά πριν, m3fisto είπε

ο τιμοκαταλογος που εχει για το προγραμμα μου στο ε-βιλλ λέει 0,18
οι λογαριασμοι μου 0.105

 

Τότε μάλλον είσαι στο παλιότερο προγραμμα το φθηνό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, m3fisto είπε

ο τιμοκαταλογος που εχει για το προγραμμα μου στο ε-βιλλ λέει 0,18
οι λογαριασμοι μου 0.105

 

Για το πότε λήγει κοίτα ,η χρέωση είναι με το παλιό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, m3fisto είπε

ο τιμοκαταλογος που εχει για το προγραμμα μου στο ε-βιλλ λέει 0,18
οι λογαριασμοι μου 0.105

 

Σιγουρα δεν μεταφερεται να ξερεις παντως, οπου πας θα μπεις στο νεο που θα ισχυει εκεινη την περιοδο αν πας και εκει με ΔΕΗ, για το αλλο απλα ψαχνουμε να βρουμε τους παλιους ορους για την εκαστοτε ποινη αποχωρησης. Νομιζω τους εχω στο υπολογιστη μου, απλα τωρα ειμαι στην δουλεια.

EDIT: οριστε
 

Spoiler

image.png.da9fb5fd82e2f301d96bbe4f8abd1b75.png

 

Επεξ/σία από jimakos234
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιμαι σε Γ1 με ΚΟΤ-Β. Θέλω να πάω σε home online.

Πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω αν συνδυάζονται και είπαν ναι. Τους ζήτησα κάτι γραπτώς αλλά λένε ότι δεν υπάρχει. Αφού δεν έχει κάποια απαγόρευση στο συμβόλαιο, μου είπαν ότι είναι οκ.

Ζήτησα κάποιο μέιλ για να μου το στείλουν κάτι γραπτώς και με στείλανε στο σάιτ. Εκεί δεν βρίσκω κανένα μέιλ επικοινωνίας. Γνωρίζετε κάποιο εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vjshadow είπε

Έιμαι σε Γ1 με ΚΟΤ-Β. Θέλω να πάω σε home online.

Πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω αν συνδυάζονται και είπαν ναι. Τους ζήτησα κάτι γραπτώς αλλά λένε ότι δεν υπάρχει. Αφού δεν έχει κάποια απαγόρευση στο συμβόλαιο, μου είπαν ότι είναι οκ.

Ζήτησα κάποιο μέιλ για να μου το στείλουν κάτι γραπτώς και με στείλανε στο σάιτ. Εκεί δεν βρίσκω κανένα μέιλ επικοινωνίας. Γνωρίζετε κάποιο εσείς;

Μήπως ξέρεις αν στο online ισχύει το δώρο 30 ευρώ για τον 1ο λογαριασμό;

γιατί στην ιστοσελίδα γράφει μέχρι 28/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναμονή ακόμα της ενεργοποίησης του παλιού online, εκδόθηκε τουλάχιστον ένας εκκαθαριστικός με τις μετρήσεις που έδωσα τηλεφωνικά στο ΔΕΔΔΗΕ και με Γ1Ν (όπως αναμενόταν εξάλλου):

με 10 και 6 kwh ημερήσιες/νυκτερινές πως γίνεται να έχει χρεώσει μόνο τις 6;

Επίτηδες άφησα και τις ενδείξεις μετρητών γιατί προέρχμαι από αλλαγή μετρητή για αυτό κι εμφανίζεται η τελική ένδειξη του παλιού, 37081.

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, jordaninio είπε

Πηρα τηλεφωνο να επιβεβαιωσω τη μετρηση, μου λενε ναι τη βλεπουμε σε λιγες μερες θα παρετε λογαριασμο. οταν περασε το διαστημα χαθηκαι και η μετρηση και ο λογιαριασμος δεν ηρθε

 

Φίλε μου είμαι στην ίδια περίπτωση με εσένα (διμηνιαίος αρχικά λογαριασμός που έγινε τηλεφωνικά μηνιαίος). Χθες έληξε η ημερομηνία υποβολής ένδειξης στο self metering (πρώτη φορά για μηνιαίο). Από Δευτέρα  λογικά θα μου βγει ο λογαριασμός ( μεσολαβεί και αργία). Αν δεν μου βγει και εμένα θα πάρω τηλέφωνο και θα δω τι θα μου πουν.

Ερώτηση προς υπολοίπους :

Το self metering μου λέει επόμενη καταχώρηση στις 17-20/4/2021. Ο τελευταίος λογαριασμός μου λέει επόμενη μέτρηση 21/4/2021 (προφανώς εκκαθαριστικός). Τι θα κάνω ;

Θα δηλώσω στο self - metering ή θα αφήσω να δώ τι θα γράψουν στον εκκαθαριστικό από το ΔΕΔΔΗΕ;

Επίσης θέλω να σημειώσω ότι έχω ψηφιακό μετρητή.

Σε αυτόν περνάνε και καταγράφουν την ένδειξη ή τη βλέπουν από μακριά;

Ρωτάω γιατί όταν πέρασαν να καταγράψουν την ένδειξη των πεθερικών μου (κάτω σπίτι) τον Δεκέμβρη, το συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ είπε στον πεθερό μου ότι τον δικό μου μετρητή θα τον μετρήσουν από μακριά.

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, antikinsor είπε

Πράγματι, αυτή είναι και η μοναδική σου ένδειξη ότι κάτι έχει αλλάξει στο ebill σου, αλλά ακόμα κι εκεί, όπως σου έδειξα στη δική μου περίπτωση, θα έπρεπε να αναγράφει ότι η πάγια εντολή σου είναι συνδεδεμένη με το Online πρόγραμμα. Σ' εσένα όμως είναι σαν να έχεις απλά ορίσει πάγια εντολή πληρωμής του λογαριασμού σου. Αν δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη με το support τους, εμείς δύσκολα να σου πούμε τι πραγματικά έχει γίνει και απλά εικασίες κάνουμε, με βάση την προσωπική μας εμπειρία.

Όντως, τώρα που το λες έπρεπε στην πάγια εντολή να μη μου έδινε την επιλογή ακύρωσης και επίσης μου έχει απενεργοποιήσει τον μηνιαίο λογαριασμό, και τα δύο αυτά είναι προϋποθέσεις για το online.

Έστειλα αίτημα στην τεχνική υποστήριξη ebill, για να δούμε τι θα μου πουν.

8 λεπτά πριν, yiankap είπε

Το self metering μου λέει επόμενη καταχώρηση στις 17-20/4/2021. Ο τελευταίος λογαριασμός μου λέει επόμενη μέτρηση 21/4/2021 (προφανώς εκκαθαριστικός). Τι θα κάνω ;

Θα δηλώσω στο self - metering ή θα αφήσω να δώ τι θα γράψουν στον εκκαθαριστικό από το ΔΕΔΔΗΕ;

Επίσης θέλω να σημειώσω ότι έχω ψηφιακό μετρητή.

Σε αυτόν περνάνε και καταγράφουν την ένδειξη ή τη βλέπουν από μακριά;

Ρωτάω γιατί όταν πέρασαν να καταγράψουν την ένδειξη των πεθερικών μου (κάτω σπίτι) τον Δεκέμβρη, το συνεργείο της ΔΕΔΔΗΕ είπε στον πεθερό μου ότι τον δικό μου μετρητή θα τον μετρήσουν από μακριά.

Να δώσεις κανονικά ένδειξη μέσω self metering, αν για κάποιο λόγο δεν περάσουν στις 21 για καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ τότε θα λάβουν υπόψιν τη δική σου.

Επίσης η καταμέτρηση από απόσταση δεν είναι ενεργοποιημένη ακόμα, θα περάσουν πολλά χρόνια για να γίνει αυτό, εκτός και αν στην περιοχή που βρίσκεσαι τρέχει κάποιο πιλοτικό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Μήπως ξέρεις αν στο online ισχύει το δώρο 30 ευρώ για τον 1ο λογαριασμό;

γιατί στην ιστοσελίδα γράφει μέχρι 28/2

Μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία ότι δίνουν τα 30 €, μέχρι 31/3.

Βρήκα το μέιλ τους... Θα ενημερώσω για νεότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vjshadow είπε

Μου είπαν σε τηλεφωνική επικοινωνία ότι δίνουν τα 30 €, μέχρι 31/3.

Βρήκα το μέιλ τους... Θα ενημερώσω για νεότερα.

Το λέει και στο site:

image.png.40a95f604a315d893e116c2d70c33938.png

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-online/

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...